Прибуткове фермерство (yield farming) в DeFi

Article image
List

Децентралізовані технології на основі блокчейну представили нові способи отримання прибутку, доступні для будь-якого користувача. Зануримося у світ фармінгу і дізнаємося, як тут усе влаштовано, якими способами можна заробити та які ризики існують.

Що таке прибуткове фермерство (yield farming)

Изображение 2024 05 30 213001148

Простіше кажучи, yield farming у перекладі означає прибуткове фермерство – це сукупність інструментів та методів, що дозволяють отримати прибуток на цифрових активах з використанням децентралізованих протоколів. Якщо дуже спрощено, то користувачі DeFi фактично здають у найм свої монети чи токени, внаслідок чого отримують винагороди способом, що встановлений протоколом.

Можливості для створення ринку децентралізованих фінансів з'явилися ще в 2015 році, коли було запущено платформу Ethereum, яка представила світу смарт-контракти. Це дозволило створювати автономні децентралізовані застосунки, такі як DEX-біржі, лендінгові та AMM-протоколи.

Сам термін DeFi був придуманий у 2018 році засновником Ethereum Віталіком Бутеріним та підприємцями з Dharma. Він відсилає до землеробства, яке використовується у фермерському господарстві: холдерам (умовно) треба посіяти насіння, щоби виростити врожай.

2020 рік став епохальним для децентралізованих фінансів (DeFi): капіталізація цього сектора вперше перевищила $10 млрд, а зараз, станом на березень 2024, за даними монітора DeFi Llama, загальний TVL (сукупна сума коштів, заблокованих у протоколах DeFi) перевищує вже $94 млрд.

Як працює прибуткове фермерство в DeFi

У прибутковому фермерстві вся робота базується на смарт-контрактах. Розділяють два основні способи фармінгу — лендінг (кредитування) та майнінг ліквідності. Перший полягає в тому, що холдер здає в оренду свою криптовалюту іншому користувачеві за винагороду. Суть майнінгу ліквідності полягає в тому, що власник надає трейдерам ліквідність, за що також отримує винагороду. Ці способи дозволяють використовувати криптовалюту для отримання додаткового доходу замість того, щоб вона просто лежала в гаманці. Розглянемо їх докладніше трохи нижче.

Завдяки прибутковому фермерству холдери перетворюються на постачальників ліквідності (liquidity providers) і блокують частину своїх активів у смарт-контракті, щоб отримувати пасивний дохід з криптовалют. Спочатку дохід формувався лише завдяки відсоткам, що сплачуються позичальниками, або комісій за свопи на децентралізованих біржах. Причому прибутковість була наперед відома і обчислювалася за співвідношенням попиту та пропозиції, які визначали підсумкову ставку, відому як APY (річна відсоткова прибутковість).

Прорив у цьому напрямі зробили розробники протоколу Compound, який нагороджував кредиторів не тільки шляхом відсотків, що нараховуються за використання позикових коштів, а й власних токенів COMP, що дозволило збільшити прибутковість від лендінгу. Пізніше цю ідею підхопили інші протоколи, що стало однією з головних причин зростання популярності DeFi.

Лендінг

Лендінгові блокчейн-протоколи надають можливість видавати кредити під заставу криптовалюти. Працює це так:

 • Блокуючи монети та токени у смарт-контракті, постачальники (кредитори) утворюють загальний пул, що формує ліквідність для позичальників.

 • Користувачі надають заставу з урахуванням відсотків, що нараховуються, яка також блокується в смарт-контракті, а натомість отримують позикові токени, які потрібно повернути з відсотками. Наприклад, протокол Maker встановлює розмір забезпечення у співвідношенні 1:2. Це означає, що вам потрібно заблокувати в контракті $200 у ETH, щоб отримати $100 у токенах DAI.

Далі можливі два сценарії:

 1. У випадку, якщо користувач не повертає позикові кошти або спрацювала ліквідація (подія, при якій вартість застави близька до суми позикових активів), монети, заблоковані позичальником у смарт-контракті, переказуються на гаманець кредитора.

 2. Якщо користувач повертає кредитні кошти, смарт-контракт розблокує його заставні активи та поверне на гаманець.

Винагороди розподіляються між учасниками пулу: чим більша сума заблокованих активів (TVL), тим вищою буде прибутковість і навпаки. Такий підхід дозволяє вільно додавати та видаляти активи з пулу, якщо вони використані не в повному обсязі.

Майнінг ліквідності

Інший поширений спосіб фермерства в DeFi – майнінг ліквідності. Часто його просто називають фармінгом. Цей метод справив фурор на ринком криптовалют, оскільки багато проєктів на ранній стадії розвитку забезпечували річну дохідність, що сягає кількох тисяч відсотків.

