Lightning Network: рішення для масштабування Біткоїна

Article image
List

Криптовалюти зробили прорив у світі фінансів, а термін Bitcoin став загальним для ринку цифрових активів. У той же час пропускна здатність мережі Bitcoin залишається на низькому рівні: всього 7 транзакцій в секунду. Для вирішення цієї проблеми біткоїн-розробники працюють над покращеннями, які дозволять прискорити та масштабувати мережу. Одне з таких рішень – мережа Lightning Network. Про неї і йтиметься у цій статті.

Що таке Lightning Network

Проблему повільних і дорогих транзакцій у Bitcoin намагалися вирішити неодноразово, але спільнота розробників так і не досягла консенсусу щодо цього питання. Це спричинило появу численних форків. Найбільш відомі з них – Litecoin (LTC), Dogecoin (DOGE), Bitcoin Cash (BCH). Але лише одне з запропонованих рішень отримало визнання більшості розробників Bitcoin – це мережа Lightning.

Lightning Network (LN) – це платіжний протокол другого рівня, що дозволяє відправляти миттєві транзакції прямим каналом між вузлами мережі (нодами) поза блокчейном Bitcoin. У мережі Lightning Network криптовалюта відправляється миттєво, а мережеві комісії практично нульові.

Мережа Lightning додає поверх блокчейну Bitcoin ще один шар, у якому користувачі можуть створювати платіжні канали для транзакцій.

У основі концепції Lightning Network лежить ідея про те, що насправді немає необхідності записувати кожну транзакцію в блокчейні: користувачі можуть здійснювати стільки транзакцій, скільки їм потрібно, поки відкритий канал і достатньо коштів на LN-балансі, а після закриття каналу в блокчейн записується одна підсумкова транзакція про кінцевий стан балансів відправника та одержувача.

Розробники Lightning Network

Вперше мережа була описана Джозефом Пуном та Таддеусом Дріджем ще у 2015 році в їхньому оригінальному White Paper, який допрацьовувався з часом. Зараз над реалізацією Lightning Network працює кілька команд, серед яких числяться Blockstream, Lightning Labs та ACINQ. Причому кожна команда розробляє своє рішення окремо від інших. Повний перелік реалізацій LN ви знайдете в офіційному репозиторії GitHub.

Для чого потрібна технологія Lightning Network, які проблеми вирішує та де її застосовують

Изображение 2024 06 03 201736272

Мережа Lightning прагне вирішити одну з головних проблем блокчейну Bitcoin – масштабованість. Висока завантаженість та мережеві комісії роблять Біткоїн непридатним для здійснення мікротранзакцій. LN допомагає виправити це, надавши користувачам можливість робити дешеві та швидкі перекази.

Уявіть, що вам потрібно заплатити кілька доларів, щоб купити каву або переказати невелику суму другу. Lightning Network дозволить приймати оплату в BTC, здійснювати регулярні платежі або невеликі грошові перекази з мінімальними комісіями.

Застосунки, що використовують мережу Lightning Network, мають на меті зробити мікротранзакції доступними, і це лише перший крок. На думку Дезіре Дікерсон, засновника Lightning Labs, «мережа Lightning змінить те, як люди взаємодіють із біткоїном і використовують його».

Поки мережа Lightning працює тільки на блокчейні Bitcoin, але розробляється і для інших криптовалют, таких як Ethereum, Litecoin, Ripple, Zcash та Stellar. Якщо мережа вдало приживеться в Біткоїні, то LN-рішення зможуть надалі використовуватись в інших блокчейнах. Розглянемо, як скористатися мережею Lightning.

Як це працює

Алісі та Бобу потрібно регулярно переказувати невеликі суми впродовж тривалого часу. Якщо для цього використовувати оригінальну мережу Bitcoin, то перекази будуть невигідними, оскільки велика частка коштів йтиме на комісії.

Аліса та Боб відкривають платіжний канал у Lightning Network. Для цього їм потрібно буде створити загальний гаманець з мультипідписом (multisig) і відправити на нього певну суму BTC. Припустимо, кожен із них поповнив криптогаманець на 1 BTC.

Примітка: не обов'язково турбуватися про те, як підключити Lightning Network. Деякі сучасні гаманці дозволяють автоматично створювати платіжні канали, що спрощує їхнє використання.

Після цього Аліса і Боб можуть переказувати одне одному монети необмежену кількість разів, поки баланс одного з них умовно не обнулиться. Наприклад, Аліса здійснила три перекази на суму 1 BTC. При цьому реальні біткоїни залишаться на гаманці. У платіжному каналі LN враховуватиметься лише перерозподіл.

Боб хоче отримати свої BTC на гаманець, і для цього вони закривають платіжний канал. Залишається підписати останній актуальний баланс. Після цього монети, яких бракує, переказуються  однією транзакцією Бобу. Виходить так, що Аліса здійснила три транзакції, але комісію сплатила один раз.

Насправді ви можете здійснювати сотні і навіть тисячі транзакцій, які будуть записані в блокчейн як одна після закриття платіжного каналу.

Примітка: не потрібно використовувати прямі платіжні канали. Ви можете робити транзакції через канали інших людей, з якими пов'язані. При цьому Lightning Network знайде найкоротший маршрут для переказу коштів, якщо між відправником та одержувачем кілька посередників. Наприклад, якщо у Джона відкрито платіжний канал з Алісою, а у неї з вами, то ви можете перевести BTC Джону через канал Аліси.

