Комісії криптовалют: як вони розраховуються під час обміну та виведення активів

Article image
List

Обмінюючи цифрові активи, користувачі сплачують збори сервісів, що надають послуги з купівлі та продажу. З'ясовуємо, як складається і від чого залежить комісія при покупці криптовалюти та виведенні з біржі, де і як купити криптовалюту з мінімальною комісією, а також чи можна перевести криптовалюту безкоштовно.

Комісії на біржах криптовалют

Криптобіржі та обмінники надають послуги з обміну цифрових валют, виступаючи посередниками між продавцями та покупцями, та стягують за це плату – комісію. Залежно від способу обміну, плата буде різною. Наприклад, криптобіржі використовують систему депозитів, тому ви можете обмінювати криптоактиви необмежену кількість разів, перш ніж вивести кошти на гаманець.

Изображение 2024 05 31 231715083

Обмінники, крім P2P-бірж, перераховують криптовалюту безпосередньо на адреси гаманців користувачів, тому в кожен обмін включається комісія сервісу та плата за підтвердження транзакції майнерами.

Види комісій на криптовалютних біржах

Різні сервіси розраховують плату послуги виходячи з того, як вони функціонують. Комісії біржі криптовалют поділяються на два види:

  • Торгові комісії чи оплата за обмін. Стягується за кожну угоду на біржі, коли ви конвертуєте одну криптовалюту в іншу. При цьому відбувається лише формальний обмін: криптовалюта не переміщується між гаманцями на біржі. Тому часто комісія за обмін не перевищує 0,5% від суми угоди;

  • Комісія за виведення криптовалюти. Користувачі оплачують послуги бірж та покривають витрати на транзакції. Цей вид комісійних залежить від мережевих зборів блокчейну або встановлюється банком за переказ, якщо використовуєте фіат.

Як правило, криптобіржі не стягують плату за поповнення криптовалют. Великі майданчики підтримують автоматичні транзакції, а при внесенні депозиту комісію сплачує сам користувач у той час, як біржі не платять за транзакції, що входять. Ось чому депозити зазвичай роблять безкоштовними.

Біржі з мінімальними зборами

Мінімальна комісія криптовалюти досягається за рахунок великого обсягу торгів. Тому, як правило, чим більша криптобіржа, тим менше зборів платять користувачі. Тут можна провести аналогію з кафе: коли потік покупців досить великий, навіть за невисокої вартості товарів у меню заклад отримує пристойний прибуток, що, у свою чергу, дозволяє встановлювати конкурентоспроможні ціни, залучати клієнтів акціями та знижками.

Криптовалюту з найменшою комісією можна купити на популярних біржах та обмінниках. У таких бірж комісія за правочин у середньому становить 0.1%-0.2%. Деякі майданчики надають знижки на комісії за низки умов:

  • Досягнення певного обсягу торгівлі за вказаний період;

  • Оплата зборів монетами/токенами, що випустили біржі;

  • Знижки, надані користувачам за реферальною програмою.

Промоакції забезпечать покупцям найнижчу комісію криптовалюти, але не забувайте про інші витрати на поповнення та виведення коштів на біржах.

Завантажити застосунок Trustee Plus
Сканування QR-коду телефоном

Біржі без комісійних відсотків

Насправді, якщо ви користуєтеся послугами криптобірж, то завжди оплачуватимете комісії. Однак, якщо ви цікавитеся, як купувати криптовалюту без комісії, то є кілька варіантів:

  1. Брати участь у акціях від біржі

Періодично криптобіржі проводять акції для новачків: наприклад, надають ваучери на оплату комісій та період, протягом якого трейдери можуть купувати та продавати криптовалюту безкоштовно.

2. Стати P2P-продавцем

На P2P-біржах користувачі не тільки можуть не платити комісії, а й самі заробляти комісії. Проте стати контрагентом непросто з кількох причин:

  • Необхідна репутація, яку заробити нелегко, і на це знадобиться чимало часу;

  • Необхідно пройти KYC (верифікацію особи).

Цей спосіб має й інші недоліки:

  • Є ризики зіткнутися з шахраями та блокуваннями банківських карток;

  • Заявки можна очікувати протягом кількох годин або навіть днів через високу конкуренцію;

  • Ви можете вказати ліміти, але якщо вкажете конкретну суму, клієнта буде знайти складніше.

Комісія обмінників криптовалют

Класичні обмінники комісію за купівлю/продаж цифрових активів включають при вчиненні обох видів угоди, тому курс обміну відрізняється від біржового мінімум на кілька відсотків. Ця різниця може сягати і більше 50% у деяких обмінників.

Через те, що тривалість угод більша, а їх частота набагато менша ніж у бірж, комісія за переказ криптовалюти обмінниками стягується у більшому розмірі – найчастіше не менше одного відсотка. Вище будуть ліміти, оскільки дрібні суми не вигідно обмінювати ні обмінникам, ні користувачам.

