Спалювання монет і токенів — що це і кому це потрібно

Article image
List

У протоколі Bitcoin обмежена емісія монет, що видобуваються, і використовується дефляційний механізм під назвою халвінг, шляхом якого приблизно кожні чотири роки нагорода майнерів зменшується вдвічі. Але доти, доки не буде здобутий останній Біткоїн, кількість монет в обороті продовжить збільшуватися.

Творці пізніших протоколів вигадали механізм спалювання токенів. Розповідаємо у чому його суть, як це працює і що відбувається при спалюванні токенів та монет.

Що таке спалювання токенів та монет криптовалюти

Читайте нашу статтю про те, чим відрізняються токени від криптовалют.

У компаній, акції яких торгуються на фондовому ринку, поширена практика зворотного викупу цінних паперів. Тобто компанія викуповує акції в інвесторів, щоб скоротити їхню кількість в обігу. Подібну механіку використовують і криптовалютні проєкти: творці та розробники децентралізованих платформ відправляють частину циркулюючих на ринку токенів на адресу, для доступу до якого відсутній приватний ключ, безповоротно виводячи їх з обігу – ось що таке спалювання токенів (burning). Це можна зробити двома способами: викупивши у інвесторів або знищивши наявну криптовалюту.

Простими словами, спалювання токенів – це знищення певної кількості монет та виведення їх з обігу.

Всі транзакції записуються в блокчейн і не можуть бути підроблені або змінені, тому будь-який користувач може перевірити в блокчейн оглядачі, чи справді токени були спалені. Але цей підхід має свої недоліки, які розберемо трохи згодом.

Деякі монети вилучаються з обігу випадково. Наприклад, багато ранніх інвесторів і майнерів Біткоїна втратили свої приватні ключі від гаманців і не можуть продати свої активи. За даними криптодослідної компанії Chainalysis, 29% видобутих монет жодного разу не переміщалися протягом 5 і більше років. На думку аналітиків, ці BTC загублені назавжди.

Навіщо проєкти спалюють свої токени

Изображение 2024 06 02 201636601

Причина спалювання монет залежить від того, яких цілей прагне досягти команда проєкту. З якогось боку спалювання монет може здатися нелогічним: навіщо спалювати свою частку, щоб зменшити її? На це є низка причин, про які зараз розповімо, а заразом виділимо переваги такого підходу.

Дефляція монет

Спалювання токенів підвищує інвестиційну привабливість токена як у короткостроковій, так і в довгостроковій перспективі: що менша пропозиція монет, то вища її ціна за умови, що зберігається попит. А якщо попит зменшиться, то спалювання згладить падіння курсу.

Скорочення емісії безпосередньо впливає на динаміку курсу, а також попиту та пропозиції. Крім того, це стимулює інвесторів утримувати свої монети, очікуючи зростання у довгостроковій перспективі.

Формула проста: чим більше інвесторів утримує монети, тим менше їх торгується на ринку, і тим обмеженішою стає пропозиція. Виникає подвійний ефект: зростання, яке викликає ще інтенсивніший підйом.

Нагороди

Зі зростанням курсу зростають і нагороди майнерам чи валідаторам (залежно від протоколу консенсусу). У результаті спалювання допомагає залучати нових майнерів, які також зацікавлені в утриманні монет, як і довгострокові інвестори, що ще більше штовхає ціну криптовалюти вгору. Валідатори одержують прибуток від зростання курсу монет і токенів та збільшення нагород за стейкінг.

Будь-яку криптовалюту чи токен можна спалити, навіть якщо команда раніше цього не передбачала. Наприклад, майнери можуть домовитися та відправити частину монет на неактивні адреси.

Завантажити застосунок Trustee Plus
Сканування QR-коду телефоном

Як це працює – механізм спалювання

Усі види Token Burning можна розділити на дві категорії: спалювання вручну або за допомогою протоколу. Автоматичне спалювання токенів найрідше використовується в криптоіндустрії та реалізоване лише у кількох протоколах. Розглянемо різні види спалювання на прикладах відомих криптовалют.

Обидва методи схожі в одному: криптовалюта безповоротно вирушає на односторонню адресу гаманця, з якого не можна вивести монети. Цю адресу неможливо відновити, оскільки відсутній відповідний йому закритий ключ.

