Оглядачі блокчейнів — що це, навіщо вони потрібні та як працюють

Article image
List

Один із принципів криптовалютного світу — відкритість, тут усі користувачі мають рівний доступ до всієї інформації про роботу мережі. Інструментами досягнення прозорості є оглядачі блокчейну — спеціальні сервіси, що відстежують всю інформацію про мережу з її запуску. У цій статті розповімо що таке оглядачі блокчейнів, навіщо вони потрібні та як ними користуватися.

Що таке оглядач блокчейну?

Изображение 2024 06 03 204658284

У великих проєктах, таких як Bitcoin та Ethereum, прозорість — основа системи, що відкриває доступ до всієї інформації щодо видобутку блоків транзакцій та їх обробки. І якщо на початку розвитку криптоіндустрії отримати ці дані було непросто, то зараз існує безліч сервісів, які надають цю інформацію в зручному вигляді.

Оглядач блокчейну — це інструмент у вигляді звичайного сайту, що дозволяє переглядати та аналізувати всю інформацію про певний блокчейн. За допомогою пошукового рядка можна знайти будь-який блок і отримати дані про його вміст, перевірити будь-яку адресу з усіма транзакціями, що пов'язані з ним, або відстежити будь-який переказ: дізнатися його статус і розмір комісії.

Прозорість та безпека блокчейну

Блокчейн зберігає в собі історію всіх транзакцій, починаючи з першого блоку. Будь-який вузол (нода), що забезпечує працездатність мережі, може завантажити повну копію мережі на пристрій.

На 2024 рік вага блокчейна Bitcoin займає 561 гігабайт, а Ethereum — 990 гігабайт.

Усі вузли перебувають у постійній взаємодії один з одним. Кожна транзакція та вся інформація про неї спочатку потрапляє до мемпулу — динамічної черги з непідтверджених транзакцій. При отриманні підтвердження з боку майнерів або валідаторів транзакція з мемпулу потрапляє в блок. Кожен наступний блок пов'язаний із попереднім, що гарантує незмінність та неможливість видалення даних.

Кому і навіщо потрібнен оглядач блоків?

Оглядачі блоків блокчейну є звичайним сайтом — це робить його зручним інструментом для користувачів, які бажають відстежити свою транзакцію, наприклад, для того, щоб дізнатися про її статус і в разі чого прийняти рішення про зміну розміру комісії.

Також оглядачі містять безліч статистичних даних для глибшого аналізу блокчейну, наприклад, на головній сторінці будь-якого оглядача транзакцій можна побачити основні параметри мережі:

 • Ціна активу — усереднені дані з кількох бірж та графік курсу криптовалюти;

 • Ймовірна швидкість хешування — це показник обчислювальної потужності мережі, що впливає на її безпеку та швидкість обробки транзакцій;

 • Актуальна комісія в мережі на даний момент;

 • Кількість видобутих блоків та обсяг підтверджених транзакцій за останню добу;

 • Розмір мемпулу — загальний обсяг непідтверджених транзакцій на даний момент;

 • Останні опубліковані непідтверджені транзакції.

Ця інформація може бути корисною для різних користувачів криптовалют:

 • Для розробників — аналіз даних про пропускну спроможність мережі, пошук причин «зависання» транзакцій, загальна оцінка стану блокчейну. Це лише кілька прикладів з метою оцінки працездатності проєкту та його вдосконалення;

 • Для майнерів — це можливість у режимі реального часу відстежувати видобуток нових блоків;

 • Для власників гаманців — перевірка статусу переказів та спостереження за балансом гаманця;

 • Для аналітиків ринку.

Аналіз ринку

Для аналітиків ринку відкривається цілий спектр можливостей. Хоча кожен гаманець залишається анонімним, простежити за його вмістом та операціями за адресою може кожен. Трейдери відстежують великі переміщення (і навіть існують боти, що займаються спостереженням за великими переміщеннями активів) між гаманцями або з гаманців на біржі і назад для визначення тактики торгівлі.

