Що таке De-Fi та як на цьому заробити?

Article image
List
Ефіріум, як і Біткоїн, виявився вершиною фінансової революції, докорінно змінивши сприйняття "цінності" фіатних грошей і створивши значну конкуренцію стандартним платіжним системам. Крипта стала швидко набирати обертів, витісняючи централізовану грошову масу.

Ой, ні! Що це за цитата з сюжету фільму майбутнього?

На жаль, сьогодні криптовалюти все ще супроводжує вираз — “це все піраміда”. Як правило, такий підхід виключає здорову конкуренцію та інтерес до технології, а натомість ми часто чуємо “як на цьому можна заробити?”.

Донедавна заробіток на крипті, якщо ви не сильні в "залізяках", обмежувався кількома напрямками: трейдинг, інвестиція в потенційно прибуткові проєкти, участь в ейрдропах або баунті, та й класичне "just hodl it". У той же час фіатні валюти можна покласти на депозит у банк і отримувати в середньому 9% interest income на рік, природно заплющуючи очі на стабільне знецінення.

Незважаючи на свою інноваційність і явну перевагу криптовалют над фіатними грошима, багатьох аспектів традиційної фінансової системи все ж таки не вистачає.

Чи потребує крипта, як новий вид грошей, інтеграції таких аспектів? Не обов'язково. Чи потрібна користувачам ця інтеграція? Безперечно. Чи може блокчейн Ефіріуму запропонувати таке рішення? Так.

Для повноцінного розвитку криптоекономіки та кожного окремого її елемента необхідна не тільки інформаційно-освітня, а й технологічна екосистема. Така система дозволить знаходити нові рішення, відтворюючи традиційні фінансові моделі без вимушеної залежності від третьої сторони.

Наступний крок DeFi

Децентралізовані фінанси (DeFi) належать до екосистеми фінансових застосунків (проєктів), розроблених на різних блокчейнах. Найпопулярніші проєкти побудовані на мережі Ethereum, Tron, Solana, проте також зустрічаються DeFi системи на блокчейні Bitcoin, які виконані на основі RSK (Rootstock — смарт-контракти в мережі Bitcoin).

Мета DeFi полягає в тому, щоб перенести наявну фінансову систему на блокчейн, роблячи її доступною та відкритою для всього світу.

DeFi має потенціал для того, щоб повністю переосмислити світові фінансові системи, поєднуючи масштаби та знайомство традиційної економіки з безпекою, ефективністю та прозорістю публічного блокчейну.

Стівен Беккер, президент фонду Maker.

Простіше кажучи, завдання DeFi — зібрати у своїх проєктах усі плюшки та переваги наявної фінансової системи (у вигляді процентних ставок на депозити, можливості кредитування, страхування, “узаконених” угод), при цьому замінюючи різних агентів та посередників смарт-контрактами. Це як забрати родюче дерево із загниваючого ґрунту й пересадивши, вирощувати його в сприятливих захищених умовах.

Якщо коротко, DeFi від наявної фінансової системи відрізняє наступне гасло: Ефективність, доступність і прозорість!

DeFi проєкти, своєю чергою, надають можливість peer-to-peer (p2p) кредитування, коли людина з будь-якої точки світу може взяти кредит або покласти на депозит наявні активи.

Ефективність цих проєктів у тому, що вони усувають посередників з їхньою рутинною роботою. Роботу банкіра або страховика в системі децентралізованих фінансів виконує код, він же закон, що встановлює правила та вирішує можливі суперечки.

Гарантом виступає блокчейн, на основі якого той чи інший проєкт будується (в основному Ethereum), а всі взаємини вибудовуються та регулюються за допомогою смарт-контрактів.

Смарт-контракт серце DeFi

Необхідність використання смарт-контрактів виникає разом із запитанням “хто має заплатити першим?”.

Раніше укладаючи угоду з людиною, у чиїй порядності ви не впевнені, єдиним можливим виходом було знайти третю, бажано спеціально уповноважену людину, яка своїми повноваженнями і купою страхітливого дрібного шрифту зможе вас убезпечити, ясна річ за винагороду. Робота здебільшого механічна.

І як висловився Брендон Форстер – CEO та Co-founder одного з De-Fi проєктів:

Діяльність будь-якого з посередників це, за своєю суттю, код, який чекає, щоб бути написаним.

