Все про газ Ефіріуму і криптовалюти

Article image
List

Щоб надати рух автомобілю, необхідне паливо – так само, як і для проведення транзакції в блокчейні. Розповідаємо що таке плата за газ у криптовалюті, навіщо він потрібен і що робити, якщо його не вистачає під час транзакції.

Що таке газ у криптовалюті простими словами?

Изображение 2024 06 02 182134487

Gas – це одиниця виміру обчислювальної роботи, що виконується валідаторами з метою забезпечення працездатності блокчейну. Газ необхідний, щоб забезпечувати проведення транзакції та виконувати смарт-контракти – інакше кажучи, для здійснення будь-якої дії в блокчейн-мережі.

Газ в Ethereum (ETH)

У мережі Ethereum для підтвердження транзакцій, залежно від їх типу та розміру, потрібна певна кількість газу. Газ має власну ціну, визначення якої використовується wei – мінімальна одиниця Ефіру і gwei – рівна 1 000 000 000 wei.

1 gwei дорівнює 0,00000001 ETH.

Навіщо потрібний газ Ethereum?

Газ Ефіріуму визначає який обсяг обчислень потрібно виконати валідаторам, щоб включити транзакцію ETH блок. Блокчейн Ethereum має механізм упорядкування транзакцій, що базується на балансі попиту та пропозиції. Керуючись величиною комісії, валідатори вирішують, які транзакції оптимально додати в першу чергу, а які можна відкласти.

Комісія мережі включає два параметри і є їх творенням:

 • Ліміт газу (Gas Limit) – найбільша кількість газу, яку користувач готовий витратити на конкретну транзакцію. Чим більше обчислювальної роботи необхідно виконати валідаторам, тим більше газу доведеться витратити. Наприклад, взаємодія зі смарт-контрактами складніша за звичайні транзакції, тому енергії для їх виконання витрачається більше, внаслідок чого зростає і плата за газ. Мінімальне значення Gas Limit – 21 000 для ефірних трансакцій. Для токенів – в середньому 84000, але може регулюватися залежно від цілей та завдань.
 • Ціна газу (Gas Price) – регулюється автоматично віртуальною машиною Ethereum (EVM) залежно від активності користувачів, тобто споживаної обчислювальної потужності мережі, необхідної для обробки смарт-контрактів та транзакцій.
Криптовалютний гаманець Trustee автоматично розраховує ліміт та ціну газу залежно від завантаженості мережі Ethereum, щоб гарантувати успішне проведення транзакцій. Користувачам достатньо вибрати одну з попередньо встановлених опцій (slow, medium, fast), але можна встановити параметри Gas Limit і Gas Price вручну. Про те, як це зробити, розповімо у розділі «Як встановити ціну за газ».

Для чого ще використовується газ у ETH?

Крім перевірки та додавання транзакцій у блокчейн, Gas використовується для виконання будь-яких інших операцій:

 • Виклику функції смарт-контракту, наприклад, виплата винагород за стейкінг або фармінг.

 • Додавання та видалення криптоактивів з пулів ліквідності.

 • Ініціалізації гаманця (первинне підключення до децентралізованої програми DApp) та дозволу DeFi-протоколу виконувати будь-які дії без додаткового схвалення користувача.

 • Підписання різних типів транзакцій, у тому числі дозволу на виконання операцій з певними монетами та токенами (approve).

Що таке ціна газу у криптовалютах?

Ethereum Gas Price визначає скільки gwei потрібно заплатити за одиницю газу при відправленні транзакції. Чим більша ціна газу, тим швидше валідатори підтвердять транзакцію після відправки до мережі.

Цей параметр залежить від завантаження мережі Ethereum. Наприклад, якщо при невисокому навантаженні 8 gwei буде достатньо для швидкої транзакції, то при високій активності користувачів цього значення мало і переказ монет підтверджуватиметься довше. Щоб прискорити транзакцію, потрібно буде збільшити ціну газу.

Якщо ціна газу виявиться надто маленькою, то транзакція може зависнути в мемпулі надовго або зовсім на невизначений термін: вона просто не потрапить до блоку, оскільки валідатори будуть додавати транзакції користувачів, які заплатили більшу комісію.

