Що таке децентралізовані застосунки DApps

Article image
List

Багато хто з вас чув про застосунки на блокчейні, але не всі знають, що вони являють собою і в чому їх особливості. У цій статті розберемо що таке децентралізований застосунок і чим DApp відрізняється від іншого програмного забезпечення.

Що таке DApps простими словами

Изображение 2024 06 02 205416754

Децентралізовані застосунки або DApps – це застосунки на блокчейні, які працюють без бекенду з функціями смарт-контракту, завдяки яким вони можуть функціонувати автономно, тобто без втручання людини та без посередників. Всі DApps працюють на блокчейні: сама по собі децентралізована мережа є базою даних, у якій зберігається інформація про транзакції і не виконує жодних функцій.

Децентралізовані застосунки дозволяють додати функціональність для взаємодії користувачів з різними сервісами на блокчейні. Для DApp Ethereum стала першою блокчейн-мережею, яка відкрила можливість створювати децентралізовані застосунки, що працюють на смарт-контрактах.

Характеристики DApps та головні відмінності від звичайних застосунків

У питаннях інтерфейсу DApps та звичайні застосунки можуть нічим не відрізнятися. Відмінності полягають у тому, як працюють програми та виконується код.

DApps-застосунки не залежать від середовища, у якому виконуються. Це означає, що на відміну від централізованих,  децентралізовані застосунки детерміновані. Розберемо кілька характеристик DApps, які відрізняють їх від традиційної утиліти.

Децентралізація

Одна з головних особливостей DApp-застосунків полягає в тому, що вони працюють у децентралізованій мережі за допомогою технології блокчейну та не мають єдиної точки відмови. "Звичайні" централізовані застосунки зберігають дані на централізованих серверах, що призводить до ризиків витоку інформації.

Централізованими ("звичайними") застосунками керують компанії, які встановлюють правила і розпоряджаються даними на власний розсуд.

Код блокчейн-застосунків (DApps) виконується в децентралізованій мережі, а не на серверах компанії. У піринговій мережі (peer-to-peer або P2P) всі учасники мають рівні права і самі приймають рішення щодо розпорядження своїми даними та активами. Застосунок лише синхронізується з мережею комп'ютерних вузлів.

Відмовостійкість

У випадку, якщо сервери компанії перестануть працювати, код не буде виконуватися і застосунок стане недоступною для користувачів. DApps продовжать працювати навіть за умови, що один або кілька обслуговуючих вузлів вийде з ладу. Зловмисники не зможуть провести DDoS-атаки на кшталт «відмова в обслуговуванні» (Denial of Service).

Автономність

Коли ви використовуєте застосунок, наприклад, застосунки мобільних банків, ви платите посередникам за надані послуги. Децентралізовані застосунки мають повноту за Тюрингом: це означає, що застосунок може виконувати команди користувача за допомогою смарт-контракту, якщо підтримує такі функції.

Ізольованість

Проблема централізованих застосунків ще й у тому, що клієнт та сервер взаємопов'язані та залежать один від одного. У разі злому backend-коду на сервері постраждає і клієнтська частина, що робить централізовані застосунки вразливими до зламів.

У децентралізованій мережі застосунки ізольовані від основного блокчейну. Це означає, якщо у смарт-контракті утиліти виявлять помилку, це не вплине на роботу основної мережі. Наприклад, Ethereum або Tron DApp використовує віртуальне середовище для виконання коду – віртуальні машини Ethereum Virtual Machine (EVM) та Tron Virtual Machine (TVM) відповідно.

У чому головна особливість DApp

DApps здебільшого відрізняються тим, що жодна фізична або юридична особа не контролює роботу застосунку та мережу, поверх якої він запущений. Крім того, децентралізовані утиліти дотримуються принципів прозорості: розробники публікують код у відкритий доступ, дозволяючи іншим незалежним розробникам проводити аудит, усувати помилки та пропонувати покращення.

Децентралізовані застосунки керуються алгоритмом, описаним у смарт-контракті. Це позбавляє посередників, але накладає відповідальність на розробників, тому перед запуском застосунку контракт потрібно ретельно перевіряти і тестувати.

У DApp криптовалюта відіграє центральну роль: користувачі оплачують нею транзакції та отримують нагороди за певні дії, такі як стейкінг, надання ліквідності, лендінг та інші дії, що передбачені застосунком.

