IDO криптовалют, що це як брати участь і які є ризики?

Article image
List

У профільних криптоком’юніті часто фігурують терміни на кшталт ICO, IDO, IEO, IFO, IHO, IGO, у яких легко заплутатися навіть досвідченій людині. Розберімося що таке IDO у криптовалютах і чим воно відрізняється від інших термінів, чи можна на них заробити та які ризики?

Що таке IDO

Розшифровка абревіатури звучить так — Initial Dex Offering. Тобто це первинна пропозиція токенів на децентралізованому сервісі або вихід стартапу на майданчику. За своєю суттю IDO є краудфандингом — тобто збиранням коштів інвесторів для вкладення у проєкт, що стартує. Такі стартапи/токени ще називають лончами (від англ. launch), а децентралізовані майданчики, що надають проєктам інфраструктуру для IDO, називають лаунчпадами.

Тут виходить взаємовигідний процес:

  • Вигода молодого проєкту, що стартує, — поширити свої токени та залучити інвестиції.

  • Вигода інвесторів — отримати доступ до раннього продажу нового токена (пресейлів).

  • Вигода майданчика (лаунчпада) — продати свої токени, адже зазвичай умовою участі в пресейлі є холд токенів лаунчпада.

Відмінності IDO від ICO та IEO

Изображение 2024 06 05 214217083

У 2017 році був бум ICO (Initial Coin Offering), нові токени виходили тисячами щомісяця, ринок ними просто наповнився. Головний нюанс був у тому, що проєкти, що стартують, залучали кошти безпосередньо від інвесторів на свої рахунки. Саме через це серед стартапів з'явилося багато шахраїв, оскільки ніхто не проводив аудити безпеки та реальності компанії. Мета таких проєктів була одна — зібрати гроші та зникнути.

Є думка, що крах ICO та обман інвесторів на мільярди доларів — один із факторів глобального дампа 2017-го року та подальшої тривалої криптозими.

Ці фактори спричинили те, що великі централізовані майданчики запустили процес IEO.

IEO — Initial Exchange Offering. Це означає, що майданчиком для випуску токенів стартапу є централізована біржа криптовалют. Тут уже лончі ​​проходять аудит безпеки блокчейну та підтверджують свою надійність. Відповідальність за продаж токенів несе біржа, де проходить IEO.

Однак і в цього способу виявилося кілька недоліків:

  1. По-перше, це лістинг нового токена на біржі, який завжди пов'язаний із труднощами.

  2. По-друге, були умови щодо розміщення токена на сторонніх майданчиках. Біржа-емітент зазвичай має обмеження, а це підходить не всім інвесторам.

  3. По-третє, кошти інвесторів у результаті все одно перебували на рахунках біржі, навіть якщо це іменитий майданчик чи лідер галузі.

Внаслідок цього з'явилися IDO. Тут користувач нікому не делегує свої кошти, весь обмін відбувається через DEX (децентралізований обмінник) та пули ліквідності. Не потрібно проходити ідентифікацію особи — KYC, а розміщенню токенів на сторонніх майданчиках нічого не перешкоджає.

Завантажити застосунок Trustee Plus
Сканування QR-коду телефоном

Як брати участь в IDO

Стартапи зазвичай обирають два основні шляхи виходу на ринок.

Перший, про який ми вже говорили — спеціалізовані децентралізовані майданчики, лаунчпади.

Другий — так звані ком’юніті-раунди, коли для потрапляння до пресейлу потрібно виконати низку завдань. Правила участі в цих варіантах істотно відрізняються, тому розберімо їх детальніше.

Ком'юніті-раунди

Суть способу полягає в наступному — проєкт-лонч оголошує умови так званого вайтліста (whitelist), потрапивши в який інвестор отримає доступ до пресейлу токенів. Для вайтлістів використовуються переважно два сервіси — gleam.io та sweepwidget.com, працюють вони за аналогічним принципом.

Тут претенденту на потрапляння у вайтліст потрібно виконати низку завдань. Зазвичай це:

  • підписка на соцмережі (Twitter, Reddit, Youtube);

  • підписка на месенджери та канали (Telegram, Discord);

  • відвідування веб-сайту;

  • коротка реєстрація;

  • запрошення друга за реферальним посиланням (зазвичай це найважливіший пункт, оскільки з балами за рефералів найпростіше потрапити у вайтліст).

Найчастіше до вайтлистів можна потрапити або запросивши багато рефералів за своїм посиланням, або рандомно, якщо пощастить.

Отже, стартапи отримують максимальне охоплення аудиторії, а учасники можливість потрапити на пресейл абсолютно без вкладень. Які можуть бути вкладення — розглянемо в наступному способі проведення IDO.

IDO на лаунчпадах

Спеціалізовані децентралізовані майданчики надають своє посередництво для IDO між стартапами (лончами) та інвесторами. Це посередництво не полягає в тому, що кошти інвесторів блокуються на майданчиках, йдеться про справедливий розподіл часток від пресейлу (алокацій).

Як це досягається?

