Фармінг криптовалюти: що це і як отримати дохід

Article image
List

Все активніше набирає обертів заробіток на DeFi-інструментах, таких як лендінг, стейкінг та фармінг. За даними сервісу DeFiLlama капіталізація сектора перевищує $99 млрд і продовжує зростати. Розкажемо що таке фармінг криптовалюти, як він працює та як на цьому заробити.

Що таке фармінг криптовалюти

Изображение 2024 06 03 214935923

Фармінг (Yield Farming) або прибуткове фермерство — це спосіб заробітку криптовалют і токенів шляхом додавання криптоактивів у пули ліквідності або надання флеш-кредитів*.

Іншими словами, farming в DeFi є міксом лендінгу і стейкінгу криптовалют. Фармінг криптовалюти на ПК та смартфонах став найпопулярнішим видом отримання доходу в DeFi.

Флеш-кредити – заставні кредити, що видаються через смарт-контракт DeFi-платформи.

У чому відмінність фармінгу від майнінгу

Майнінг криптовалюти вимагає покупки/оренди та налаштування обладнання. Крім того, для видобутку криптовалюти майнери мають витрати на електрику, що впливає на рентабельність майнінгу.

Друга ключова відмінність від майнінгу — для фармінгу інвестор купує цифрові активи, у той час як майнерам не потрібні вкладення в криптовалюту, але необхідна купівля майнінг-ферм. При фармінгу прибуток приносять куплені криптоактиви.

Відмінність фармінга від лендінгу

Лендінг — це одна з форм кредитування учасника ринку криптовалют. Холдер здає криптовалюту в оренду біржам або трейдерам для маржинальної торгівлі. Дохід інвестори отримують у тій самій криптовалюті, яку надають у кредит.

Головна відмінність – централізованість. Лендінг за принципом роботи скоріше нагадує банківські вклади. Причому прибутковість також виходить невисокою, оскільки централізовані біржі забирають левову частку прибутку собі.

Завантажити Trustee Wallet

У випадку фармінгу холдери отримують дохід у криптовалюті децентралізованої платформи, незалежно від того, які монети вони надають у кредит чи додають до пулів ліквідності. Платформи, на відміну від бірж, неспроможні привласнити активи собі, оскільки вони перебувають на особистих гаманцях користувачів.

Важливо! Фармінг може нести більш високі ризики, ніж лендінг або стейкінг. Криптовалюти і токени DeFi-платформи можуть як сильно вирости в ціні, так і впасти. Від цього залежатиме прибутковість.

Які криптовалюти доступні для фармінгу

Фармінг доступний тільки для монет та токенів, які працюють на блокчейнах з підтримкою смарт-контрактів. Фармінг доступний для наступних криптовалют, у функції яких входить можливість створення смарт-контрактів:

 • Ethereum (ETH) та токени ERC-20;

 • BNB та токени BEP-20 (Binance Smart Chain);

 • TRON (TRX) та токени TRC-20.

Фармінг біткоїнів недоступний, але блокчейн-розробники знайшли вихід і створили токенізовані (обгорнуті) біткоїни. Найвідоміший із них — Wrapped Bitcoin (WBTC).

Що таке Wrapped BTC

WBTC – це токен стандарту ERC-20, забезпечений Біткоїном. Коли холдер BTC резервує кілька монет через смарт-контракт, він отримує еквівалентну суму WBTC, яку може використовувати для фармінгу.

Список найпопулярніших токенізованих біткоїнів ви знайдете у відповідному розділі Coingecko.

Як працює фармінг біткоїна:

 1. Користувач блокує, наприклад, 1 BTC через смарт-контракт.

 2. Платформа емітує еквівалентну кількість – 1 WBTC та відправляє на гаманець користувача.

 3. Після цього користувач може додати 1 WBTC в пул ліквідності, надати токен у кредит або обміняти його на будь-який інший цифровий актив на децентралізованій біржі.

Смарт-контракт лише обробляє операції та гарантує повернення монет BTC. За їхнє зберігання відповідають інші платформи. Серед них є кастодіальні, керовані організацією, децентралізовані та гібридні. Наприклад, WBTC надає кастодиальна платформа, а TBTC децентралізована.

Як працює фармінг

Изображение 2024 06 03 232405157

Фармити криптовалюту можна двома способами: надати флеш-кредит іншим користувачам під заставу криптовалюти або додати монети до пулів ліквідності. Фармінг відноситься до пасивних, але ризикованих способів заробітку. Розглянемо кожен із способів докладніше.

Кредитування

Суть цього способу полягає в тому, що користувач надає кредит іншому користувачеві. Процесом кредитування керує смарт-контракт. Ось як це працює:

 1. Холдер здає свої кошти у смарт-контракт DeFi-платформи.

 2. Користувач бере їх у кредит, надаючи заставу у криптовалюті.

 3. Після цього кредитор починає отримувати відсотки у токенах платформи. Наприклад, Compound платить холдерам токенами COMP.

