Хардфорк - що це означає простими словами?

Article image
List

Рано чи пізно будь-якій криптовалюті, що розвивається, потрібно провести глобальні зміни, що змінюють правила її роботи. Хардфорк – це оновлення криптовалютного протоколу, що значно змінює принципи його функціонування та несумісне з попередньою версією мережі. У цій статті розберемо що таке хардфорк, для чого він потрібен і які можливості та небезпеки він несе для криптовалюти.

Що таке хардфорк криптовалюти?

Изображение 2024 06 02 191711438

Блокчейн-мережі, на відміну від звичайних програм, не можуть оновитися натисканням на одну кнопку. Криптовалюта як децентралізована мережа працює за рахунок роботи вузлів – учасників мережі, які обробляють транзакції за певну винагороду. Для успішного функціонування всі вузли повинні працювати за єдиним протоколом і для оновлення мережі потрібна їхня повна згода.

Такі оновлення у криптовалютній сфері називаються форки, що дослівно перекладається як «вилка». Саме поняття форку означає створення клона криптовалюти на основі початкового коду, взятого з відкритих джерел. Тобто форк – це повна копія монети, що не зазнала змін.

Хардфорк ж простими словами - це саме оновлення програмного коду блокчейну шляхом створення нового ланцюжка блоків. Протокол криптовалюти визначає принципи роботи мережі (алгоритм консенсусу, методи обробки транзакцій, взаємодія вузлів). Хардфорк спрямований зміну на правил протоколу.

Процес проведення хардфорку

Оновлення відбувається з попередньо оголошеного блоку мережі. Якщо вузли приймають хардфорк, цей блок стає першим для нового блокчейну, якщо вузли не хочуть змін – хардфорк скасовується і мережа просто продовжує роботу.

При проведенні хардфорку утворюється новий ланцюжок, тобто мережа поділяється на два блокчейни, незалежні один від одного. Мережа з «оригінальним» протоколом не несе змін, продовжуючи діяти за старими правилами. Але всі вузли, що забезпечують її працездатність, повністю йдуть з неї, роблячи її існування неможливим. Друга мережа починає працювати за оновленими правилами.

У більшості випадків стара мережа відмирає, але іноді не всі учасники спільноти погоджуються зі змінами. Тоді стара версія протоколу отримує можливість «вижити», ставши новою монетою з іншою назвою. Подібна ситуація мала місце у форку Ethereum Classic.

У чому відмінність хардфорку від софтфорку?

Існує два види оновлень – хардфорк та софтфорк, що, по суті, відповідає «жорсткому» та «м'якому» впровадженню змін до коду, але залежить від особливостей оновлення.

При софтфорку в мережу вносяться оновлення, що не обмежують роботу старого протоколу, тобто вузли, які не перейшли на новий протокол, можуть продовжувати забезпечувати працездатність мережі за старим принципом, але тільки поки їхня робота не порушує правила функціонування оновленої мережі. Тобто софтфорк це м'якший варіант змін - старі вузли хоч і здатні працювати, але тільки в обмежених рамках, що знижує їхню ефективність і плавно підводить до оновлення.

У випадку хардфорку мережа не передбачає можливість роботи на минулій версії та потребує створення нової гілки блокчейну. Він повинен бути підтриманий усіма вузлами мережі, інакше буде скасований або призведе до створення нової криптовалюти. При софтфорку немає такого ризику, але він не може дозволити мережі почати фундаментальні зміни.

Хардфорк є єдиним варіантом для глобальних змін у протоколі та функціонуванні мережі.

Планові та спірні форки

Хард форки може бути як планові, і незаплановані.

При планових змінах вузли мережі готові оновитися добровільно в оголошений день, залишивши застарілі правила. У цьому випадку зазвичай мало незгодних і навіть якщо вони залишаться на покинутій гілці блокчейну, її існування стане неможливим через недостатній рівень хешрейту.

