Адреса біткоін-гаманця та інших криптовалют: якими вони бувають і як з ними працювати

Article image
List

У біткоин-гаманців бувають різні типи адрес, через які користувачі переводять криптовалюту. Ви дізнаєтеся, як генеруються біткоін-адреси, які формати бувають і як переглянути інформацію, пов'язану з ними.

Біткоін-адреса гаманця: що це, як виглядає і для чого потрібна

Bitcoin Wallet7

Біткоін-адреса або Bitcoin address – це унікальний літерно-цифровий ідентифікатор гаманця з наборів символів (від 27 до 34), на який інші користувачі можуть відправляти криптовалюту. В одному гаманці може зберігатися кілька Bitcoin-адрес – їх кількість обмежена лише функціональністю самого сервісу. Наприклад, у Trustee Wallet доступна функція HD wallet, яка дозволяє генерувати нову адресу для кожної транзакції Bitcoin, що дозволяє користувачеві бути максимально анонімним в мережі.

Генерація біткоін-адреси

Bitcoin-адреса генерується з публічного (відкритого) ключа шляхом одностороннього криптографічного хешування. Генерація адрес відбувається випадково, і цей процес користувачі не контролюють. Проте дві однакові адреси згенеруватися неможливо  – це закладено у алгоритмі. Відкриті ключі, в свою чергу, є похідними від приватних (закритих) ключів. Докладніше про відкриті та закриті ключі поговоримо в одному з наступних розділів.

Адреса біткойн-гаманця: приклад

Коли ви створюєте гаманець, у ньому генерується одна або кілька біткоін-адрес залежно від обраного клієнта. У HD-гаманцях, таких як Trustee Wallet, доступна функція, при якій випадково генеруються різні адреси з одного публічного ключа. Такі гаманці називають ієрархічно детермінованими. Про них ми поговоримо пізніше.

Деякі гаманці генерують лише одну адресу, яка використовується постійно, що є небезпечним з точки зору анонімності.

Приклад біткоін-адреси: 1Cd8nZHAYFH7ZG8aJ1wfhCXhHuxzeRtqoB

Біткоін-адреса: як створити

Ми говорили, що у більшості гаманців адреси генеруються автоматично. Створивши гаманець, ви отримуєте унікальну адресу. Але в деяких гаманцях можна створити нові адреси вручну та видаляти непотрібні. Це можна зробити, як правило, у налаштуваннях Bitcoin-гаманця.

Формати Bitcoin-адреси: як виглядає

У BTC-адрес є три основних формати: застарілі (Legacy), новий (SegWit) і Compatible. Насправді їх набагато більше: BIP32 Pubkey (Xpub), SegWit Testnet (P2WSH) та інші. Але найчастіше використовуються саме ці три формати.

За форматами адрес ми підготували окрему статтю "Від Legacy до SegWit" рекомендуємо з нею ознайомитися. Тому перерахуємо і коротко опишемо формати адрес з прикладами.

Legacy або застарілі адреси Bitcoin-гаманця (P2PKH) – перші та найчастіше використовувані адреси, які, як і раніше, використовуються в блокчейні біткоїну. Завжди починаються з "1". Приклад такої адреси ми вже наводили:

1Cd8nZHAYFH7ZG8aJ1wfhCXhHuxzeRtqoB

Pay to Script Hash або P2SH-адреси – оновлений та більш функціональний формат, іноді називають Compatible. Найчастіше використовують у multisig-гаманцях, у яких для авторизації транзакцій потрібно кілька підписів. Починаються з цифри «3». Зазвичай рідко використовується користувачами, але активно застосовуються біржами та обмінниками.

