DEX біржа — що це і як почати з нею працювати

Article image
List

Децентралізація — один з головних принципів криптоіндустрії, тому не дивно, що популярність De-Fi та децентралізованих бірж (DEX) зростає вже кілька років. У цій статті спеціалісти Trustee розкажуть, що таке децентралізовані біржі криптовалют, як і чим вони регулюються, чим відрізняються від централізованих та як почати з ними працювати. Переваги та недоліки, прогнозовані перспективи та рейтинг найкращих децентралізованих бірж — читайте далі в нашому огляді!

Що це DEX біржа?

Изображение 2024 05 29 184005109

Децентралізована біржа (DEX, decentralized exchange) це майданчик для обміну цифрових активів, що працює за принципом децентралізації без центрального керівництва в особі однієї людини або групи людей та без центральної ноди чи сервера.

За своєю суттю, децентралізована біржа це блокчейн-платформа для здійснення однорангових (p2p) транзакцій без посередників, яка не зберігає персональні дані користувача та інформацію про їх кошти на своїх серверах. Користувачі обмінюються активами за допомогою смарт-контрактів та алгоритмів на основі розподіленого реєстру.

Багато бірж, які називають себе децентралізованими, насправді зберігають на серверах дані про торги та заявки користувачів, при цьому справді не тримають приватні ключі.

Перші наміри створити DEX біржі криптовалют з'явилися у 2014 році, але активний розвиток розпочався лише з 2018 року.

Відео про Децентралізовану біржу DEX

Як і чим регулюються DEX

Що ж думають уряди про фінансово-технологічні платформи, якими, власне, керує лише спільнота самих користувачів, і немає центрального органу, який буде відповідальним за будь-які операції на таких біржах?

Як і загалом щодо криптовалют, до однозначної позиції влада різних країн не приходить. Наприклад, нову нормативно-правову базу спеціально під декси хоче створити сінгапурський регулятор, у той час як США намагається застосовувати чинну.

У більшості країн світу децентралізовані біржі не регулюються, оскільки не прив'язані до жодних фізичних чи юридичних осіб. У разі будь-яких порушень, звинувачувати або відправляти офіційні запити просто нікому.

Як працюють DEX

Изображение 2024 05 29 184344782

Ордери виконуються на блокчейні за допомогою смарт-контрактів. Кошти користувачів зберігаються на пристроях самих користувачів. Існують децентралізовані біржі на різних блокчейнах, але найпопулярніші використовують Tron, Ethereum та Binance Chain.

Децентралізована біржа виступає майданчиком для пошуку заявок на покупку, що збігаються із заявками на продаж і навпаки, а сам трейдинг вже відбувається безпосередньо між користувачами.

Плюси та мінуси DEX

Децентралізовані біржі мають як очевидні переваги, так і недоліки:

ПеревагиНедоліки

Відсутність централізованого органу, управління здійснюється автоматично або за допомогою спільноти

Відсутність офіційної технічної підтримки користувачів (сапорту)

Повністю анонімні транзакції – свобода в діях

Проблеми з конвертацією фіатних коштів

Безпека в зберіганні даних

Складність використання, технічні незручності, важкий для розуміння новачком інтерфейс користувача

Відсутність необхідності проходження ідентифікації користувачів (KYC/AML) – не потрібно вказувати навіть e-mail

Відсутність можливості відновлення користувачем своїх даних

Неможливість ринкових маніпуляцій, чесне ціноутворення

При роботі на основі смарт-контрактів, торгуватися можуть лише монети, які підтримують смарт-контракти

Неможливість з боку регулятора заблокувати рахунки

Маленькі в порівнянні з централізованими біржами пули ліквідності та торгові обсяги

Прозорість операцій

Обмежена функціональність: відсутність маржинальної торгівлі, stop-loss, кредитних плечей та ін…

Відсутність контрагента, якого можуть зламати

Потенційні вразливості смарт-контрактів

Торгівля токенами, що не пройшли лістинг на централізованих біржах

Нижча швидкість трейдингових операцій

Відсутність єдиної точки відмови

 

Відмінності децентралізованих бірж від централізованих

Изображение 2024 05 29 184503183

Основна відмінність — відсутність центрального органу управління: людини, групи людей або компанії, які керують біржею та несуть відповідальність за дані про користувачів та угоди, що контролюють роботу платформи та приймають рішення про політику та розвиток проєкту. Декси керуються автоматично або напівавтоматично із залученням учасників спільноти до процесу прийняття рішень щодо розвитку проєкту.

Децентралізовані біржі більше підходять досвідченим користувачам, ніж новачкам. На DEX користувач сам керує своїми операціями і не має можливості ні звернутися до служби підтримки, ні вимагати повернення коштів.

Користувачі повністю контролюють та несуть відповідальність за свої кошти, заявки, дані та дії. З іншого боку, всі операції абсолютно прозорі, а всі транзакції та рухи коштів можна відстежити у блокчейні. Кошти ніколи не переказуються третім особам, а торгуються безпосередньо між гаманцями користувачів.

Централізовані біржі мають у своєму арсеналі інструменти для ринкових маніпуляцій і будь-якої миті можуть блокувати будь-які акаунти користувачів через «підозрілі» операції. Також централізовані біржі мають юридичні адреси, відповідно урядові органи певної юрисдикції можуть заарештувати майно, конфіскувати сервери, заблокувати рахунки користувачів біржі. На дексах такі дії неможливі завдяки серверам, що розміщені в різних геолокаціях, вони знаходяться в «правовому пробілі».