Ті ж, котрі викликають гарячі суперечки або незаплановані хардфорки (як у випадку з хардфорком, що створив Ethereum Classic, про який буде розказано далі), часто призводять до розколу співтовариства і в підсумку — до двох працездатних мереж, що рухаються різними шляхами.

Навіщо потрібен хардфорк?

Хардфорк криптовалюти – це насамперед оновлення, яке має на меті покращити працездатність мережі. Хардфорк може бути використаний у таких цілях, як:

 • Виправлення помилок мережі – виявлені баги вимагають рішення і якщо старі вузли не зможуть продовжити роботу після їх виправлення, то мережа потребує хардфорку.

 • Додавання нових функцій, наприклад, впровадження підтримки смарт-контрактів або радикальна зміна алгоритму роботи.

Хто може стати ініціатором форку?

Багато криптовалют, у тому числі Біткоїн, мають відкритий код, а тому створити новий ланцюжок на його основі не складно.

Найвідоміші форки Біткоїна, засновані на його коді – це Litecoin, який станом на березень 2024 року посідає 22 місце у рейтингу криптовалют, та Dash – 179 місце рейтингу.

Ініціація хардфорку

Стати ініціатором хардфорку мережі, так само, як і софтфорку, може будь-яка людина. Зазвичай як ініціатор виступає якась відома в криптовалютному світі особистість чи ціле співтовариство – команда розробників, пул майнерів чи ком’юніті монети.

У будь-якому випадку для проведення хардфорку потрібно переконати якнайбільше учасників мережі в його необхідності. Найчастіше саме назрілий розкол у співтоваристві приводив до хардфорку та появи нової криптовалюти.

Найвідоміші монети, що з'явилися в результаті хардфорку Біткоїна – це Bitcoin Cash та Bitcoin Gold.

Завантажити Trustee Wallet

Як хардфорк впливає на ціну криптовалюти?

Жодного чітко відстежуваного впливу проведеного хардфорку на курс криптовалюти немає. Багато в чому залежить від його особливостей – причини його ініціювання, рівня прийняття спільнотою.

Так позитивний настрій усіх учасників ком'юніті та важливі, що підсилюють позиції криптомонети на ринку, зміни можуть позитивно вплинути на курс валюти. Але це далеко не обов'язково і єдине, у чому серед експертів є одностайність, що глобальні зміни протоколу при хардфорку можуть спровокувати надмірну волатильність активу.

Причому це стосується лише великих монет – hardfork криптовалют із низькою капіталізацією зазвичай не впливає на їхній курс або взагалі може виявитися спробою чергового шахрайства.

Переваги та недоліки хардфорку криптовалюти

Наслідки проведення хардфорку можуть як позитивно позначитися на функціонуванні та курсі криптовалюти, так і мати негативний ефект.

Плюси хардфорків

 • Кардинальна зміна протоколу мережі, спрямована еволюцію криптоактива. У випадку успіху, всі користувачі повністю переходять у нову мережу. Попередня версія за непотрібністю та відсутністю робочих вузлів відмирає;

 • Поліпшення продуктивності мережі та зміна умов її роботи – збільшення пропускної спроможності, зміна правил нарахування винагород за майнінг, оптимізація принципів взаємодії вузлів;

 • Виправлення критичних помилок, покращення протоколів безпеки;

 • Деякі користувачі розглядають хардфорк як шанс для заробітку – так у момент розгалуження блокчейну кількість монет також подвоюється і у випадку, якщо попередня версія залишається працездатною, користувач отримує можливість вивести та продати ці монети.