Ось приклад такої адреси:

3J98t1WpEZ73CNmQviecrnyiWrnqRhWNLy

Нові Bech32 або SegWit-адреси – формат, який з'явився після оновлення Segregated Witness – софтфорка* Bitcoin. Розробники видалили дані сигнатур з біткоін-транзакцій, що дозволило збільшити кількість транзакцій у блоці. Транзакції з використанням SegWit-адрес приблизно вдвічі і швидше і настільки ж дешевшими. Починаються з "BC1". Приклад:

bc1q5zghnukffzh5k3q7ywmhuzcvggd3t0ffx7jw2p

Софтфорк, на відміну від хардфорка – незначні зміни в блокчейні, що не торкаються основних правил роботи децентралізованої мережі. Наприклад, SegWit передбачає винесення деяких даних транзакцій межі основний ланцюжка, тобто. формування поруч додаткового ланцюжка з цими даними.

Адреси гаманців Ефіру, Трону, Лайткоїну та інших

Bitcoin Wallet11

Адреси Ethereum (ETH) та інших альтів відрізняються від біткоін-адрес. Особливість таких адрес у тому, що спочатку записуються букви, а не цифри, чи його комбінація. Показуємо на прикладах.

Ethereum-адреси або ERC-20 завжди починаються з комбінації "0x":

0x67bc09210AAAB774b7A7d0030C064E63E7757aE8

Tron або TRC-20:

TKxW3h8ZNLuR8HQvK2GFiiR5cYaFPm9XBp

Legacy-адреси Litecoin:

LYNeRXLTU7ArVGetnVFQeq2zo37e42pDoYё

І це не єдина відмінність. Наприклад, гаманці ефіру обчислюють  контрольну суму, яка потрібна, щоб визначити, валідна це адреса чи ні. Це можливо лише в тому випадку, якщо адреса Ethereum-гаманця записана у змішаному регістрі.

При записі адреси тільки у верхньому або нижньому регістрі гаманець вимикає перевірку контрольної суми, а значить, визначити валідність неможливо. Не знаючи цього, користувач може втратити монети. Один з холдерів спалив таким чином 5000 Tether (USDT), відправивши токени на невалідну адресу.

Завантажити Trustee Wallet

Про публічні та приватні ключі біткоін-адрес

Bitcoin Wallet14

Адреси BTC генеруються з публічних (відкритих) ключів, які генеруються із приватних (закритих) ключів. Наведемо приклади Public Key та Private Key:

027e8be99b08700cdbb72ce9cbbd0fe3bdd77277578742821de79a17de5e09f488 – публічний ключ біткоїна.

3c444f9eef17ae4fd188d0f6203f365695909b3dd86166d5e767f8693de7f067 – приватний ключ або Xprv.

У чому відмінність відкритих ключів від закритих

Публічні ключі дозволяють переглядати транзакції, розподіл біткоїнів, суми та іншу інформацію про адреси, але не дозволяють витрачати монети. Вони також можуть використовуватися для отримання монет.

Приватні ключі дають користувачам право витрачати монети з гаманця та використовуються для підпису транзакцій. Підпис можна перевірити за допомогою відкритого ключа, не розкриваючи приватний ключ біткоїну.

Важливо! У жодному разі нікому не передавайте приватні ключі біткоін-адрес від вашого гаманця. Якщо це зробити, гаманець буде скомпрометований: інший користувач зможе вивести всі криптовалюти з гаманця. Те саме стосується seed-фрази, про що ми говорили у статті “Seed-фраза або Мнемонічна Фраза: Особливості та Способи Зберігання”.

З метою збереження високого рівня анонімності публічні  адреси теж не бажано поширювати без особливої ​​потреби.

Як дізнатися адресу биткоин-гаманця: де подивитись, як поділитися

У кожного гаманця унікальна біткоін-адреса. Як її отрымати покажемо на прикладі Trustee Wallet. Якщо ви використовуєте мультивалютний криптогаманець, спочатку потрібно вибрати окрему криптовалюту для показу адрес і клікнути по ній. У нашому випадку це Bitcoin.

Bitcoin Wallet10

Де подивитися біткоін-адресу

Розкажемо, де знайти біткоін-адресу в гаманці Trustee Wallet. На сторінці BTC-гаманця адреса повністю не відображається, але ви можете її скопіювати за допомогою відповідної кнопки.

