Біткоїн-гаманець

Article image
List

У звичайному світі ми звикли зберігати гроші в гаманці і якщо провести аналогію між паперовими грошима та криптовалютами, то у них виявиться багато спільного. Це означає, що й біткоїни теж повинні зберігатися в гаманці. Однак якщо звичайний гаманець може мати лише кілька параметрів і призначений тільки для зберігання грошей, то ось у бїткоін-гаманцях все дещо складніше.

За методом використання гаманці можна поділити на гарячі та холодні; за способом зберігання приватних ключів — на кастодіальні та некастодіальні, а за реалізацією — на локальні, мобільні, апаратні, браузерні та паперові.

У цій статті ми постараємось розібратися в усіх аспектах біткоїн-гаманців, щоб ви могли створити надійне місце для зберігання своїх цифрових активів.

Що таке біткоїн-гаманець

По суті біткоїн гаманець — це застосунок, за допомогою якого можна зберігати біткоїни. Якщо говорити технічно точно, то фізично BTC зберігаються не в гаманці, користувач просто має певні дані, які забезпечують йому доступ до балансів, що знаходяться в блокчейні. Ці дані, залежно від типу гаманця, можуть бути стандартною парою імейл+пароль, приватний ключ або seed-фразу, про неї ми вже розповідали тут.

Основним завданням гаманця є зберігання, а також можливість надсилати та отримувати біткоїни від інших людей. У принципі кожен, хто хоч якось пов'язаний з криптовалютами, отримує оплату в біткоїнах, торгує на криптовалютних біржах та ін., обов'язково повинен мати криптовалютний гаманець.

Перед тим як обирати біткоїн-гаманець, вивчімо кожен тип докладніше.

Гарячий гаманець та холодний гаманець

Відмінність між гарячим та холодним гаманцем полягає в тому, що гарячий гаманець постійно під’єднаний до інтернету, а холодний – ні.

Гарячі електронні гаманці менш захищені, тому що існує ризик крадіжки персональних даних через інтернет, проте вони більш затребувані серед користувачів. Холодні електронні гаманці застосовуються для тривалого зберігання криптовалюти, тому вони безпечніші.

Те, який гаманець біткоїна ви використовуватимете, залежить від вас — якщо ви часто проводите транзакції, то вам підійде гарячий гаманець, а якщо вам потрібно зберігати великі суми тривалий період, то краще використовувати холодний гаманець.

Кастодіальний гаманець та некастодіальний гаманець

Суть кастодіальних гаманців у тому, що вони не дають вам приватних ключів, а просто зберігають для вас вашу криптовалюту. Найчастіше таке рішення надають криптовалютні біржі та криптовалютний гаманець — Trustee Plus. Перевага такого рішення в тому, що ви можете відновити доступ до свого облікового запису, якщо пароль був втрачений. Також Trustee Plus може похвалитися відсутністю комісії на перекази між користувачами, відправкою монет за номером телефону та обмінами з нульовою комісією. Мінусом (для деяких) можна вважати обов'язковий KYC, але Trustee Plus ідеально підійде новачкам.

Завантажити застосунок Trustee Plus
Сканування QR-коду телефоном

Некастодіальні електронні гаманці працюють інакше — вони надають повний контроль над приватними ключами.

Плюсом такого рішення є те, що кошти належать лише вам, ніхто інший не зможе ними заволодіти без вашої seed-фрази. Однак у  цьому полягає й мінус такого гаманця, оскільки, якщо ви втратите свій ключ, доступ до нього вже ніяк не вдасться повернути. Наприклад, якщо ви розбили свій комп'ютер або втратили смартфон, відновити доступ можна буде тільки за допомогою seed-фрази, яка дається вам при встановленні. Тому ми рекомендуємо зберігати seed-фразу окремо від гаманця в надійному місці. З некастодіальних гаманців особливу популярність серед користувачів завоював Trustee Wallet, але, звісно, є й інші.

Завантажити застосунок Trustee Plus
Сканування QR-коду телефоном

Розгляньмо деталі використання гаманців на різних типах пристроїв, оскільки вони мають ряд істотних відмінностей.

Локальний гаманець

Изображение 2024 05 23 230615107

Локальний (десктопний) гаманець – це програма, яка встановлюється на стаціонарний комп'ютер чи ноутбук. Даний вид гаманців є одним із найскладніших для використання, але при цьому має найкращі показники безпеки та анонімності. Потрібно зазначити, що найчастіше їх використовують досвідчені криптани, майнери чи компанії, які ведуть розробки на блокчейні.

Десктопні електронні гаманці можна розділити на "тонкі" та "товсті".

  • Товстий гаманець передбачає завантаження на комп'ютер повної копії блокчейну біткоїна. До таких гаманців належить Bitcoin Core. Фактично товстий біткоїн-гаманець — це повна мережева нода, яка не тільки дозволяє вам керувати своїм балансом, але й підтримує роботу блокчейну. Враховуючи, що блокчейн біткоїна займає вже близько 589 Гб, то для роботи гаманця буде потрібно високопродуктивне залізо.

  • Тонкий біткоїн-гаманець, своєю чергою, займає на комп'ютері лише кілька мегабайт і встановлюється за кілька хвилин. Це програма-клієнт, для роботи якої не потрібно завантажувати весь блокчейн. Вона дозволяє створювати біткоїн-адреси та виконувати транзакції. З мережею тонкий біткоїн-гаманець взаємодіє не безпосередньо, як товсті гаманці, а через сервер розробників програми. Тому вони вважаються менш захищеними, але набагато зручнішими у використанні. Як приклад тонких десктопних гаманців можна навести Electrum.