Ручне спалювання

Зворотний викуп монет та токенів

Один із найпоширеніших механізмів у криптопроєктів. Більш ранні платформи не передбачають можливості спалювати токени з використанням протоколу, але розробники деяких проєктів вирішили проводити спалювання вручну, викуповуючи чи продаючи накопичені монети.

Цей захід буде корисним не лише для стимулювання інвесторів, а й для запобігання наслідкам від непередбачених обставин: миттєвого та сильного обвалу чи помилок.

Наприклад, у липні 2019 року емітент стейблкоїнів Tether помилково згенерував 5 млрд незабезпечених токенів USDT на блокчейні Tron, що призвело б до колапсу, якби компанія оперативно їх не спалила.

Знищення резервів

Деякі проєкти утворюють фонди та мають власні резерви, що дозволяє їм у будь-який момент втручатися у ситуацію. Наприклад, у 2019 році фонд Stellar Development Foundation (SDF) спалив понад 55 млрд. XLM – понад 50% від загальної емісії. До речі, у оновленні протоколу розробники видалили функцію інфляції, зробивши емісію токенів Stellar обмеженою.

Використання функцій протоколу

Смарт-контракти передбачають можливість спалювання токенів шляхом виклику спеціальної функції, яку мають протоколи Ethereum і Binance Smart Chain. Такий механізм використовують відомі криптобіржі Binance та OKEx: раз на квартал компанії викликають функцію для спалення Binance Coin (BNB) та OKEx Coin (OKB), щоб назавжди вивести монети з обігу. Крім того, власники цих криптовалют одержують і додаткові переваги, такі як знижки на торгові комісії.

Примітка: Спочатку монета BNB випущена на Binance Chain, побудованому на блокчейні Ethereum, функціонувала як ERC-20 токен. До переходу на власну мережу Binance Smart Chain (BSC) для спалювання токенів BNB Ethereum використовували функцію смарт-контракту Burn Function. Цю ж функцію додали до мережі BSC.

Як працює функція спалювання:

  • Холдер викликає функцію Burn Function та вказує кількість монет для спалювання;

  • Смарт-контракт перевіряє чи достатньо монет у гаманці власника;

  • Якщо це так, то функція виконується, і монети переказуються на заморожену адресу, з якої вивести активи неможливо, а показник загальної кількості обігу монет (емісія) оновиться. Це можна перевірити в блокчейн оглядачі.

  • Якщо різниця негативна, то функція не виконається.

Цю функцію може використовувати будь-який власник ERC-20 токенів Shiba Inu. Викликавши функцію Burn Function, ви видалите номіновану кількість токенів з обігу. Для перевірки факту спалювання токенів використовуйте Etherescan.

У 2021 році Віталік Бутерін, який володів 50% емісії Shiba Inu, спалив понад 90% свого балансу, відправивши токени на недоступну адресу.

Обмеження транзакцій

У блокчейні Ripple закладено механізм для обмеження та запобігання DDoS-атакам: протокол знижує кількість транзакцій, дозволених у мережі. Крім того, Ripple використовує функцію прискорення транзакцій, яка дозволяє використовувати XRP як Газ подібно до мережі Ethereum, але зі спалюванням. Отже, при кожній такій транзакції емісія XRP зменшуватиметься.

Недолік у тому, що XRP – єдина централізована криптовалюта у блокчейн-індустрії. По суті, цю монету не можна навіть віднести до криптовалют у звичному для нас значенні.

Механізм спалювання комісій

Після виходу хардфорку Ethereum London та оновлення EIP-1559 у мережу інтегрували новий механізм спалювання монет: частина комісій за транзакції спалюється. Періодично кількість спалених ETH навіть перевищує кількість видобутих коїнів: щогодини спалюється ETH на суму близько $0,5 млн. Відстежувати статистику щодо спалених Ефірів можна на сайті Watch The Burn.

Механізм Protect and Burn

Криптоплатформа Swissborg використовує унікальний механізм спалювання, згідно з яким 20% прибутку, отриманого з комісії користувачів, відправляється в резерв для захисту ціни токена CHSB. Потім, якщо курс має ведмежу тенденцію на основі 20-денної MA (ковзної середньої), токени викуповуються та спалюються. Кількість токенів, що спалюються, розраховується в режимі реального часу на основі доходів, що генеруються мережею.

Proof-of-Burn

Деякі платформи, такі як Slimcoin, використовують консенсус Proof-of-Burn (PoB). Алгоритм доказу спалювання заснований на тому, що холдери спалюють частину своїх монет, щоб отримати право на майнінг. Кількість спалених коїнів у PoB-мережах визначає кількість блоків, які майнери можуть перевірити.