Коротко опишемо принцип роботи майнінгу ліквідності:

 1. Холдери формують пул ліквідності, який трейдери використовують для обміну. У цей час власники стають постачальниками ліквідності. Після додавання активів до пулу постачальникам видаються токени ліквідності (LP), які визначають винагороди відповідно до частки в пулі.

 2. За кожен обмін на DEX трейдер сплачує комісію, яка нараховується як винагорода постачальникам ліквідності та розподіляється між ними пропорційно до вкладеної частки.

Прибутковість фармінгу складається з торгових комісій за свопи на біржі та нарахованих токенів протоколу, якщо вони були випущені, і залежать від двох факторів:

 • Попит: що вище попит на свопи, то вище прибутковість постачальників ліквідності.

 • Пропозиція: якщо зростає пропозиція, то прибутковість зменшуватиметься.

Спосіб заробітку на yield farming

Изображение 2024 05 30 213335200

Спочатку вам знадобиться криптогаманець. Підійде будь-який клієнт, який підтримує токени обраного блокчейну, але найзручніше використовувати мобільні мультивалютні гаманці, такі як Trustee.

Примітка. Гаманець Trustee не тільки підтримує велику кількість криптовалют та токенів різних блокчейнів, але й дозволяє швидко купити криптовалюту за вигідним курсом прямо в гаманці. Вам не потрібно заводити обліковий запис на біржі для купівлі та продажу цифрових активів.

Після цього потрібно поповнити гаманець, підключити його до платформи за допомогою WalletConnect і додати ліквідність, щоб отримувати винагороду за лендінг або майнінг ліквідності. Трохи згодом поділимося стратегіями пасивного доходу на yield farming.

Як розраховується прибутковість фермерства

Для розрахунку прибутковості DeFi-протоколи використовують показники APY (річна відсоткова прибутковість) та APR (річна відсоткова ставка). APY визначає норму прибутку, одержуваного інвестором протягом року. При цьому враховується сукупний відсоток, який регулярно нараховується за внесення коштів.

Дохід від майнінгу ліквідності часто вимірюється в APR. Цей показник схожий на APY, але різниця між ними в тому, що APR не враховує частоту, з якої нараховуються відсотки. Щоб стимулювати інвесторів, протоколи нараховують свій нативний для yield farming token, що дозволяє збільшити прибутковість, але через це токени піддаються посиленій волатильності.

Стратегії прибуткового фермерства

Прибуткове фермерство криптовалюти передбачає різні стратегії, що відрізняються прибутковістю та рівнем ризику. Як правило, чим прибутковіший спосіб, тим вищими будуть ризики.

Розглянемо популярні інвестиційні стратегії, які застосовуються у фермерстві чи фармінгу.

Стратегія 1: фармінг одного активу

Якщо ви інвестуєте в якусь криптовалюту, то маєте можливість отримати з цього додаткову вигоду. Деякі платформи використовують або випускають власні токени, забезпечені основною криптовалютою: наприклад, sETH у Balancer і WETH у PancakeSwap.

Припустимо, ви зберігаєте 10 ETH. На платформі Balancer можна обміняти 5 ETH на еквівалентну кількість токенів sETH, а потім додати пару ETH/sETH в пул ліквідності, щоб отримувати дохід.

Стратегія 2: кредитування та фармінг

Нерідко дохідність стейкінгу перевершує APY лендінг, тому деякі інвестори беруть кредит, а отримані позикові токени відправляють у стейкінг. Але, якщо ви хочете фармити криптовалюту, не продаючи свої активи, ви можете використовувати кредитування.

Допустимо, ви маєте 10 ETH. Щоб додати кошти до пулу ліквідності ETH/USDT, вам необхідно володіти обома активами з пари. Але так ви можете втратити потенційний прибуток у разі зростання курсу ETH. У цьому випадку можна заблокувати ETH, щоб отримати USDT, а потім додати пару в пул. Тоді ви отримаєте прибуток і від зростання вартості Ефіру, і від майнінгу в пулі ліквідності. Але ризики будуть вищими, оскільки при падінні курсу ETH ваша застава може ліквідуватися.

Складність способу полягає в тому, що вам потрібно буде правильно розрахувати частки з урахуванням забезпечення. Наприклад, якщо розмір забезпечення 1:2, то як заставу необхідно залишити ⅔ ETH, після чого додати монети, що залишилися, разом з отриманим USDT в пул.

Стратегія 3: фармінг + стейкінг

Зазвичай стейкінг передбачає, що ви блокуєте токени в смарт-контракті та отримуєте винагороди в тому ж активі. Але DeFi-протоколи створили одиночні пули, які нараховують прибуток за стейкінг різних активів. Наприклад, на біржі PancakeSwap можна застейкати BNB, BUSD, USDT та інші токени, щоб отримувати CAKE.