Приклади децентралізованих бірж

Упродовж останніх років кількість декс-платформ значно зросла. Розглянемо найпопулярніші децентралізовані біржі криптовалют у рейтингах, які вважаються найкращими на ринку.

JustSwap це децентралізований торговий протокол, що базується на TRON для автоматичного забезпечення ліквідності.

Idex декс для торгівлі токенами ERC-20 на Ethereum у реальному часі та можливістю здійснення операцій з апаратного гаманця. Серед переваг можливість скасування ордера без комісії.

Waves dex мультиплатформна біржа проєкту Waves на однойменному блокчейні. Користувачі можуть торгувати будь-яку пару токенів без необхідності використання проміжної валюти або здійснення додаткових операцій. Серед переваг — висока пропускна спроможність мережі, швидкість транзакцій та безпека.

Pancake Swap декс Binance Smart Chain (BSC) з автоматизованою моделлю маркет-мейкера. Дозволяє торгувати токенами BEP-20 та Binance Smart Chain, за додавання ліквідності нараховуються винагороди. Особливості регулярні лотереї з різними нагородами та власна колекція NFT.

Bancor Network децентралізована біржа з ​​автоматичним ціноутворенням і без різниці ціни купівлі та продажу. Обмін токенів відбувається безпосередньо з платформою. Стабільна наявність токенів у резерві забезпечується протоколом платформи, що дозволяє проводити миттєві угоди.

Біржа DEX Binance децентралізована альтернатива основній біржі.

Uniswap децентралізована біржа на Ethereum із автоматизованим протоколом ліквідності. Дозволяє торгувати ETH та токенами ERC-20, а також отримувати винагороди за надання ліквідності.

Raydium це автоматизована платформа маркет-мейкерів (AMM), побудована на базі Solana, де користувачі можуть здійснювати свопи, торгувати та надавати ліквідність для отримання доходу від цифрових активів.

1inch агрегатор ліквідності децентралізованих бірж, що поєднує великі декси в одну мережу. Це дає можливість розділити угоди по різних DEX і мінімізувати прослизання.

THORChain є децентралізованою криптовалютною біржею, заснованою в 2021 році. Наразі на біржі доступні 23 монети і 30 торгових пар.

Як розпочати роботу з DEX

Щоб почати працювати з децентралізованою біржею, достатньо пов'язати її з гаманцем Trustee Wallet за допомогою інструменту WalletConnect. Розгляньмо на прикладі однієї з топу децентралізованих бірж Uniswap.

Завантажити Trustee Wallet
 1. Для під’єднання гаманця до біржі зайдіть на сайт DEX Uniswap і натисніть у правому верхньому кутку кнопку Use Uniswap. 
  Изображение 2024 05 29 185627173
 2. У верхньому правому куті натисніть кнопку Connect to a wallet, щоб під’єднати Trustee Wallet до майданчика. 
  Изображение 2024 05 29 185659317
 3. Із запропонованого системою DEX біржі списку у вигульковому вікні виберіть WalletConnect. 
  Изображение 2024 05 29 185833531
 4. Інтерфейс згенерує QR-код, який потрібно відсканувати за допомогою гаманця Trustee, натиснувши на іконку QR у правому верхньому кутку застосунку. 
  Изображение 2024 05 29 185906156
 5. Просканувавши код, підтвердіть під’єднання гаманця до UniSwap у Trustee Wallet. 
  Изображение 2024 05 29 185958010
 6. Тепер ви можете подивитися баланс свого гаманця та здійснити обмінну операцію прямо на сайті Uniswap. Виберіть потрібні токени, вкажіть суму та необхідні параметри обміну й натисніть кнопку Swap. 
  Изображение 2024 05 29 190034694
 7. Після натискання ефір з вашого балансу надішлеться на Uniswap для обміну на бажані токени.

 8. Увімкніть у гаманці Trustee відображення потрібного токена. Після завершення операції обміну куплена сума з'явиться на балансі. 
  Изображение 2024 05 29 190107885
 9. Після завершення від’єднайте гаманець від децентралізованої біржі Uniswap. 
  Изображение 2024 05 29 190144960

Зверніть увагу! У Trustee додано підтримку токена Uniswap та можливість його купівлі/продажу з банківської картки.

Перспективи DEX

Оскільки відмінні переваги децентралізованих бірж — анонімність та безпека, відповідають головним принциповим ідеям блокчейну, вони користуються широкою популярністю серед просунутих криптотрейдерів. Індустрія цілком може очікувати ще більшого зростання та масового прийняття користувачами завдяки прагненню нових проєктів спростити інтерфейс користувача і популяризації серед рядових користувачів криптовалют.

Децентралізовані біржі відповідають на головний запит криптовалютного світу: користувачі не хочуть і не повинні довіряти свої дані та кошти третім сторонам.

Завдяки поширенню децентралізованих фінансів ми можемо очікувати значного технологічного розвитку проєктів та впровадження широкого спектру нових функцій у дексах.

Крім того, вже зараз ми бачимо, що централізовані криптобіржі додають у свою інфраструктуру функціонал DEX, оскільки вбачають певний попит. У тому числі цей факт позитивно впливає на зростання торгових обсягів децентралізованих бірж.

Інші статті варті уваги

Встанови платформу цифрових фінасів Trustee Plus

Всі можливості у одному додатку

Сканування QR-коду телефоном
Image