Якщо транзакція зависла в непідтвердженому стані, ви можете її прискорити. Про це розповімо докладніше наприкінці статті.

Чому плата за газ зростає?

Цей параметр безпосередньо впливає на час підтвердження транзакцій: валідатори мережі віддають перевагу транзакціям у мемпулі*, які мають найбільшу комісію, тому підтверджують їх насамперед. Ось як це працює:

 • Якщо кількість транзакцій у черзі занадто велика, то першими до блоку потраплять транзакції, які найбільше заплатили за газ. Інші транзакції залишаться непідтвердженими, якщо не потраплять до поточного блоку.

 • Якщо кількість транзакцій невелика, то валідатори будуть додавати навіть ті, які встановили низьку плату за газ, тільки щоб заповнити блок транзакціями, яких  бракує. Будь-які перекази з однаковими значеннями Gas Limit та Gas Price додаються до блоку послідовно за таймштампом**.

Плата за Gas може значно зрости через сильне навантаження на мережу та «пожирачів газу» – смарт-контрактів та протоколів, які споживають велику його кількість, такі як DEX-біржа Uniswap та NFT-маркетплейс OpenSea.

Збільшення плати за газ підвищує пріоритет транзакцій під час обробки. Якщо транзакція тривалий час не підтверджується і ви не хочете чекати, потрібно збільшити вартість за газ. Про це трохи докладніше поговоримо наприкінці статті.

Мемпул (mempool) - черга транзакцій. Таймштамп (timestamp) – часова мітка. Це час, коли було відправлено транзакцію.

Резюмуємо: ціна на газ зростає, коли зростає конкуренція між користувачами. Щоб отримати пріоритет перед іншими транзакціями, потрібно збільшити плату за газ. Або можна почекати, поки активність у мережі знизиться, а разом з нею і вартість газу.

На жаль, у блокчейні Ефіріуму немає якихось конкретних часових рамок для підтвердження транзакції. У поодиноких випадках навіть через місяць транзакції, що зависли, можуть бути оброблені в моменти, коли комісія мережі знижується до мінімальних значень.

Все про ціну газу Ethereum

У цьому розділі пояснимо як відстежувати динаміку вартості плати за газ, де знайти графік газу Ефіріум, як встановити та змінити Gas Price.

Як і де відстежити вартість газу Ефіріум?

Актуальна інформація про ціну газу Ethereum доступна у розділі Gas Tracker популярного блокчейн-експлорера Etherscan. Сервіс показує рекомендовані значення gwei для швидкого (Fast), середнього (Average) та повільного (Slow) підтвердження ETH транзакції, які розраховуються з урахуванням завантаженості мережі Ethereum. Також Gas Tracker відображає середній час підтвердження транзакції для цих значень.

Параметр Slow – це мінімальна ціна газу, що рекомендується. Щоб уникнути тривалого зависання транзакції, не рекомендується встановлювати ціну газу меншу від цього значення. Інакше її доведеться пришвидшувати чи замінювати вручну.

Изображение 2024 06 02 184038182

До речі, на сторінці Gas Tracker представлений список тих самих «пожирачів газу».

Изображение 2024 06 02 184059544

Графік ціни газу Ethereum знаходиться в окремому розділі Etherscan. За цим графіком можна відстежувати активність користувачів та підбирати оптимальний час для відправки транзакцій, щоб заощаджувати на комісії.

Изображение 2024 06 02 184129580

Як розрахувати плату за газ Ефіріуму?

Розмір комісії залежить від ліміту та ціни газу, а також курсу ETH. Припустимо, для транзакції необхідне значення Gas Limit дорівнює 70 000, а Gas Price – 5 gwei, щоб валідатори віддали вам пріоритет і швидше підтвердили транзакцію. Порахуємо скільки в такому разі ви витратите на комісію:

70 000 * 5 gwei = 350 000 gwei або 0,0035 ETH ($12,10)

Як самостійно встановити ціну за газ та налаштувати комісію мережі Ethereum у криптогаманці

Комісію мережі можна встановити вручну або вибрати один із готових варіантів залежно від того, наскільки швидко вам потрібно переказати монети. У гаманці Trustee доступне самостійне налаштування ціни газу Ethereum. Покажемо на його прикладі як обрати комісію:

 1. Запустіть Trustee і оберіть гаманець ETH.