На цьому і ґрунтуватиметься вказана стратегія. Припустимо, що ви зберігаєте в гаманці BNB та USDT. Ви можете додати активи до пулу ліквідності BNB-USDT, за що отримуватимете CAKE. Нараховані токени можна застейкати в одиночний пул, щоб генерувати більше винагород.

Стратегія 4: кредитування + кредитування

Деякі платформи винагороджують не лише кредиторів, а й користувачів, які беруть кредит під заставу криптовалюти. Таким чином ви можете спочатку взяти кредит, а потім отримані токени надати в кредит, у обох випадках отримуючи дохід. Ось як це працює:

 • Віддаєте токени MATIC під заставу та отримуєте USDC.

 • Надаєте USDC у кредит.

Цей спосіб можна використовувати для арбітражу: наприклад, ви можете взяти кредит за низькою ставкою на Compound і потім кредитувати на іншій платформі під вищий процент, одержуючи дохід на різниці відсоткових ставок.

Ризики та переваги прибуткового фермерства

За вражаючою прибутковістю від yield farming криються чималі ризики, які обов'язково потрібно враховувати, перш ніж братися до заробітку на DeFi. Існують загальні ризики для всіх способів заробітку на DeFi і ті, що належать до конкретних видів фармінгу. Розглянемо спочатку загальні.

Злом протоколу та крадіжка активів

Изображение 2024 05 30 213832009

Аналітичний сервіс PeckShieldAlert повідомив, що у 2023 році сталося понад 600 великих зломів у криптопросторі, що призвело до втрат приблизно 2,61 мільярда доларів США. DeFi-протоколи залишалися головними цілями, на долю яких припало 67% загальної суми вкраденого. Цей показник досягається через популярність сектора. Як наслідок, виходить безліч проєктів із вразливістю, які використовують хакери, щоб викрасти кошти інвесторів.

Кіберзлочинці виявляють бекдори у початковому коді, а потім виводять активи постачальників ліквідності зі смарт-контракту на свій гаманець. На відміну від CEX-бірж, децентралізовані платформи не можуть перешкодит ицьому або відкотити протокол.

Примітка. Подібний прокол привів до появи форку Ethereum: щоб повернути кошти інвесторів через злом The DAO у 2016 році, розробники ухвалили рішення та зробити відгалуження основної мережі зі стабільним станом. А оригінальний блокчейн продовжив роботу і був перейменований на Ethereum Classic.

Волатильність

Криптовалюти можуть зрости і впасти в ціні на десятки відсотків за кілька годин. Через рік вкладені вами $100 можуть перетворитися на $10 000 або $1. Це залежить від багатьох факторів:

 • Розвитку платформи;

 • Ринкових трендів;

 • Конкуренції;

 • Випадкових подій;

 • Партнерств та багато іншого.

Щоб зменшити ризики волатильності, потрібно дотримуватись правил ризик-менеджменту, таких як диверсифікація та ребалансування інвестиційних портфелів. Тепер поговоримо про приватні ризики.

Ліквідація

Цьому виду ризику піддаються ті, хто отримує та надає кредити у криптовалютах. Ліквідація означає, що при досягненні курсу певного рівня кредит автоматично закривається, а застава розблокується для кредитора. Для визначення рівня ліквідації використовується показник співвідношення позики до заставної вартості — loan-to-value (не плутати з TVL). Чим він вищий, тим вищим буде ризик ліквідації застави.

Наприклад, ви взяли в кредит USDT, надавши монети ETH як заставу. Якщо ціна Ефіру впаде до певного рівня, застава спишеться на користь кредитора.

Непостійні збитки (impermanent losses)

З цим ризиком зустрічаються постачальники ліквідності на DEX-біржах. Непостійні збитки виникають через сильну волатильність, коли курс однієї з криптовалют у парі різко змінюється. Якщо в цей момент холдер виведе активи з пулів ліквідності, то збитки стануть незмінними.

Які переваги фармінгу

Із ризиками розібралися. Перерахуємо тепер переваги, які отримують фармери:

 • Висока прибутковість. Навіть на стейблкоїнах можна отримувати дохід до 20% річних та більше.

 • APY децентралізованих фінансових продуктів перевищує прибутковість банківських депозитів, яка ледь перевищує рівень інфляції, а іноді навіть нижча за неї.

 • Можливість збільшити прибуток від інвестицій у криптовалюті. Якщо ви і так холдите криптовалюти, то фармінг принесе додатковий пасивний дохід.

