Стейкінг в пулах ліквідності - що це і як заробити

Article image
List

Децентралізовані біржі (DEX) надали холдерам нові способи отримання доходу від інвестицій у криптовалюти. Одним із таких способів став майнінг ліквідності, що дозволяє користувачам виконувати роль маркет-мейкера на децентралізованому ринку. Розбираємось, що таке пули ліквідності, як вони працюють і як застейкати  активи, щоб отримувати дохід.

Пул ліквідності криптовалют - що це простими словами

Изображение 2024 06 02 165754145

Термін “ліквідність” прийшов із традиційного фінансового ринку. Ним позначають здатність швидко обміняти один актив на інший із найменшими втратами. Припустімо, ви хочете обміняти гривні на долари. Зазвичай з цією метою користувачі звертаються до біржі, брокера чи банку.

Наявність ліквідності означає, що контрагент готовий провести зустрічну угоду та обміняти свої долари на ваші гривні за поточною ринковою ціною. Постачальник ліквідності за свої послуги стягує плату у вигляді фіксованої комісії чи спреду – різницею між ціною купівлі (Bid) та ціною продажу (Ask).

Інакше кажучи, у цьому прикладі банк забезпечує ліквідність, тобто пропозицію. Чим вища ліквідність, тим стабільнішим буде актив. Найліквіднішим вважається валютний ринок. Ліквідність фондового та криптовалютного ринків нижча, тому котирування цінних паперів, біржових товарів та цифрових активів зазнають сильнішої волатильності, тобто їх ціна може значно змінитися за короткий проміжок часу.

Суть пулів ліквідності 

Пул ліквідності – це сукупність криптоактивів, які заблоковані в смарт-контракті. Один пул містить пару активів, наприклад ETH-USDT або BNB-BUSD, щоб забезпечити трейдерам ліквідність для обмінів на децентралізованій біржі. Багато DeFi-платформ використовують автоматизованих маркет-мейкерів (AMM), які дозволяють автоматично торгувати цифровими активами без спеціальних дозволів шляхом пулів DeFi-ліквідності. Ще такі платформи називають AMM-протоколами. Приклади цих DeFi-платформ – це децентралізовані біржі Uniswap, 1inch та PancakeSwap.

Актив – це різновид товарів, здатних приносити прибуток власникам. Активами можуть виступати, наприклад, криптовалюти, акції, нерухомість та фіатні валюти.

Пули ліквідності (Liquidity Pools) та механізми на їх основі відіграють важливу роль в екосистемі DeFi, оскільки забезпечують необхідну ліквідність трейдерам, завдяки якій вони можуть швидко конвертувати один актив в інший без втрати вартості.

До появи автоматизованих маркет-мейкерів ліквідність була основною проблемою всіх DEX на блокчейні Ethereum через нестачу покупців та продавців або, іншими словами, попиту та пропозиції. AMM-протоколи вирішили цю проблему, стимулюючи постачальників ліквідності додавати свої активи в пули, що виключає необхідність у посередниках під час угод на DEX.

Ось кілька головних причин, чому висока ліквідність важлива для децентралізованого ринку:

  • Вона забезпечує цінову стабільність. У невеликих пулах одна велика угода може викликати різкий стрибок або обвал ціни, через що постачальники зазнають непостійних збитків, про які розповімо трохи пізніше.

  • Зменшує ймовірність прослизання ціни. Прослизання означає, що під час розміщення ордера ціна активу, що купується чи продається, може змінитися. У такому разі доведеться розміщувати новий ордер. Стандартний рівень прослизання (Slippage) на DEX-біржі встановлюється трейдером у межах 0,5% - 1%, але для низьколіквідних пулів він може перевищувати 10%. Рівень прослизання нових активів на децентралізованих біржах може становити до 50%.

  • Знижується спред. Як правило, чим нижча ліквідність, тим більше спред між ціною попиту та пропозиції. Це означає, що вартість активу дуже відхиляється від ринкової ціни.

Як працює пул ліквідності?

Изображение 2024 06 02 170407942

Пули влаштовані так, щоб стимулювати постачальників стейкати свої активи та забезпечувати ліквідність ринку. Постачальники ліквідності блокують криптоактиви в смарт-контракті, одержуючи натомість винагороди у вигляді комісій, які трейдери платять за своп криптовалют (терміном Swap позначається обмін на децентралізованій біржі).

Комісії, зібрані за певний період (найчастіше – добу), розподіляються рівномірно між користувачами пропорційно доданій ними сумі активів та автоматично реінвестуються в пул.

Коли холдер додає свої активи в пул, генеруються токени ліквідності або LP-токени пропорційно до суми вкладених коштів. Аналогічно, якщо користувач виводить криптовалюти з пулу, то LP-токени спалюються. Вони мають цінність і можуть використовуватися різними способами на DEX-біржах: для торгівлі або отримання додаткових винагород.

