Індекс страху та жадібності в криптовалюті

Article image
List

Учасники крипторинку схильні ірраціонально реагувати на рух цін. Індекс страху в криптовалюті демонструє загальні настрої спільноти та допомагає трейдерам приймати виваженіші рішення, коли емоції беруть гору. У статті розповімо що таке індекс страху і жадібності, як вимірюється і яких ресурсах аналітика найточніша.

Що таке індекс страху та жадібності

Індекс страху та жадібності – це вимір двох основних емоцій, які керують інвесторами на ринку та впливають на те, скільки вони готові платити за криптоактиви. Ці емоції — страх упустити можливість (FOMO) і паніка від стрімкого падіння курсу криптовалют.

Величину почав використовувати проєкт CNNMoney для визначення настроїв на фондових ринках. Індекс жадібності криптовалют служить тій самій меті. Спеціалізовані інструменти вимірюють денні, тижневі, місячні та річні коливання ринку криптовалют, оцінюють ситуацію у спільноті, а інвестори використовують такі дані для оцінки справедливості цін.

На відміну від інших аналітичних інструментів зі складними для новачків назвами, логіка роботи індексу страху та жадібності закладена в самій назві. Високий рівень страху веде до значного падіння цін, а жадібності до зростання, часто невиправдано великого.

У періоди, коли показник страху Crypto Fear зростає або знаходиться в крайній точці, інвестори схильні продавати активи, бо бояться ще більшого обвалу ціни. У такій ситуації активи доступні для покупки надлишком.

Індикатор жадібності означає, що інтерес до покупки підвищується. Власники можуть зафіксувати прибуток або продати криптовалюту за високою ціною. Аналітики зазначають, що найвищі показники жадібності можуть передувати «бульбашці».

Трейдери акцій та облігацій скептично ставляться до такого аналітичного інструменту. Вважається, що ці дані нібито заохочують інвестувати залежно від часу виходу на ринок, ігноруючи при цьому стратегію «купуй та зберігай». А ось у криптоспільноті вважають, що так можна вберегти себе від надмірної емоційної реакції та втрати активів під час непрогнозованих рухів цін.

Навіщо вимірювати та де застосовують

Шкалу індексу страху та жадібності в криптовалюті створили Грегор Крамбс та Віктор Тобіс. Вони адаптували інструмент CNN під параметри біткоїна та настрої ринку по відношенню до активу.

Найчастіше графік зображують у вигляді дуги зі стрілкою. Колір дуги – це градієнт від яскраво-червоного до яскраво-зеленого. Індекс вимірюється в одиницях від 0 до 100:

 • 0-24 — екстремальний страх;

 • 25-49 — зниження страху;
 • 50 — нейтральні настрої
 • 51-74 — жадібність, що зростає;
 • 75 і більше — екстремальна жадібність.

Изображение 2024 06 04 223028126

Для власника крипти такий показник дає розуміння емоційного стану ринку станом на даний момент. Індекс аналізує лише біткоїн. Це найбільш популярний цифровий актив у світі, з яким корелюються інші альткоїни, тому дані будуть корисними і тим, хто інвестує в інші монети.

Керуватися одним лише індексом не варто. Цей індикатор запізнілий, тобто він передбачає майбутній настрій ринку, а відображає поточний. Його дані використовують у комплексі з іншими аналітичними інструментами. Користувач може отримати сигнал для початку угоди або виходу з неї, поки ринок масово не піде за трендом.

Дані для визначення Індексу страху та жадібності

Індекс страху та жадібності CNN для фондових ринків враховує 7 показників:

 • попит на сміттєві облігації;

 • динаміка ринку;

 • його волатильність;

 • опціони пут і кол;

 • попит на безпечну гавань;

 • розмах цін на акції;

 • їхня сила.

У випадку з акціями та облігаціями, кожен параметр страху та жадібності має рівну вагу (%) при визначенні фінального показника.

Для обчислення індексу страху та жадібності в криптовалюті сьогодні достатньо оцінити лише 4-5 величин. Частина їх ніяк не пов'язана з фондовими ринками та традиційними поняттями трейдингу.

