Що таке DAO у криптовалюті: як працює децентралізоване управління на блокчейні
- Luda Kukuetu
- 2024-03-13
- 10 хв
- 5
- 8 928
Централізованими компаніями та держустановами управляє керівництво яке вирішує, в якому напрямку розвиватиметься організація, те саме стосується некомерційних фондів та установ. Блокчейн сформував основу створення нових автономних організацій, якими керує співтовариство шляхом голосування. У цій статті розберемо що таке DAO у криптовалюті, як це працює, які у нього переваги та недоліки.
Децентралізована автономна організація (DAO) – що це таке простими словами
Децентралізована автономна організація або DAO (Decentralized Autonomous Organization) – це автономна система, побудована на блокчейні, керована програмним кодом, яка не вимагає участі людини в роботі. Головна особливість DAO в тому, що в неї відсутній центральний вузол, який керує системою без узгодження з іншими учасниками.
Інакше кажучи, у децентралізованих автономних організаціях відсутня ієрархічна структура, проте учасники екосистеми мають однакові права та можуть голосувати за зміни у протоколі нарівні з іншими учасниками.
Як з'явилися DAO
Точкою відліку зародження децентралізованих автономних організацій вважається поява Ethereum – першої блокчейн-платформи, у якій реалізована логіка смарт-контрактів. Розумні контракти дозволили створювати автономні системи керовані програмою, а не людиною, що виключає можливість маніпуляції з даними.
Завдяки смарт-контрактам можна створювати різні децентралізовані системи, що дозволяють користувачам здійснювати різні операції без участі посередників. До них можна віднести DeFi-протоколи, децентралізовані біржі (DEXes), застосунки (DApps) та автономні організації (DAO).
Першою платформою, яка втілила принципи децентралізованої автономної організації, став протокол The DAO, запущений у 2016 році. Однак того ж року хакери знайшли вразливість у смарт-контракті сервісу і вивели з нього орієнтовно 3.6 млн монет ефіру, що на той момент становило близько 50 млн доларів.
"Новий" блокчейн, який виник у результаті хардфорку, залишив собі назву Ethereum, а "старий" отримав назву Ethereum Classic. Після поділу мережі почали функціонувати як окремі екосистеми зі своїми блокчейнами, а користувачі стали власниками монет в обох мережах.
Особливості роботи DAO
У прийнятті рішень DAO покладається на спільноту: будь-який учасник може запропонувати поліпшення децентралізованого протоколу, і якщо інші члени спільноти проголосують за них, вони будуть прийняті. Розробники не можуть впроваджувати зміни без узгодження з ком'юніті, а додають новий код лише коли учасники прийняли покращення.
Цей принцип радикально відрізняється від виборів урядовців: електорат голосує лише за кандидатів, але не приймає рішення щодо прийняття нових законів. Натомість DAO пропонує голосувати саме за зміни, які потрібно внести до протоколу, без необхідності делегувати владу будь-якій особі чи групі.
Таким чином, у децентралізованій автономній організації роль керуючого виконує програма, але вона не може приймати рішення самостійно: це робить співтовариство, а програма лише виконує доручення. Інформація про всі операції зберігається в блокчейні і будь-який користувач завжди може перевірити, що відбувається в мережі. Тому DAO не лише децентралізований, а й прозорий.
Ще одна особливість полягає у архітектурі DAO. Традиційні компанії мають багаторівневу структуру. Це означає, що на верхньому рівні знаходиться керівництво, а потім йде кілька рівнів і чим нижчий рівень, тим менше повноважень. На відміну від традиційних компаній, DAO має однорівневу архітектуру (peer-to-peer), тому в децентралізованих системах немає користувачів, у яких більше або менше привілеїв.
DAO: криптовалюта для керування
Економіка DAO спрямована на стимулювання “ходлерів” брати участь у розвитку екосистеми тієї чи іншої платформи. Як правило, користувачі, беручи участь у голосуванні, можуть отримати винагороду. Існує безліч способів голосування в мережі, але часто на користь вибраної пропозиції користувачеві необхідно заморозити свої монети або підписати транзакцію зі своєї адреси.
Гаманець Trustee підтримує багато криптовалют та токени DAO, такі як Uniswap (UNI), Aave (AAVE), Maker (MKR), Compound (COMP) та Sushiswap (SUSHI).
Повний перелік криптовалют DAO можна знайти на веб-сайті Coinmarketcap.
