Вплив NFT на цифрове мистецтво і як ним торгувати

Article image
List

Останнім часом новини в ЗМІ так і рясніють заголовками про NFT твори мистецтва, їхню популярність і продаваність. Діджитал-художникам платять великі гроші за їхні витвори. Незважаючи на те, що ця тема на слуху, не всі люди розуміють, що це за феномен.

У цій статті ми розберемо що таке NFT, як він пов'язаний із творчістю і чому NFT-біржа мистецтв набирає популярності, а також розповімо про те, як створювати власні NFT та правильно на них заробляти.

Що таке NFT та цифрове мистецтво

Изображение 2024 06 05 212805056

Токен — це одиниця обліку, яка виражає цінність деякого активу в цифровому вигляді.

NFT (англ. non-fungible token), невзаємозамінний токен або унікальний токен — це одиниця даних, що зберігається в блокчейні, яка виражає (підтверджує) цінність унікального цифрового активу. Простіше кажучи, такий токен єдиний у своєму роді і не може бути замінений іншим з рівною цінністю.

Цей тип токенів використовують, щоб створити єдиний цифровий варіант унікального об'єкта – наприклад, картини, футбольної картки, пісні та будь-яких типів файлів, що зберігаються в цифровому вигляді. У силу своєї специфіки NFT може бути лише в однині, на відміну від інших токенів, яких можуть бути тисячі чи мільйони.

Технологія NFT токенів була розроблена у 2017 році на базі блокчейну Ethereum. Одним із перших варіантів її використання стало цифрове мистецтво NFT. Однак масової популярності NFT стали набувати у 2020 р.

Продаж NFT мистецтва: найгучніші випадки

Серед найвідоміших та найгучніших продажів NFT-мистецтва можна виділити роботу художника, який творить під псевдонімом Beeple. Його картина «Перші 5000 днів» була виставлена на торги на аукціоні Christie's та пішла з молотка 11 березня 2021 року за 69 млн. доларів США. На сьогодні це найдорожчий продаж цифрового твору.

За 20 хвилин файли Earth і Mars (відео зі звуковою доріжкою) були продані більш ніж за 5 млн доларів США. При тому, що спочатку було встановлено ціну в 7,5 тисяч доларів.

Картина "Криптопанк #5822" — одна з 10 тисяч картин із серії криптопанків, була продана в лютому 2022 року за 23,7 мільйона доларів США.

Не виключено, що NFT-аукціони мистецтва тільки набиратимуть свою популярність, оскільки криптоспільство — це бажана аудиторія для будь-якого великого аукціону типу Sotheby's або Christie's.

Головна осрбливість NFT-мистецтва

Експерти сміливо називають цифрове мистецтво новим етапом у розвитку творчості загалом. Особливість його в тому, що воно існує в цифровому форматі у віртуальному просторі. Його не можна "помацати" як класичні предмети мистецтва.

Для детальнішого розуміння розглянемо простий приклад. Припустимо, що в Інтернет-просторі існує картинка у форматі JPEG. Вона може мати сотні копій. Але автор може використати зручний інструмент – блокчейн (розподілений реєстр даних) – і прив'язати цю картинку до адреси на блокчейні. Після цього буде створено невзаємозамінний токен, за яким буде закріплено ім'я (або псевдонім) і транзакція з його створення буде записана в блокчейн.

Кому і навіщо потрібен NFT?

До того, як NFT досягли своєї популярності, діджитал художники переважно заробляли створенням окремих цифрових творів на замовлення. Вони не мали змоги монетизувати віртуальні роботи.

З появою та популяризацією NFT та інтересом до цієї сфери, що зростає, у діджитал художників така можливість з'явилася.

NFT забезпечив можливість перенести в цифрову форму унікальні віртуальні витвори. Початковий код такого цифрового предмета єдиний у своєму роді, а NFT дає можливість закріпити таку унікальність і не переплутати цей конкретний об'єкт із сотнями його копій.

