Токени на Ефірі. Створюємо свій токен!

Article image
List

Ethereum – найпопулярніша платформа для створення токенів. За даними оглядача Etherscan.io, на його блокчейні в обігу перебуває понад 120 мільйонів різних токенів, включно з NFT (Non-Fungible Tokens).

У цій статті ми розповімо що таке токени криптовалюти в цілому та токени Ethereum зокрема, наведемо список деяких, а також покажемо як створити свій токен на Ethereum та проводити операції з цим видом активів. Буде дуже цікаво!

Токени криптовалюти – що це?

Изображение 2024 05 27 204157974

Криптовалюти, зокрема Bitcoin (BTC) та Ethereum (ETH), мають власний блокчейн, тоді як токени – це цифрові активи, створені на блокчейні однієї з монет.

Ethereum-токени використовують функціональність смарт-контрактів оригінального блокчейну, який дозволяє створювати поверх нього децентралізовані застосунки. На блокчейні Ethereum випущені такі відомі токени, як стейблкоїн Tether (USDT), Uniswap (UNI), Chainlink (LINK) та токенізований Біткоїн Wrapped Bitcoin (wBTC).

Перевага токенів у тому, що для них можна використовувати блокчейн, що вже існує, щоб адаптувати його функції для вирішення певних задач. Це спрощує розробку, знижує фінансові витрати та не потребує ресурсомісткої роботи.

Докладніше про те, що таке токени і чим вони відрізняються від криптовалюти, ми писали у нашій статті.

Токени Ethereum: список

Ethereum став найпопулярнішою платформою для випуску токенів. Понад 90% усіх токенів випущено саме на цій платформі. Але багато токенів не становлять собою вартості і навіть не торгуються на криптобіржах. Але ми розглянемо деякі популярні та котируються.

Binance Coin (BNB) на ERC-20

Спочатку, у 2017 році токен BNB був випущений у вигляді токена стандарту ERC-20 на блокчейні Ethereum. Потім токен мігрував на свій блокчейн Binance Chain у співвідношенні 1 до 1, ставши коїном.

Паралельно існує BSC, який підтримує інший стандарт — BEP20, проте токени BNB на ERC-20 не припинили існувати, хоч їх залишилося лише 392 908.

Tether (USDT)

Один із найпопулярніших стейблкоїнів, ціна якого прив'язана до курсу долара. На відміну від більшості токенів ERC-20, USDT випущений і на інших блокчейнах, включно з Binance Smart Chain (BEP20), TRON (TRC-10/20) і Omni.

Tether вирішує проблему конвертування фіатних валют. Користувачам достатньо одноразово обміняти фіатну валюту на USDT та використовувати токен як цифрову валюту зі стабільним курсом для розрахунків, обміну та хеджування позицій – одного з методів ризик-менеджменту.

USD Coin (USDC)

Найбільший конкурент USDT. Курс USDC також прив'язаний до курсу долара США, але випускається іншим емітентом — Circle. Функції цього токена аналогічні USDT.

Shiba Inu (SHIB)

SHIB – це мем-токен, який починався як розвага. Те, що починалося як мем, залучило пристойну кількість розробників, які побудували навколо токена децентралізовану екосистему, включно з спеціалізованим L2-ланцюжком Shibarium.

Під час первинного запуску 50% пропозиції було надіслано на гаманець Віталіка Бутеріна. Ціна SHIB зросла з $0,000000000056 до рекордних $0,000084, тобто у 150 000 разів за 8 місяців. У результаті Віталік пожертвував 10% своїх SHIB на допомогу постраждалим від COVID-19 в Індії, а решту 40% спалив назавжди. На той момент сума цього пожертвування становила близько 1 мільярда доларів, що робить її однією з найбільших пожертв у світі.

Стандарт ERC-20 як база для створення нових токенів на Ефірі

Изображение 2024 05 27 204548597

Це стандарт створення токенів на блокчейні Ethereum, який розшифровується як Ethereum Request for Comment. Цей стандарт підтримується для пропозиції покращень мережі Ethereum, а 20 означає ідентифікатор пропозиції. Усі токени на базі протоколу ERC-20 використовують стандартні ETH-адреси формату 0xa93b74DA13F39e5E558e2037034A43F0456E7b8B (приклад).

Стандарт ERC-20 визначає набір правил, що застосовується до всіх токенів, що розробляються, і дозволяє всім цифровим активам, створеним на його основі, безперешкодно взаємодіяти один з одним. Зберігати криптоактиви можна за допомогою будь-якого ETH-гаманця з підтримкою токенів ERC-20, наприклад Trustee.

[app_dwld_btns cta="Завантажити Trustee Wallet"]

Як створити свій токен на Ethereum

Розробники платформи пропонують інструменти, що полегшують створення токена на Ethereum. Завдяки їм практично будь-який користувач, що навіть не має навичок програмування на мові Solidity, що використовується для створення Ethereum-токенів, може створити власний токен ERC-20.

Для випуску токена ERC-20 не потрібно створювати свій смарт-контракт. Розробники Ефіру вже подбали про це, надаючи єдиний стандарт випуску токенів. Це мінімізує для інвесторів ризики того, що через помилки в коді смарт-контракт можуть зламати.