Види DAO
Розглянемо основні види DAO:
-
Грантові – перші у світі DAO, де користувачі просто вносили свої активи для голосування та внесення пропозицій щодо роботи платформи. Перші управлінські токени не могли бути передані іншим користувачам.
-
Протокольні (Maker, Uniswap, Aave) – децентралізовані фінансові протоколи. За допомогою смарт-контрактів вони допомагають користувачам вільно обмінювати криптовалюти, а також допомагають іншим платформам запускати нові токени.
-
Інвестиційні – перші комерційні DAO-проєкти, що мають на меті отримання прибутку. Вони дозволяють будь-якому приватному інвестору зібрати команду однодумців, щоб разом вкластися у великий проєкт із високим порогом входу. Наприклад, у 2018 році за ICO блокчейну від творців Telegram, мінімальний чек для участі у продажах становив 1 млн доларів. Інвестиційне DAO у рази може обійти цей поріг і поділити прибуток пропорційно частці кожного учасника.
Існують також DAO, створені для обслуговування інших проєктів:
-
Сервісні – такі DAO використовують блокчейн-технологію для перерозподілу трудових ресурсів між DAO-проєктами. За задумом вони шукають нових співробітників, які працюють на благо криптовалютного світу і отримують оплату в цифрових активах.
-
Операційні – по суті це операційні системи на блокчейні, що дозволяють створювати DAO та керувати ними. Це дозволяє навіть не програмістам , за допомогою шаблонів і смарт-контрактів запустити свій проект.
5 відомих DAO-платформ
Ethereum
Ethereum став однією з перших платформ, що реалізували смарт-контракт, який має повноту за Тюрингом, тобто здатну функціонувати повністю автономно. Хоча Ethereum не має складних механізмів для управління платформою та голосування, саме його смарт-контракти лягли в основу платформ DAO.
MakerDAO
Одна з перших платформ, що запустили стейблкоїни DAI, курс яких прив'язаний до ціни долара. Особливість DAI ще й у тому, що для генерації токенів можна використовувати криптовалюту ETH та деякі токени, на відміну від USDT.
Спочатку протоколом керував фонд Maker, але пізніше керівництво вирішило відійти вбік і передати право управління протоколом до рук спільноти. Maker – один із найбільших кредитних протоколів у сфері DeFi.
Uniswap
По праву вважається провідним автоматичним маркет-мейкером (AMM). Платформа Uniswap поєднує функції криптобіржі та DeFi-протоколу, дозволяючи користувачам стати постачальниками ліквідності.
Платформу підтримує велике ком'юніті, оскільки вона стала однією з перших у цій сфері. Крім того, Uniswap заснований на Ethereum – одній із найпопулярніших блокчейн-мереж зі смарт-контрактами. Однак платформа не рухається активно у бік децентралізації, оскільки для внесення пропозицій щодо покращення протоколу необхідно утримати не менше 1% (10 млн UNI) від загальної емісії токенів, що за курсом на момент написання статті (березень 2024) становить близько $138 млн.
Compound
Ще один із найбільших кредитних протоколів у DeFi. Compound крім відсотків за видані кредити під заставу криптовалюти нараховує кредиторам токени COMP, щоб стимулювати співтовариство видавати більше криптозаймів. Токени COMP дозволяють своїм власникам приймати рішення щодо змін у протоколі Compound.
Dash
Протокол Dash одним із перших впровадив в індустрію концепцію майстернод (супервузлів). Ці вузли мають розширені повноваження в порівнянні зі звичайними і повними нодами і одночасно з цим є точкою централізації платформи.
Майстерноди керують протоколом і можуть приймати рішення щодо його зміни. Однак майстерноду можуть запустити лише нечисленні користувачі, оскільки для цього потрібно мати криптовалюту на суму не менше 1000 DASH (~$40 тис. за курсом на момент публікації статті).
ДАО та теорія принципала-агента
Децентралізовані автономні організації покликані вирішити дилему, відому як «дилема принципала-агента», яка свідчить, що між принципалом та агентом може виникнути інформаційна асиметрія. Це означає, що принципал може не знати, які дії від його імені вживав агент.
У чому суть: проблема відносин «принципал-агент» виникає, коли фізособа або юрособа (агент) може приймати рішення та діяти від імені іншої фізичної чи юридичної особи (принципала). І тут виникає можливість розбіжності цілей: агент може діяти, ігноруючи інтереси принципала.
Яскравий приклад – централізовані брокери, букмекери, криптобіржі та банки. Перед тим як користуватися послугами таких компаній, ви вносите депозит і можете здійснювати доступні операції з коштами на рахунку, але реальні гроші не переміщуватимуться.