Простими словами, NFT забезпечив можливість зберегти унікальне право на володіння предметом цифрового мистецтва так само, як у реальному житті ми захищаємо своє право власності на майно в матеріальному вимірі.

Ось простий приклад того, навіщо потрібний NFT. Художник може продати оригінал своєї роботи на аукціоні та передати покупцеві унікальне право на володіння нею, незважаючи на те, що вона не має матеріальної форми вираження та існує лише у цифровому вигляді.

Токенізація реальних творів

Найгучнішим випадком переведення реально наявної картини в цифровий простір вважається токенізація та знищення картини Бенксі (псевдонім анонімного англійського стріт-арт художника) «Morons (White)», що відбулися у березні 2021 року.

Компанія Injective Protocol купила у нью-йоркській галереї Taglialatella цю картину за 100 тисяч доларів США. Потім компанія створила її NFT, а реальне творіння спалила. Тепер ця картина існує виключно в цифровій реальності у вигляді невзаємозамінного токена.

Чому купують NFT?

Залишається відкритим питання: чому люди платять мільйони, щоб купити мистецтво NFT? Платформа Foundation назвала шість причин, чому варто купити NFT-мистецтво:

 1. Це спосіб стати єдиним власником об'єкта в цифровому вигляді та при нагоді заявити право на володіння.

 2. Можливість активно сприяти встановленню нової культурної парадигми. Адже нові творці можуть розвиватися тоді, коли їм надають підтримку та сприяння.

 3. NFT має величезний потенціал не тільки для об'єктів мистецтва, а й інших.

 4. Це створення ринку для нових творчих угруповань.

 5. Колекціонування NFT — це спосіб продемонструвати свій смак і заявити про себе як про першопроходця і людину, яка відкрита до всього нового.

 6. Зрештою, це майбутнє, яке рано чи пізно все одно настане і краще взаємодіятиме з ним на ранніх етапах.

Біржі та майданчики для створення та торгівлі NFT

Незважаючи на те, що невзаємозамінні токени нещодавно набрали обертів, вже існують майданчики для продажу NFT-мистецтва і створення токена, і їх кількість постійно зростає. Пропонуємо вам розглянути чотири найпопулярніші майданчики, де можна створювати мистецтво NFT.

 • OpenSea

Цей майданчик вважається найпопулярнішим і найбільшим. Тут можна знайти тисячі NFT: від картин сучасних художників до ігрових доповнень. До речі, саме на цьому маркетплейсі було виставлено токен спаленої картини Бенксі.

Будь-який користувач може завантажити власний витвір мистецтва, перетворити його на NFT, виставити на торги і продати за криптовалюту. Крім того, на майданчику можна продати віртуальні предмети колекціонування, доменні імена, ігрові доповнення та багато іншого.

На OpenSea можна не тільки створювати та продавати, але й купувати та зберігати NFT.

 • Mintbase

Це майданчик, який взаємопов'язаний з OpenSea. Створений у ній контракт відразу з'являється на OpenSea. За її допомогою навіть мало підготовлена людина може створити свій токен.

Окрім того, тут доступна оплата фіатними коштами.

 • SuperRare

Приклад ще одного майданчика для продажу NFT-мистецтва. Великий потенціал цього маркетплейсу розкривається також у його вторинному ринку. Будь-хто може перепродати свій токен новому власнику.

 • Rarible

Один зі зручних NFT-майданчиків із підтримкою блокчейнів Ethereum, Tezos, Solana, ImmutableX, Polygon, Base та інших. Валюта продажу – власний токен RARI. Використовуючи її, митці можуть як продати NFT-мистецтво, так і створювати його.

 • Blur

Молодий та швидкозростаючий NFT-маркетплейс, який має провідні позиції за обсягами торгів станом на кінець 2023 року. Підтримує блокчейни Ethereum та Polygon. Комісія з продажу цифрового мистецтва – 0%.