Лаунчпад випускає свій внутрішній токен. Умовою участі в IDO є купівля та утримання на балансі свого гаманця цього токена. Але з огляду на те, що кількість токенів для пресейлу обмежена, а потенційних інвесторів зазвичай набагато більше — лаунчпади розробили систему рівнів, або тірів.

Чим більше токенів лаунчпада тримає користувач, тим вище у нього тір. Наприклад, початкові тіри можуть вимагати невеликих вкладень, але й участь в IDO там розігрується у вигляді лотереї. Середні тіри зазвичай вже дають гарантію на участь, але алокація (кількість токенів лончу) невелика. Максимальні тіри дають велику алокацію, плюс іноді додаткові плюшки у вигляді аірдропів, безкоштовних NFT тощо.

Зазвичай чим кращий лаунчпад, тобто чим кращі проєкти він випускає — тим дорожче коштує його токен, і, відповідно, тір на потрапляння до пресейлу.

Існують лаунчпади й на централізованих майданчиках, про них ми поговоримо в окремому матеріалі.

Найкращі IDO майданчики

Серед лаунчпадів є два беззаперечні лідери сфери — Dao Maker та Polkastarter. Але конкуренція тут дуже велика. Давайте коротко проаналізуємо перелік кращих майданчиків для IDO проєктів.

DAO Maker

Один із найстаріших і топових майданчиків за кількістю випущених ланчів. Це також лідер серед усіх лаунчпадів за денними обсягами торгів. Середній ROI випущених стартапів — 21Х (це означає, що проєкт на старті торгів показав 21х від ціни пресейлу, тобто 2100% зростання).

Недоліки DAO Maker — досить високий поріг входу. Наприклад, мінімальний тір коштує від 2500 доларів, при цьому можливість отримати алокацію невисока. Максимальні тіри коштують сотні тисяч доларів, що зазвичай недоступно для простих користувачів.

Polkastarter

Також безперечний ТОП серед майданчиків для IDO проєктів і безумовний лідер за їх кількістю. Середній ROI по лончах — 14Х, досить непоганий результат. Тут один “лотерейний” квиток коштує 250 POLS і це не гарантує отримання алокації.

Як показує практика, з одним квитком виграти лотерею майже неможливо. Тобто фактично для отримання алокації потрібно вкласти десятки тисяч доларів.

Недоліки всіх топових лаунчпадів однакові, ми їх описали на прикладі DAO Maker, тому повторюватися не будемо.

Seedify

Відносно молодий лаунчпад, який, проте, стрімко набирає обертів. Він уже випустив багато проєктів й анонсується багато нових. Гарантована алокація в нього починається з другого тіру, де треба тримати 1000 токенів SFUND. При цьому слід враховувати, що нижні тіри дають право на зовсім невелику алокацію (наприклад, 20-30 доларів США).

GameFi

Майданчик спеціалізується здебільшого на випуску проєктів в індустрії ігор. Також досить великий лаунчпад, який уже випустив понад 70 проєктів. Середній ROI вражає — близько 43Х. Тут один квиток на участь коштує 20 токенів GAFI й це ще не гарантована алокація.

Потрапити до топових та перспективних лаунчпадів — коштує недешево. Звичайно, великі вкладення можуть принести високий потенційний прибуток, але ризики також слід завжди враховувати.

Інвестиції в IDO, ризики та переваги

Изображение 2024 06 05 214721628

Як і в будь-якій іншій сфері, IDO не має кнопки “гарантовано отримати гроші”, і скрізь за потенційний прибуток доводиться платити деяким ризиком.

Отже, які ж переваги мають інвестиції в IDO:

  1. Можна отримати новий перспективний токен за гарною ціною, тобто ціною передпродажу.

  2. Ви не довіряєте свої кошти третім особам і навіть не надсилаєте їх на рахунок відомого майданчика для участі.

  3. Можна заробити на зростанні ціни самого токена лаунчпада, якщо ви інвестували в перспективний майданчик.

  4. Не потрібно проходити ідентифікацію особи – KYC.

Не обійдеться й без підводного каміння та недоліків вкладення в лаунчпади IDO:

  1. Для інвестицій у перевірені та надійні майданчики потрібен досить великий стартовий капітал. Зараз для потрапляння у високі тіри навіть об'єднуються цілі спільноти та спільно інвестують.

  2. Інвестуючи в лаунчпад-початківець, можна потрапити в ситуацію, коли він випускатиме дуже мало лончів або взагалі поступово збанкрутує.

  3. Зараз багато стартапів видають свої токени, виграні на IDO не відразу, а за механізмом вестингу (наприклад, щомісяця по 10% токенів впродовж року). Тож повернення інвестицій можна буде довго чекати.

  4. Від коливань курсу токена лаунчпада теж ніхто не застрахований, він може бути непередбачуваним навіть у топових майданчиків.

Висновок

Незважаючи на те, що інвестування в IDO тільки набирає популярності й з грамотним підходом можна отримати непоганий прибуток, потрібно обов'язково враховувати ризики та пам'ятати про недоліки таких вкладень.

Інші статті варті уваги

Встанови платформу цифрових фінасів Trustee Plus

Всі можливості у одному додатку

Сканування QR-коду телефоном
Image