Наприклад, переміщення з гаманців майнерських пулів та великих гравців (китів) великої кількості монет на адреси криптобірж сприймається трейдерами як сигнал до швидкого розпродажу, а отже, падіння ціни. Те саме діє і у зворотному напрямку — кити переходять у стадію накопичення валюти, що може сигналізувати про початок зростання курсу.

[info content="Також оглядачі дозволяють оцінити кількість ходлерів — учасників ринку, які довгостроково зберігають криптовалюту на своїх гаманцях незалежно від курсу криптовалют, що може свідчити про рівень довіри людей до того чи іншого активу." color="green"]

У цілому, оглядач блокчейну має величезний спектр функцій і даних, що дозволяють провести аналіз практично з будь-якого боку.

Як працює оглядач блоків?

У перші роки існування Біткоїна та інших криптовалют загальнодоступних оглядачів блоків не було. Взаємодію з базою блокчейну, історією її транзакцій можна було здійснити за допомогою інтерфейсу командного рядка. У 2024 році без зручного для звичайного користувача оглядача не обходиться ніхто.

Оглядачів блокчейн-транзакцій багато — це можуть бути як окремі офіційні оглядачі від розробників криптовалюти, так і сторонні сайти, які відстежують транзакції кількох блокчейнів. Але всі вони, хоч і виглядають по-різному, працюють за одним принципом.

Транзакції в блокчейні

Перш ніж дізнатися як відстежувати транзакції в оглядачі, розберімося що це і як вони потрапляють в блокчейн.

Транзакція — це інформація, яка говорить про переміщення активів з однієї адреси на іншу. Під час проведення транзакції в мережі блокчейну стягується комісія. Цю суму одержують майнери — вузли мережі, що забезпечують підтвердження транзакції. У багатьох мережах, у тому числі біткоїна та ефіріуму, розмір комісії встановлюється користувачем, і якщо він занадто малий або мережа перевантажена, транзакція може надовго залишатися в мемпулі непідтвердженою.

Насамперед виконуються транзакції з більшою комісією та меншою вагою — вони вигідніші для майнерів і їх більше вміщаєтьсяв один блок. "Невигідна" транзакція залишається непідтвердженою і з часом може бути просто викинута з мемпулу. Особливо це стосується мереж біткоїна та ефіріуму, де підтвердження може займати години та навіть дні, а розміри комісій у виняткових випадках досягають сотень доларів.

У зв'язку з цим варто звернути увагу на такі показники:

Швидкість та час підтвердження транзакцій

Залежно від швидкості хешування блокчейну біткоїна, ваги транзакції та встановленої користувачем комісії, транзакція може перебувати в мемпулі від 10 хвилин до кількох днів або навіть тижнів. При збільшенні комісії шанс, що транзакція буде оброблена швидше, зростає.

Так, наприклад, за даними блокчейн-оглядача BTC можна побачити, що за 2024 рік середній час обробки транзакцій на мінімумі та максимумі становить 39 хвилин та 9125 хвилин відповідно.

Вага транзакції

Кожна транзакція в мережі біткоїна або будь-якому іншому блокчейні має вагу, що вимірюється в байтах. Вага складається з трьох показників:

— Кожен вхід, з якого були отримані монети, важить ~148 байтів.

— Кожен вихід, на який йдуть монети — 34 байти.

— Сама транзакція важить ~10 байтів, незалежно від кількості адрес чи суми переказу.

Статуси транзакцій

На сторінці знайденої транзакції можна побачити в якому із трьох можливих статусів вона знаходиться:

 • Не знайдена — якщо встановлена комісія була надто низькою, транзакція певний час проведе в мемпулі, постійно рухаючись вниз у черзі і, зрештою, буде відхилена вузлами мережі;

 • Підтверджена — статус успішної транзакції, це означає, що кошти успішно переміщені з однієї адреси в мережі на іншу;

 • Очікує підтвердження — цього статусу транзакція набуває відразу після потрапляння до мемпулу й до моменту її підтвердження або відхилення мережею.

