Портфель криптовалют: що це, навіщо потрібен і як зібрати

Article image
List

В цій статті розповімо, що таке криптопортфель, якими вони бувають і як зібрати портфель криптовалют.

Досвідчені інвестори зазвичай не вкладають свої кошти в один актив, а розподіляють їх між кількома криптовалютами, що дає змогу знизити ризики та підвищити потенціал прибутку

Інвестування в криптовалюти пов'язане зі значними ризиками. Інвестуйте лише ті гроші, які ви готові втратити. Дотримуйтесь основних правил управління ризиками при криптовалютних інвестиціях, що допоможе знизити їх наслідки.

Відео як зібрати портфель Поради для початківців

Інвестиційний криптовалютний портфель: що це?

Изображение 2024 05 31 183243673

Криптовалютний портфель або криптопортфоліо — це сукупність монет та/або токенів, у які вклав кошти інвестор. Зберігатися цифрові активи можуть на біржі або в криптогаманці. Іншими словами, якщо інвестор володіє більш ніж однією криптовалютою, то вважається, що він зібрав криптопортфель.

Щоб створити портфель криптовалют, інвестори визначають свій ризик-профіль. Після цього вони визначають критерії вибору активів, про які поговоримо трохи пізніше, і збирають портфель із криптовалют на основі цих критеріїв.

Які бувають криптопортфелі

За критерієм ризик-профілю портфелі криптовалют поділяють на три види: консервативний, помірний і агресивний. Вони відповідають ризик-профілю, який визначив для себе інвестор. Ризик-профілі визначають інвестиційні цілі холдера, тому, якщо неправильно їх визначити, то результати портфельного інвестування можуть сильно відхилитися від очікуваних. Розглянемо кожен із видів криптопортфелів докладніше.

Від вибору ризик-профілю залежить, які та скільки криптовалют тримати в портфелі інвестору, а також співвідношення потенційного прибутку та ризиків.

Консервативний

Цей вид портфелів підходить тим, хто віддає перевагу перевіреним часом активам, не очікують високого прибутку, але й ризики при цьому будуть невеликі. Як правило, основну частку в консервативних інвесторів у їхніх портфелях становлять лідери крипторинку: Bitcoin (BTC) і Ethereum (ETH). 

Приклад консервативного портфеля:

 • 60% – BTC;

 • 30% – ETH;

 • 10% – інші великі альткоїни.

Помірний

Йому віддають перевагу інвестори, які прагнуть знайти баланс між високим потенційним прибутком і невеликими ризиками. У таких портфелях частка біткоїна не сильно перевищує частку великих альткоїнів або навіть приблизно дорівнює. Такі портфелі вважають більш збалансованими, оскільки не залежать від волатильності домінуючої криптовалюти.

Приклад помірного портфеля:

 • 40% – BTC;

 • 30% – ETH;

 • 30% – інші великі альткоїни.

Агресивний

Такі портфелі цінують ті, хто очікує високого прибутку і готовий більше ризикувати. У них переважають менш ліквідні альткоїни, які можуть сильно зрости в ціні в міру зростання їхньої капіталізації.

Приклад агресивного портфеля:

 • 30% – BTC;

 • 20% – ETH;

 • 50% – інші альткоїни, зокрема токени ICO.

Наведені вище співвідношення не є універсальними. Єдиних стандартів для вибору оптимального співвідношення криптовалют у портфелі немає, тому інвестори самі визначають його виходячи з власних інвестиційних цілей.

Завантажити застосунок Trustee Plus
Сканування QR-коду телефоном

Типи криптопортфелів

За рівнем збалансованості інвест-портфелі криптовалют поділяються на два типи: збалансовані та незбалансовані. Власники збалансованих портфелів прагнуть підтримувати первісне співвідношення криптовалют, продаючи активи, які зросли в ціні, і купуючи ті, що подешевшали. Такий підхід називають ребалансуванням портфеля і вимагає регулярного моніторингу його стану залежно від періоду інвестування: раз на тиждень або місяць.

Незбалансовані портфелі менш відповідають правилам диверсифікації*, але їх не потрібно так часто моніторити. Зазвичай такі інвестори просто продають активи, що сильно подорожчали, і переводять вільні кошти в інші криптовалюти, які ще сильно не виросли або просто залишають у фіаті (стейблкоїнах), чекаючи слушного моменту для купівлі.

