Стейкінг криптовалюти й ТОП-10 монет для стейкінгу

Article image
List

Генрі Форд говорив: «Людина, яка не має, як мінімум, трьох джерел пасивного доходу, рано чи пізно погано закінчить».

Сьогодні ми поговоримо про стейкінг – варіант пасивного заробітку на криптовалютах:

  • розберемось як не купуючи дорогі відеокарти та не орендуючи спеціальні приміщення, заробляти пасивно на криптовалютах;

  • дізнаємось як DeFi сектор дозволяє людям стати фінансово незалежними, а також як отримувати відсоток від інвестицій щодня;

  • дамо визначення стейкінгу та постараємося знайти найкращі активи для стейкінгу криптовалют у 2024 році.

Стейкінг монет – це

Изображение 2024 06 05 225945614

Стейкінг – це спосіб отримання монет, що базується на алгоритмі Proof-of-Stake (PoS).

Proof-of-Stake (PoS) – алгоритм доказу частки володіння. Він докорінно відрізняється від Proof-of-Work (PoW – алгоритм Bitcoin), у якому працездатність мережі підтримують майнери за рахунок потужного та дорогого обладнання. Алгоритм PoS дозволяє користувачам мережі делегувати свої монети валідаторам через стейкінг-пули, тим самим забезпечуючи своїм капіталом працездатність блокчейну.

Щоб застейкати кошти, користувачунеобхідно заморозити баланс на адресі свого гаманця без можливості використання на період блокування. За це користувач одержує нагороду у вигляді монет мережі. Такий тип інвестицій можна назвати пасивним заробітком, адже робити нічого не потрібно. Інвестор отримує свої 3-100% річних, залежно від монети, а рядовий користувач отримує механізм консенсусу, що забезпечує роботу блокчейну, що використовується.

Але не тільки класичний варіант PoS може приносити дохід через стейкінг криптовалют. Розгляньмо інші види стейкінгу на суміжних алгоритмах.

Завантажити Trustee Wallet

Види стейкінгу відповідно до алгоритму консенсусу

POS (Proof of Stake)

Ідея алгоритму консенсусу Proof-of-Stake полягає в тому, що саме

Ноди в такому випадку намагаються хешувати дані в пошуках результату меншого за певне значення, але складність розподіляється пропорційно, відповідно до кількості монет (токенів) на рахунку користувача.

Оскільки видобуток криптовалюти на алгоритмі PoS не потребує використання потужностей ПК, учасників пулу зазвичай називають не майнерами, як у випадку з криптовалютами на алгоритмі Proof-of-Work, а форджерами (від англ. forger – “коваль”) або стейкерами. Їхня винагорода обмежена комісією за здійснення операцій.

Водночас розмір доходу обумовлений показником «віку» заблокованих монет, який одержують шляхом множення загальної кількості монет на тривалість їх зберігання одним форджером. Стати форджером може будь-який користувач, який має на рахунку достатньо монет.

Стейкінг на PoS вважається більш енергоефективним, ніж енергоємний майнінг на PoW. Через це екосистема Ethereum перейшла від Proof-of-Work до Proof-of-Stake. Через спеціальний смарт-контракт, запущений у грудні 2020 року, користувачі могли стейкати ETH ще до переходу. Після досягнення порогу в 11 млн. ETH та проведення низки великих оновлень, у вересні 2022 року Ethereum змінив алгоритм консенсусу.

З того моменту витрати енергії, що потрібні для функціонування Ethereum, знизилися на 99%. При цьому емісія сповільнилася, зробивши актив дефляційним – протягом року кількість монет зменшилась на 0,25%.

Leased Proof of Stake (орендований доказ частки)

Цей алгоритм дуже схожий на класичний POS, але з невеликими відмінностями.

Формуванням та підписом транзакцій у LPoS займаються валідатори. Вони орендують монети в користувачів, які здають свою криптовалюту в лізинг та отримують так звану орендну плату від валідатора.

