Tether може заморозити ваші USDT

Article image
List

У грудні 2023 року, Tether, емітент стейблкоїна USDT, оголосив про нову політику заморозки активів. Як «добровільний крок» він заблокував 161 адресу, що перебуває під санкціями OFAC – Управління з контролю іноземних активів. Через кілька днів, компанія опублікувала листи до ФБР і Секретної служби США. Вона заявила, що працює з регуляторами по всьому світу і вживає всіх заходів у боротьбі з незаконним обігом USDT.

Ця ініціатива викликала багато запитань у співтоваристві, тому ми вирішили розповісти, чому може відбутися блокування USDT, чи варто його боятися і як уникнути заморозки.

Що таке Tether (USDT)

Tether – це емітент стейблкоїна USDT, першого у світі токена, чия вартість прив'язана до курсу долара. Ця прив'язка підтримується за рахунок готівкових доларів і державних облігацій на балансі компанії. Кожен USDT забезпечений на 100% і вище. Так, у звіті Tether за 2023 рік, зазначено, що компанія-емітент має $4 млрд надлишкових резервів понад необхідні $91 млрд, що забезпечують 91 млрд токенів USDT.

 USDT було запущено у 2015 році. На сьогодні він є найбільшим активом сегмента і займає 69% обсягу ринку стейблкоїнів – $91 млрд з $131 млрд. А його найближчий конкурент (USDC) відстає від нього в 3,5 раза. Також він посідає 3-е місце в загальному рейтингу – одразу після BTC і Ethereum. Усе це говорить про USDT як про важливу частину ринку криптовалют.

Слід пам'ятати, що USDT не є криптовалютою, а лише токеном, який циркулює всередині криптовалютних мереж із централізованою емісією та повним контролем емітента.

Як Tether блокує активи і скасовує транзакції

Изображение 2024 06 04 235721997

Tether випускає стейблкоїни в більш ніж десяти мережах за допомогою смарт-контрактів. У їхній код від самого початку закладена можливість заблокувати USDT на будь-якій адресі. З цієї причини, використання USDT навіть у некастодіальних або холодних гаманцях не дає 100% гарантії, що їх не буде заморожено за ініціативою компанії. 

До речі, незважаючи на недавній ажіотаж через блокування адрес, Tether займається цим не вперше. Перші згадки про блокування з'явилися ще 2017 року і з кожним роком їх ставало тільки більше. 

На початок 2024 було заморожено 1251 адресу. На їхньому балансі були USDT на $865,8 млн.

Варто зазначити, що Circle, компанія-емітент USDC, також має можливість блокувати адреси користувачів. Вона активно виконує санкції США, як у випадку з боротьбою проти крипто міксера Tornado Cash. На початок 2024 року Circle заморозив 211 адрес. Загальна вартість заблокованих активів склала $75,6 мільйонів.

 Також Tether може за власною ініціативою безкарно скасовувати транзакції з USDT. Наприклад, у вересні 2020 року користувач DeFi-платформи Swerve помилково відправив USDT на суму $1 мільйон і втратив до них доступ. Ця новина дійшла до CTO Tether Паоло Ардоіно (тепер уже CEO), який запропонував відновити транзакцію USDT від імені користувача. І цей випадок був далеко не єдиним. 

 Але незважаючи на позитивні приклади застосування влади, які з першого погляду дають тільки плюси для «справедливого» розв'язання проблем, можна поглянути на це з іншого боку:

  • По-перше, це дозволяє без затримок виконувати запити правоохоронних органів. Tether хоче працювати на ринку США, а для цього намагається зберігати репутацію – особливо на тлі періодичних розмов про заборону USDT;

  • По-друге, керівництво Tether не має повноважень для проведення розслідувань. Наприклад, користувач, який здійснив переказ і «втратив доступ» до 1 млн USDT, міг спотворити дані та повернути кошти за угоду у форматі P2P, тим самим фактично вкравши активи. Або ж цією чи іншою схемою у своїх цілях може скористатися інший користувач «у пошуках справедливості»;

  • По-третє, незважаючи на можливе благо, така політика суперечить цілям криптовалют. Блокчейн був задуманий як система, що працює строго за алгоритмом, без впливу людського фактора. Tether ламає цю схему і повертає людину в строгий механізм ухвалення рішень і виконання зобов'язань.

Можна зробити висновок, що Tether нівелює сенс криптовалют. Він може маніпулювати своїми активами – токенами користувачів – як забажає. І в майбутньому таких маніпуляцій, як з боку компанії, так і з боку людей, може стати тільки більше.

Завантажити застосунок Trustee Plus
Сканування QR-коду телефоном

Чому Tether блокує адреси

Щоб зрозуміти чому компанія, що випускає USDT, блокує адреси заради виконання санкцій, достатньо поглянути на останні новини. Так, наприклад, у листопаді 2023 року, після розслідування, проведеного Tether, Мін'юстом США і OKX, компанія заморозила 225 млн вкрадених USDT, пов'язаних зі злочинним синдикатом. Це стало найбільшим в історії блокуванням стейблкоїнів. Своє рішення щодо блокування, пов'язаних із санкціями OFAC, у компанії назвали «ініціативою щодо забезпечення безпеки використання USDT». 

Також, за даними Open Secrets, у 2023 році Tether витратила $760 000 на лобіювання нормативної бази для стейблкоїнів. Представник Tether заявив, що вони «зосереджені на формуванні політики через навчання і дискусії з політиками та регуляторами». 

Усе це свідчить про те, що компанія зацікавлена у створенні регуляторної системи, зводі чітких правил, які дадуть змогу розвиватися на крипторинку та ринку США.

Tether продовжить виконувати вимоги, щоб масштабувати бізнес, не побоюючись тиску регуляторів і судових справ, як це відбувається з криптобіржами Kraken, Binance та іншими компаніями. Але тим самим, на жаль, впускає в алгоритм людський фактор, створює поле можливостей для шахраїв і ламає принципи криптовалютного світу.

Як уникнути блокування USDT

Якщо трапиться так, що ви не можете переказати USDT, то перевірити, ким було ініційовано блокування – Tether або розробником гаманця – можна тут. Якщо ви не маєте причин для побоювань, але все одно хочете захистити свої активи, використовуйте такі способи.

Не нехтуйте безпекою, оскільки заморожування адреси рівносильне втраті коштів:

  • Перевіряйте адресу відправника USDT. У тому разі, якщо ця адреса була пов'язана з підсанкційними адресами, то підвищується ймовірність блокування вже вашого гаманця;

  • Вивчайте альтернативні варіанти для зберігання цифрових активів – наприклад, децентралізовані стейблкоїни, такі як DAI, або анонімні валюти, як Monero. Вони, як і маса інших активів, підтримуються сервісом Trustee Plus;

  • Купуйте USDT на біржах і гаманцях із високою репутацією. Якщо ви купуєте токени на сумнівних обмінниках, які торгують «брудним» Tether, існує великий ризик отримати блокування адреси.

Найпростіший же спосіб – використовуйте Trustee Plus. Під час внутрішнього переказу USDT у Trustee, Tether не може заблокувати адресу – те саме стосується і переказів на інші криптоадреси. Ми перевіряємо цифрові активи на «чистоту», що знижує ризик блокування практично до нуля. Тому, використовуючи Trustee Plus ваші активи завжди в безпеці.

Інші статті варті уваги

Встанови платформу цифрових фінасів Trustee Plus

Всі можливості у одному додатку

Сканування QR-коду телефоном
Image