«Pump & Dump» на ринку криптовалют: як кити маніпулюють курсом

Article image
List

Важлива примітка: ця стаття має виключно інформаційний характер і не містить керівництва до дії. Це не інструкція про те, як заробити на пампі криптовалют. Ми не закликаємо вас брати участь і тим більше організовувати подібні схеми, оскільки вони є шахрайськими. Беручи участь у пампі та дампі криптовалют, ви ризикуєте зазнати великих збитків та/або отримати проблеми із законом.

Схема «Pump & Dump» поширена на крипторинку, оскільки вона вимагає відносно невеликої ліквідності порівняно з фондовим та валютним ринками, де маніпулювати ціною активів набагато складніше. У цій статті ми розповімо про те, що таке памп і дамп криптовалюти, як їх розпізнати і в чому їхня відмінність від органічного зростання курсів.

Що таке памп/дамп на біржі криптовалют

Pump and Dump (памп і дамп) – це схема маніпулятивного підвищення ціни шляхом купівлі, а потім продажу активів на великі суми: цінних паперів, дорогоцінних металів або криптовалют. Термін Pump (накачування) означає, що трейдер штучно завищуватиме курс з метою підвищення попиту на криптовалюту. Dump (скидання) називають ціновим обвалом після стрімкого зростання, коли трейдер фіксує прибуток.

Примітка: найчастіше трейдери використовують тренди, щоб «накачати та скинути» ціну, і схема так сильно не кидалася у вічі. Зазвичай вони використовують низьколіквідні та маловідомі токени, але іноді їм вдається проводити більші пампи та дампи на біржі криптовалют.

Вперше схему Pump & Dump застосували ще в 17-му столітті у Великій Британії: Компанія Південних морів завищила курс своїх акцій, пообіцявши інвесторам великий прибуток, внаслідок чого виникла фінансова бульбашка.

Пізніше шахраї вдавалися до таких схем на фондовому ринку, а потім і на криптовалютному. Об'єктом уваги стають «сміттєві»* акції, криптовалюти та токени.

Завантажити застосунок Trustee Plus
Сканування QR-коду телефоном

Це стосується і великих криптовалют: першою гучною подією для крипторинку став дамп біткоїна в 2017 році, котрий був пов'язаний з тим, що в криптовалюту інвестувало багато недосвідчених інвесторів, які мало що знали як про сам біткоїн, так і крипторинок загалом. Слідом за падінням ціни біткоїна обвалилися й курси альткоїнів, деякі з них лише за декілька місяців подешевшали на 90% і більше.

«Сміттєві» активи — це цінні папери або криптовалюти з низькою капіталізацією, курсом яких легко маніпулювати. Такі криптоактиви ще називають «шиткоїнами».

Як розпізнати памп та дамп криптовалют

Схема Pump & Dump має чітко виражені ознаки. Наприклад, після зростання ціна найчастіше відкочується до попереднього рівня, який був до пампа, а іноді навіть нижче. Ось як впізнати памп криптовалюти:

 • Ціна починає стрімко зростати без причини, тобто зростанню не передує будь-яка новина, яка б могла вплинути на підвищення цінності монети.

 • У ЗМІ немає публікацій про те, чому курс так активно зростає.

 • Про монету або токен мало що відомо і зростання ціни не супроводжується дискусіями у спільноті про активність розробників, вихід оновлень або інші значущі події.

Щоб розуміти, як визначити памп криптовалюти, потрібно подивитися на графік: курс нагадуватиме форму гори або трикутника, як показано на скріншоті нижче. Pump & Dump практично завжди відбувається після лістингу на біржах, коли інвестори виявляють до криптовалюти особливу увагу.

Изображение 2024 06 04 234804850

Перед пампінгом проводять попереднє накачування: це означає, що організатори придбали актив і готуються «вкидати» інфопривід для залучення інвесторів. Тож ви можете розпізнати найближчі пампи криптовалют.