При падінні ціни криптовалюти, наданої у заставу, зменшується сума забезпечення. Якщо вона дорівнює сумі позики з урахуванням нарахованих відсотків, то застава згорить, а криптовалюта позичальника вирушить на гаманець кредитора.

Плюси

 • Вища прибутковість порівняно із вкладами та депозитами — від 3,8% до 8,4% річних.

 • Активи захищені заставою;

 • Низькі ризики: навіть якщо надана в кредит криптовалюта впаде в ціні, вона, як і раніше, застрахована заставою.

Мінуси

 • Велика сума мінімальних вкладень, яка сягає кількох тисяч доларів. Це пов'язано з дорогими транзакціями мережі Ethereum.

 • Ризик потрапити до рук шахраїв.

Стережіться маловідомих платформ, які пропонують високі відсотки. Можливо, за ними ховається звичайна піраміда, яка лише імітує децентралізовану платформу. У смарт-контрактів можуть бути бекдори, через які шахраї легко виведуть кошти.

Децентралізовані платформи кредитування:

DeFi-платформаПрибутковість, річнихВідсоткова ставка за кредитом, річних
Compound7,35%8,43%
Aave16,8%25,20%
Maker13,00%14,00%
Venus63,32%72,39%
C.R.E.A.M. Finance46,09%53,18%
Curve20,56%32,83%

Майнінг ліквідності

Холдери формують пули ліквідності для трейдерів та заробляють на цьому. Докладніше надання ліквідності розбирали в іншій статті. Коротко опишемо, як це працює:

 1. Користувач вибирає платформу та пару, у якій надаватиме ліквідність, наприклад, ETH-USDT.

 2. У гаманці дає дозвіл смарт-контракту здійснювати транзакції і додає монети в пул.

 3. Платформа регулярно нараховує винагороду.

Винагороди можуть нараховуватися одночасно в наданих криптовалютах і токенах платформи або окремо. Наприклад, Pancake Swap нараховує фармерам тільки токени CAKE.

Плюси

 • Висока прибутковість, яка може варіюватись від 10% до 1000% річних та більше.

 • Пасивність;

 • Великий вибір пар цифрових активів;

 • Можливість знімати винагороди у будь-який час;

Холдери можуть одночасно стейкати криптоактиви і додавати їх у пули ліквідності, підвищуючи цим прибутковість від майнінгу ліквідності. Наприклад, користувачі Sun.io можуть стейкати TRX, SUN або BTT і додатково фармити цифрові активи в пулі ліквідності.

За решту в пул ліквідності можна отримувати як трон, так й інші токени на троні: btt, sun, які можуть дати згодом гарний прибуток на зростанні курсу.

Мінуси

 • Високі ризики. При падінні ціни криптоактивів, доданих до пулу, падатиме і портфель, і прибутковість. Це не стосується стейблкоїнів: вони теж схильні до ризиків, але менше.

 • Можливість непостійних збитків (Impermanent Loss). Через великі покупки та продаж курс криптовалюти в парі може сильно змінитися. Поки холдер не вивів активи з пулу, збитки не враховуються. Але якщо за їх наявності вивести активи з пулу, то збитки стануть перманентними.

 • Динамічна прибутковість. Прибутковість знижується зі зростанням пулу ліквідності.

На ринку DeFi є агрегатори пулів, які допомагають підібрати найбільш прибуткові пари та майданчики для фармінгу, наприклад Yearn Finance, Autofarm, BiFi. Також є платформи, які ще й дозволяють формувати із позиковими коштами: Alpha Homora та проект Kalmy.

Популярні платформи для майнінгу ліквідності:

 • Uniswap;

 • Pancake Swap;

 • Curve Finance;

 • Sun;

 • Sushi Swap;

 • Yearn Finance;

 • Balancer;

 • Synthetix.

Бонусний спосіб

Ще один спосіб заробити на фармінгу – комбінувати стейкінг та фармінг. Наприклад, ви можете застейкати ТRX та зестейкані токени використовувати для застави, щоб взяти кредит. Потім на отримані в кредит криптоактиви знову купити TRX і далі по колу.

Так ви в рази збільшите прибутковість, але разом з цим зросте ризик: якщо курс TRX впаде, то зменшиться заставне забезпечення, через що ви можете втратити монети.

Деякі криптоентузіасти вдаються ще до однієї цікавої схеми — арбітражу кредитів. Вони беруть кредит на одній платформі під нижчий відсоток і видають його на іншій за вищою ставкою. Наприклад, можна взяти флеш-кредит під 53,18% річних на платформі C.R.E.A.M. Finance та видати його під 63,32% на платформі Venus. Але ризики залишаються тими самими.

Скільки можна заробити на фармінгу

Изображение 2024 06 03 232917637

Прибутковість фармінгу в DeFi-проєктів може сильно відрізнятися. Як правило, чим більше коштів заблоковано на платформі, тим нижча прибутковість. Новіші платформи пропонують більш високу прибутковість, але є ризикованішими.