Сфери застосування Dapps

Кількість сфер, у яких можуть використовуватися Dapps, необмежена: банківська справа, інтелектуальна власність, юриспруденція, страхування, логістика, медицина та багато інших. Перерахуємо деякі сфери, у яких Dapps знайшли найбільше застосування.

Докладний список застосунків DApps у різних мережах ви знайдете на сайті DappRadar. Застосунки розділені за категоріями: DEXes, блокчейн-ігри, лендінгові платформи, аукціони, маркетплейси та інше. 

Онлайн-аукціони

Інтернет-аукціони – одна зі сфер, яка найсильніше схильна до маніпуляцій з боку гравців. Блокчейн дозволяє забезпечити прозорість при проведенні аукціонів, які стали особливо популярними в період буму NFT (невзаємнозамінних токенів). Будь-який користувач може купити лот, зробивши свою ставку, або випустити власний NFT і продати його на аукціоні іншим учасникам.

Маркетплейси

P2P-маркетплейси швидко набрали популярність: вони дозволяють будь-яким користувачам продавати товари, а конкуренція забезпечує доступні ціни, оскільки магазинам не потрібно орендувати або купувати торгові зали, щоб зберігати товари. Продавці самі зберігають товар, а маркетплейс допомагає з постачанням товару.

Проблема централізованих маркетплейсів у тому, що неможливо достовірно встановити, хто виробив товар та яка у нього якість. Продавці можуть шахраювати, підробляючи відгуки. А визначити чи справді автор відгуку купував і користувався товаром не можна. Блокчейн може усунути проблему, оскільки транзакції легко відстежити. Наприклад, SIGN Art надають маркетплейс для обміну NFT.

Блокчейн-ігри

Зараз активно набирає популярності напрямок Play2Earn. Користувачі можуть грати в ігри, заробляючи при цьому токени за різні досягнення, такі як перемоги в поєдинках або “прокачування” персонажів.

Першою популярною грою стала CryptoKitties, запущена наприкінці 2017 року на блокчейні Ethereum. Гра стала настільки відомою, що призвела до критичного навантаження мережі, встановивши рекорд кількості щоденних транзакцій.

Найпопулярніші ігри за кількістю користувачів станом на березень 2024 року – motoDEX та Sweat Economy. За останні 30 днів кількість активних гаманців, що взаємодіяли з цими ігровими платформами, перевищила 6,17 млн і 3,75 млн відповідно.

DeFi-застосунки

Изображение 2024 06 02 210300994

Цей тип децентралізованих застосунків надає доступ до фінансових послуг людям по всьому світу. Користувачі можуть легко обмінювати та додавати активи до пулів ліквідності, отримуючи дохід від обмінів на DEX. Причому для цього не потрібно відкривати рахунок, як це робиться у традиційних банках та на біржах: досить просто підключити криптогаманець і можна здійснювати транзакції.

Користувачі гаманця Trustee можуть підключитися до децентралізованих платформ через Wallet Connect.

Uniswap (Ethereum) та PancakeSwap (BSC) – найбільші застосунки в екосистемі DeFi. Кількість користувачів PancakeSwap перевищує 1,69 млн., а торговий обсяг Uniswap - понад $128,2 млн. на добу.

Ідентифікація користувачів

Банки та інші централізовані організації зберігають персональні дані клієнтів на своїх серверах, через що виникають ризики їхнього витоку. Відомо про витік даних користувачів таких сервісів, як Capital One (один з найбільших банківських холдингів США), Bank of America та інших: дані мільйонів користувачів безповоротно опинилися у відкритому доступі.

Блокчейн-програми дозволяють безпечно зберігати конфіденційну інформацію, а користувачі можуть самі вирішувати, яку інформацію надавати. Наприклад, команда Civic розробила блокчейн-платформу, яка надає інструменти для контролю та захисту персональних даних приватних осіб та компаній.

Завантажити Trustee Wallet

Dapp: як зібрати (створити) децентралізований застосунок

Для створення власного DApp вам потрібно вивчити основи програмування тією мовою, яку підтримує платформа. Наприклад, творці Ethereum розробили спеціальну мову для написання смарт-контрактів Solidity.

Розробники блокчейнів працюють над тим, щоб було простіше реалізувати і в майбутньому супроводжувати процеси створення застосунків і регулярно покращують SDK, що дозволяє швидко створювати функціональні DApp-застосунки. Наприклад, розробники Near Protocol стверджують, що на їхньому блокчейні можна запустити простий застосунок всього за п'ять хвилин.