 2. Натисніть кнопку «Відправити» (Send).

 3. У лівому нижньому куті клацніть по значку шестірні, щоб відкрити налаштування транзакції.

 4. Розкрийте список «Виберіть комісію» та встановіть галочку там, де вам потрібно. Ви можете обрати одне із запропонованих значень або самостійно змінити суму комісії.

Изображение 2024 06 02 184224342

Якщо рекомендована комісія здається вам занадто великою, оберіть пункт вручну. Далі розповімо як її знизити, вказавши ціну та ліміт газу.

Завантажити Trustee Wallet

Як зменшити ціну на газ?

У списку "Виберіть комісію" поставте галочку навпроти пункту "Вручну". Відкриються додаткові опції, в яких ви можете вказати:

 • Ціну за газ

 • Ліміт газу. Зазвичай цей параметр не потребує регулювання.

 • Nonce. Цей параметр відповідає за чергу вихідних транзакцій за вашою адресою. Ігноруйте Nonce, якщо потрібно лише відкоригувати ціну газу.

 • Введіть значення ціни газу у відповідне поле, а потім відправте транзакцію в мережу.

Изображение 2024 06 02 184428910

Що робити, якщо для транзакції мало газу?

Якщо встановити надто маленьку плату за газ або мережа Ethereum буде сильно завантажена, то транзакція може зависнути на кілька годин або навіть днів. У низці випадків транзакцію можуть відхилити, надавши їй статус Fail: наприклад, якщо недостатньо монет ETH у гаманці для покриття комісії мережі. Поки транзакція перебуває у статусі Pending, її можна умовно скасувати, замінивши на нову, щоб прискорити процес підтвердження.

Шахраї активно користуються можливістю заміни транзакцій у Ethereum та інших мережах. Тому перш ніж щось робити,  дочекайтеся поки транзакція повністю не підтвердиться.

Прискорення транзакції заміною

Зазвичай потрібно відправити нову транзакцію з тим самим значенням Nonce, що й поточна, але з вищою комісією*. У цьому випадку валідатори раніше додадуть до блоку ту транзакцію, для якої встановлено вищу плату за газ. 

Як прискорити транзакцію в гаманці Trustee:

 1. Знайдіть і виберіть транзакцію, що зависла.

 2. Натисніть «Прискорити».

 3. Натисніть на значок шестірні, а потім виберіть або змініть комісію вручну.
  Изображение 2024 06 02 184808405

 4. Натисніть “Відправити”.
  Изображение 2024 06 02 184839852

"Скасування" транзакції

Цей спосіб стане вам у пригоді, якщо ви відправили монети ETH на неправильну адресу або зрозуміли, що вас обдурили шахраї, але при цьому сама транзакція ще не підтверджена мережею. У гаманці Trustee можна просто скористатися функцією повернення транзакції. Фактично це не скасування в класичному розумінні цього слова, а заміна старої транзакції на нову, яка буде перенаправлена на власну адресу гаманця, звідки ви робили відправку.

Як «скасувати» транзакцію в гаманці Trustee:

 1. Виберіть необхідну непідтверджену транзакцію у списку.

 2. Клацніть «Повернення».

 3. Натисніть «Відправити».
  Изображение 2024 06 02 185011033

Якщо потрібно встановити іншу ціну газу, натисніть на значок шестірні, а потім виберіть або змініть комісію вручну.

Висновок

Ви дізналися що таке Gas у криптовалюті, де знайти графік ціни газу Ethereum та як її розрахувати, а також про те, як вибрати та встановити комісію мережі вручну. Нагадаємо, що ви можете прискорити або скасувати транзакцію, але тільки якщо вона ще не підтверджена мережею. Після додавання транзакції до блоку змінити її буде неможливо.

Примітка. Налаштування параметра Nonce доступне не у всіх криптогаманцях. Цю функцію підтримує гаманець Trustee.

Інші статті варті уваги

Встанови мультивалютний гаманець Trustee Wallet прямо зараз!

Купуй, продавай, торгуй і заробляй криптовалюту
Завантажити Trustee Wallet