Принцип роботи Пампа та Дампа крипти

Схема Pump & Dump заснована на мережевому ефекті. Тут працює принцип «зростання ціни криптовалюти провокує ще більше зростання». Саме явище поширене на волатильних ринках і зазвичай відбувається організовано.

Спочатку група трейдерів-організаторів обирають майданчик для пампа криптовалюти. Таку схему вони можуть провернути навіть на великих біржах, які лістять сотні токенів, і багато з них мають малу капіталізацію. Коли кити купують криптовалюту на велику суму, це призводить до значного зростання ціни.

Потім скупники «підігрівають» інтерес аудиторії, публікуючи неправдиву інформацію на форумах, у соцмережах і месенджерах для масового скуповування криптовалюти: інвестори вкладаються в актив, що швидко зростає, у результаті чого курс зростає стрімкіше. Шахраї спекулюють на ефекті FOMO – побоюванні втратити можливу вигоду. FOMO спонукає інвесторів необдумано інвестувати в актив, що активно зростає. Щойно зростання знижує оберти, перші інвестори фіксують прибуток (здійснюють скидання монет), різко обвалюючи курс і повертаючи його до попередніх значень.

Так працюють памп-групи криптовалют під виглядом трейдерів, які надають безкоштовні торгові сигнали на купівлю та продаж активів. Такі схеми вважаються шахрайськими, оскільки насправді адміністратори обманюють своїх підписників. Ось як це відбувається:

 1. Адміни наперед закуповуються криптовалютою з малою ліквідністю.

 2. Потім публікують у групі сигнал на купівлю.

 3. Коли користувачі закуповуються криптовалютою, ціна швидко рухається вгору (pump).

 4. Щойно ціна значно зростає, адміни продають актив, обвалюючи курс (dump).

Примітка: деякі групи надають доступ до платних приватних груп, члени яких можуть закупитися криптовалютою до публікації в основному каналі. У цьому випадку ризики стають меншими, але не забувайте, що це шахрайство.

Основні види та приклади Pump & Dump

Виділяють два основні види пампа та дампа крипти: короткостроковий та довгостроковий. Короткостроковий памп триває від кількох хвилин до кількох днів. Як правило, його організовують з криптовалютами, що мають низьку ліквідність, а витрати на нього мінімальні. Для організації такого пампа може виявитися достатньо лише $5000-$10000. До короткострокового пампа шахраї вдаються найчастіше, оскільки його простіше реалізувати, а прибуток можна отримати швидко. На скріншоті нижче наведено приклад короткострокового пампа Starbase, який був викликаний одним твітом відомої персони, про що детальніше розповімо трохи пізніше.

Изображение 2024 06 04 234944902

До довгострокових памів належать тренди, які можуть тривати тижнями і навіть місяцями. Їх може викликати FOMO та жадібність інвесторів, які бачать як дорожчають відомі криптовалюти. Великі криптоактиви, такі як BTC, ETH та інші підтримує спільнота, тому вони можуть зростати у ціні тривалий час.

Такі пампи називають ще булраном (бичачим трендом). На відміну від короткострокових пампів, буває складно передбачити, коли великі інвестори почнуть фіксувати прибуток і почнеться корекція. У прикладі нижче проілюстровано памп криптовалюти Dogecoin, який тривав майже місяць, а курс за цей час зріс більш ніж у 10 разів. Примітно, що причиною стрімкого зростання курсу DOGE стали твіти тієї ж персони. Ситуація зі зростанням Dogecoin – найвідоміший памп криптовалюти 2021 року.

Изображение 2024 06 04 235026019

У чому відмінність короткострокових та довгострокових пампів

Крім періоду, впродовж якого «накачують» ціну, види Pump&Dump відрізняються за характером та іншими критеріями. Розкажемо про них докладніше.

Вибір криптовалюти

Довгострокові пампи, як правило, проводять для криптовалют, які несуть будь-яку цінність для спільноти. До таких монет простіше привернути увагу аудиторії, а кількість інвесторів може виявитися набагато більшою. До того ж прибуток від таких пампів буде значно вищим, оскільки «шиткоїни» не вдасться купити на мільйони доларів, інакше їхня ціна одразу злетить на сотні відсотків.