Творці блокчейну Waves підготували для користувачів докладний туторіал щодо створення застосунків мовою для написання смарт-контрактів RIDE, що описує процес простою мовою. А сервіс One Click DApp, підготовлений одним із розробників Ethereum Патріком Галлахером, дозволяє створити простий інтерфейс застосунку всього в декілька кліків.

До речі, ви можете запустити не лише власний застосунок, але й випустити свій DApp-token, який користувачі зможуть використати у ньому.

Головні недоліки Dapp на сьогодні

Точки централізації та ризики злому

Незважаючи на те, що DApps децентралізовані, смарт-контракти можуть бути точкою відмови застосунків: якщо в них виявиться вразливість - це вплине на роботу застосунку. Один із найвідоміших прикладів – платформа The DAO, про яку ми писали у цій статті. Хакери знайшли вразливість та зламали контракт платформи, що призвело не лише до втрати величезної суми криптоактивів, а й до форку Ethereum.

Вразливості

Недоліки смарт-контракту або виявлені бекдори можуть призвести до втрати коштів. Влітку 2021 року, внаслідок найбільшої наразі хакерської атаки в DeFi-сфері, було зламано протокол PolyNetwork, хакер викрав ~$611 млн. Активи було повернуто, але подібна ситуація може повторитися.

Важливо: ми радимо використовувати окремий гаманець для роботи з DApps та DeFi-застосунками. Якщо один з протоколів зламають, а кошти вкрадуть з гаманця, то активи на інших гаманцях залишаться в безпеці. У Trustee ви можете створювати кілька гаманців під різні потреби.

Проблеми з масштабованістю

Застосунки, що створені на блокчейні, залежать від його продуктивності. Мережа Ethereum – лідер за кількістю DApps при тому, що зараз має проблеми з пропускною здатністю і масштабованістю. Якщо мережа активно використовується, черга непідтверджених транзакцій може збільшуватись, а підтвердження займатиме по кілька днів.

DApp на Ethereum: що робити з комісією

Хоча розробники створюють рішення другого рівня і сайдчейни для зниження навантаження на мережу Ethereum, проблема повільних і дорогих транзакцій залишається актуальною, доки не вийде оновлення Eth 2.0. Комісія в мережі Ethereum може перевищувати $100 за транзакцію. Ось кілька порад, що допоможуть знизити плату за Gas:

  • Зменшіть ціну Газу. Trustee Wallet дає можливість користувачам самостійно обирати розмір мережевих комісій за транзакції. Але слід пам'ятати про те, що чим менша плата за Gas, то довше підтверджується транзакція. Рекомендовані значення можна переглянути на сайті Etherscan.

  • Зачекайте, коли знизиться активність в мережі Ethereum. Не робіть транзакції в момент пікового навантаження. Часто навантаження підвищується в період волатильності, коли трейдери активно купують або продають ETH та/або токени. Слідкуйте за станом мережі та відправляйте монети, коли навантаження знизиться. Слідкуйте за графіком активності у цьому розділі.

  • Використовуйте альтернативні мережі. Токени Ефіру доступні на блокчейнах Tron та Binance Smart Chain. У мережі BSC комісія варіюється від 0.001 до 0.0016 BNB ($0.50-$0.60), а платформа Tron дозволяє здійснювати переказ токенів за допомогою Енергії та Пропускної здатності, тобто безкоштовно.

  • Використовуйте рішення Layer-2. Протоколи другого рівня дозволяють переказувати криптовалюту та токени, використовуючи сайдчейни: Polygon (колишній Matic Network), Optimism, Arbitrum та інші.

Прогноз та перспективи DApps

Изображение 2024 06 02 211104239

Інфраструктура та кількість активних користувачів DApps продовжує стрімко зростати: у березні 2024 року показник загальної заблокованої вартості (TVL) у DApps перевищив $101,35 млрд. Розробники працюють над покращенням UX, завдяки чому середньостатистичному користувачеві стає простіше розібратися з функціями децентралізованих застосунків.

Розширюється також і функціональність: після стейкінгу та лендінгу користувачам відкрилася можливість отримувати дохід, надаючи ліквідність, створюючи унікальні NFT-токени та граючи у блокчейн-ігри. Якщо тренд збережеться, то в майбутньому ці застосунки зможуть стати гідною альтернативою традиційним утилітам, сервісам та іграм.

Інші статті варті уваги

Встанови мультивалютний гаманець Trustee Wallet прямо зараз!

Купуй, продавай, торгуй і заробляй криптовалюту
Завантажити Trustee Wallet