Як відстежити транзакцію за допомогою оглядача

Відразу після того, як транзакція опинилася в мемпулі, її можна відстежити за допомогою оглядача блоків у блокчейні. Для цього необхідно знати хоча б щось одне з наступного:

 • Хеш транзакції — це унікальний ідентифікаційний номер транзакції в мережі. Його можна знайти в гаманці, з якого проводився платіж — у детальній інформації про переказ;

 • Адреса гаманця — адреса гаманця відправника чи одержувача.

Щоб відстежити біткоїн-транзакцію або транзакцію будь-якого іншого блокчейну, потрібно на сайті оглядача блоків ввести в пошуковий рядок будь-який з цих показників. Вся інформація, пов'язана з цими даними, буде одразу виведена на екран. Пошук транзакції за адресою можна здійснити як за адресою гаманця відправника,так  і одержувача.

Загалом відстеження транзакцій за допомогою оглядача не складніше за користування пошуковою системою “Google”. За наявності відомих даних цей процес займає секунди.

Як відстежити транзакцію через Trustee Wallet

Изображение 2024 06 03 205416497

Оглядачі мають широку функціональність і безліч інформації, корисної для аналітики та досліджень. Але користувачам усі ці функції не завжди потрібні — найчастіше їм достатньо бачити лише свої транзакції.

І для їх відстеження набагато зручніше використовувати криптогаманці, які мають функції оглядачів. Гаманець Trustee Wallet відображає всі транзакції по кожній вашій адресі монети або токена. Для більшої зручності транзакції можна фільтрувати за параметрами: вхідна, вихідна або скасована, шукати перекази за певний проміжок часу або за діапазоном суми.

Це зручніше ніж копатися в оглядачі — користувач відразу бачить всі свої транзакції та дані про них, включно зі статусом та розміром комісії, не переходячи з гаманця на зовнішній ресурс. І навіть моє можливість вивантажити весь список транзакцій в CSV форматі, підтримуваний Excel.

Яку інформацію можна отримати

Залежно від наявної інформації (хешу, висоти блоку або адреси) можна дізнатися наступне:

За хешем транзакції

Пошук за хешем (ID транзакції) приведе безпосередньо до неї та виведе на екран всю інформацію про:

 • Адресу гаманців одержувача та відправника;

 • Суму переказу;

 • Розмір комісії;

 • Статус обробки в мемпулі;

 • Кількість підтверджень;

 • Дату публікації транзакції або підтвердження, якщо вона є успішною.

За номером блоку

Пошуковий запит за номером блоку завантажить:

 • Список всіх підтверджених транзакцій у цьому блоці та дані щодо них, як при пошуку за хешем;

 • Загальний обсяг транзакцій у блоці;

 • Дата видобутку блоку, його вага, складність видобутку та сума комісій;

 • Найменування майнера, що видобув блок.

За адресою гаманця

 • Кількість транзакцій, проведених із цією адресою;

 • Суми надісланих та отриманих коштів;

 • Актуальний баланс гаманця;

 • Список всіх транзакцій цього гаманця, які перебувають у будь-якому із статусів обробки.

Щоб знайти свою транзакцію, залишиться лише вибрати потрібну в списку за додатковими даними — часом надсилання або сумою платежу.

Специфічна інформація

Заглибившись в оглядач блокчейну, можна знайти багато додаткової інформації про роботу блокчейну. Окрім популярної статистики, оглядачі надають доступ до таких даних як:

Завантажити Trustee Wallet

Блокчейн-оглядачі BTC та інших криптовалют

Изображение 2024 06 03 205947745

Оглядач блокчейну біткоїна (BTC)

Сервісів для відстеження транзакцій у мережі біткоїн за ці роки з'явилося більш ніж достатньо. Ось лише деякі з них, що вигідно відрізняються інтерфейсом і функціоналом:

 • Blockchair.com — оглядач блокчейну зі зручним інтерфейсом, що підтримує безліч мов. На відміну від індивідуальних оглядачів, він умістив у собі 40 криптовалют — у тому числі BTC, DOGE, Cardano, DASH, Monero, BNB Chain та багато інших.