Bitcoin Wallet1

Якщо адреса гаманця не відображається і її не можна скопіювати або потрібно переключитися між адресами, це можна зробити, натиснувши кнопку Отримати або Receive.

Bitcoin Wallet4

Trustee Wallet підтримує два найпопулярніші формати біткоін-адрес: Legacy і SegWit. Між ними легко перейти, натиснувши відповідну вкладку “Legacy” або “SegWit” після переходу до розділу “Отримати”.

Також, переключити формат Bitcoin-адреси можна так:

 1. Зайдіть у Налаштування у вкладці Bitcoin (чотири точки у верхньому правому куті).

 2. Натисніть “Тип адреси за промовчанням”, щоб вибрати потрібний.

Bitcoin Wallet3

Як поділитися Bitcoin-адресою

Дуже просто. Перший варіант – просто скопіювати адресу у буфер обміну, натиснувши відповідну кнопку, а потім передати відправнику будь-яким зручним способом.

Другий варіант – відсканувати QR-код із іншого пристрою. Покажіть екран відправнику або зробіть скріншот QR-коду та надішліть йому.

Третій варіант – поділитись (share) через месенджер, електронну пошту або SMS.

Так ви відразу передасте відправнику QR-код та адресу BTC.

Bitcoin Wallet5

І останній, четвертий варіант - у вкладці "Отримати" у Trustee Wallet виберіть Вказати суму.

Так ви можете вказати конкретну суму та додати коментар. У цьому випадку при зчитуванні QR коду сума в гаманці відправника встановиться автоматично.

Тепер ви знаєте, як подивитися адресу-біткоїн гаманця і як нею поділитися з іншими користувачами.

Яку інформацію можна дізнатись з адреси

За допомогою блокчейн-браузера користувач може дізнатися будь-яку доступну інформацію про адресу, крім закритих ключів та seed-фрази:

 • Які суми та скільки разів надходили на гаманець;

 • Баланс гаманця;

 • Скільки та як часто власник витрачав монети;

 • Деталі кожної транзакції тощо.

Знаючи адресу, ви дізнаєтеся не тільки, які транзакції здійснював його власник, але й знайдете всі пов'язані з ним адреси BTC і транзакції. Розповідаємо як.

Біткоїн-адреса: як перевірити баланс

Покажемо на прикладі рандомно взятої адреси. Виберіть потрібну адресу або знайдіть її через пошук на сайті блокчейн-експлорера.

Bitcoin Wallet6

Отже, знаючи адресу, ми можемо отримати таку інформацію:

 1. Підсумковий баланс гаманця;

 2. Сума всіх вхідних та вихідних транзакцій;

 3. Загальна кількість транзакцій;

 4. Кількість успішних та непідтверджених висновків (витрат);

 5. Хеші транзакцій.

Перевірити біткоін-транзакцію за адресою гаманця

Знаючи хеш, ви можете переглянути деталі окремої транзакції:

 1. Скільки монет відправлено;

 2. Яку комісію заплатив користувач;

 3. Хто відправники та одержувачі та інше.

Bitcoin Wallet8

Про те, як відстежити транзакції, ми докладно описали у статті "Як відстежити транзакцію біткоїну?"

HD-гаманці біткоїну та інших криптовалют/токенів

HD Wallet або ієрархічно детермінований гаманець генерує деревоподібну структуру Bitcoin-адрес, позбавляючи користувачів від генерації їх вручну. Головна функція HD-гаманця – генерація публічного та приватного ключа з одного початкового ключа за заданим шаблоном, який виключає можливість підбору комбінацій та паролів іншим користувачем.

У гаманцях Trustee є функція HD, яка дає можливість змінювати біткоін-адреси для вхідних транзакцій. Це підвищує приватність вашого гаманця та ускладнює відстеження транзакцій.