Наприклад, отримавши LP-токени на PancakeSwap, ви можете їх застейкати, щоб фармити токени CAKE. Таким чином ви отримуватимете дохід одразу з двох джерел.

Першими механізм автоматичної ліквідності запропонували розробники Uniswap, щоб стимулювати постачальників ліквідності. Крім того, алгоритм цього AMM-протоколу розроблений так, щоб підтримувати цінову стабільність: Uniswap використовує формулу "постійного продукту", яка забезпечує баланс між криптоактивами в пулах. Багато інших платформ використовують аналогічну модель.

Види пулів ліквідності

Пули розрізняються за алгоритмами, з урахуванням яких функціонують. Ми вже розповіли про механізм підтримки ціни на основі формули постійного продукту Uniswap. Ця модель вважається однією з найпоширеніших у DeFi-середовищі, але має свої недоліки.

Цей механізм не підходить для торгівлі стейблкоїнами, оскільки їхня ціна практично не змінюється, тому творці Curve Finance придумали модифіковану модель, яка менш чутлива до окремих угод, що дозволяє робити курс активів більш стабільним навіть при здійсненні великих обмінів.

Ще пули розділяться за кількістю заблокованих активів на три види:

  • Одиночні або стейкінг-пули;

  • Подвійні (стандартні);

  • Множинні чи мультипули.

До одиночних пулів користувачі можуть додати лише один актив. Часто стейкінг-пули використовуються для промоції нових проєктів і ейрдропів. Наприклад, на PancakeSwap ви можете застейкати різні токени та отримувати нагороди у CAKE.

У подвійних пулах холдери блокують кілька активів, щоб надати ліквідність трейдерам. Це стандартний, найпоширеніший вид пулів. Причому стандартні пули можуть поділитися за співвідношенням активів. Ранні представники AMM, такі як Uniswap у Ethereum та PancakeSwap у Binance Smart Chain, використовують стандартне співвідношення 50:50. Це означає, якщо ви хочете додати $200 в пул ETH-USDT, вам знадобиться $100 в ETH і стільки ж USDT.

Такі пули мають підвищені ризики. Особливо це стосується низьколіквідних та нових токенів. Припустімо, що ви вклали в пул $100, а ціна низьколіквідного токена впала на 50%, то вартість вашої частки знизиться до $75 за умови, що ціна другого активу не змінилася. Така модель може відштовхнути інвесторів і це позначиться на ліквідності.

Стандартне співвідношення не дозволяє хеджувати ризики: якщо інвестор вирішить зменшити частку одного активу з пари, частку іншого також доведеться зменшити. Деякі нові платформи DeFi дозволяють додавати пули з різним співвідношенням монет. Наприклад, AMM-протокол Osmosis в екосистемі Cosmos IBC надає користувачам можливість вручну встановлювати будь-яке співвідношення активів та створювати власні пули.

Множинні пули дозволяють стейкати більше двох активів. Наприклад, на платформі Balancer є пули токенів, які можна додати до 8 різних криптоактивів.

Як заробляти на пулах ліквідності?

Перевага майнінгу ліквідності в тому, що користувачі одержують дохід на пасиві. Заробити на пулах ліквідності можна трьома способами:

  • Отримавши прибуток від інвестицій у криптовалюту, якщо її курс зростатиме;

  • Коштом комісій, які сплачують трейдери постачальникам ліквідності;

  • Заробивши винагороди за стейкінг LP-токенів.

Підвищити прибутковість можна регулярно реінвестуючи отриманий дохід. Чим більша ваша частка в пулі, тим вищою буде прибутковість у річному обчисленні (APR) або, іншими словами, річна відсоткова ставка. APR залежить від співвідношення між сумою активів пулу та торговим обсягом. Це динамічний показник: чим активніші трейдери, тим більшу прибутковість принесе стейкінг у пулі.

Ризики стейкінгу в пулах ліквідності

Основні ризики пов'язані з волатильністю криптовалют та можливістю злому протоколу, якому належить смарт-контракт. Насамперед важливо пам'ятати, що інвестиції пов'язані з ризиком втрати коштів: через падіння курсу криптовалют вартість ваших активів у пулі може зменшитися.

Інший ризик виникає через непостійні збитки (impermanent loss). Вони виникають, коли ціна одного з активів у пулі сильно змінюється після великих покупок чи продажу активу. Доки холдер не виведе активи, ці збитки вважаються нереалізованими і можуть у будь-який момент обернутися, тому їх називають непостійними. Це означає, що ці збитки не можна назвати фактичними, тобто поки монети або токени заблоковані в пулі. Але у разі їхнього виведення збитки стануть постійними, тобто реалізованими.

Третій ризик полягає в тому, що хакери можуть знайти вразливість у протоколі та вивести з контракту всі кошти та навіть скомпрометувати гаманці користувачів, які підключалися до платформи. На жаль, подібні випадки бувають часто і атаки пережили багато, якщо не всі DeFi-протоколи.