Система розраховує відсоткове співвідношення криптовалюти у валідатора і відповідно до цього відсотка валідатор має шанс на підпис транзакції. За кожну підписану транзакцію валідатори одержують винагороду.

Цей алгоритм був придуманий Олександром Івановим і на ньому працює блокчейн Waves. З мінусів можна відзначити високу централізацію мережі, оскільки учасники можуть домовитись і спільно взяти в оренду більшу кількість криптовалюти та монополізувати формування нових блоків.

Відео як заробити на стейкінгу

DPoS (делегований доказ частки)

Алгоритм dPOS дає можливість брати участь у підтримці працездатності мережі, а також у розподілі нагороди за стейкінг із використанням мінімальної кількості криптовалюти.

DPoS функціонує таким чином: стейкхолдери (власники монет) голосують за делегатів (валідаторів), які, у свою чергу, перевіряють транзакції, формують блоки та тим самим забезпечують працездатність блокчейну.

Власники монет можуть розподілити свої активи між кількома валідаторами. Чим більше в делегата голосів, тим більша ймовірність підписати транзакцію та отримати винагороду. Так само стейкхолдери отримують винагороду пропорційно розміру свого голосу.

Основними перевагами dPoS є хороша масштабованість, безпека (монети залишаються на гаманці користувача, який голосує розміром свого стейку за делегата), а також висока швидкість транзакцій.

Отже, навіть маючи мінімальний запас криптовалюти, кожен охочий може заробляти на PoS. При цьому відсоток стейкінгу може бути нижчим.

Прикладом цієї технології є проєкт Polkadot, який дозволяє заблокувати в стейкінгу будь-яку кількість токенів DOT під 14% річних на офіційному криптовалютному гаманці. При цьому термін блокування монет складає 28 днів.

Крім класифікації стейкінгу за видами алгоритмів, можна виділити види стейкінгу залежно від того, де він здійснюється.

Сервіси для стейкінгу: DeFi, криптобіржі та гаманці

DeFi стейкінг

Изображение 2024 06 05 230458281

Ринок DeFi (Decentralised Finance) – це ринок децентралізованих сервісів, що надають послуги без посередників та звичних для банківської сфери централізованих інструментів контролю. Він побудований на наданні ліквідності: користувачі наповнюють спеціальні пули своєю криптовалютою, за що отримують винагороду.

Прикладами є проєкти AAVE, Compound, Uniswap, Bancor, 1inch. Здебільшого це алгоритмічні маркет-мейкери (AMM) та децентралізовані біржі (DEX). Їм потрібна заблокована ліквідність у протоколі, яка забезпечує баланс попиту та пропозиції на ринку.

Однак цей вид стейкінгу несе певні ризики. Іноді в смарт-контрактах знаходять уразливості, що призводять до втрати коштів користувачів. Саме з цієї причини річний відсоток у цьому виді стейкінгу дуже відрізняється (від 10 до 400% річних).

Стейкінг на криптовалютних біржах

Найбільші криптовалютні біржі надають своїм користувачам можливість пасивного заробітку. Ключовими гравцями залишаються Binance та OKX. Обидва майданчики добре підходять для стейкінгу, адже процес простий та інтуїтивно зрозумілий. Для новачка саме стейкінг на біржі буде найзручнішим варіантом, адже надання криптовалюти в стейкінг відбувається буквально у два кліки.

Найчастіше великі торгові майданчики запускають свої ноди для валідації PoS-блокчейнів. Це дозволяє біржам отримувати невеликий відсоток від валідації, а також сприяє акумуляції криптовалютних активів усередині майданчика.

Стейкінг на криптобіржах – гарний варіант, тому що часто термін заморожування можна контролювати та заморожувати кошти навіть на кілька днів. Але не варто забувати, що зберігання криптовалюти на біржі несе певні ризики, оскільки вони схильні до злому.

Стейкінг у гаманцях

Окремо варто згадати стейкінг у мобільних криптогаманцях, наприклад, у Trustee Wallet. Для користувача цей варіант може бути зручним через свою простоту: ніяких спеціалізованих знань не потрібно. Необхідно лише мати криптовалюту в себе на балансі, яку можна купити з банківської картки прямо в застосунку.