Мінуси хардфорків

 • При проведенні жорстких змін складно прогнозувати, як хардфорк вплине на працездатність мережі та яка мережа залишиться головною. Завжди є ймовірність появи критичних помилок, які вже не можна буде виправити за допомогою відкату системи. У цьому випадку учасникам мережі доведеться зробити вибір на користь попередньої версії мережі, тобто відгалуження без оновлення, що з'явилося в момент роздвоєння мережі;

 • Хардфорк нерідко стає причиною розколу спільноти на дві групи, які виступають за і проти змін. У цьому випадку, навіть якщо хардфорк буде проведено більшістю, «стара» мережа має всі шанси «вижити» і продовжити функціонування. Очевидно, відкол великої кількості вузлів мережі може негативно вплинути на основну мережу криптовалюти;

 • Хардфорк може спричинити волатильність активу, що може призвести до втрати коштів.

Популярні хардфорки криптовалют

Під час проведення хардфорку мережа розгалужується, створюючи дві версії, що працюють згідно з старим і новим протоколом. У разі достатньої кількості вузлів старої версії мережі, що забезпечують її працездатність, вона залишається та продовжує роботу під новою назвою.

Варто розуміти, що нова монета, яка працює за старим протоколом, це не мета хардфорку, а його побічний продукт, який має шанс на комерційний успіх.

Хардфорки Біткоїна

У мережі Біткоїна за весь час його існування було проведено багато хардфорків. Перший з них був запущений у середині 2015 року для збільшення пропускної спроможності мережі шляхом збільшення розміру блоку. Побічна монета Bitcoin XT не набрала потрібної кількості майнерів для свого функціонування.

 • Bitcoin Cash (BCH) – це найуспішніша монета, що з'явилася після хардфорку Біткоїна в серпні 2017 року. Причиною її появи став розкол спільноти на ґрунті суперечок щодо необхідності збільшення розміру блоку.

  Цікаво, що у листопаді 2018 року Bitcoin Cash (BCH) сам пережив хардфорк, який створив ще дві гілки – Bitcoin Cash та Bitcoin SV. 15 листопада 2020 року Bitcoin Cash піддався ще одному хардфорку, який привів до появи нового ланцюжка Bitcoin Cash Node (BCHN), старий став називатися Bitcoin Cash ABC (BCHA), але пізніше «відвоював» звичну назву Bitcoin Cash. Станом на березень 2024 року криптовалюта BCH має ринкову капіталізацію у розмірі 8,7 мільярдів доларів і посідає 20 місце у рейтингу криптовалют за версією CoinMarketCap із вартістю $444.

 • Bitcoin Gold (BTG) – ця монета з'явилася також у 2017 році за ініціативою пулу майнерів, які просувають впровадження оновлення для використання відеокарт для майнінгу під гаслом «зробимо Біткоїн децентралізованим знову». На березень 2024 року монета коштує $40 і посідає 136 місце в рейтингу капіталізації.

 • Bitcoin Diamond (BCD) – хардфорки Біткоїна історично проходили під гаслами «повернення до коріння». Так і BCD з'явився у листопаді 2017, завдяки бажанню прихильників Біткоїна забезпечити повну анонімність транзакцій. На додаток до цього йшло збільшення пропускної спроможності та кількості монет для емісії. BCD у березні 2024 року коштує $0.16 і займає 928 місце у рейтингу CoinMarketCap.

Хардфорки Ethereum

Изображение 2024 06 02 195704160

У історії розвитку Ефіру було також чимало хардфорків. Перший із них стався у березні 2016 року, трохи менше, ніж через рік після запуску блокчейну. Це оновлення стабілізувало роботу блокчейну та наблизило до більшої децентралізації шляхом видалення функції canary contracts, що дозволяє розробникам скасовувати дії користувачів.

Ethereum Classic

Одна з найнегативніших подій в історії Ефіру також сталася у 2016 році – розробники запустили інвестиційний проєкт The DAO для збору коштів на основі смарт-контрактів усередині основної мережі. Програмний код смарт-контрактів містив критичну вразливість, яка дала можливість шахраям вкрасти активи на 50 мільйонів доларів.