Ми підготували просту інструкцію про те, як випустити свій токен на Ефірі. Писати код з нуля не доведеться, тому все, що для цього потрібно:

 • Завантажити готовий початковий код ETH-токена;

 • Внести до нього кілька індивідуальних параметрів токена: назву, кількість, число дробових часток та символьне позначення (тікер);

 • Опублікувати смарт-контракт у мережі за допомогою Ethereum-клієнт.

Етап 1. Виберіть утиліту для створення токена на Ethereum

Найпростіший метод – використовувати готові утиліти, представлені незалежними розробниками ком'юніті. Наприклад, редактор Remix – середовище розробки (IDE) смарт-контрактів. Редактор не потрібно завантажувати та встановлювати: він працює прямо в браузері.

Етап 2. Завантажте початковий код

Для створення токена вам знадобиться початковий код смарт-контракту та параметрів токена. Усі вихідні записи знаходяться у відкритому доступі. Отримати їх можна двома шляхами:

 • Копіювати вихідні дані з Etherscan.io.

 • Завантажити GitHub файли з розширенням .sol.

1 спосіб. Взяти початкові коди з GitHub

Для статті візьмемо цей спосіб, оскільки він найпростіший. Завантажте за посиланням два .sol-файли, які містять початковий код з шаблоном для майбутнього токена.

Изображение 2024 05 27 205004529

Запустіть утиліту Remix і завантажте обидва файли в редактор. Для цього натисніть Open Files.

Изображение 2024 05 27 205050261

Завантажені файли з'являться у лівій панелі FILE EXPLORERS. Двічі натисніть на них, щоб відкрити в редакторі.

Изображение 2024 05 27 205127644

Перед вами заготовлені вихідні дані, які можна використовувати для створення нового токена. Код смарт-контракту редагувати не потрібно. Достатньо змінити параметри в файлі NewToken.sol. Але про це трохи згодом.

Це найпростіший спосіб отримати початкові коди, але код смарт-контракту буде стандартним. Якщо за основу хочете взяти смарт-контракт якогось конкретного токена, ви можете скопіювати його код з Etherscan.io.

2 спосіб. Копіювання вихідних даних з Etherscan

Відвідайте сканер токенів Etherscan.io і виберіть розділ , де знаходяться початкові коди всіх смарт-контрактів, створених в основній мережі (mainnet) Ефіру.

Изображение 2024 05 27 205230988

Виберіть будь-який смарт-контракт на ваш розсуд і клацніть на його адресу.

Важливо! Піктограма знака оклику в помаранчевому трикутнику сигналізує про те, що у початковому коді виявлені баги, а також про те, що версія компілятора за якою збирався контракт – застаріла.

Изображение 2024 05 27 205410075

Виділіть весь код (Ctrl+A) та скопіюйте його (Ctrl+C) у буфер обміну.

Изображение 2024 05 27 205447499

Поверніться до редактора Remix і перейдіть на вкладку ERC20Standard.sol. Виділіть поточний код у вікні редактора (Ctrl+A) та замініть його новим початковим кодом (Ctrl+V).

Изображение 2024 05 27 205528250

Етап 3. Вкажіть дані токена

Для створення ETH-токена необхідно вказати таку інформацію:

 • Name – назва токена.

 • Symbol (Тікер) – символьне позначення токена. Наприклад, ETH або BNB є тікерами для Ethereum та Binance Coin відповідно. Необов'язково, щоб тікер складався саме з трьох символів. Їх кількість необмежена, але так звичніше, а також можна додавати цифри.

 • Total supply (Емісія) — максимальна кількість токенів, що випускаються. Може бути будь-яким цілим числом.

 • Decimals – кількість знаків після коми, яка вважається «значною» для токена (це пов’язано з тим, що всі числа в блокчейні Ефіру зберігаються у вигляді цілих значень, тому 1,01 долар буде записано як 101 цент, якщо нам потрібна точність до центу).

Ось як виглядає total supply/decimals на прикладі

Изображение 2024 05 27 205730985

Увага! Враховуйте, що total supply потрібно вказувати з урахуванням decimals, тобто до бажаної кількості токенів, що випускаються, додати таку кількість нулів, яка зазначена в decimals.

У наведеному нижче прикладі ми вказуємо total supply — 10 000 000, а decimals — 8. Це означає, що ми не випускаємо 10 мільйонів токенів, а 0,1 токена.

Ці дані потрібно занести до смарт-контракту. Спочатку придумаємо параметри нашого токена:

 • Total Supply: 10 000 000

 • Name: Trustee Token

 • Decimals: 8

 • Symbol: TRST

Повертаємось у вкладку NewToken.sol та підставляємо зазначені параметри у відповідних графах замість стандартних значень. Для наочності покажемо як було та як стало.

Було: 

Изображение 2024 05 27 210047595

Стало: 

Изображение 2024 05 27 210124323

Код для нового токена готовий і тепер його можна задеплоїти. Але перед тим, як деплоїти контракт у мережу, початковий код потрібно скомпілювати. Ethereum-клієнти не можуть компілювати смарт-контракт, тому потрібно це зробити в редакторі.