Платформи та протоколи для прибуткового фермерства

Різних протоколів для фармінгу існує більше тисячі, а TVL кожного з семи найбільших DeFi-платформ перевищує $1 млрд. У цьому різноманітті складно вибрати відповідну платформу: часто новачки «гоняться» за високими відсотками та забувають про ризики, пов'язані з новими протоколами. У великих проєктів дохідність нижча, але вони надійніші, оскільки регулярно проходять аудит і моніторять вразливості.

Перші DeFi-протоколи з'явилися на блокчейні Ethereum, але з розвитком індустрії з'явилися платформи і в інших мережах, таких як Binance Smart Chain, Tron, Solana, Polkadot, Near Protocol, Waves та інші. Перерахуємо найпопулярніші та затребувані DeFi-платформи для yield farming.

Завантажити Trustee Wallet

Lido

Найбільший протокол на Ethereum з капіталізацією, яка нещодавно перевищила $34 млрд. Ще в 2021 році Lido не входив навіть до п'ятірки лідерів, але після переходу Ethereum на PoS почав активно зростати і обійшов навіть такі великі платформи, як Aave та Uniswap.

Ще одна причина такої популярності Curve – можливість здати будь-яку суму ETH у стейкінг, не стаючи при цьому валідатором мережі.

EigenLayer

EigenLayer — це DeFi-протокол, який дозволяє повторно використовувати свої застейкані ETH на консенсусному шарі для отримання додаткового прибутку. Завдяки цьому капіталізація EigenLayer лише за 2024 рік злетіла з $2 млрд до $12 млрд.

Aave

Протокол Aave замикає трійку лідерів нині з TVL, що дорівнює майже $10,3 млрд. Холдери надають свої активи в кредит іншим користувачам і за це отримують токени AAVE. У цієї платформи річна прибутковість одна з найвищих серед лендінгових протоколів і сягає 15%.

Maker DAO

Четверта по капіталізації платформа в секторі DeFi, яка продовжує утримувати свої позиції щодо обсягів заблокованих коштів. TVL Maker Dao перевищує $8 млрд. Саме на цій платформі був випущений один із перших стейблкоїнів — DAI, який використовується в кредитуванні.

JustLend

DeFi-протокол на базі блокчейну Tron, спрямований на створення пулів, відсоткові ставки яких визначаються алгоритмом, заснованим на попиті та пропозиції активів у мережі Tron. Станом на березень 2024 капіталізація JustLend оцінюється в $7,4 млрд.

Uniswap

Одна з перших та найбільших децентралізованих криптобірж в екосистемі децентралізованих фінансів. Спочатку Uniswap був створений на блокчейні Ethereum, але згодом додав підтримку BNB Chain, Arbitrum, Optimism, Polygon, Base, Avalanche та Celo.

Instadapp

Платформа спрямована на розкриття потенціалу DeFi. За допомогою Instadapp користувачі можуть створювати та керувати портфелем DeFi, а розробники – створювати інфраструктуру для децентралізованих фінансів, яка спрощується завдяки представленому платформою SDK.

Compound

Лендінговий протокол із найнижчими відсотковими ставками на ринку DeFi, які коливаються від 0,08% до 5,40%. Користувачі Compound отримують додатковий прибуток завдяки нарахуванню токенів COMP.

Curve Finance

Один із давніх протоколів на Ethereum з капіталізацією $2 млрд. Популярність Curve обумовлена наявністю власного унікального алгоритму, який забезпечує низький рівень прослизання та комісій при обміні активів.

PancakeSwap

На відміну від наведених вище протоколів, AMM-біржа PancakeSwap функціонує на блокчейні BNB Chain і є найбільшою платформою в цій екосистемі.

PancakeSwap відрізняється тим, що крім торгівлі токенами BEP-20, надає доступ і до інших послуг, наприклад, лотереї. Також ця децентралізована біржа випустила власні невзаємозамінні токени і запустила NFT-маркетплейс.

Висновок

Прибуткове фермерство в DeFi надає безліч переваг інвесторам криптовалют, але в той же час несе в собі великі ризики, пов'язані з привабливістю індустрії для хакерів і безліччю проблем з організацією структури, а також децентралізованістю, яка в цьому аспекті не грає на руку інвесторам.

Ситуація ускладнюється відсутністю правового регулювання: у багатьох ситуаціях правоохоронці не можуть допомогти потерпілим з цієї причини. З іншого боку, DeFi відкриває доступ до фінансових продуктів усім користувачам та дозволяє отримувати більший прибуток у порівнянні з традиційними продуктами.

Інші статті варті уваги

Встанови мультивалютний гаманець Trustee Wallet прямо зараз!

Купуй, продавай, торгуй і заробляй криптовалюту
Завантажити Trustee Wallet