Індекс криптовалют: що це і ТОП-10 важливих криптоіндексів"

Article image
List

Для відстеження “настроїв” ринку фінансові аналітики розробляють спеціальні індикатори, які допомагають трейдерам визначати динаміку цифрових активів. У цій статті розберемо що таке криптовалютні індекси, їх особливості, якими вони бувають і навіщо потрібні.

Що таке індекси криптовалют?

Криптоіндекс – це індикатори стану ринку, які відображають загальну динаміку конкретних активів за певними критеріями та відстежують їх курс у реальному часі. Наприклад, Crypto 10 Index складається з 10 найбільших за ринковою капіталізацією криптовалют і прив'язаний до їх сумарної вартості. Якщо криптовалюти у складі Crypto 10 Index дорожчають, росте і сам індекс.

За цим криптоіндексом можна зрозуміти куди в цілому спрямований ринок криптовалют. Це відбувається, оскільки зазвичай цифрові активи з меншою капіталізацією йдуть за великими криптовалютами, крім подій, що стосуються конкретних платформ.

Індекси криптовалют є орієнтиром для інвесторів та трейдерів. Вони відображають повнішу картину ринкової динаміки, ніж індекси окремих цифрових активів.

Чим корисні індекси криптовалют в онлайн-торгівлі?

Изображение 2024 06 02 174127424

Один із важливих елементів інвестиційного менеджменту – ребалансування портфеля. Чим збалансованіший інвестпортфель, тим нижчі ризики для інвесторів. Ось приклад:

Припустимо, частка Bitcoin (BTC) у портфелі інвестора становила 30%, але через кілька місяців курс першої криптовалюти виріс, і тепер її частка становить 50%. Ризики підвищуються, тому що ринки циклічні, і за зростанням може йти падіння.

Щоб знизити ризики, деякі трейдери віддають перевагу вручну зменшити частку BTC, продавши його та перерозподіливши кошти між рештою активів у портфелі. Якщо інвестувати в індекс криптовалют, ребалансування не буде потрібне, оскільки він враховує сукупну вартість активів.

Індекси бувають різні і відрізняються один від одного за характером, а кожен із них служить для окремої мети. Наприклад, індекс страху та жадібності відбиває настрій інвесторів, а індекс домінації Біткоїна може вказувати на можливий «сезон альткоїнів».

Як впливають індекси на ціну криптовалюти?

Криптоіндекси сигналізують про стан ринку: на основі їхніх показників трейдери та інвестори прогнозують можливі тенденції та вирішують що робити з тими чи іншими активами. Наприклад, зростання індексу домінування Біткоіна може говорити про те, що кошти інвесторів перетікають з альткоїнів до BTC, зміцнюючи його позиції на ринку.

Крипторинок влаштований так, що більшість роздрібних інвесторів йдуть за великими гравцями, які, по суті, ведуть ринок. Якщо ціни криптовалют зростають, то малі інвестори, як правило, активно купують активи, штовхаючи їхній курс ще сильніше і навпаки. На основі цієї закономірності навіть виникли явища, які отримали назву FOMO (страх втраченої вигоди) та FUD (страх, сумнів, невпевненість), що вказують на імпульсивність недосвідчених трейдерів. Насправді навіть професіонали піддаються емоціям і здійснюють нераціональні угоди. Індекси показують наскільки «гарячковим» став ринок у моменті.

Популярні індекси криптовалют

Трейдери вигадали різні індекси, щоб виявляти певні закономірності крипторинку. Використовуючи криптоіндекси у торгівлі чи інвестиціях, можна прогнозувати ймовірні події та знизити ризики.

Індекс капіталізації криптовалют (MarketCap Index)

Один із основних криптоіндексів, які відстежують холдери. Ринкова капіталізація тісно пов'язана із курсами криптоактивів. Показник складається з вартості всіх криптоактивів, що циркулюють на ринку. Якщо сукупно ціна криптовалют падає, знижується й капіталізація цифрових активів і навпаки. Іншими словами, капіталізація ринку корелює з курсами найбільших криптовалют – саме вони найсильніше впливають на стан ринку.