Криптоплатформи з 0% комісії

Ще один спосіб купити криптовалюту — використовувати платформу Trustee Plus. Це найвигідніший варіант, оскільки саме тут відсутня комісія на більшість транзакцій. 

Завантажити застосунок Trustee Plus
Сканування QR-коду телефоном

Зокрема, платформа надає 0% комісії за такі види угод:

  • Обмін стейблкоїнів всередині платформи;

  • Виведення гривні (UAH) на платіжну карту VISA або MasterCard;

  • Перекази криптовалюти;

  • Поповнення та обслуговування акаунту;

  • Розрахунки платіжною карткою Trustee Plus.

Уявімо ситуацію, що вам потрібно поповнити свій гаманець USDT, оплативши це фіатними грошима. Для цього потрібно виконати кілька дій:

  1. Завантажити додаток Trustee Plus і зареєструватися, потім верифікувати акаунт.

  2. Вибрати в меню акаунта потрібну криптовалюту (наприклад, USDT);

  3. Натиснути на кнопку "Поповнення" в меню монети;

  4. Вибрати спосіб поповнення: від користувача Trustee (без комісії), на адресу TRC20, Matic або ERC20 (без комісії), за допомогою Binance Pay (без комісії) або обмін.

При здійсненні обміну з однієї валюти на іншу комісія становить лише 0,5%, що нижче, ніж у більшості криптогаманців від Binance або ByBit. У такий спосіб можна обміняти, наприклад, UAH на USDT. Попередньо фіатну валюту можна поповнити за допомогою P2P-процедури. 

Ось які ще є переваги у Trustee Plus:

  • Швидка і безпечна купівля криптовалюти;

  • Немає прихованих комісій: зазначена до отримання сума включає всі транзакційні збори;

  • Вигідні ринкові курси. 

Майнерські (мережеві) комісії

Комісії за транзакції криптовалют залежать від обраної блокчейн-мережі та варіюються залежно від поточного навантаження на мережу: чим активніше користувачі здійснюють перекази, тим вищими будуть комісії. Про те, як формується черга транзакцій (мемпул) та як майнери вибирають транзакції для додавання до блоку, ми писали в окремій статті.

Таким чином, аукціонна модель включення транзакцій до блоку (хто більше дасть, того швидше підтвердиться) провокує користувачів завищувати комісії.

Як платити менше комісій

Комісії бірж та обмінників безпосередньо залежать від величини транзакційних зборів майнерів. Коли кількість транзакцій зменшується, на деяких біржах те саме відбувається і з платою за транзакції. Але не відразу знижують комісії і деякий час користувачі переплачують "умовно мережеві" комісії. Ряд бірж взагалі не знижує плату за транзакції у разі зниження майнерських комісій.

Зазначимо, що при підвищенні навантаження в мережі, біржі моментально піднімають свої «мережеві збори» за висновок.

Відстежувати динаміку мережевих комісій можна за допомогою блокчейн-оглядачів.

Bitcoin (BTC)

Ethereum (ETH)

Bitcoin Cash (BCH)

Tron (TRX)

Примітка: блокчейн Tron надає можливість заморожувати активи, щоб отримувати ресурси для транзакцій (енергія та пропускна спроможність) та не сплачувати комісії. Однак навіть у цьому випадку при виведенні з криптобірж стягуватиметься плата у розмірі щонайменше 1 TRX (TRC-20).

Cardano (ADA)

Примітка: блокчейн-експлорери не відстежують комісії за транзакції ADA, оскільки вони настільки малі, що становлять менше ніж $0,01.

Litecoin (LTC)

Миттєві та безкоштовні перекази

З Trustee Plus ви отримуєте не тільки миттєві перекази між користувачами, а й вельми вигідні умови. Одна з основних переваг — це відсутність комісії за перекази між користувачами. Це означає, що ви можете відправляти кошти своїм контактам абсолютно безкоштовно.

Для здійснення переказу вам навіть не потрібно знати адреси криптовалютних гаманців одержувачів. Замість цього, вам достатньо буде вказати номер телефону або ідентифікатор одержувача в системі Trustee Plus (ID). 

Крім того, якщо вам все ж потрібно відправити USDT TRC20 на сторонній гаманець, ви можете зробити це також без комісії. 

Завантажити застосунок Trustee Plus
Сканування QR-коду телефоном

Висновок

Якщо ви хочете купити Bitcoin або Ethereum, то невеликі суми обмінювати буде невигідно, оскільки комісії можуть досягати і перевищувати десятки доларів залежно від навантаження на мережу. Для економії на комісіях підійдуть більш продуктивні блокчейни: Bitcoin Cash, Litecoin, Cardano та Tron.

Як і де купити криптовалюту вирішувати вам. Найшвидший, найдешевший і найвигідніший спосіб для новачків, які планують зберігати монети довгостроково – покупка криптовалюти в гаманці.

Інші статті варті уваги

Встанови платформу цифрових фінасів Trustee Plus

Всі можливості у одному додатку

Сканування QR-коду телефоном
Image