Що таке токен простими словами

Article image
List

За даними сервісу CoinGecko, у криптоіндустрії налічується понад 10 000 різноманітних криптовалют і токенів, що може викликати плутанину в новачків, які не розуміють різниці між ними. Пояснюємо, що таке токен простими словами і в чому його відмінність від монет, таких як Bitcoin (BTC) або Ethereum (ETH).

Що таке токен у криптовалюті

Традиційні компанії випускають цінні папери, щоб залучити фінансування для розвитку бізнесу. Акції дають власникам низку привілеїв, наприклад, право на виплату дивідендів або участь у голосуванні. Аналогічну роль відіграють токени, тільки випускають їх не на централізованій біржі, а на блокчейні.

Токен — це цифровий актив, який випускається на певному блокчейні з метою використання, зокрема, як головного платіжного інструменту. Він є  інструментом, що дає змогу користувачам брати участь у розвитку мережі та надає доступ до товарів і послуг.

Для чого потрібен токен і як його використовують

Изображение 2024 05 25 010652947

Усередині проєкту, токени — це віртуальні платіжні одиниці, які слугують основним драйвером мережі. Наприклад, Binance Coin (BNB) спочатку випускався як токен на базі Ethereum для оплати торговельних комісій — тільки після запуску власного блокчейну він отримав статус монети. 

Ще один приклад — цифрова платформа Civic (CVC), яка платить за отримання віртуальних атестатів і аутентифікацію користувача на блокчейні.

Відому криптовалюту TRX на етапі фінансування проєкту також було випущено у вигляді токена в мережі Ethereum для продажу інвесторам (при цьому її позиціювали як «вбивцю Ethereum»). Тільки через дев'ять місяців після ICO було запущено блокчейн TRON, а всі токени конвертовано в монети у співвідношенні 1 до 1.

Скільки коштує токен

Вартість токенів, як і криптовалют, розраховується на основі попиту і пропозиції на крипторинку і ні до чого не прив'язана. Виняток становлять стейблкоїни (stablecoins) і невзаємозамінні токени (NFT):

 • Курс стейблкоїнів прив'язаний до вартості певної валюти. Наприклад, USDT прив'язаний до курсу долара США. Його 1 токен — це завжди 1 USD у перерахунку на долари. Те саме стосується USDC від Circle, PYUSD від Paypal та інших;

 • Вартість NFT залежить від ціни реальних активів, які вони представляють, або ж від сукупності факторів на ринку — репутації автора, рівня рідкісності тощо.

Різниця між токеном і криптовалютою (монетою)

Изображение 2024 05 25 011025811

Монета або коїн — це повноцінна криптовалюта, яка є розрахунковою валютою в мережі.

Але що таке токен? Криптовалюта відрізняється від токена тим, що має власний блокчейн, коли як токен випускається на інших платформах — такий собі "паразит" на тілі монети. 

Найбільш популярні та затребувані протоколи для випуску токенів:

Відмінною рисою токена є те, що комісія мережі під час його переказу оплачується в нативній монеті: якщо ви переказуєте USDT на Ethereum, то комісію мережі сплачуєте в ETH, а не в переказуваному токені. Токени можуть виступати як боргова розписка, яка дає право на отримання дивідендів, компенсацій або як акції компанії. Управляються вони смарт-контрактами, що забезпечують виконання закладених у код зобов'язань. Наприклад, блокуючи певну кількість токенів, у вас з'являється право голосу під час ухвалення рішень — у голосуваннях про зміни в блокчейні, під час запуску нових функцій тощо.

Види токенів

У криптовалютному середовищі зустрічаються різні види цифрових токенів. Щоб краще зрозуміти що таке token, перелічимо основні:

 • Utility tokens

Utility token або службовий токен — це токен, який використовується для оплати продуктів і послуг, що надаються проєктом, який їх випускає. Ще одне застосування — заохочення користувачів з метою стимулювати їх користуватися платформою.

Наприклад, токен DeFi-платформи Uniswap (UNI) виплачують як нагороду користувачам, які додають свої криптовалютий токени в пули ліквідності.