Апаратний гаманець

Изображение 2024 05 23 230714711

Апаратний гаманець є окремим пристроєм і на вигляд нагадує флешку. Такий криптогаманець служить для холодного зберігання біткоїнів і під’єднується до інтернету лише тоді, коли потрібно здійснити транзакцію. Такі апаратні гаманці, як Trezor, Keepkey та Ledger, надають доступ до біткоїнів з високим ступенем захисту, тому що приватні ключі зберігаються лише в пам'яті самого пристрою.

Незважаючи на їхню вартість, вони дозволяють здійснювати транзакції так, що хакери не можуть до них дістатися. При втраті такого гаманця ніхто, крім вас, не зможе нічого зробити з коштами, при цьому ви з легкістю зможете відновити до них доступ через seed-фразу на новому пристрої. За співвідношенням надійності та зручності використання апаратні гаманці займають майже провідні позиції.

Web-гаманець

Изображение 2024 05 23 230754547

Web-гаманці або браузерні — це досить простий для використання тип гаманців, він не вимагає від користувача якихось особливих знань у криптовалютах і має деякі переваги:

  • Користуватися гаманцем можна в різних браузерах, незалежно від місця знаходження, головне щоб був вільний доступ до інтернету.

  • Немає необхідності у завантаженні блокчейну.

  • Здебільшого, подібні сервіси пропонують користувачам додаткові зручності, такі як відсутність комісії на перекази між користувачами, відправка монет іншим користувачам на адресу електронної пошти або номер телефону.

Однак ви повинні пам'ятати, що при зламі такого ресурсу ваші баланси найімовірніше будуть вкрадені.

Мобільний гаманець

Изображение 2024 05 23 230838233

Виходячи з назви, вже стає зрозуміло, що їх можна встановити на мобільні пристрої (смартфони, планшети), що працюють на iOS або Android. Потрібно відзначити, що вони увібрали в себе всі найкращі якості від перерахованих вище видів гаманців. Вони теж можуть бути некастодіальними та кастодіальними, досить анонімними та доброзичливими до користувача та надавати доступ до ваших біткоїнів у будь-якій точці світу, де є інтернет.

Оскільки це окремі застосунки, то найчастіше розробники наділяють їх додатковими корисними функціями. Наприклад, мобільні гаманці Trustee Wallet та Trustee Plus крім біткоїна підтримують безліч інших криптовалют та токенів (ETH, LTC, DOGE, TRX, USDT та інші), а також мають вбудований обмінник криптовалют на фіат (UAH, KZT, USD, EUR) та вигідні реферальні програми.

Що стосується безпеки, то мобільні гаманці займають золоту середину, тому що окрім звичайного PIN-коду, можуть мати 2FA, прив'язку до відбитка пальця або Face ID.

Паперовий біткоїн-гаманець

Изображение 2024 05 23 230928605

Так, саме так називається ще один тип гаманців. Це аркуш паперу з надрукованими приватним та публічним ключами. Це холодний варіант зберігання біткоїнів, оскільки такий гаманець ніяк не може бути під’єднаний до інтернету, а приватний ключ використовується один раз для відправки всіх біткоїнів з гаманця. Генерація ключів відбувається у офлайн-сервісах генерації паперових гаманців з вимкненим інтернетом.

Такі биткоїн-гаманці мають ряд переваг:

  • Їх легко використовувати, оскільки створення паперового гаманця не потребує багато зусиль чи технічних знань. Декілька простих кроків і він готовий.

  • Вони повністю автономні і, на відміну від гарячих гаманців, недоступні для онлайн-хакерів та шахраїв, оскільки лежать у вашому сейфі. Ваша валюта представлена у вигляді шматка паперу, на якому надруковані ключі. Такий bitcoin-гаманець — як дорогий касовий чек, за допомогою якого можна використовувати кошти або подарувати будь-кому.

  • Вони не вимагають обладнання, на відміну від інших видів гаманців, а значить не піддаються програмним збоям. Паперовий біткоїн-гаманець — це найпростіша форма зберігання криптовалют.

  • Їх легко передавати. Якщо щось трапиться із власником криптовалюти, то його близькі навряд чи зможуть мати доступ до його біржового чи апаратного гаманця. Однак паперовий bitcoin-гаманець може легко зберігатися як частина цінних документів у банківській комірці або іншому фізичному сховищі.

Ми можемо собі дозволити рекомендувати такий спосіб зберігання біткоїнів, головне — ніколи не втрачайте аркуш із ключами. До того ж, він може стати приємним криптоподарунком комусь із близьких!

Висновок

Ми розглянули всі типи біткоїн-гаманців і згадали найтоповіші з них. Нові з'являються щодня і деякі з них зовсім не є гаманцями. Перед тим як встановити будь-який гаманець, розберіться — кастодіальний він чи некастодіальний, чи публічна команда розробників, чи відкритий початковий код, які системи захисту використовуються і т.д.

Який біткоїн-гаманець кращий? На це питання ви повинні відповісти самі, адже саме вам доведеться користуватися ним і вибір потрібно робити, виходячи зі своїх потреб та повноти знань про криптовалюти. Сподіваємося, що з нашою інформацією вам буде набагато легше визначитися з вибором кращого біткоїн-гаманця!

Завантажити застосунок Trustee Plus
Сканування QR-коду телефоном
Інші статті варті уваги

Встанови платформу цифрових фінасів Trustee Plus

Всі можливості у одному додатку

Сканування QR-коду телефоном
Image