Ринкова капіталізація криптовалют — що це і ТОП 10 монет з капіталізації

Article image
List

Інвестори та трейдери криптовалют використовують для аналізу ринку різні фундаментальні показники та технічні індикатори, які допомагають у торгівлі активами. Серед них найчастіше використовуються такі дані, як загальна кількість заблокованих активів у DeFi-протоколах (TVL), добовий торговий об’єм (Volume), індекс перекупленості або перепроданості (RSI), ковзні середні (MA) та ринкова капіталізація (Market Cap).

У цій статті поговоримо про те, що таке капіталізація ринку криптовалют, як її визначити та для чого використовується у криптоінвестуванні.

Що означає ринкова капіталізація криптовалют

Капіталізація ринку – один із найважливіших показників фондового ринку, за якою інвестори оцінюють сукупну вартість акцій компанії, що дозволяє їм балансувати інвестиційні портфелі.

Аналітики відзначають, що роль цього показника для крипторинку відрізняється і правила, що застосовуються до цінних паперів, не завжди справедливі для крипторинку.

Ось що потрібно знати криптоінвесторам про капіталізацію крипторинку та про те, як її використовувати для оцінки та розробки інвестиційної стратегії.

Що таке ринкова капіталізація криптовалют простими словами

Market Capitalization, Market Cap або капіталізація крипторинку – це сукупна вартість криптовалют на ринку. Вона складається з усіх активів, що знаходяться на гаманцях інвесторів, криптобірж та інших компаній.

Не плутайте капіталізацію з іншим показником — ліквідністю. Індикатор Market Cap відображає сукупну вартість активів на всіх біржах (у тому числі і гаманцях), у той час як ліквідність визначає її на конкретній біржі, тому ці показники не рівні між собою. Перспективні криптовалюти навіть з низькою капіталізацією можуть мати високу ліквідність на великих біржах, а на невеликих біржах ліквідність може виявитися низькою навіть для найбільших криптоактивів.

Що означає ринкова капіталізація для криптовалют та фондового ринку?

Изображение 2024 06 05 194327072

На початку статті ми говорили про те, що цей показник не завжди можна застосувати до крипторинку при аналізі. Чому це так? Справа в тому, що капіталізація фондового ринку визначається шляхом множення ціни активу на кількість акцій в обігу, а крипторинку – на суму монет/токенів у обігу.

На відміну від криптовалют, акції не можуть перебувати поза біржами, оскільки вони обігаються через депозитарії, і їх легко можна порахувати. З криптовалютами ситуація складніша з двох причин:

  • По-перше, враховується сукупність всіх видодобутих монет, незалежно від того, як вони використовуються і де знаходяться.

  • По-друге, частина криптовалют вийшла з обігу через те, що їхні холдери втратили приватний ключ від гаманця або не можуть отримати доступ до активів через смерть. За деякими даними, близько 29% всіх біткоїнів загублено назавжди. Однак ці монети, як і раніше, враховуються в капіталізації.

  • По-третє, частина монет зберігається тривалий час на холодних гаманцях і торгується на біржах лише іноді.

Через це вкрай важко підрахувати реальну кількість криптоактивів, які перебувають у обігу. Насправді капіталізація виявляється меншою.

Навіщо потрібен цей показник

Ринкова капіталізація відбиває як сукупну вартість активу на ринку, а й його динаміку, оскільки вона співвідноситься з курсом монет: якщо зростає курс криптовалюти, капіталізація стає більшою і навпаки.

Індикатор також показує, наскільки стабільним є актив. При сильній волатильності ринкова капіталізація швидко і значно змінюється, що свідчить про спекулятивний характер активу.

У цьому плані капіталізація та ліквідність мають загальний характер: високоліквідні активи більш стабільні, оскільки для сильної зміни ціни потрібно купити чи продати велику суму криптовалют.

Ви можете використати показник у своїх інвестиційних стратегіях. Наприклад, проаналізувавши середньозважене значення капіталізації, можна дійти висновку, наскільки актив затребуваний на ринку. Іншими словами, він показує, як сильно ціна відхилилася від нормальних значень. Також індикатор відображає поточний напрямок тренду.

Від чого залежить ринкова капіталізація криптовалют

Цей показник залежить лише від двох значень: ціни криптовалюти та кількості монет в обігу. Жодні інші дані не використовуються. Тому якщо в обіг надходять нові монети, то капіталізація зросте, навіть якщо вони ще не використовуються.

Але при падінні курсу капіталізація знизиться, якщо при цьому на ринку не з'явиться більша кількість нових коїнів. Важливо розуміти, що капіталізація не відображає цілісну картину того, що відбувається на ринку. Наприклад, якщо в обігу знаходиться 100 000 монет, а за ціною $10, то капіталізація дорівнюватиме $1 000 000. Якщо курс обвалиться до $5, то показник знизиться до $500 000. Але це не означає, що на крипторинку було продано половину монет від загального пропозиції.

І тут волатильність залежить від ліквідності на біржах. Насправді, трейдери могли продати лише 10%, але через низьку ліквідність курс обвалився на 50%, а капіталізація просто відобразить повну вартість усіх монет в обігу з урахуванням падіння курсу криптовалюти.

Завантажити застосунок Trustee Plus
Сканування QR-коду телефоном

Загальна ринкова капіталізація криптовалют на сьогодні

За даними Coinmarketcap, сукупна вартість криптовалют становить $2,38 трлн, а в рейтингу CoinGecko — $2,492 трлн. На початку листопада 2021 року капіталізація крипторинку вперше перевищила $3 трлн (CoinGecko), у березні 2024 року вона спробувала наблизитися до цього значення, але скоригувалась до $2,64 трлн.