У цей момент ваші кошти знаходяться на рахунках компанії, і вона їх може використовувати як завгодно: ви не знаєте, що з ними відбувається насправді. Наприклад, шахрайські офшорні компанії можуть використовувати ваші активи для відмивання грошей і навіть фінансування тероризму, а ви навіть не дізнаєтесь про це.
Прозорість транзакцій та механізм стимулювання учасників на блокчейні частково усуває інформаційну асиметрію та вирішує проблему у відносинах між принципалом та агентом. Таким чином агент не зможе повністю приховати свої дії від принципала і немає необхідності покладатися на агента. Тому DAO належить до систем, які потребують довіри.
Недоліки та переваги роботи з DAO
Децентралізовані автономні організації розглядають від панацею багатьох проблем централізованих організацій. Спробуємо з'ясувати, чи це так насправді. Почнемо з переваг.
Плюси
Децентралізація та прозорість
DAO децентралізована і не вимагає довіри до посередників або протоколу за рахунок відкритого початкового коду. У автономної децентралізованої організації відсутня ієрархічна структура, тому окрема група чи керуючий центр неспроможні приймати рішення, ігноруючи інтереси інших учасників.
Автономність
Після запуску протокол працює без втручання з боку органів управління. Користувачі здійснюють операції, а смарт-контракт слідкує за виконанням зобов'язань сторін. Якщо одна сторона не виконає умови угоди - вона не відбудеться.
Швидкість прийняття рішень
Технологія блокчейн особлива тим, що дозволяє як знизити витрати, усуваючи посередників під час здійснення операцій, так і скоротити час задля досягнення консенсусу.
Наведемо для прикладу внесення поправок до законодавства: перш ніж поправки набудуть чинності, їх необхідно схвалити у трьох читаннях. Це може зайняти місяці і навіть роки і наочно демонструє недосконалість бюрократичного механізму.
У DAO все робиться набагато швидше: користувач пропонує зміни, а спільнота або схвалює або відхиляє їх. Час на виділений прийняття рішення, визначається протоколом, і його також можна змінити шляхом голосування.
Мінуси
Проблеми регулювання
Один із основних недоліків децентралізованих автономних організацій – правова невизначеність, яка перешкоджає їх використанню багатьма компаніями. Проблема ускладнюється тим, що після впровадження системи в приватну чи державну організацію над нею неможливо буде встановити контроль.
Спірна ефективність
Якщо йдеться про кардинальні зміни, DAO виявиться ефективнішою за бюрократичні механізми, які вимагають величезних витрат як часу, так і фінансів. Але коли справа стосується невеликих змін, то децентралізований підхід може виявитися не тільки марним, а й зашкодити системі.
Можливо, найефективнішим буде гібридний підхід до управління. Важливо лише правильно визначити повноваження членів керівництва. Цитуючи класиків: "est in media verum" або, іншими словами, істина завжди десь посередині.
Часткова централізація
Початкові правила встановлені в коді протоколу його творцями і, як правило, їх не можна змінити. Але цю проблему можна вирішити, якщо споконвічно контракт передбачає можливість модифікації вихідних правил.
Крім того, вага голосу визначається кількістю токенів, а не користувачів. Це надає можливість китам, у яких сконцентрована більшість коштів, маніпулювати платформою та фактично взяти управління нею у свої руки.
Ризики виявлення вразливостей
Незважаючи на високий потенціал блокчейну в управлінні системами, за ним ховається безліч ризиків, пов'язаних із безпекою протоколу. Сумнозвісний кейс з платформою The DAO в 2016 – наочний приклад. Цей недолік пов'язаний з самою будовою децентралізованих та відкритих платформ: хакери можуть моніторити наявність помилок у контрактах не тільки для їх усунення, але й для того, щоб ними скористатися.
Висновок
Принципи DAO дозволяють компаніям створювати ефективні системи для вирішення бізнес-завдань і не тільки. Завдяки цьому традиційні організації можуть відмовитися від ієрархічної структури на користь децентралізованих протоколів, які допоможуть знизити витрати, спростити багато процесів та усунути проблеми, пов'язані з довірою до централізованого підходу. Поки що децентралізовані автономні організації (DAO) все ще в стані початкового розвитку, але в майбутньому, ймовірно, з'являться продуктивні платформи, які зможуть частково або повністю замінити багато структур і застосувати автономію, яка не потребує довіри, у багатьох сферах державного управління, транспортної логістики, банкінгу, автоматизації, e-commerce та багатьох інших.