Дати халвінгу криптовалют — що це таке і як на цьому заробити

Article image
List

Ринок криптовалют досить специфічна галузь з великою кількістю невідомих для новачка термінів. Одним із основних понять у цій сфері є халвінг. Саме цей механізм опосередковано визначає поведінку крипторинку загалом та окремих криптовалют зокрема. У цій статті ми розберемося що таке халвінг, яким криптоактивам він притаманний, а також з'ясуємо, як можна використовувати халвінг для заробітку та планування інвестицій.

Халвінг криптовалют — це періодичне зменшення нагороди (кількості нових монет, що видобуваються) за знайдений блок у блокчейні. Халвінг притаманний не тільки Біткоїну, але щоб краще розібратися у цьому механізмі, почнемо саме з нього.

Що таке Bitcoin халвінг

Изображение 2024 05 29 211434787

Як відомо, Біткоїн працює на алгоритмі PoW (proof of work). Іншими словами, цілісність і працездатність усієї Біткоїн-мережі забезпечують майнери за допомогою додавання обчислювальних потужностей та підключення нових пристроїв (ASIC-майнерів) до мережі. З кожним новим видобутим блоком майнери одержують певну кількість BTC у якості винагороди.

Так ось, халвінг – це механізм, який уполовинює нагороду майнерів за знайдений блок. Відбувається він кожні 210 000 знайдених блоків або приблизно раз на 4 роки. Орієнтовно цей процес закінчиться в 2140 році після видобутку останнього, 21-мільйонного Біткоїна.

Умовно халвінг можна назвати своєрідним «переходом Рубікона», дороги назад після якого немає.

Навіщо потрібний Bitcoin халвінг

За своєю природою Біткоїн є дефляційним активом. Це пов'язано з тим, що у мережі не може бути видобуто понад 21 000 000 BTC. З кожним роком, у міру прийняття криптовалют суспільством, закономірно зростає і попит на них.

Під впливом халвінгу, а також внаслідок лімітованості самого активу, пропозиція Біткоїна на ринку зменшується, а оскільки крипторинок, як і будь-який інший, підпорядковується закону «Попиту та пропозиції», то ціна криптовалюти, попит на яку постійно зростає, закономірно йде нагору.

Тобто халвінг є природним механізмом регулювання ціноутворення «цифрового золота».

Відео про халвінг

Дати халвінгу Bitcoin (BTC) та графік

31 грудня 2008 року було опубліковано технічний документ Біткоїна (White paper), який описує принципи та умови роботи всієї мережі. Перший блок було видобуто у 2009 році самим Сатоші Накамото, за нього він отримав нагороду майнера у розмірі 50 Біткоїнів. У перші 4 роки існування Біткоїна 50 BTC видобувалось за кожен знайдений блок.

ФАКТ: До цих пір існує безліч адрес тих часів з величезною кількістю Біткоїнів, які не переміщалися жодного разу.

2012

Перший халвінг Біткоїна відбувся 28 листопада 2012 року, який зменшив нагороду майнерів до 25 Біткоїнів за блок; курс BTC почав зростати через кілька місяців після халвінгу і досяг 1163 доларів США. Після такого «пампу» ринок перейшов у корекцію, і впродовж наступних 2 років ціна Біткоїна впала до $152 за монету. Це був перший цикл зростання Біткоїна та криптовалютного ринку.

2016

Другий халвінг стався 9 липня 2016 року. На момент халвінгу вартість Біткоїна становила 670 доларів США. Кількість BTC одержуваних за блок знову зменшилася, цього разу з 25 до 12,5 BTC.

Курс першої криптовалюти протягом кількох місяців зріс і до кінця 2017 року можна було бачити практично 20000 доларів за монету. Закономірно повторюючи практику минулих років, ціна BTC впродовж року знизилася до $3122. Затяжний період падіння назвали «криптозимою» і багато учасників крипторинку та криптопроєкти не зуміли її пережити. Але не Біткоїн...

2020

Третій за рахунком, але не за значимістю халвінг стався 11 травня 2020 року. Нагорода майнерам за новий видобутий блок зменшилась із 12,5 до 6,75 BTC. На момент халвінгу курс становив 8700 доларів США за монету.

До цієї події було прикуто багато уваги, оскільки лише кілька місяців тому Біткоїн обвалювався до $3800 на тлі коронавірусної паніки. 12-13 березня 2020 стали «Чорним лебедем» для всіх ринків без винятку. Криптовалютний ринок відреагував на глобальний обвал економіки особливо гостро.

Деякі люди вкотре стали «ховати» Біткоїн і спочатку навіть здавалося, що вони мають рацію! Всупереч практиці, що склалася, у момент самого халвінгу, а також через кілька тижнів після, курс BTC не виріс, а продовжував перебувати приблизно на тому ж рівні. Але вже у вересні ціна Біткоїна почала стрімко зростати і в 2021 році вона перевищила 50000 доларів США. Через кілька місяців Біткоїн встановив ціновий рекорд тих років на рівні 69 000 доларів США за монету.