На гаманці Trustee Wallet користувачі можуть стейкати криптовалюту TRON, що приносить від 4-9% річних. Додатковою перевагою стейкінгу TRX є поповнення енергії, необхідної для проведення транзакцій – ця особливість дозволяє проводити по 1-2 безкоштовних переказів на день. Тут ви можете прочитати докладніше про стейкінг TRX у Trustee.

Цей варіант вигідно відрізняється від стейкінгу на біржах, оскільки криптовалюта залишається в користувача на гаманці, а значить ризик злому майданчика відсутній. Ключі доступу до гаманця Trustee зберігаються лише на пристрої користувача.

Завантажити Trustee Wallet

Топ-10: найкращі монети для стейкінгу

Серед величезної кількості монет PoS варто виділити кілька особливо цікавих проєктів. Ми постараємося дотриматись балансу між гідними відсотками за стейкінг, а також перспективністю самого проєкту.

ETH

Изображение 2024 06 05 230625177

Ethereum є другим за капіталізацією криптоактивом, на базі якого запущено велику кількість DeFi-проєктів, стейблкоїнів та інших токенів. У вересні 2022 року мережа перейшла на алгоритм Proof-of-Stake. Стейкінг ETH доступний з кінця 2020 року.

Для запуску свого валідатора потрібно 32 ETH (~$54 400) – це соло-стейкінг, одиночна ставка, що дозволяє отримати повну винагороду без виплати посередникам. Але для стейкінгу Ethereum є інші варіанти, які не вимагають таких великих сум:

  • Об'єднана ставка – через сервіс ліквідного стейкінгу користувачі можуть отримувати нагороду за блокування токенів на основі ETH. При цьому ставка може бути мінімальною, а самі активи зберігаються на власному гаманці;

  • Централізовані послуги – біржі дозволяють отримувати певну дохідність від володіння ETH за мінімального контролю чи зусиль.

Якщо ви зберігаєте ETH як довгострокову інвестицію, використовуйте безпечний сервіс, такий як Trustee Wallet. Він забезпечує захист ваших коштів і пропонує повний спектр функцій і послуг з керування цифровими активами.

Polkadot

Цю монету вважають головним конкурентом Ефіріуму. Основна ідея проєкту – створення ядра безпеки, навколо якого будуватиметься вся екосистема так званих парачейнів. У 2023 р. розробники провели оновлення, що підвищує кількість парачейнів зі 100 до 1000. У планах збільшити їх кількість до 10 000.

Стейкінг токена DOT можна здійснювати з офіційного гаманця, а також на біржах. Середня річна дохідність становить 14%, але цей показник може змінюватися залежно від багатьох умов.

Курс Polkadot має потенціал до зростання, тому при його стейкінгу можна отримати не лише відсотки, а й заробити на зростанні його ціни. Термін блокування токенів DOT при стейкінгу на офіційному гаманці становить щонайменше 28 днів.

Near

Основними перевагами блокчейну є швидкість та зворотна сумісність з іншими блокчейнами завдяки технології Rainbow Bridge. Плата за транзакції та будь-які дії в проєкті дуже низька, що потенційно може залучити нові DeFi-проєкти. Також перевагою Near є проста мова програмування.

На офіційному гаманці Near можна блокувати актив терміном від 30 до 365 днів. При цьому дохідність становитиме від 7% до 13% залежно від суми та часу. Мінімальної суми для стейкінгу немає, але вона має бути більшою ніж комісія мережі.

Cardano

Цікавий проєкт, який був створений одним з колишніх розробників Ефіріуму. У його основі лежать математичні методи, а над розвитком блокчейну працюють багато людей з науково-дослідної спільноти. Про.кт поступово виконує свої задачі, що дозволило йому зібрати одне з найбільших ком'юніті в індустрії.