Як під’єднатися до OpenSea та створити свій NFT

КРОК 1. АВТОРИЗАЦІЯ

Перш ніж розпочати створення NFT на цій платформі, користувачеві необхідно авторизуватися. Одним із способів швидкої та легкої авторизації служить використання криптогаманця. Наприклад, можна використовувати Trustee Wallet, який підтримує технологію WalletConnect. Для того, щоб пройти авторизацію, необхідно:

 1. На сайті OpenSea на головній сторінці натиснути іконку "Login". 
  Изображение 2024 06 05 213349954
 2. Далі натисніть “Wallet Connect”. 
  Изображение 2024 06 05 213452207
 3. Відскануйте QR-код за допомогою Trustee Wallet (значок у верхньому правому куті головного екрана).

  Изображение 2024 06 05 213523514 
 4. Після того, як авторизація завершена, можна починати творити. 
  Изображение 2024 06 05 213628289

КРОК 2. СТВОРИТИ ШЕДЕВР

 1. Перейдіть до розділу “Create”.

 2. Далі перед вами відкриється меню з двома розділами: "Drop a collection" та "Mint an NFT", у якому слід натиснути кнопку "Mint an NFT".

 3. Система відкриє картку створення NFT. У ній потрібно буде додати картинку чи відео, яке ви збираєтеся оцифрувати, створити нову колекцію на потрібному блокчейні, після чого вказати назву NFT, його опис (до 1 тис. символів) та натиснути кнопку “Create”.

 4. Після того як система створить колекцію, буде створено NFT, який можна буде виставити на продаж. Транзакція запише всю інформацію до смарт-контракту, за що буде знято газ в ефірі або матіку. Варто зазначити, що запис інформації до блокчейну — це найважливіша операція, оскільки саме ця інформація в майбутньому нестиме цінність.

КРОК 3. ЯК ПРОДАВАТИ ЦИФРОВЕ МИСТЕЦТВО NFT

За допомогою OpenSea продати NFT дуже просто. Достатньо зайти у створену колекцію та в потрібному NFT-токені натиснути на кнопку “List for Sale”, вказати ціну, термін розміщення та натиснути “Complete listing”, підтвердивши лістинг на продаж у гаманці.

Окрім того, продати цифрові твори можна і на інших майданчиках. Про деякі з них ми вже говорили раніше.

Як правильно заробляти за допомогою NFT

Єдиного правильного способу колекціонування NFT та заробітку на них не існує. Однак, є кілька варіантів, про які ми вам розповімо.

 • створити власний токен та продати його на маркетплейсі;

 • купити вже існуючий NFT та в майбутньому продати його дорожче;

 • купити токени, що є частиною твору, тобто стати власником частки NFT.

Завантажити Trustee Wallet

Перспективи NFT

Незважаючи на хвилю хайпу навколо NFT, на сьогодні немає однозначного прогнозу щодо того, як розвиватиметься індустрія.

З одного боку, споживання цифрового контенту щодня зростає, що може забезпечити NFT-мистецтву шанси на розвиток у майбутньому. Поки ця сфера не має достатньої правової бази, але в разі її подальшого розвитку, таке правове регулювання може з'явитися. Це, своєю чергою, може зробити невзаємозамінні токени повсякденною і звичною річчю.

З іншого боку, як і будь-яка хайпова річ, яка різко злетіла, інтерес до NFT може зникнути так само швидко, як і виник. Сама цінність таких токенів виглядає неоднозначно, що не дає можливості точно стверджувати про спрямування їхнього подальшого розвитку. Може скластися так, що сучасний цифровий ринок мистецтва розчарує колекціонерів та втратить свою популярність.

Інші статті варті уваги

Встанови мультивалютний гаманець Trustee Wallet прямо зараз!

Купуй, продавай, торгуй і заробляй криптовалюту
Завантажити Trustee Wallet