 • Security tokens

Сек'юріті-токени або токени управління являють собою цифровий еквівалент акцій і дають власникам схожі права: отримання дивідендів, голосування в DAO та інші. Ще їх називають токени-акції, оскільки вони виконують практично ті самі функції, що й цінні папери.

Наприклад, токен MKR — це управлінський токен проєкту MakerDAO. Він діє як акція організації, що дає право голосу щодо розробки проєкту.

 • Debt tokens

Debt token — що це таке кілька років тому ще ніхто не знав. Нині ж боргові токени слугують аналогом короткострокових кредитів, які інвестори видають блокчейн-проєктам. Власники отримують додаткове фінансування для розвитку проєкту і платять власникам відсотки. 

Деякі збанкрутілі компанії також пропонують токенізовані вимоги кредиторів новим інвесторам, щоб виплатити компенсації боржникам.

 • Asset backed tokens

Токени, забезпечені будь-яким активом з реального світу, наприклад, акціями, золотом або нерухомістю. Ці цифрові активи надають холдерам право власності на матеріальні активи. Існують навіть токенізовані криптовалюти.

Найяскравішим прикладом таких токенів є стейблкоїни, забезпечені традиційними активами. Наприклад, компанії Tether (USDT) і Circle (USDC) тримають на своєму балансі готівкові долари, державні облігації та інші деривативи. На першу вимогу вони обіцяють обміняти будь-яку кількість токенів на гроші.

 • Governance tokens

Токени управління дають користувачам право брати участь в управлінні децентралізованими блокчейн-проектами та голосувати за спрямування їх розвитку. Основна мета Governance tokens — децентралізувати ухвалення важливих рішень. Maker (MKR), Compound (COMP) — це приклади токенів управління.

 • Non-fungible tokens (NFT)

Невзаємозамінні токени — це цифрове втілення унікальних предметів, таких як спортивні колекційні картки або предмети мистецтва. Предмети можуть бути як реальні (нерухомість, картини), так і цифрові (ділянки "землі" в метавсесвітах, внутрішньоігрові предмети, фотографії, музичні треки).

Популярні токени в криптовалюті

Изображение 2024 05 25 011357137

 • Tether (USDT) — найбільший стейблкоїн, прив'язаний до курсу долара США;

 • Chainlink (LINK) — децентралізована мережа оракулів (oracles) для обміну даними між смарт-контрактами та зовнішнім світом;

 • Uniswap (UNI) — токен найбільшого децентралізованого протоколу;

 • Wrapped Bitcoin (WBTC) — токенізований біткоїн;

 • Aave (AAVE) — децентралізований протокол для криптокредитування.

Як стати власником токенів

Токени можна придбати на централізованих (CEX) і децентралізованих біржах (DEX), а також в інших криптовалютних сервісах, таких як Trustee Wallet.

У криптогаманці Trustee Wallet ви можете купувати сотні токенів, вибравши їх зі списку або додавши через номер смарт-контракту. При цьому приватні ключі від гаманця перебувають під повним контролем користувача і, на відміну від роботи з біржами, нікому не передаються, що забезпечує абсолютну безпеку активів.

Купівля токенів у Trustee Wallet на прикладі (DAI): інструкція

Отже, переходимо до найцікавішого і покажемо, як у застосунку Trustee Wallet купувати токени (DAI). Поїхали!

Завантажити Trustee Wallet
 1. На головному екрані вибираєте DAI → “Купити”. 
  Изображение 2024 05 25 011528916
 2. Вибираєте спосіб оплати: картка або будь-який інший зручний варіант тавказуєте суму покупки. 
  Изображение 2024 05 25 011601584
 3. Застосунок розрахує кількість токенів, які ви отримаєте за вказану вами суму. Якщо згодні з умовами, тисніть "Далі". 
  Изображение 2024 05 25 011655661
 4. Система Smart Swap проаналізує дані та запропонує оптимальні варіанти купівлі токенів у відповідних обмінниках.