У стейкінгу Cardano заблоковано понад 63% усіх випущених ADA. Він працює на алгоритмі dPoS, що дозволяє брати участь із мінімальною кількістю активів. Дохід від стейкінгу ADA становить близько 3% – 5%. На біржах він починається від 2%.

Tezos

Це платформа для смарт-контрактів та створення застосунків, яка керується спільнотою. Власники токенів можуть проводити голосування, на яких приймають рішення щодо оновлень у мережі, а також обирають загальний курс розвитку. У 2022-2023 році Tezos став домом для біржі генеративних NFT-токенів, що стало можливим завдяки швидкості обробки транзакцій та низькому рівню комісій.

Tezos працює на ще одному алгоритмі PoS – Liquid Proof-of-Stake (LPoS). Він дозволяє не заморожувати активи та використовувати їх у будь-який момент. Стейкінг Tezos називається бейкінг, а валідатори – бейкерами (від англ. baker – “пекар”). Щоб запустити ноду, йому потрібно 6 000 XTZ (~$4 500), але 90% можна залучити від інших користувачів – делегатів. У середньому делегати одержують 5,7% річних. Бейкери – 6,7% річних.

Cosmos

Ще один перспективний технологічний проєкт, головною метою якого є спрощення взаємодій між наявними блокчейнами. Дешеві та швидкі транзакції – одна з головних переваг блокчейну. Наразі активно розвивається екосистема навколо проєкту, зростає спільнота. Стейкати ATOM можна як на офіційних гаманцях, так і на біржах. Також є варіанти стейкінгу через сервіси ліквідного стейкінгу або лендінгу, такі як Mars Protocol, але в цьому випадку нагорода буде виплачена в нативних токенах Mars.

Виведення активів із заморозки займає 21 день, що не дозволяє оперативно отримати кошти. На офіційному гаманці дохідність досягає 22% залежно від обсягу ATOM і терміну розміщення. На біржах дохідність починається від 1%-2%.

Tron

Изображение 2024 06 05 230808637

Великий, відомий та затребуваний у криптоспільноті блокчейн. Більше половини всіх USDT випущено на блокчейні TRON. У криптоспільноті він набув особливої ​​популярності внаслідок високої швидкості транзакцій і дуже низьких комісій.

Мінімальна сума для стейкінгу Tron – 1 TRX, термін розблокування активів займає 14 днів. За кожний підтверджений блок валідатор отримує 16 TRX. Якщо ви інвестували 1000 TRX в пул цього валідатора, загальний обсяг якого становить 10000 TRX, то ви отримаєте 10% від суми винагороди.

Більше подробиць про стейкінгу TRX у цій статті. Його прибутковість – 4-9% річних.

BNB

Нативний токен BNB мережі Binance Smart Chain має багато варіантів застосування. Його можна стейкати на біржі, заливати в пули ліквідності проєктів DeFi, а також використовувати в інших сервісах Binance.

Річна дохідність залежить від тих ризиків, які ви готові взяти на себе. Стейкінг у DeFi-проєктах може мати відчутно вищий відсоток дохідності, але несе в собі й величезні ризики. Прибутковість на біржах нижча, але безпечніша. Сьогодні стейкінг BNB на біржі принесе до 2,1%.

Найбезпечніший варіант – застейкати BNB на мобільному гаманці, де ключі доступу будуть виключно у вас і ризики втрати коштів мінімальні.

Bancor

Децентралізована біржа (DEX) на блокчейні Ethereum, яка дозволяє здійснювати обмін будь-яких токенів усередині блокчейну. Працює за принципом наповнення пулів ліквідністю, у такий спосіб користувачі мають можливість здійснити обмін токенів за найвигіднішою ціною. Так само постачальники ліквідності (ті, хто наповнюють проєкт своєю криптовалютою) отримують нагороду у вигляді токенів BNT.

Застейкати актуальні токени стандарту ERC-20 можна в застосунку Bancor. Оскільки це проєкт DeFi-сектору, то й річний відсоток тут значно вищий. Все залежить від активу, який ви хочете застейкати. Наприклад, нативний токен BNT можна стейкати під 77% річних, тоді як інші токени дають прибуток 5-15%.