Чи варто використовувати Lightning Network

Ще в 2020 році рішення LN використовували лише нечисленні просунуті користувачі, але в 2024 воно стало доступнішим. Команда Lightning Labs випустила застосунок Strike, яка дозволяє відправляти транзакції та приймати LN-платежі в біткоїнах.

Изображение 2024 06 03 202033355

Застосунок Stark зробив крок далеко вперед щодо юзабіліті LN. Ось що говорить екс-інженер Intel Райн Джентрі про свій досвід його використання: «Мені знадобилося менше 90 секунд, щоб налаштувати застосунок на своєму смартфоні, у тому числі завантажити з App Store і зв'язати його з моїм розрахунковим рахунком». Ось ще кілька переваг Lightning Network:

Завантажити застосунок Trustee Plus
Сканування QR-коду телефоном

Швидкість транзакцій та масштабованість

За заявою засновника Lightning Labs Дезіре Дікерсона мережа може обробляти до 25 млн транзакцій в секунду, чого не вдавалося досягти ще жодному блокчейну і жодній платіжній системі світу.

Що стосується масштабованості, то перекази, що проходять через мережу LN, суттєво знизять навантаження на основну мережу, що призведе до зниження вартості комісій та підвищення швидкості транзакцій.

Низька вартість транзакцій

Транзакції при переказах через платіжний канал коштуватимуть дешево, а після закриття каналу вам достатньо буде заплатити комісію одноразово, незалежно від кількості здійснених платежів.

Кросчейнові свопи

Cross-chain у цьому контексті означає, що ви зможете здійснювати обмін між різними блокчейнами через платіжні канали LN, наприклад BTC на DOGE або LTC на BTC. Це можливо завдяки тому, що деякі схожі по архітектурі блокчейни можуть підтримувати ту саму криптографічну хеш-функцію.

Важливо відзначити, що Lightning Network орієнтований на біткоїн-платежі та регулярні перекази невеликих сум. Якщо ви плануєте використовувати Bitcoin для повсякденних мікротранзакцій, мережа LN вам підходить. Для довгострокових інвесторів немає необхідності використовувати її, оскільки вони зазвичай здійснюють транзакції рідко й у великому розмірі.

Тому перш ніж використовувати рішення, визначтеся з метою і не забувайте про можливі ризики.

Lightning Network: гаманці для мікротранзакцій

Хоча рішення знаходиться поки що в зародковому стані і ще тестується, деякі розробники взяли ініціативу в свої руки і створили застосунки для передачі BTC в мережі Lightning:

  • Nicehash – гаманець з автоматичним встановленням платіжних каналів. У гаманці Nicehash Lightning Network доступний як на мобільних пристроях, так і в браузері.

  • Wallet of Satoshi – платіжні канали створюються автоматично.

  • Bitcoin Lightning Wallet (BLW) – некастодіальний гаманець із функціональністю LN. Дозволяє самостійно керувати платіжними каналами.

  • Breez – мобільний гаманець із відкритим початковим кодом. Вимагає самостійного створення та налаштування платіжних каналів.

Lightning Network: біржі, що підтримують мережу

Мережу Lightning Network підтримують такі криптобіржі: Binance, Kraken, Bitfinex, OKX та багато інших. Користувачі можуть поповнювати та знімати кошти у BTC з мінімальними комісіями, використовуючи платіжні канали криптобірж.

Колись існувала децентралізована біржа, яка підтримувала обмін BTC через Lightning Network — Sparkswap (не плутайте з обмінником Sparkswap Finance), запущена ще в 2019 році. Вона була десктопним застосунком для ПК. Однак біржа не знайшла популярності в криптоспільноти, і в березні 2020 року творці були змушені оголосити про її закриття.

Проблеми Lightning Network

Наразі основною проблемою LN залишається низьке прийняття. Її використовує недостатньо багато людей, а це не дозволяє достовірно визначити реальну пропускну спроможність. У квітні 2021 року кількість активних вузлів становила лише 10 тис., станом на квітень 2024 року їхня кількість становить 12 779.

Незважаючи на те, що останні версії низки застосунків акцентуються на простоті використання та дозволяють вручну створювати платіжні канали, самостійне їх створення представляє поки досить складний процес.

Ще одна проблема мережі Lightning – ліміти каналів. Самі по собі вони не мають обмежень щодо суми, що резервується, але після відкриття каналу змінити її не вийде. Це може призвести до ситуації, коли в однієї сторони виникне брак коштів і буде потрібна додаткова ліквідність за межами LN.

Перспективи Lightning Network

Изображение 2024 06 03 202338665

Мережа Lightning Network – це не чергова «надбудова» над блокчейном Біткоїна, а окрема інфраструктура, яка відкриває багато можливостей для майбутніх цифрових платежів.

Деякі експерти говорять, що формування платіжних каналів може призвести до часткової централізації мережі за рахунок формування вузлів, на балансі яких сконцентровані великі суми BTC (хабів). Не варто недооцінювати конкуренцію з боку інших платформ, таких як Solana або The Open Network. Розробляється все більше нових платформ, що орієнтуються на швидкі, безпечні та дешеві цифрові платежі.

Однією з альтернатив можна вважати рішення, реалізоване в нашому криптогаманці Trustee Plus, де перекази між користувачами відбуваються миттєво та без комісій, а відправляти можна будь-які суми, аж до 1 сатоші.

Інші статті варті уваги

Встанови платформу цифрових фінасів Trustee Plus

Всі можливості у одному додатку

Сканування QR-коду телефоном
Image