Вкрадені кошти, як і решта монет користувачів, були заблоковані на 28 днів, що давало шанс їх повернути. Для повернення було вирішено запустити незапланований хардфорк Ефіру, що призвело до розколу мережі та спільноти, і відгалуження нового ланцюжка блоків, результатом якого і став Ethereum (ETH), а стара продовжила функціонувати під назвою Ethereum Classic (ETC). Фактично, ETC – це оригінальний Ефір, придуманий Віталіком Бутеріним, а ETH – дочірній, який перевершив за популярністю та функціональністю батьківський.

Byzantium, Constantinople, London та The Merge

На відміну від Біткоїна, чиї хардфорки постійно призводили до появи нових монет, Ефір відрізняється більшою узгодженістю своєї спільноти. Так за ці роки було проведено ще кілька вдалих планових хардфорків Ефіру:

 • Byzantium – запущений у жовтні 2017 року він був спрямований на оптимізацію комісій мережі, впровадження механізму паралельної обробки блокчейн-операцій та перенесення «бомби складності» – механізму поступового ускладнення майнінгу.

 • Constantinople – після двох відмін хардфорк Ефіріуму було проведено на початку березня 2019 року. Це оновлення покращувало роботу смарт-контрактів та оптимізувало роботу віртуальної машини, також було зменшено винагороду майнерам та знову перенесено бомбу складності.

 • London – хардфорк мережі Ефіру, проведений на початку серпня 2021 року, повністю змінив механізм нарахування нагород майнерам. Після оновлення кожен блок має фіксовану комісію, частина автоматично спалюється, стримуючи інфляцію активу.

Всі ці хардфорки, включно з м'якшими оновленнями, такими як Altair, підготували Ефір до початку нової ери під назвою Ethereum 2.0, про що докладніше можна прочитати в нашій статті.

 • 15 вересня 2022 року відбувся хардфорк Paris, він же The Merge (Злиття), який ознаменував собою відключення алгоритму майнінгу proof-of-work та перехід блокчейну Ethereum на proof-of-stake.

Хардфорки Cardano

Перша криптовалюта «третього покоління» і шоста у світі за капіталізації Cardano завжди приваблювала інвесторів пропрацьованою дорожньою картою, але головне – невідкладним слідуванням за нею. Хардфорки ADA ніколи не призводять до створення нової монети через особливу систему комбінації старих та нових блоків.

 • Shelley – перше велике оновлення мережі Cardano. Вона була активована в липні 2020 року і була спрямована на повну децентралізацію мережі та включення можливості стейкінгу. З того моменту мережа перейшла на алгоритм досягнення консенсусу Ouroboros.

 • Mary – хардфорк Cardano, який відкрив користувачам можливість створювати власні токени без використання розумних контрактів, був запущений у березні 2021 року.

 • Alonzo – останнє велике оновлення, що призвело криптовалюту в епоху Goguen, відбулося у вересні 2021 року. З його запуском для мережі нарешті відкриваються смарт-контракти, що дозволяють створювати на базі мережі децентралізовані застосунки.

 • Vasil – це оновлення протоколу, яке було реалізовано у червні 2022 року та представило п'ять ключових механізмів для підвищення продуктивності блокчейну. Ці покращення підвищили зручність використання та масштабованість Cardano за рахунок збільшення розміру блоку та вміщення більшої кількості транзакцій у блок.

Розробникам стало зручніше працювати з блокчейном Cardano завдяки складності створення і розгортання dApps, що значно знизилася.

Висновок

Хардфорки можуть призвести криптовалюту до несподіваних наслідків: розколу спільноти та створення конкуруючої монети, але їхня мета – розвиток та вдосконалення технологій – важливіша за всі небезпеки. Криптовалютний ринок, що постійно розростається, набирає все більше прихильників, змінюючи правила фінансового світу, і тільки кращі платформи і монети, готові до змін, стануть його основою.

Інші статті варті уваги

Встанови мультивалютний гаманець Trustee Wallet прямо зараз!

Купуй, продавай, торгуй і заробляй криптовалюту
Завантажити Trustee Wallet