Причина пампа

Короткострокові пампи організовуються лише шахраями, котрі прагнуть отримати швидкий прибуток. Довгострокові пампи можуть виникати спонтанно. Наприклад, коли у ЗМІ публікується інформація про те, що великий інвестиційний чи хедж-фонд придбав криптовалюту на велику суму.

Насправді навіть твіт відомої персони може стати причиною сильного короткострокового пампа. Це виняток із правил, тому що користувачі помилково думають, що твіт опублікований для піару. Ось приклад: , на якому зображено однойменну станцію. Така ситуація була передбачуваною, оскільки після твітів Ілона Маска зростали ціни навіть таких великих криптовалют, як Bitcoin та Dogecoin.

Різниця між пампом та природним зростанням

Щоб зрозуміти характер зростання, слід виявити його причини. Маніпулятивні пампи не супроводжуються реальними подіями, пов'язаними з проєктом. Природному зростанню криптовалют, серед іншого, передують фундаментальні чинники, такі як:

 • Великі оновлення платформи;

 • Хардфорки;

 • Запуск основної мережі (mainnet) чи нових продуктів;

 • Лістинги на великих біржах;

 • Нові партнерства із великими компаніями;

 • Інвестиції у проєкт великих приватних інвесторів чи компаній та інше.

Ще одна ознака природного зростання – зростання торгової активності на різних великих біржах. Припустимо, ви виявили, що ціна активу починає без будь-яких причин зростати на одному з майданчиків. У цьому випадку перевірте торговельну активність на інших біржах: якщо вона також зросла, то це може означати, що деякі інвестори мають інсайди. Інакше таке зростання вказуватиме на маніпулятивний пампінг.

Часто організатори починають активно рекламувати монету або токени в групах соцмереж або чатах месенджерів, щоб привернути увагу інвесторів. Реклама важлива для просування проєкту, але для переконливості завжди краще перевіряти інформацію в офіційних джерелах або великих ЗМІ, наприклад Cointelegraph або Coindesk.

Чи варто брати участь у пампах?

Заробіток на пампі криптовалют – дуже ризикована справа. Отримати прибуток крім організаторів можуть лише ті, хто одним із перших встиг придбати актив, але багато залежить від того, як діють організатори: їхня афера може провалитися, через що навіть самі організатори можуть зазнати збитків.

Участь у подібних схемах – виключно ваш вибір та відповідальність.Керуючись здоровим глуздом, раціональніше інвестувати в криптовалюти, які несуть цінність для блокчейн-індустрії, а зростання їхнього курсу обґрунтоване затребуваністю серед користувачів та інвесторів.

Чи можна заробити на схемі Pump&Dump?

Це можливо, але чим короткостроковіший памп, тим вищий ризик втратити кошти. Найризикованіше інвестувати в «шиткоїни», курси яких можуть обвалитися за лічені секунди. Якщо ви бажаєте заробити на пампі криптовалют, надійніше обирати ліквідні активи.

Наприклад, памп Dogecoin надав багатьом інвесторам можливість отримати прибуток від цього зростання. Крім того, криптовалюта DOGE має багато довгострокових інвесторів, а власникам активів нерідко надається можливість отримати прибуток від зростання курсу цієї монети. Причому після обвалу курс падав упродовж 10 днів: достатню кількість часу, щоб зафіксувати та скоротити збитки.

Висновок

З цієї статті ви дізналися про памп та дамп криптовалют: що це таке, який у них принцип роботи, як визначити памп криптовалюти на біржах та відрізнити його від природного зростання активів. Пам'ятайте про ризики та ретельно обміркуйте, чи варто брати участь у таких схемах та які можуть бути наслідки.

Інші статті варті уваги

Встанови платформу цифрових фінасів Trustee Plus

Всі можливості у одному додатку

Сканування QR-коду телефоном
Image