Ще виділяють три типи криптопортфелів за періодом інвестування (інвестиційний горизонт):

 • Короткострокові: від двох тижнів до двох місяців;

 • Середньострокові: від двох місяців до 1 року;

 • Довгострокові: від 1 року до 5 років і більше.

Що менший інвестиційний горизонт, то частіше необхідно моніторити і ребалансувати портфель, від чого залежатимуть очікуваний прибуток і ризики.

[decor-text view="tg-info"]Відстеження портфеля криптовалют вимагає володіння базовими навичками фундаментального аналізу, який допомагає інвесторам визначати тренди, оцінювати поточну ситуацію на крипторинку та прогнозувати динаміку активів." color="green"]

Диверсифікація — один із головних методів ризик-менеджменту, суть якого в тому, щоб розподілити кошти між кількома активами з однаковими або різними властивостями. Для криптовалют це — приналежність до різних сфер крипторинку, наприклад, токени, DeFi-токени, платформи з оракулами або смарт-контрактами тощо.

Як грамотно зібрати портфель криптовалют?

Під час створення інвест-портфеля необхідно враховувати критерії, за якими криптоінвестори підбирають цифрові активи. Від того, як ви підбираєте криптовалюти, залежатиме результативність інвестицій.

Правила вибору криптоактивів

Найпростішим способом формування криптопортфоліо можна вважати купівлю топових криптовалют зі списку Coinmarketcap. Однак такий підхід не відповідатиме правилам ризик-менеджменту. Крипторинок, як і будь-який інший, підпорядковується своїм законам і циклам.

Наприклад, бувають періоди, коли зростає курс біткоїна, а слідом за ним — і альткоїнів. Це явище відоме як альтсезон. Виділимо основні критерії вибору криптоактивів для додавання в портфель. 

Волатильність

Криптовалюти волатильні, але розмір амплітуди цінового руху залежить від ліквідності: як правило, що менша ліквідність, то сильніше змінюється курс активу за той самий проміжок часу. Візьмемо для прикладу біткоїн і альткоїни: у періоди корекції крипторинку, коли курс біткоїна падає на 30%, ціна альткоїнів може знизитися на 50% і навіть більше.

Ліквідність — показник, що відображає сумарну пропозицію трейдерів на купівлю і продаж активів на біржі. Ліквідність корелює з капіталізацією: що більша капіталізація, то вищою буде ліквідність, і навпаки. Слід враховувати загальну ліквідність криптовалюти і біржову ліквідність, що належить конкретній платформі.

Кореляція

Під час вибору потрібно враховувати кореляцію між активами. Кореляція показує взаємозв'язок між рухами курсів криптовалют. Якщо вона позитивна, то поведінка криптоактивів буде схожою аж до того, що вони можуть майже повторювати рухи один одного, а якщо негативна — то динаміка буде протилежною. 

Для балансування портфеля раціонально підбирати некорельовані активи. У цьому разі збитки за одними криптовалютами може компенсувати прибуток від зростання інших. Для оцінки кореляції розроблено спеціальні сервіси.

Найпопулярніші активи

Безумовні лідери криптоіндустрії Bitcoin і Ethereum є, мабуть, у кожному портфелі: ці криптовалюти підтримує численна спільнота і вони є навіть у портфелях деяких великих хедж-фондів.

Bitcoin навіть називають "індикатором крипторинку", оскільки він більшу частину часу задає тренд для альткоїнів, курс яких слідує за його ціною.

Однак це не означає, що потрібно обмежуватися тільки цими криптовалютами, багато криптоінвесторів тримають у своєму портфелі такі активи. 

Завантажити застосунок Trustee Plus
Сканування QR-коду телефоном

Диверсифікація

Вибирайте кілька різних активів. Що більше криптовалют, то краще, але занадто багато криптовалют додавати до портфеля не варто, оскільки це ускладнить процес моніторингу. 

Крім того, криптовалюти діляться на категорії. Оптимально зберігати в криптопортфелі від 3 до 10 криптовалют, але не більше 15. Можна сортувати криптовалюти за групами або інвестувати в кілька активів однієї категорії, наприклад, DeFi, але це більш ризиковано, тому що часто між ними спостерігається позитивна кореляція. Тому при падінні весь ваш портфель може подешевшати. 

Цінність

Важливо не тільки відстежувати і знаходити популярні криптоактиви, а й оцінювати їхні перспективи. Багато криптовалют, які раніше були на піку популярності, хоч і розтратили частину колишньої слави, проте досі утримують позиції в рейтингу ТОП-100 за капіталізацією, що свідчить про довіру певних груп інвесторів. 