Лише у 2021 році DeFi-протокол Cream Finance на Ethereum зламували тричі. У сукупності хакери вивели понад $190 млн доларів у криптовалюті за курсом на момент атак.

DeFi — нерегульований ринок, а транзакції неможливо перервати або відкотити - у цьому криється велика перевага і водночас серйозна вада його децентралізації. У випадку крадіжки ніхто не зможе захистити ваші активи, а викрадені кошти повертаються інвесторам нечасто. Щоб знизити ризик збитків від можливих атак, краще розподіляти активи між декількома платформами DeFi.

Стейкінг на пулах ліквідності

Ви можете зустріти такі поняття, як фармінг криптовалюти, майнінг ліквідності або стейкінг у пулах ліквідності. По суті, ці терміни позначають те саме. У цьому розділі ми познайомимо вас із механікою стейкінгу та покажемо, як працюють пули ліквідності.

Примітка: не плутайте стейкінг ліквідності зі стейкінгом на основі консенсусу Proof-of-Stake (PoS). Перший метод спрямований на збільшення прибутковості інвестицій та забезпечення ліквідності ринку, у той час як другий – на забезпечення та підтримку безпеки блокчейн-мережі.

Як створити пул ліквідності?

Щоб створити пул ліквідності DeFi, вам потрібно буде додати ліквідність, тобто застейкати вибрану пару монет. Ви можете вибрати будь-яку торгову пару. Для затребуваних пар активів найімовірніше вже створено ліквідність, і ви можете додати криптовалюти в пул. Якщо ліквідність ще не створена, ви станете першим постачальником для цієї пари і почнете отримувати всю суму комісій, якщо трейдери здійснюватимуть обміни в цій парі на DEX.

Перш ніж почати, вам знадобиться криптогаманець.

Наприклад, Trustee – мультивалютний мобільний гаманець, який підтримує 29 блокчейнів та понад тисячу токенів різних форматів. Цей криптогаманець можна використовувати для DEX на будь-яких платформах, у тому числі Ethereum та BSC. Крім того, Trustee зручний у використанні та має вбудовану функцію покупки цифрових активів за фіат.

Завантажити Trustee Wallet

Якщо у вас кілька криптогаманців, ви можете імпортувати їх у Trustee та керувати всіма у застосунку. Гаманець підтримує функцію WalletConnect, за допомогою якої можна підключитися практично до будь-яких протоколів DeFi.

Підключіться до DeFi-платформи

Продемонструємо етапи стейкінгу на прикладі біржі Uniswap. Якщо ви вже створили та поповнили свій гаманець, потрібно підключитися до DApp-застосунку.

Изображение 2024 06 02 172541838

Оберіть гаманець для підключення. Якщо ви користуєтеся мобільним криптогаманцем, то можете підключитися через WalletConnect, відсканувавши QR-код у застосунку.

Изображение 2024 06 02 172630863

Створіть пул та додайте ліквідність

Для створення пулу необхідно додати нову позицію.

Изображение 2024 06 02 172727388

Тепер потрібно вибрати пару криптовалют. На Uniswap ви можете самостійно встановити суму комісій трейдера та вибрати діапазон цін, у якому надаватиметься ліквідність. Після цього залишається ввести суму і застейкати ETH і USDT в пул, після чого почнете отримувати дохід.

Якщо комісія буде надто високою, то торгова активність буде меншою. Але низькі комісії можуть компенсуватись прибутковістю за рахунок високої активності трейдерів. Наприклад, постачальники ліквідності в пулах із комісією 0,05% заробили більше, ніж користувачі, які застейкали в пули з комісією 0,3%, хоча сума зборів відрізняється у 6 разів.

Uniswap, на відміну від нових платформ, не надає токени LP за додавання ліквідності. На деяких інших DEX-біржах, таких як PancakeSwap, можна додатково отримати LP-токени і застейкати їх, щоб отримувати винагороди.

Трапляються й інші механіки. Наприклад, на біржі Biswap користувачі можуть повертати до 90% комісій за кожен своп токенами BSW, а токени NFT дозволяють фармити одразу кілька токенів.

Висновок

Пули ліквідності дозволяють отримувати пасивний дохід на стейкінгу та додатково фармити  криптовалюту. Для користувачів, які не інвестують у криптовалюти, цей спосіб може виявитися дуже ризикованим, але для холдерів, у яких на криптогаманці монети лежать без діла, він надає можливість отримання додаткового доходу та дозволяє збільшити прибуток від інвестицій у цифрові активи.

Інші статті варті уваги

Встанови мультивалютний гаманець Trustee Wallet прямо зараз!

Купуй, продавай, торгуй і заробляй криптовалюту
Завантажити Trustee Wallet