2024

Четвертий халвінг очікується у квітні 2024 року. Багато аналітиків прогнозують курс Біткоїна в діапазоні від 400 000 до 1 мільйона доларів, за аналогією з минулими халвінгами та наступними циклами. Вже зараз Біткоїн б'є свої ж рекорди і станом на березень 2024 року коштує понад $73000.

Однак не варто забувати, що і до третього халвінгу аналітики сміливо прогнозували, що курс BTC сягне $100 тисяч, а інші взагалі пророкували Біткоіну якнайшвидшу загибель.

Як то кажуть, поживемо – побачимо.

Халвінг Litecoin (LTC)

Изображение 2024 05 29 212013265

Не тільки Біткоїну притаманне поняття та механізм халвінгу. Лайткоїн так само періодично «уполовинюється». Щоб зрозуміти як працює халвінг в Лайткоїні, необхідно розібрати чим ця криптовалюта відрізняється від Біткоїна:

  1. Емісія: кількість монет, яку можуть видобути майнери Лайткоїна, обмежена 86 млн.

  2. Частота генерації блоків: у Лайткоїна це 2,5 хвилини, у Біткоїна — 10 хвилин.

  3. Швидкість транзакцій: блокчейн Litecoin до 56 транзакцій за секунду, блокчейн Bitcoin — 3-7 транзакцій за секунду. Підтвердження транзакцій у Біткоїні займає 10 хв, у Лайткоїні в 4 рази швидше — 2,5 хв.

  4. Комісія мережі в Лайткоїні в рази нижча, ніж комісія в Біткоїні.

2015

Перше уполовинення нагороди майнерів LTC відбулося 8 серпня 2015 року та зменшилося з 50 LTC до 25 LTC. На цей момент вже було видобуто 50% усієї емісії Лайткоїна.

2019

Другий халвінг стався 5 серпня 2019 року на блоці #1680000 і додатково зменшив нагороду майнерів за кожен видобутий блок до 12,5 LTC.

2023

Третій халвінг відбувся на блоці #2520000 2 серпня 2023 року. Сам по собі халвінг Лайткоїна не дуже вплинув на ціну LTC. Пов'язано це з тим, що весь крипторинок в основному неухильно повторює напрямок руху курсу Біткоїна.

Якщо основна криптовалюта росте, то й альткоїни додають у ціні. Якщо Біткоїн перебуває у бичачому циклі (на підйомі), то халвінг альткоїнів як новина відіграє добре. Однак якщо халвінг потрапить на ведмежий цикл (падіння) — реальний вплив на ціну буде незначним і нетривалим.

Халвінг Ethereum (ETH)

Изображение 2024 05 29 212311423

Халвінг, у класичному розумінні цього поняття, не зовсім застосовний до такої монети як Ethereum (ETH). У вайтпейпері Ефіріуму такої функції не було, а емісія ETH не обмежена. Однак деяке скорочення нагороди все ж таки є.

Пропозиції щодо покращення роботи мережі зазвичай приймають у хардфорках. Це великі оновлення, у яких вносять позитивні та необхідні зміни до роботи мережі. У такому хардфорку може бути прописане зменшення нагороди за видобуті блоки.

Завантажити застосунок Trustee Plus
Сканування QR-коду телефоном

Дати халвінгу

Перший хардфорк 16 жовтня 2017 року, званий Byzanthium, знизив нагороду з 5 ETH до 3 ETH.

Другий хардфорк Constantinople 28 лютого 2019 року зменшив нагороду з 3 ETH до 2 ETH.

На цьому скорочення в Ethereum закінчилися, оскільки в 2022 році він перейшов від майнінгу (алгоритм PoW) до стейкінгу (алгоритм PoS) і розміри нагород вже валідаторів, а не майнерів, стали залежати від якості перевірки блоків та транзакцій у них, а також кількості витраченого користувачами блокчейна газу.

Як використовувати халвінг для заробітку

Як видно, халвінг створює ідеальні умови для підвищення цін криптовалют. Також видно явну залежність вартості альткоїнів від курсу Біткоїна і можна помітити, як після зростання основного криптоактиву він тягне за собою інші криптовалюти.

Халвінг можна розцінювати як каталізатор нового циклу зростання криптовалютних цін. Головна перевага заробітку за рахунок халвінгу Біткоїна полягає в тому, що ця подія завжди викликає підвищену волатильність, і в 2024 відбувається черговий цикл зростання криптовалютного ринку.

Більшість альткоїнів також показують вражаючі результати. Однак не слід забувати, що альткоїни більш ризикований клас активів. Для консервативної стратегії заробітку Біткоїн підходить найкраще.

Висновок

Виходячи з вищевикладеного, зрозуміло, що халвінг Біткоїна — це дефляційний механізм, покликаний регулювати ринкову пропозицію Біткоїна. Незважаючи на те, що криптовалюти вважаються ризиковими, при грамотному підході та належному аналізі можна без проблем заробляти на подіях, пов'язаних із халвінгом. Розуміючи це елементарне явище, уже можна вибудовувати базову стратегію інвестування.

Інші статті варті уваги

Встанови платформу цифрових фінасів Trustee Plus

Всі можливості у одному додатку

Сканування QR-коду телефоном
Image