Як розраховується індекс страху та жадібності

Калькулятори індексу щодня збирають дані за декількома критеріями, комбінують їх та вираховують актуальні показники від 0 до 100. Вага кожного параметра у фінальному результаті розраховується залежно від впливу на формування ціни біткоїна та виражена у відсотковій частці від 100.

Нижче наведено 5 основних параметрів, які беруть участь у розрахунку індексу. Фінальна кількість і буде індикатором настрою трейдерів.

 • Волатильність складає 25% індексу. Вимірює актуальну ціну біткоїна, а потім порівнює із середнім значенням за попередні 30 та 90 днів. При складанні індексу волатильність використовують як сурогат страху над ринком.

 • Обсяг ринку — 25%. Поточний обсяг та імпульс торгів BTC порівнюють із середніми значеннями за 30 та 90 днів, а потім об’єднують результати. Висхідний тренд свідчить про бичачі настрої на ринку.

 • Соціальні мережі — 15%. До  аналізу потрапляють усі твіти, повідомлення, коментарі, хештеги в Х, Reddit та інших платформах, у яких згадується біткоїн та інша криптовалюта.

 • Домінування — 10%. Демонструє загальну ринкову капіталізацію біткоїна стосовно капіталізації решти цифрових активів. Чим вищий показник BTC, тим нижча кількість спекуляцій з альткоїнами. Це може вказати на ведмежий тренд.

 • Пошукові тренди — 10%. Інструмент збирає дані про топ-запити користувачів, пов'язаних з біткоїном, з Google, Yahoo, Bing та інших платформ-пошуковиків. Так можна оцінити інтерес до криптовалют серед ширших мас.

Ще 15% індексу можуть бути взяті з результатів опитувань та голосувань користувачів платформ про крипторинки в цілому або певні активи.

Завантажити застосунок Trustee Plus
Сканування QR-коду телефоном

Індекс страху та жадібності: де подивитись онлайн

Пошуковик видає безліч сторінок, які надають актуальний індекс жадібності та страху біткоїна, криптовалют та інших цифрових активів з підвищеним попитом. Далі розглянемо 3 найпопулярніші проєкти:

 1. Alternative.me. Той самий перший адаптований під крипту індикатор Крамбса і Тобіса.

На офіційному сайті та в застосунку доступна онлайн аналітика та графік зміни індексу протягом вибраного періоду. Цей інструмент інтегрований на Coingecko з докладним описом механіки та інструкцією для користувачів.

Інтерфейс індексу виглядає так:

Изображение 2024 06 04 223717305

 1. CryptoCurrencyTracker. Як стверджують розробники, на сайті проєкту представлені точні дані, які платформа збирає на біржах, форумах, блогах, облікових записах у соціальних мережах, застосунках та інших платформах, які можуть вплинути на настрій ринку. Масив даних аналізується в реальному часі і зводиться до індексу страху та жадібності онлайн. Криптовалюта на їх графіках виглядає так:

Изображение 2024 06 04 223817552

 1. У BTC Tools інструмент виглядає дещо інакше. Для розрахунку індексу платформа збирає дані всього із 4 різних джерел (історичні дані, біржі, соцмережі, дані пошукових систем). Але, на відміну від двох попередніх платформ, показники тут оновлюються кожні 8 годин.

Изображение 2024 06 04 223859343

Фінальні показники індексу відносності страху, жадібності на криптовалюті легко прочитати без спеціальних технічних знань. Такий інструмент аналізу корисний для розуміння загальних настроїв ринку, прийняття рішення: купувати, холдити чи продавати активи у поточний період.

Але для довгострокового аналізу індекс не такий інформативний. Щоб спрогнозувати тренд, доведеться зібрати аналітику з інших інструментів та провести DYOR (власне дослідження).

Цікаво! DYOR (Do Your Own Research) — популярний серед криптоінвесторів акронім, мета якого підштовхнути трейдерів перед інвестуванням самостійно вивчити актив і визначити причини, чому вони його купують/підтримують проєкт. Часто термін DYOR використовують у публікаціях з аналізами та прогнозами крипторинку як відмову від відповідальності.
Інші статті варті уваги

Встанови платформу цифрових фінасів Trustee Plus

Всі можливості у одному додатку

Сканування QR-коду телефоном
Image