Консенсус Proof-of-Burn має суттєвий недолік через те, що великі майнери можуть спалювати велику кількість монет, що робить мережу централізованою. Але розробники вирішили цю дилему, увімкнувши функцію, яка перевіряє майнерів і може обмежувати деяких із них у здатності перевіряти транзакції.

PoB багато в чому схожий на Proof-of-Stake, оскільки в обох випадках майнерам необхідно заблокувати монети для отримання права видобувати монети. Але, на відміну від PoS, майнери у блокчейнах Proof-of-Burn не можуть повернути свої монети після припинення стейкінгу.

Недоліки Token Burn

Справа в тому, що механізм спалювання токенів, який реалізований не автоматично в протоколі, а шляхом дій з боку розробників вимагає довіри до авторів проєкту з двох причин:

  1. Немає гарантій, що команда проєкту виконає свої зобов'язання та продовжить спалювати токени. Це дозволяє маніпулювати ціною та надає місце для маневру, щоб збагатитися на інвесторах.

  2. Не завжди можна перевірити, що ні в членів команди, ні в когось іншого дійсно немає ключів доступу до гаманця, на які вирушають «спалені» монети. Ви можете довести наявність, але не спростувати її, оскільки надати докази відсутності чогось фактично неможливо.

Коли наступні спалювання токенів: графік 2024-2025

 Деякі проєкти, такі як Binance та OKEx, спалюють токени щокварталу, інші ж роблять це за ситуацією. Як правило, інформацію про майбутнє / минуле спалювання токенів публікують у Twitter та інших ресурсах, тому рекомендуємо підписатися на сторінки проєктів, за якими ви стежите, та увімкнути сповіщення, щоб не пропустити важливі твіти.

Binance Coin (BNB) – спалювання монет

Binance дотримується встановленого графіка спалювання токенів, тому ця подія передбачувана. Кожен квартал біржа використовує 20% свого прибутку, щоб викупити та спалити BNB. Зазвичай спалювання проходить 17 – 18 числа у січні, квітні, липні та жовтні. Спалюватимуться монети доти, доки не залишиться 50% від загальної пропозиції, тобто 100 000 000 BNB.

Shiba Inu (SHIB) – спалювання монет

Розробники Shiba Inu зробили центральною стратегією спільноти спалювання токенів SHIB, LEASH та BONE, тому щодня спалюється кілька мільйонів SHIB, що можна відстежувати за адресою-пожирачем. Аналітики почали погоджуватися з тим, що Shiba Inu – вбивця Dogecoin.

Cardano (ADA) – спалювання монет

Засновник Cardano Чарльз Хоскінсон, що раніше закликав розробників створити застосунок на основі Proof-of-Burn, відмовився від механізму спалювання монет, пояснюючи це тим, що дефляційну економіку можна порівняти з крадіжкою їжі.

«Ми дуже раді, що ви можете повідомити нас, щоб ми знищили кошти інших людей, і ви змогли заробити трохи додаткових грошей, а потім продати ADA і перейти на щось інше», – сказав Хоскінсон у своєму інтерв'ю.

OKEx Coin (OKB) – спалювання монет

OKEx, як і Binance, проводить спалювання раз на квартал, але в інші дати: на початку Березня, Червня, Вересня та Грудня. Так у рамках 23-го спалювання 16 березня 2024 року було знищено рекордну кількість токенів на суму близько $744 млн (11,48 млн OKB).

Висновок

Тепер ви знаєте, що означає спалювання токенів, як це працює та які проєкти використовують такий підхід. Дефляційний механізм приваблює інвесторів, але слід бути обережним: це може створити ілюзію, що токен у майбутньому 100% подорожчає.

Зрештою вирішальну роль відіграє не кількість монет і навіть не відсутність інфляції, а те, чи користуватимуться монетою через 5, 10 або 15 років, тому частково можна погодитися з думкою засновника Cardano Чарльзом Хоскінсоном: дефляція приваблює людей поки курс зростає, але що буде, коли ціна почне падати і багато хто вирішуватиме «зістрибнути з корабля, що тоне»? Можна випустити лише 10 монет, але вони нічого не коштуватимуть, якщо нікому не потрібні.

Інші статті варті уваги

Встанови платформу цифрових фінасів Trustee Plus

Всі можливості у одному додатку

Сканування QR-коду телефоном
Image