Основною перевагою в порівнянні з іншими DEx є можливість стейкати криптовалюту без обов'язкового забезпечення нативним токеном BNT. Однак не забувайте, що при використанні DeFi ви берете на себе ризики злому контракту.

PancakeSwap

Ще одна децентралізована біржа на блокчейні BSC. Основною перевагою є дуже низькі комісії, а принцип роботи побудований на наповненні пулів ліквідності. Проєкт був запущений у вересні 2020 року й зарекомендував себе як один із найприбутковіших та найзручніших сервісів.

Користувачі можуть стейкати нативний токен CAKE на блокчейні BSC, токени стандарту BEP-20, а також інші актуальні токени затребуваних блокчейнів. Дохідність стейкінгу залежить від активу – від 5% річних до 100% і вище на екзотичні пули з далеко не найвідомішими монетами.

Це, мабуть, найприбутковіший, але так само й найризикованіший спосіб стейкінгу, з яким не варто експериментувати новачкам.

Не забувайте, що при наповненні пулів ліквідності є ризики непостійних втрат (Impermanent Loss). Це пов’язано з механізмом роботи AMM (автоматичний маркет-мейкер), який зрівнює частки монет у пулі. Сильна зміна ціни на один актив у пулі призведе до часткової втрати коштів на іншому активі.

Стейкінг стейблкоїнів

Ще одним цікавим варіантом пасивного заробітку є стейкінг стейблкоїнів (USDT, USDC). Цей варіант ідеально підійде для тих, хто звик тримати більшу частину капіталу не в криптовалюті, а у фіаті. Цей варіант, звісно, не дозволить вам заробити на зростанні курсу активу, проте якщо ви не любите, коли ваші гроші лежать без діла – сміливо спробуйте.

Для стейкінгу стейблів можна використовувати AAVE, Compound, Curve Finance, Bancor та інші DeFi-проєкти. Криптовалютні біржі також дають можливість покласти стейблкоїни у стейкінг.

Заробіток на стейкінгу стейблкоїнів дуже схожий на стандартний банківський депозит, але зі значно більшими відсотками. Здебільшого за стейкінг стейблів ви отримаєте від 1,5 до 30% річних. У деяких випадках відсоток може бути й більшим.

Наприклад, стейкінг USDT вигідніший, ніж стейкінг USDC. На жаль, для новачків цей варіант може не підійти, тому що для таких операцій необхідно чітко розуміти як працює проєкт, а також усвідомлювати всі ризики.

Ніколи не женіться за надто великими відсотками. Не забувайте, що більший обіцяють прибуток, то більші ризики. Новачкам у сфері криптовалют добре підійде стейкінг на біржах або в офіційних застосунках.

Якщо вибрати перспективний проєкт, то ви отримаєте не лише річні відсотки, а й заробите на зростанні курсу монети. Якщо ж ви маєте дуже великий капітал, то диверсифікуйте свій портфель у стейкінгу, розподіливши його між різними активами, у тому числі стейблкоїнами.

Висновок

Навіть незважаючи на те, що ринок криптовалют є відносно молодим, він уже становить гідну конкуренцію традиційній банківській системі. Річна дохідність деяких монет значно перевищує відсоток на банківському депозиті, а екологічність PoS блокчейнів значною мірою перевищує не лише алгоритм PoW, а й той самий банківський сектор (витрати енергії на обслуговування).

Можливість отримувати пасивний дохід від стейкінгу приваблює дедалі більше капіталу в цю сферу, а безліч варіантів доходу не залишить байдужим нікого. Новачки зможуть безпечно та швидко розмістити свої активи з мінімальними ризиками, а досвідчені користувачі здебільшого скористатися пропозиціями DeFi-сектору.

Головне – не забувати про ризики та завжди тверезо підходити до питання стейкінгу.

Інші статті варті уваги

Встанови мультивалютний гаманець Trustee Wallet прямо зараз!

Купуй, продавай, торгуй і заробляй криптовалюту
Завантажити Trustee Wallet