Прозорість блокчейну може здатися сумнівною, якщо ви не розробник чи програміст. Проте за бажання в цьому можна розібратися та переконатися особисто. Крім того, більшість проєктів відкрито розміщують усі дані, від капіталізації та забезпечення до списку транзакцій.

На сьогодні обсяг ринку De-Fi проєктів становить близько $89,3 млрд. Серед інвесторів, які на ранніх етапах повірили у потенціал De-Fi проєктів: Coinbase, Y Combinator, Polychain Capital, Paradigm, Dragonfly Capital, Andreessen Horowitz та інші.

Криптоекономіка, зокрема проєкти De-Fi, на шляху до того, щоб реформувати всю сферу фінансових послуг, подібно до того, як інтернет перетворив нові медіа, відкривши та показавши свободу вибору та альтернативу. Актуальні De-Fi проєкти розвиваються у кількох напрямках:

  1. Децентралізовані біржі (DEXes);

  2. Лендінгові платформи, одна частина з яких спеціалізується на кредитуванні, інша забезпечує процентний дохід від депозитів. Деякі об'єднують у собі обидва напрями;

  3. Платформи для створення, управління та торгівлі деривативами, базовими інструментами яких є токени;

  4. Платформи управління ризиками (альтернатива страхуванню).

Як працює “ломбард” або лендинг платформ DeFi-проєктів

Система кредитування в De-Fi проєктах дещо відрізняється від звичної нам банківської. Видаючи вам кредит, банк несе ризики, тому він намагається максимально убезпечити себе — звідси вимоги до кредитної історії, безліч документів про платоспроможність тощо. У деяких випадках — необхідність поруки іншої, не менш платоспроможної людини. Ці гроші, нагадаємо, банк бере з депозитів вкладників.

Подібний підхід кредитування в криптоіндустрії навряд чи був би безпечним і успішним, насамперед для самих платформ. У криптовалютах немає особистих даних користувачів, тому визначити в чиєму розпорядженні той чи інший гаманець практично неможливо, максимум можна переглянути список усіх транзакцій.

Тому в De-Fi проєктах система кредитування швидше подібна до ломбарду, де розмір кредиту залежить безпосередньо від активу, залишеного в заставу. У рішенні давати вам гроші чи ні ключову роль відіграє не те, що ви за людина, скільки та яким шляхом ви заробляєте, а лише те, що ви можете запропонувати натомість.

Принцип роботи ломбарду наступний: клієнт може залишити в заставу будь-який предмет (актив) чи цінну річ та отримати кредит, відштовхуючись від вартості товару. Ломбард може позичити 50% вартості предмета, при цьому нараховуючи відсотки за, скажімо, обслуговування. При виході з цієї "угоди" клієнт забирає товар із застави й платить тільки призначений відсоток (умовну комісію).

Ломбард завжди позичає суми, що нижчі за реальну вартість застави, щоб у разі неплатоспроможності клієнта продати товар і погасити виданий кредит.

Комісія проєкту Maker DAO коливається між 1-3% на рік, що значно менше ніж будь-де. При цьому вийти з угоди і погасити боргове зобов'язання ви можете будь-якої миті.

Щоб отримати кредит у Maker DAO, ви залишаєте крипту в заставу (ETH, USDC, wBTC або іншу) під вже відомий РІЧНИЙ відсоток і платформа виплачує вам до 66% від вартості активів, залишених у заставу (з тієї ж причини, що й ломбард). Кредит ви отримуєте в токенах DAI – стейблкоїні, який платформа навмисно випускає під ваш запит. Регулюється випуск DAI смарт-контрактом CDP (забезпечена боргова позиція – collateralized debt position).

Завантажити Trustee Wallet

Розпоряджатись отриманими токенами DAI ви можете як завгодно, у цей час ваші ETH надійно захищені смарт-контрактом. Як тільки ви вирішите погасити зобов'язання, ви приходите на платформу та повертаєте позичені DAI. При цьому ETH, які були в заставі, автоматично розблокуються і повернуться на вашу адресу. Зовсім не обов'язково брати максимально можливу кількість DAI, чим вищий відсоток від вартості застави ви берете, тим вища відповідальність.