Показуємо як її ввімкнути на прикладі. У Trustee зробити це дуже просто – ось докладна інструкція:

 1. Спочатку в гаманці відкрийте вкладку монети Біткоїн.

 2. Потім натисніть Установки — чотири точки у верхньому правому куті екрана, як показано на скріншоті нижче.

 3. Увімкніть Підвищення конфіденційності.

 4. Гаманець запитає вас: "Переключити гаманець у режим HD?". Натисніть Так.

 5. Готово. Тепер після кожної транзакції адреса биткоин-гаманця буде змінюватися, що підвищить конфіденційність.

Bitcoin Wallet2

ВАЖЛИВО! Функцію HD wallet можна увімкнути один раз і неможливо вимкнути. При імпорті seed-фрази в інший некастодіальний гаманець, він повинен підтримувати функцію HD wallet, інакше можливе не відображення або часткове відображення балансу Bitcoin.

Поширені запитання

Далі відповімо на найпопулярніші питання щодо роботи криптовалютних адрес.

Чому адреса гаманця постійно змінюється?

Якщо адреса гаманця постійно змінюється, то використовується технологія HD («hierarchical deterministic» або «Ієрархічно детермінована»).

Слово «ієрархічний» у даному контексті означає, що адреси криптовалюти певною мірою пов'язані одна з одною. Зокрема, одна адреса застосовується для отримання іншої, а "seed" фраза використовується для того, щоб згенерувати безліч пов'язаних адрес.

У користувача HD wallet є один програмний гаманець з одним секретним ключем. Його також називають «майстер-ключ», або «seed». Об'єднавши тим чи іншим чином «майстер-ключ» з хеш-функціями, ми отримаємо необмежену кількість пов'язаних одна з одною адрес, причому цей зв'язок не видно стороннім. Ці нові адреси Bitcoin можна умовно назвати дочірніми адресами.

У такому разі адреса змінюється для кожної вхідної транзакції з метою збереження конфіденційності.

На практиці таку технологію застосовують для біткоін-адрес або "біткоїноподібних" монет.

У Ethereum і подібних блокчейнах цей режим позбавлений сенсу, тому що в них не можна об'єднувати в одну транзакцію відразу кілька адрес/акаунтів.

Чи можна відстежити транзакцію на адресу одержувача BTC?

За Біткоін-адресою одержувача можна відстежити транзакцію за допомогою оглядача блокчейна. Це спеціальний сервіс, на якому, знаючи адресу одержувача/ відправника або хеш транзакції, можна знайти інформацію про суму та час переказу та масу іншої інформації. Детально ми писали тут.

Чи можна побачити закриті ключі у ланцюжку блоків?

Відкритий та закритий ключі – це криптографічно закодована seed-фраза, яка отримується при створенні нового гаманця. Відкритий ключ – це публічна адреса гаманця, а закрита – приватний ключ, необхідний для отримання доступу до гаманця і тому невидимий у ланцюжку блоків.

Що буде, якщо втратити ключі?

Зберігання криптовалюти на некастодіальному гаманці правильно з погляду безпеки, але накладає велику відповідальність на власника. У цьому випадку втрата ключа/фрази відновлення разом із втратою доступу до девайсу дорівнює втраті коштів.

Скільки біткоін-адрес можна мати?

В однієї людини може бути необмежена кількість біткоін-адрес.

Висновок

У цій статті ми розібрали, які бувають формати адрес, у чому їхня відмінність, як подивитися адресу біткойн-гаманця і як з нею працювати. Також ви дізналися про те, що таке публічні та приватні ключі. Використовуючи викладену в статті інформацію, ви можете самостійно дізнатися адресу гаманця та інформацію про будь-яку адресу в блокчейн-експлорері та деталі кожної транзакції, пов'язаної з нею.

Інші статті варті уваги

Встанови платформу цифрових фінасів Trustee Plus

Всі можливості у одному додатку

Сканування QR-коду телефоном
Image