Изображение 2024 06 02 174707662

Де подивитись?

MarketCap Index показують відповідні сервіси для моніторингу курсів та капіталізації криптовалют:

 • CoinMarketCap – один із найбільших сайтів;

 • CoinGecko альтернативний сервіс, схожий на CMC, але не поступається за функціональністю;

 • TradingView – популярний сервіс для трейдерів з аналітикою та різними фінансовими інструментами, що відображає курс криптовалют онлайн.

 

Індекс домінації Біткоїна (The Bitcoin Dominance Index)

Відстежує загальну ринкову капіталізацію BTC по відношенню до альткоїнів. Часто падіння індексу домінації Біткоїна вказує на початок альтсезону – періоду, впродовж якого активно зростають курси альткоїнів. Якщо подивитсь  на графік, то побачите, що чим сильніше падає домінація BTC, тим швидше росте капіталізація альткоїнів.

Изображение 2024 06 02 175123828

Де подивитись?

Індекс страху та жадібності криптовалют (Greed & Fear Index)

Індикатор показує, що зараз відчувають інвестори – впевненість чи страх. Значення Greed & Fear Index варіюються від 0 до 100, де 0 - абсолютний страх, а 100 – пік жадібності інвесторів.

Изображение 2024 06 02 175304158

Для умовного позначення рівнів використовують проміжні показники:

 • 0-24 – екстремальний страх (Extreme Fear).

 • 25-44 – страх (Fear).

 • 45-64 – нейтралітет (Neutral)

 • 65-74 – жадібність (Greed).

 • 75-100 – екстремальна жадібність (Extreme Greed).

Індекс страху та жадібності криптовалют включає шість джерел даних:

 • Волатильність (25%) – сервіс вимірює поточну волатильність криптоактивів та максимальне просідання ціни Біткоїна, а потім порівнює їх із середніми значеннями за останні 30 і 90 днів.

 • Market Momentum/Volume (25%) – поточний торговий об’єм та імпульс також порівнюється із середніми значеннями за останні 30 та 90 днів.

 • Соцмережі (15%) – аналіз твітів за хештегами для оцінки суспільного інтересу.

 • Опитування (15%) – сервіс опитує інвесторів (зазвичай 2000-3000), щоб дізнатися про їх погляд на поточну ринкову ситуацію.

 • Домінування (10%) – оцінка домінації Біткоїна. Як правило, її зростання викликане побоюванням перед інвестиціями в менш ліквідні та волатильніші альткоїни, внаслідок чого інвестори дивляться на BTC як на захисний актив.

 • Тренди (10%) – збір та аналіз даних Google Trends для оцінки популярності пошукових запитів.

Google Trends можна використовувати для оцінки та прогнозування курсів криптовалют, оскільки популярність запитів і ціна криптовалюти можуть бути пов'язані. Наприклад, Біллі Маркус, один із творців Dogecoin, виявив, що курс монети DOGE корелює з кількістю пошукових запитів Google.

Де подивитись?

 • Alternative – спрощений сервіс аналізу трендів на ринку криптовалют.

 • CoinGecko.live – альтернативний ресурс. Не пов'язаний із оригінальним моніторингом CoinGecko.

 • CNN – у всесвітнього відомого телеканалу теж є індекс страху та жадібності. Але його недолік – рідкісні оновлення.

Завантажити застосунок Trustee Plus
Сканування QR-коду телефоном

Bitwise10 Crypto Index Fund (BITW)

Інноваційний криптоіндекс, що був запущений наприкінці 2020 року інвестиційним фондом Bitwise Asset Management і є досить популярним серед інвесторів.

Як випливає з назви, індекс Bitwise10 складається з найцінніших криптовалют в індустрії. Щомісяця інвестфонд проводить ребалансування криптоіндексу. Крім Bitwise10, компанія представила Bitwise20, Bitwise70 та Bitwise100.