 5. Порівняйте пропозиції, виберіть відповідний обмінник і натисніть "Далі". Система запропонує додати картку для оплати — зробіть це і натисніть "Далі". Купити DAI (Токени) можна за будь-яку валюту: долари, євро та інші. 
  Изображение 2024 05 25 011713825
 6. Перевірте деталі покупки. На сторінці "Pre-check" ознайомтеся з тим, скільки списано грошей, за яким курсом, розмір комісії та інше. Якщо вас усе влаштовує — тисніть "Підтверджую". 

 7. Підтвердіть покупку. Отримавши згоду, система переадресує вас на сторінку вашого банку для підтвердження платежу. 

 8. Перевірте баланс DAI в Trustee Wallet.

Як можна заробити на токенах і що з ними робити

Изображение 2024 05 25 011804977

Інвестиції в токени пов'язані з високими ризиками втратити кошти.

Перелічимо основні способи, за допомогою яких ви можете заробити на криптоактивах.

Інвестиції

Найпростіший спосіб заробити на токенах — купити їх і зберігати протягом тривалого часу, поки ціна не зросте. Основний його недолік у тому, що чекати зростання можна від кількох днів до кількох років.

У плані рівня зростання, токени нічим не поступаються криптовалютам. Наприклад, токен POL проєкту другого рівня Polygon є токеном на блокчейні Ethereum. Проте це не заважає йому показувати високу прибутковість із запуску у 2019 році — 128 000%.

Торгівля

Якщо впевнені у своїх силах і розбираєтеся в технічному аналізі, то ще одним варіантом буде трейдинг. Іноді необов'язково мати великий досвід і знання у цій сфері. Торгових інструментів і стратегій досить багато: ф'ючерси, дейтрейдинг, міжбіржовий і внутрішньобіржовий арбітраж та інші.

Для більш детального знайомства з технікою арбітражу читайте нашу статтю.

Стейкінг

Власники токенів можуть отримати дохід не тільки від зростання курсу, а й делегуючи монети валідаторам, які додають нові блоки — аналогам майнерів. У цьому варіанті немає нічого складного для новачків, проте для його реалізації потрібен початковий капітал. Залежно від токена його прибутковість може досягати 20%.

Кредитування

Ви можете надати токени в кредит іншим користувачам або проєктам і отримувати відсотки. Як гарантію позичальники надають заставу в інших токенах або криптовалюті.

Аірдропи

Нерідко проєкти роздають токени за активність на їхній платформі. Наприклад, Uniswap роздав 400 UNI кожному користувачеві, який здійснив хоча б одну транзакцію на біржі до конкретної дати. На момент ейрдропу сума була еквівалентна ~$1400.

Майнінг ліквідністю

На DEX-біржах ліквідність формують самі користувачі, а постачальником ліквідності може стати будь-який власник токенів. Якщо у вас є якась пара, наприклад, UNI/USDT або CAKE/BUSD, то можна додати її в пул ліквідності й отримувати пасивний дохід, який варіюється приблизно від 10% до 200% річних. Прибутковість залежить від кількості обмінів і криптоактивів у пулах ліквідності.

Постачальники ліквідності можуть зіткнутися з непостійними збитками (impermanent loss). Вони виникають через різку зміну курсів одного активу з пари. Якщо в цей момент прибрати активи з пулу ліквідності, збитки стануть постійними.

Висновки

Існує безліч варіантів використання токенів. Завдяки цим активам, користувачі можуть купувати токенізовані акції, предмети мистецтва, голосувати за зміни в обраних проєктах, викуповувати боргові зобов'язання компаній, брати участь у раундах інвестування, оплачувати рахунки. 

З кожним роком токенізація стає дедалі популярнішою — компанії токенізують золото, банки — свої акції. Тепер ви знаєте, що таке токен у криптовалюті, для чого він потрібен, а отже готові робити перші кроки в токенізований всесвіт.

Інші статті варті уваги

  Встанови мультивалютний гаманець Trustee Wallet прямо зараз!

  Купуй, продавай, торгуй і заробляй криптовалюту
  Завантажити Trustee Wallet