Залишаючи в заставу якийсь товар у ломбарді, ймовірність того, що він помітно впаде в ціні за час дії боргового зобов'язання, вкрай низька і майже ніколи не враховується. Однак, така ймовірність існує, коли як актив ви залишаєте в заставу криптовалюту. Якщо залочений актив сильно впаде в ціні, може настати ліквідація позиції з супутнім штрафом. Ліквідація відбувається тоді, коли криптовалюта, залишена вами в заставу, знижується в ціні, що близька до вартості боргового зобов'язання.

Тобто якщо ви, залишаючи в заставу ETH, берете 55% DAI, то ліквідація відбудеться, коли вартість вашого забезпечення (ETH) впаде на 35% і більше.

Уникнути цього вкрай просто — достатньо моніторити курс крипто-активу, яким ви збираєтеся забезпечувати кредит, і в разі просідання або самостійно погасити зобов'язання, або підвищувати забезпечення, збільшуючи обсяг ETH. Або, що ще простіше, брати менший відсоток DAI під заставу, тоді ймовірність ліквідації вашої позиції відповідно зменшується.

Ще одним зі значних проєктів є Compound. Щось у стилі криптовалютного банку, де будь-який охочий може позичити свої монети або ж взяти в позику кошти під розраховані системою відсотки. Відсоток на депозити в стейблкоїнах завжди вищий.

Трохи про DAI та стейблкоїни

Один із найперших і найбільших проєктів DeFi-екосистеми — це Maker Dao — платформа кредитування стейблкоїном DAI під заставу криптоактивів.

DAI – це стейблкоїн, токен, забезпечений (прив'язаний до “реального” активу) у цьому випадку доларом США. Це не перший і не останній токен із прив'язаним активом. Однак він має абсолютно інший механізм, що більш вартий довіри. Спалювання, як й емісія токенів DAI, також прописані в смарт-контракті.

Ідею стейблкоїнів можна розглядати як об'єднання технології та умовну стабільність фіатних грошей (в основному долара) щодо самих себе. Такий собі міст, що дозволяє не виходячи за межі крипторинку, без контакту з банком та ідентифікації особистості розраховуватися стабільною, все ще криптографічно захищеною монетою. Стабільність забезпечується прив'язкою до реальних, звичних активів, у цінності яких впевнена більшість людей.

Стейблкоїни досить корисна річ у цілому. Погодьтеся, якщо оплачувати товар/послугу, наприклад, Біткоїном, завжди будуть переможці та переможені. Надсилаючи 10 тисяч доларів сьогодні, завтра вони можуть коштувати 8 або 12. Не точно будуть, але безперечно можуть, чого не може статися з DAI або іншими стейблкоїнами. У передчутті різкої мінливості ринку, стейблкоїни можуть забезпечити надійне зберігання для особливо неспокійних. Стейблкоїни дають можливість "заморозити" криптовалюту на час її небажаної "пульсації", не виходячи з ринку.

Про наболіле та рішення

Наявну, звичну нам фінансову систему можна описати як “хороша ідея, погана реалізація”. Циклічні фінансові кризи тому доказ. Центробанк і компанія, які роблять свій безпосередній внесок у цінність купюри у вашій кишені, — це в першу чергу люди, а людям властиво помилятися.

Цьому є рішення — екосистема DeFi, яка усуває посередників і прибирає перекладання відповідальності на третіх осіб.Водночас ви тепер самі відповідаєте за свої кошти та дії. Простіше кажучи, бережіть seed-фразу та ретельно вивчайте всі пропозиції.

Ми в Trustee Wallet теж йдемо в ногу з часом, тому вже інтегрували в гаманець стейблкоїн DAI та низку токенів найпопулярніших проєктів DeFi.

Як заробити на DeFi

DeFi проєкти розширюють можливості для криптоентузіастів, пропонуючи нові моделі та способи заробітку на своїх криптоактивах. Серед можливостей — здатність криптовалюти примножуватись лише внаслідок її наявності.

Так само як "долар працює сам на себе" лежачи на депозиті в банку, лендінгові DeFi-платформи дозволяють отримувати пасивний дохід у стейблкоїнах та інших криптовалютах. Своєю чергою платформа DefiLlama дозволяє відстежувати відсоткові ставки різних проєктів DeFi та допоможе обрати найоптимальніший для вас.

Сподіваємось, що ця стаття відповіла вам на деякі питання про криптовалюти т допомогла в них розібратися.

Інші статті варті уваги

Встанови мультивалютний гаманець Trustee Wallet прямо зараз!

Купуй, продавай, торгуй і заробляй криптовалюту
Завантажити Trustee Wallet