До речі, у січні 2024 року компанія отримала схвалення від Комісії з цінних паперів та бірж США (SEC) на запуск біржового фонду (ETF), що торгується за спотовою ціною Біткоїна — Bitwise Bitcoin ETF Trust.

Де подивитись?

Котирування індексу Bitwise10 можна знайти на сайті популярного серед інвесторів медіаресурсу InvestorPlace та TradingView.

Подібні індекси

 • Crypto 10 Index – кошик із 10 найбільших за капіталізацією криптовалют. Криптоіндекс представлений німецькою фінтех-компанією BITA. Основну частку Crypto 10 Index становлять Bitcoin, Ethereum та Ripple.

 • SIX Crypto Market Index 10 (CMI10) – складається з десяти найбільших монет та токенів. Індекс функціонує з 2018 року та отримує котирування з кількох криптобірж. Графік CMI10 доступний на TradingView.

 • FS Crypto 10 Index (FSTOK10) – криптовалютний індекс, розроблений стратегом Fundstrat Global Advisors Томасом Лі та котирований на біржі NASDAQ. Призначений для інституційних інвесторів. FSTOK10 відстежує котирування десяти найбільш ліквідних криптовалют. Fundstrat представляє ще 10 індексів: FS Crypto 40, FS Crypto 250, FS Crypto 300, FS Crypto Aggregate та низку інших. Котирування можна переглянути на сайтах Financial Times, Yahoo Finance та TradingView.

Digital Currency Index (DCI)

Криптоіндекс DCI враховує середньозважену середню ціну 30 основних криптовалют.

Bloomberg Galaxy Crypto Index (BGCI)

Індекс створений компанією Bloomberg у партнерстві з Galaxy Crypto, що відображено у назві. До складу BGCI входить не більше 12 найбільших за капіталізацією цифрових активів, які додаються за певним правилом: частка однієї криптовалюти не може перевищувати 30% і бути меншою за 1% в інвестиційному портфелі.

При розрахунку криптоіндексу використовується деривація Ласпейреса. Це означає, що враховується лише курс криптоактивів, що входять до списку BGCI, а не їхня кількість. Частота ребалансування – раз на місяць.

Де відстежувати:

Індекси великих гравців фондового ринку

Відомі фондові біржі та інвестфонди приєдналися до крипторуху і запустили власні індекси криптовалют. Перелічимо великих гравців, які вирішили увійти до криптоіндустрії.

NASDAQ Crypto Index (NCI)

У лютому 2021 року фондова біржа Nasdaq випустила власний криптовалютний індекс NCI, розроблений для оцінки ефективності диверсифікованого пулу криптоактивів. Криптоіндекс NCI включає вісім криптовалют, відібраних компанією: Bitcoin (BTC) і Ethereum (ETH), які складають 94% портфеля, Litecoin (LTC), Chainlink (LINK), Bitcoin Cash (BCH), Uniswap (UNI), Stellar ( XLM) та Filecoin (FIL).

Криптоіндекс NCI відображається на Yahoo Finance та в пошуковій системі Google.

NYSE

Нью-Йоркська фондова біржа запустила криптоіндекс ще 2015 року. NYXBT відстежує курс головної криптовалюти. Ціна індексу перераховується щодня о 16:00 за лондонським часом (UTC+0).

Де відстежувати:

S&P

Слідом за Nasdaq, S&P Dow Jones у травні 2021 року запустив відразу кілька криптоіндексів:

Висновок

Изображение 2024 06 02 180554465

Ви дізналися що таке криптовалютний індекс, якими вони бувають і де їх можна знайти. Окремо криптоіндекси можуть виявитися не такими ефективними, як при комплексній оцінці. Щоб це перевірити, вивчіть як змінюється капіталізація крипторинку залежно від показників індексу страху та жадібності криптовалют. Можливо це покращить ваше уявлення та допоможе робити точніші прогнози динаміки цифрових активів при інвестуванні в 2024 році.

Інші статті варті уваги

Встанови платформу цифрових фінасів Trustee Plus

Всі можливості у одному додатку

Сканування QR-коду телефоном
Image