Ф'ючерси на біткоїн — що це, навіщо потрібно і де торгувати

Article image
List

Ф'ючерс на біткоїн — це фінансовий інструмент для хеджування ризиків та торгівлі на криптовалютному ринку. Найчастіше це поняття пов'язують із спекулятивними діями великих гравців — інституційних інвесторів. Але чи звичайний приватний інвестор може використовувати цей інструмент? У цій статті розповімо що це таке, як працюють ф'ючерси та як їх використовувати для торгівлі біткоїнами.

Що таке ф'ючерси на біткоїн?

Изображение 2024 06 04 205126600

Ф'ючерс — це договір на купівлю або продаж біткоїна в конкретний момент за певною ціною. При закінченні терміну ф'ючерсу в призначений час його покупець зобов'язується виконати договір, тобто купити чи продати актив у зазначеній кількості за заздалегідь обговореною вартістю незалежно від ринкової вартості активу на момент купівлі/продажу.

Принцип роботи

Ф'ючерси дозволяють учасникам ринку спекулювати на майбутній ціні біткоїна. При цьому, на практиці курс, за яким буде проданий/куплений актив відповідно до ф'ючерсного контракту, може відрізнятися від ринкової ціни біткоїна.

Ф'ючерс можна використовувати разом із кредитним плечем — позиковими коштами, що надаються біржами. Використання таких позикових коштів може забезпечити більший прибуток шляхом більшого обсягу активів, що купуються або продаються, але в той же час це пов'язано з ризиком істотних збитків.

Специфікація ф'ючерсу

Кожен ф'ючерс має набір певних умов. До них відносяться:

 • Найменування ф'ючерсного контракту;

 • Розмір, тобто кількість активів на купівлю чи продаж;

 • Вартість купівлі активу на момент виконання договору;

 • Тип контракту: розрахунковий чи постачальний.

Розрахунковий тип означає нарахування або списання різниці між вартістю ф'ючерсу і ціною активу на момент виконання угоди, тоді як постачальний тип означає пряме постачання активу.

 • Термін обігу ф'ючерсу – період, коли контракт можна перепродати чи перекупити;

 • Дата поставки або експірація ф'ючерсу на біткоїн, тобто завершення обігу ф'ючерсу на ринку. У момент закінчення терміну договору сторони зобов'язані виконати свої зобов'язання.

Ціна ф'ючерсу на біткоїн

До закінчення терміну дії договору реальна вартість базового активу, тобто біткоїна, і зазначена у договорі зазвичай відрізняються одна від одної.

При встановленні учасниками ф'ючерсного контракту ціни активу, на неї можуть впливати додаткові параметри. Якщо продавець впевнений у збільшенні ціни активу на ринку або напередодні позитивних новин, то ціна ф'ючерсу буде вищою від ціни базового активу на момент укладення угоди. Така ситуація на ринку називається контанго.

Ситуація, коли ф'ючерс має меншу вартість, ніж базовий актив, називається беквордація. Таке можливо, наприклад, в очікуванні глибокої корекції активу або на тлі негативних новин.

Графік ф'ючерсів на біткоїн можна відстежувати як реального часу, порівнюючи з вартістю самої монети.

Як використовувати біткоін-ф'ючерс на біржі

Ф'ючерсні контракти найчастіше використовують як торговий інструмент:

 • Для короткострокових торгів на спотовому ринку;

 • Для торгів із використанням кредитного плеча;

 • Для хеджування ризиків.

Для довгострокових покупок ф'ючерси зазвичай не використовуються. Це пов’язано з тим, що кожен ф'ючерс має конкретний термін дії і далекі перспективи зниження ринку практично неможливо хеджувати, не купуючи постійно нові ф'ючерсні контракти з більш далеким терміном виконання.

Короткострокові торги

Це спекулятивні дії в короткостроковій перспективі задля досягнення максимального прибутку. Ф'ючерси дозволяють зробити трейдинг-стратегію більш гнучкою до умов, що змінюються.

Наприклад, трейдери, які відкривають і закривають угоди в межах одного дня, використовують стратегію скальпінгу — закриття десятків або навіть сотень угод на єдиному рахунку за короткий проміжок часу. Спільно з використанням маржинальної торгівлі ф'ючерсами ця стратегія може приносити великий прибуток. Але й ризики такої стратегії вкрай високі.

Таку торгівлю зазвичай ведуть із використанням кредитного плеча.

Особливості торгівлі з кредитним плечем

Кредитне плече — інструмент для торгівлі позиковими активами. Користувач вносить лише частину капіталу для угоди, решта (наприклад, при торгівлі плечем у розмірі x10 – це 90% позикових коштів) надається біржею за певний відсоток угоди. На біржах можна зустріти розміри плеча від скромних х2,5 до колосальних х100 і вище.

Якщо рух ціни піде в протилежний очікуванням бік, то втрати активів із кредитним плечем відбуватимуться також значно швидше.

Хеджування ризиків

Ф'ючерсні контракти використовують для мінімізації ризиків. При наявності ризику зниження вартості активів виставляється ф'ючерс на всю суму інвестиційного криптовалютного портфеля. При просіданні ціна продажу активу за контрактом покриє збитки від падіння курсу криптовалюти.