На скрині це значок третій зверху, над Ефіром.

Найшвидший спосіб – комбінація клавіш Ctrl+S. Початкові файли зберігаються та автоматично скомпілюються. Скомпілювати потрібно обидва файли: ERC20Standard.sol і NewToken.sol. Скомпілюйте спочатку перший, а потім другий файл: перемикайтеся між вкладками та клацніть Ctrl+S.

Якщо поруч із позначкою SOLIDITY COMPLIER з'явилася зелена галочка, то все гаразд. Тепер можна деплоїти контракт.

Изображение 2024 05 27 210309765

Етап 4. Деплойте контракт у мережу

Переходите до розділу DEPLOY & RUN TRANSACTIONS. Потім вказуєте ліміт (Gas Limit), якщо хочете його збільшити, ціну газу (Gwei) та деплоїте скомпільований смарт-контракт. Результат можна побачити на скриншоті внизу екрана.

Изображение 2024 05 27 210404824

У разі успіху з'явиться такий напис:

Изображение 2024 05 27 210446074

Контракт задеплоєний.

За замовчуванням використовуються адреси тестової мережі для попереднього запуску JavaScript VM. Якщо у вас підключений веб-клієнт, наприклад MetaMask, то у графі ENVIROMENT виберіть Injected Web3 і підключіться до гаманця. MetaMask автоматично додасть активну адресу, але попередньо потрібно вибрати мережу для тестових транзакцій – Ropsten Testnet або іншу. Потім клацаєте «Deploy» та підтверджуєте транзакцію у веб-гаманці.

Изображение 2024 05 27 210555976

Після того як ви задеплоїли контракт, можете надсилати токени через смарт-контракт іншим користувачам через сканер токенів Etherscan.io або редактор Remix.

Як зберігати та передавати створені токени?

Як уже згадувалося, передавати створені токени можна через сканер токенів Etherscan.io або редактор Remix. Але цей процес можна оптимізувати: зберігати та передавати токени через застосунок Trustee Wallet. Криптогаманець дає можливість додавання кастомних токенів. Для цього необхідно зробити таке:

 1. на головному екрані застосунку натисніть кнопку "Додати актив".

 2. на наступній сторінці оберіть вкладку “Еще”.

 3. введіть адресу активу у відповідне поле та натисніть “Додати актив”.

Токен буде додано на головну сторінку криптогаманця Trustee Wallet.

Для того, щоб надіслати токен на інший гаманець, необхідно натиснути на іконку токена і ввести адресу одержувача.

Скільки коштує створити токен?

Окремої оплати за деплоїнг нового контракту немає. Користувач платить стандартну комісію за публікацію смарт-контракту в мережі. Те саме стосується й інших транзакцій: щоразу, коли надсилаєте токени іншим користувачам, платите комісію майнерам.

Далі розглянемо, як проводити операції з токенами на Ефірі, що вже існують, наприклад, USDT.

Як обміняти токени на ефір

Токени ERC-20 легко конвертуються в ETH, якщо криптогаманець підтримує функцію обміну. Така функція є в гаманцях Trustee. Коротка інструкція про те, як токени обміняти на Ефір:

Створіть гаманець

Для створення гаманця користувачу потрібно завантажити застосунок Trustee Wallet і записати seed-фразу. Це необхідно для відновлення доступу до коштів у разі втрати приватних ключів та паролів або пристрою, на якому встановлено гаманець.

Завантажити Trustee Wallet

Изображение 2024 05 27 210913340

Важливо! Seed-фраза з 12 слів – єдиний спосіб відновити гаманець, якщо втратите пристрій та забудете пароль. Якщо втратите її теж, то ваші кошти пропадуть безповоротно. Некастодіальні гаманці не зберігають приватні ключі та паролі користувачів, тому розробники не зможуть допомогти відновити доступ до коштів у випадку втрати фрази.

Поповніть гаманець токенами

Криптогаманець Trustee підтримує надсилання будь-яких токенів ERC-20. Якщо використовуєте мобільний застосунок, то найшвидший спосіб поповнити гаманець — купити токени за гривні, долари, євро чи інші валюти з банківської картки VISA чи MC.

Токени, які не можна купити в гаманці, можна поповнити з іншого гаманця, отримавши адресу або відсканувавши QR-код.

Обміняйте токени на Ethereum

Робиться це просто: вибираєте пару для обміну, вказуєте суму та підтверджуєте транзакцію. Буде списана комісія мережі за обмін.

Изображение 2024 05 27 211052904

Резюме

Як бачите, випуск власного токена не становить якоїсь складності. Для цього не потрібні знання та навички програмування.

Інша справа з просуванням: токенів на платформі Ethereum створено багато, і щоб виділитися серед них, новий токен повинен мати якусь унікальну властивість і бути корисним у практичному застосуванні.

Інші статті варті уваги

Встанови мультивалютний гаманець Trustee Wallet прямо зараз!

Купуй, продавай, торгуй і заробляй криптовалюту
Завантажити Trustee Wallet