Також прибутковість залежить від типу криптоактивів, наприклад, прибутковість у пулах ліквідності від пар зі стейблкоїнами менша, але й ризики не такі високі. Якщо додаєте в пули пару стейблкоїнів, то прибутковість рідко перевищує 20%, а пари волатильних альткоїнів можуть приносити сотні і навіть тисячі річних, але ризики при цьому будуть дуже високими.

Які переваги та ризики фармерства

Головні переваги фармерства — простота, пасивність і висока прибутковість за відносно невисоких ризиків у порівнянні з трейдингом криптовалют. Найбільше фармінг підходить холдерам, оскільки збільшує прибутковість від інвестицій.

Відчутнішу  прибутковість від фармінгу можна отримати при довгострокових вкладеннях.

Фармінг потребує великих вкладень. Якщо вкладете лише $100, то можете витратити більше на комісії, аніж заробити. Наприклад, у мережі Ethereum нерентабельно вкладати суму менше $5000, оскільки тільки комісія за одну транзакцію іноді сягає $150.

Головний ризик фармінгу — падіння курсу криптоактивів, через що холдери можуть втратити частину прибутковості та власних коштів. Але це не єдиний ризик. Фармери також ризикують натрапити на шахраїв, які вкрадуть активи, або стати жертвою атак хакерів.

Нові платформи не завжди проходять всебічний аудит безпеки і смарт-контракти можуть виявитися вразливими перед атаками. У цьому випадку кожен гаманець, який взаємодіяв зі смарт-контрактом, знаходяться під загрозою.

З чого починати фармерство

Перший крок – вибір платформи. Знайти відповідні платформи для фармінгу вам допоможуть сервіси DeFi Prime, DeFiLlama та DApp Radar. Вам потрібно заздалегідь визначитися з тим, яку мережу підтримує платформа (Ethereum, Binance Smart Chain або Tron) та які криптоактиви використовуватимете.

Не менш важливим критерієм є сума інвестицій. Якщо можете інвестувати не більше кількох сотень доларів, то доцільно вибирати лише платформи на блокчейнах BSC або Tron, інакше не заробите та більше втратите на комісіях.

Другий крок – вибір гаманця. Найбезпечніші – апаратні гаманці, але їх незручно використовувати. Найпростіші та найзручніші — мобільні гаманці та плагіни. З їх допомогою ви зможете швидко під’єднати гаманець до платформи.

Потім залишається лише зарезервувати активи для видачі кредитів чи майнінгу ліквідності. Інтерфейси платформ можуть відрізнятися, але для кожної з них можна знайти окремі гайди. Як правило, самі майданчики публікують докладні посібники для користувачів.

Як отримувати прибуток від фармерства: гайд для початківців

Покажемо як почати фармінг в Compound на прикладі гаманця Trustee. Ось покрокова інструкція для фармерів-початківців.

Під’єднання гаманця

Як тільки ви перейдете на платформу Compound, вам запропонують під'єднати гаманець кількома способами. Гаманець Trustee працює через WalletConnect.

Завантажити Trustee Wallet
 1. Оберіть WalletConnect в списку та натисніть на нього. 
  Изображение 2024 06 03 233232926
 2. Платформа Compound відобразить QR-код, який потрібноісканувати через мобільний гаманець Trustee. 
  Изображение 2024 06 03 233305748
 3. Тепер відкрийте застосунок Trustee Wallet і на головній натисніть значок QR-коду. Наведіть камеру так, щоб QR-код опинився у зазначеній зоні, щоб сканувати його. Відскануйте QR-код.

 4. Потім натисніть “Так” у відповідь на запит. 
  Изображение 2024 06 03 233344173
 5. Гаманець успішно під’єднаний до Compound. У колонці Supply Markets можна надавати доступні криптоактиви в кредит, а в колонці Borrow Markets – брати в позику. 
  Изображение 2024 06 03 233408397
 6. Щоб надати актив у кредит, виберіть його зі списку та натисніть на нього. 
  Изображение 2024 06 03 233431530
 7. Спочатку потрібно дозволити платформі здійснювати транзакції з вашого гаманця. Для цього натисніть кнопку “Enable”. Тут відображається прибутковість від кредитування. Наприклад, для USDT прибутковість становить 13.56% річних у токенах USDT та 2.99% у токенах COMP, які нараховуються додатково. 
  Изображение 2024 06 03 233455600
 8. Потім знову дайте відповідь “Так” на запит платформи. 
  Изображение 2024 06 03 233528759
 9. Зачекайте доки транзакція підтвердиться. Платити за неї не треба. 
  Изображение 2024 06 03 233609109
 10. Після підтвердження ви зможете надати в кредит будь-яку суму USDT, а у вкладці “Withdraw” вивести свої токени.

Інші статті варті уваги

Встанови мультивалютний гаманець Trustee Wallet прямо зараз!

Купуй, продавай, торгуй і заробляй криптовалюту
Завантажити Trustee Wallet