Тобто ф'ючерс виставляється у короткостроковій перспективі для того, щоб компенсувати потенційні втрати, заробивши на зниженні ціни.

Завантажити застосунок Trustee Plus
Сканування QR-коду телефоном

Де можна купити і торгувати ф'ючерсами на біткоїн?

Изображение 2024 06 04 205629017

Є два варіанти купівлі ф'ючерсних контрактів:

 • фондові ринки;

 • Криптовалютні майданчики.

Фондові ринки

Протягом кількох років компанії подавали заявки до Комісії з цінних паперів та фондового ринку США (SEC) на отримання дозволу торгувати ф’ючерсами на біткоїн, але такі спроби залишалися безуспішними до жовтня 2021 року, коли SEC схвалила перший ф'ючерсний ETF на біткоїн від компанії ProShares. Не плутати з біржовими біткоїн фондами, що торгуються за спотовою ціною.

Зверніть увагу! Ф'ючерсний біткоїн-ETF — це не пряма торгівля ф'ючерсами на біткоїн на фондовому ринку, а можливість торгувати акціями компаній, які володіють та торгують ф'ючерсами на біткоїн.

Таким чином, ETF на біткоін-ф'ючерсах — це інвестиційний фонд, що повністю регулюється, прив'язаний до ф'ючерсів і дозволяє непрямим чином торгувати біткоїнами.

Через кілька днів після тієї історичної для криптовалютного світу події схвалили ф'ючерсні ETF для ще двох компаній — 22 жовтня 2021 року було відкрито торги за заявкою від компанії Valkyrie Investments, а 25 жовтня від компанії VanEck.

Криптовалютні майданчики

На криптовалютних майданчиках торгівля ф'ючерсами не регулюється на державному рівні. У них набагато нижчий поріг входу, як в плані ідентифікаційних даних, так і в плані обсягу вкладених коштів.

Багато криптовалютних сервісів пропонують ф'ючерсну торгівлю біткоїнами, серед них BitMex, OKEx, Deribit, Binance. OKEx також торгує Bitcoin Cash, а Deribit біткоїном та ефіром. Кредитне плече на криптовалютних платформах може досягати x100 значень, наприклад, як на BitFlyer, Deribit і BaseFEX.

Платформ дуже багато, тому головне знати, на що варто звернути увагу при виборі біржі для торгівлі. Перш ніж розпочати торги вивчіть:

 • Особливості майданчика: способи введення та виведення коштів, безпека.

Не рекомендується зберігати активи безпосередньо на торговому майданчику. Для цього краще використовувати мобільні криптовалютні гаманці;

 • Умови біржі: розміри торгових комісій, арсенал інструментів;

 • Монети,що торгуються, типи контрактів на них, ліквідність активів.

Переваги та ризики в торгівлі ф'ючерсами

Торгівля ф'ючерсами відкриває перспективи при торгівлі біткоънами та іншими криптовалютами, але вона може як зменшити ризики за допомогою хеджування, так і збільшити їх при використанні кредитного плеча.

Переваги ф'ючерсних контрактів

 • Можливість розпочати торгівлю з невеликим капіталом;

 • Більше можливостей для гнучкої торгової стратегії;

 • Хеджування інвестиційного портфеля як головний інструмент мінімізації втрат;

 • Висока прибутковість за успішного трейдингу з кредитним плечем;

 • Висока ліквідність — обсяг торгів ф'ючерсами дуже високий. Наприклад, лише за один день з початку торгів акціями Bitcoin Strategy ETF обсяг торгів склав 24 мільйони акцій. А вартість активів збільшилась із 20 мільйонів до 570 мільйонів доларів.

Ризики при ф'ючерсній торгівлі

Висока прибутковість за допомогою кредитного плеча пов'язана з величезними ризиками. Кредитне плече може доходити до x100, що може обернутися і величезними прибутками, і повним обнуленням портфеля.

Фахівці попереджають, що торгівля біткоїн-ф'ючерсами не підходить для новачків. Для їх використання необхідно розуміти рухи ринку.

Для новачків більше підійде стратегія HODL — купівля та зберігання біткоїна на довгострокову перспективу. Для довгострокових інвестицій та зберігання біткоїна оптимальним буде вибір мобільного криптогаманця Trustee Plus.

Як ф'ючерси впливають на криптовалютний ринок?

Загалом ф'ючерси та ETF на біткоїн дозволяють інституційним інвесторам (великим фірмам та фондам) увійти в криптовалютний ринок та привнести до нього свої гроші.

Слідом за ф'ючерсними ETF, під тиском попиту та завдяки зусиллям керуючих фондами, 11 січня 2024 року SEC були схвалені вже спотові біткоїн-ETF, що привело курс BTC до нових історичних максимумів.

Можливість торгувати як ф'ючерсами на біткоїн, так і спотовими ETF, на думку експертів, позитивно впливає не тільки на розвиток ринку криптовалют зараз, а й сприяє його ширшому прийняттю в майбутньому.

Інші статті варті уваги

Встанови платформу цифрових фінасів Trustee Plus

Всі можливості у одному додатку

Сканування QR-коду телефоном
Image