Ось приклади таких криптовалют:

 • Shiba Inu (SHIB);

 • Litecoin (LTC);

 • Bitcoin Cash (BCH);

 • Dash (DASH);

 • Stellar (XLM);

 • Ethereum classic (ETC);

 • BitTorrent (BTT).

Ком'юніті

Якою б технологічно цікавою криптовалюта не була, важливо, щоб її підтримувала спільнота. Bitcoin і Ethereum поступаються деяким проектам у плані технології, але вони — лідери за кількістю прихильників і тому посідають перші місця за капіталізацією.

Якщо з боку ком'юніті сильно падає активність, значить, інтерес до проєкту згасає, і цілком імовірно, що його місце незабаром займе інший, більш перспективний проєкт.

Де і як створити портфель криптовалют: підбір платформи

Для тривалого і безпечного зберігання криптовалют підійдуть мультивалютні кастодіальні криптогаманці, такі як Trustee Plus. Це набагато більше, ніж просто сховище цифрових активів. Це ціла екосистема, яка підтримує не тільки криптовалюти, а й дає змогу здійснювати здійснювати транзакції  крипта-фіат, а також розраховуватись криптою завдяки платіжній картці. 

Ще однією особливістю Trustee Plus є нульова комісія на всі операції по картці, висока швидкість виконання транзакцій і цілодобова служба підтримки. Trustee Plus підтримує понад 30 монет і кілька методів для виведення, таких як TRC20, ERC20 і BEP20.

Завдяки цьому гаманець є універсальним рішенням для приватних користувачів та інституціоналів. 

Завантажити застосунок Trustee Plus
Сканування QR-коду телефоном

Інструменти для обліку та відстеження портфеля криптовалют: онлайн-трекери

Зазвичай ні біржі, ні криптогаманці не надають вбудованих інструментів для обліку портфеля криптовалют. Тому трейдери та інвестори використовують сторонні сервіси, що працюють з ними через API. Перелічимо популярні трекери для криптопортфелів.

Coinmarketcap

Мабуть, найпопулярніший сервіс для моніторингу курсів, капіталізації та інших корисних даних про криптовалюти. Coinmarketcap надає власний портфоліо-трекер для відстеження та оцінки стану інвест-портфелів.

Delta Portfolio Tracker

Зручний мобільний додаток для iOS і Android. Delta відстежує не тільки криптоактиви, а й акції, валюти та біржові товари. Це стане в пригоді, щоб моніторити стан різних ринків для аналізу в одному місці.

Coin Market Man

Популярний криптосканер, який відстежує навіть деривативи. Може працювати одразу з кількома акаунтами і завантажувати торгову історію. Coin Market Man показує детальну статистику щодо прибутку і збитків, аналітику портфелів і має безліч інших корисних функцій. Єдиний його недолік — немає безкоштовної версії.

Crypto Compare

Відомий аналог Coinmarketcap, який практично не поступається йому за функціоналом. Крім функцій для зручного трекінгу портфоліо Crypto Compare надає можливість стежити за портфелями інших користувачів і розшарювати свої портфелі.

Kubera

Сучасний онлайн-трекер, що підтримує велику кількість бірж і брокерів. Kubera працює з криптовалютними і традиційними активами і доступний не тільки в браузері, а й на мобільних пристроях і планшетах.

Бонус: як збільшити дохід від портфельного інвестування

Изображение 2024 05 31 185530142

Якщо ви — середньостроковий або довгостроковий інвестор, то можете використовувати свої криптовалюти для прибуткового фермерства (Yield Farming): додавати їх у пули ліквідності або надавати в кредит. Це доступно як на децентралізованих майданчиках, так і централізованих. Прибутковість може варіюватися від 10% до 1000% річних і більше залежно від платформи та її ліквідності.

Висновок

Дотримуючись простих правил портфельного інвестування, ви зможете легко зібрати свій перший криптопортфель і з часом покращувати його. Але пам'ятайте, що ваш успіх залежить не від удачі, а від грамотного дотримання принципів ризик-менеджменту, навичок і вміння правильно аналізувати ринкову ситуацію. 

Тому для отримання позитивних результатів в інвестуванні необхідно постійно вчитися і вдосконалювати свої навички. Але навіть у цьому випадку завжди залишаються ризики, про які також не потрібно забувати.

Інші статті варті уваги

Встанови платформу цифрових фінасів Trustee Plus

Всі можливості у одному додатку

Сканування QR-коду телефоном
Image