 • BTC.com — виділяється зрозумілим інтерфейсом навіть для недосвідчених користувачів. Пропонує, окрім біткоїна, огляд блокчейнів ще трьох популярних криптовалют: Ethereum, Bitcoin Cash, Litecoin.

 • Bitcoin.com — сервіс, запущений авторами Bitcoin Cashхардфорку біткоїна. Крім оглядача, містить у собі функції гаманця, навчальної платформи та блогу новин;

 • Blockchain.com — великий сайт, що містить у собі розділ Blockchain Explorer — оглядач BTC блокчейну, що володіє високою інформативністю. Тут можна знайти інформацію про біткоїн за всю його історію.

 • Mempool.space — орієнтований виключно на блокчейн біткоїна та рішення другого рівня для нього — Lightning Network (LN).

Щоб не шукати оглядач блокчейну для кожної криптовалюти індивідуально, можна використовувати функціональність гаманців. Так у Trustee Wallet реалізовано зручну функцію переходу — натиснувши на іконку будь-якої монети можна перейти у відповідний оглядач. Для огляду транзакцій мережі Біткоїн Trustee використовує Blockchair.com.

Блокчейн-оглядачі Ethereum (ETH)

 • Etherscan.io — платформа для аналізу, що працює на базі Ethereum;

 • Ethplorer.io — відстеження переказів, графік та інформація про монету, відстеження портфоліо будь-якої адреси в мережі ефіру, вільний експорт та імпорт даних.

Також інформацію про блокчейн мережі ефіріум можна знайти в браузері Blockchair.com.

Оглядачі мережі Tron (TRX)

Оглядачі блоків можуть бути не тільки для криптовалют, що працюють на алгоритмі PoW (Proof-of-Work) — доказ роботи. Такі сервіси є й для монет, що використовують алгоритм PoS (Proof-of-Stake) — доказ частки володіння.

Такою криптовалютою, наприклад, є Tron (TRX). Оглядач блокчейну трон — Tronscan.org або Tron Explorer — дозволяє робити все те ж саме, що й звичайні аналітичні сервіси, але також проводити моніторинг валідаторів блоків, видавати аналітику щодо стейкінгу коштів та роботи смарт-контрактів.

Криптогаманець Trustee як оглядач блокчейну Tron використовує Tronscan.org.

Оглядачі блоків блокчейну USDT

Tether (USDT) — це стейблкоїн, випущений на базі кількох блокчейнів, у тому числі в мережі Bitcoin, Ethereum і Tron. Транзакції з USDT проходять за умовами обраної мережі, тобто комісія та швидкість обробки транзакцій відповідатимуть блокчейну, на якому USDT був випущений.

Так USDT, випущений у мережі біткоїн, працює на протоколі Omni, у мережі ефіру — ERC-20, на платформі Tron — TRC-20.

Щоб відстежити транзакцію з переказу USDT, потрібно використовувати оглядач блокчейну залежно від протоколу. Тобто для ERC-20 підійде сервіс Etherscan.io, а для TRC-20 — Tronscan.org.

Принципової різниці між різними оглядачами немає, особливо для пересічного користувача. Основні відмінності полягають лише в глибині аналізу та зручності інтерфейсу.

Висновок

З моменту запуску біткоїна у 2009 минуло багато років. За цей час з'явилася велика кількість зручних сервісів, які допомагають звичайним користувачам легко відстежувати свої транзакції, але ця функція є лише вершиною айсберга.

Оглядачі блоків здатні дати набагато більше корисної інформації для аналізу даних блокчейну за всю його історію, починаючи з генезис-блоку. Це відкриває великі можливості для дослідження всім розробникам блокчейн-технологій, що розвивають та вдосконалюють її.

Інші статті варті уваги

Встанови платформу цифрових фінасів Trustee Plus

Всі можливості у одному додатку

Сканування QR-коду телефоном
Image