Одним із драйверів зростання крипторинку в 2024 стало схвалення біржових фондів, що торгуються за спотовою ціною Біткоіна та очікування четвертого халвінгу BTC.

Чому капіталізація відрізняється на різних платформах?

Справа в тому, що список криптовалют, доданих для моніторингу, у різних платформах відрізняється. Це залежить від того, які монети були додані до рейтингу криптовалют і якої політики дотримується агрегатор криптовалютних курсів. З іншого боку, це залежить і від постачальників даних, у яких можуть бути похибки.

Якщо ви подивитеся на курси криптовалют на Coinmarketcap і CoinGecko, то побачите, що вони відрізняються. Як правило, при розрахунку враховується середньозважена ціна, представлена з кількох криптобірж, список яких також може відрізнятися.

Де відстежувати графік ринкової капіталізації криптовалют

Изображение 2024 06 05 194820046

Для відстеження показника використовуються спеціальні сервіси, які моніторять важливі дані про криптовалюти, такі як ціна, капіталізація, зміна курсу за різні періоди часу, торговий об’єм, сукупна кількість монет (загальна пропозиція) та кількість монет, що знаходяться в обігу (циркулююча пропозиція).

Ось кілька сервісів, за допомогою яких можна відстежувати капіталізацію ринку криптовалют у реальному часі:

  • Coinmarketcap – найвідоміший і найпопулярніший сервіс для моніторингу крипторинку. Ви можете фільтрувати криптовалюти за категоріями та відстежувати біржі, на яких вони торгуються.

  • CoinGecko – «вічно другий» серед моніторингових сервісів, але мало чим поступається Coinmarketcap. Ця платформа виділяється гнучкістю фільтрів та таймфреймів, чого бракує іншим сервісам.

  • CryptoCompare. Використовується насамперед для моніторингу інвестиційних портфелів. Холдери можуть порівнювати свої портфелі з портфоліо інших інвесторів та брати участь у загальному рейтингу.

  • TradingView – найпопулярніший ресурс серед трейдерів, який дозволяє відстежувати графіки не лише криптовалют, а й традиційних активів. Графіки TradingView використовують великі біржі та торгові платформи. Хоча сервіс більше використовується для аналізу котирувань, на ньому представлені дані і щодо капіталізації крипторинку.

До речі, Coinmarketcap також показує капіталізацію криптоактивів за повної емісії. Так ви, наприклад, зможете оцінити, скільки сумарно коштуватимуть монети BTC за поточною ціною за умови, що всі монети вже видобуті.

Топ-10 криптовалют із ринкової капіталізації

У попередній статті ми розглядали Топ-10 криптовалют за ринковою капіталізацією, але топ змінюється з часом. Виняток — два незмінні лідери криптоіндустрії, які міцно закріпилися на вершині рейтингу. Представляємо список найбільших криптовалют, згідно з рейтингом Coinmarketcap.

Bitcoin (BTC) — $1,3 трлн

Беззаперечний лідер крипторинку, котрого називають "цифровим золотом" і навіть "індикатором крипторинку". Bitcoin – перша та єдина криптовалюта, капіталізація якої перевищила трильйон доларів.

Ethereum (ETH) — $385,7 млрд

"Вічно другий" — такими словами можна описати Ethereum. Це децентралізована платформа, яка дозволяє створювати децентралізовані застосунки на базі смарт-контрактів. Ця архітектура формує інфраструктурний прошарок для децентралізованих фінансів або, як їх ще називають, DeFi. Незважаючи на те, що технічно друга криптовалюта краща за «цифрове золото», Bitcoin, як і раніше, більше цінується інвесторами.

Tether (USDT) — $108,3 млрд

Один із перших і найбільших стейблкоїнів. Курс USDT прив'язаний до долара США, які також забезпечують резерв: нові токени емітуються лише тоді, коли покупці стейблкоїна поповнюють фіатний резерв компанії Tether.

Binance Coin (BNB) — $87,7 млрд

Криптовалюта, випущена відомою біржею Binance. Монета BNB була випущена на базі Ethereum як ERC-20 токен, але потім мігрувала на власний блокчейн Binance Smart Chain (BSC), який використовує механізм консенсусу Proof-of-Stake (PoS).

Solana (SOL) — $68,8 млрд

Один із найшвидших блокчейнів, що існують, який здатен обробляти понад 50 000 транзакцій на секунду. Поряд з екосистемою DApps, що активно розвивається, продуктивність Solana стала одним з ключових факторів зростання в 2020 – 2021.

USD Coin (USDC) — $32,3 млрд

Ще один стейблкоїн USDC, випущений на різноманітних блокчейнах. За емісію USD Coin відповідає компанія Circle.

Ripple (XRP) — $28 млрд

Одна з найскандальніших криптовалют, яка відома гучними судами з Комісією з цінних паперів та бірж США (SEC). Крім того, Ripple є єдиною централізованою криптовалютою в рейтингу. Незважаючи на це, XRP залишається цінним активом, який використовується для платежів по всьому світу.

Toncoin (TON) — $24,8 млрд

The Open Network (TON) – це децентралізована та відкрита інтернет-платформа на основі технології від Telegram. Блокчейн TON — це протокол, який з'єднує базові компоненти інфраструктури TON в єдину екосистему, орієнтовану на досягнення широкої кросчейн сумісності, працюючи при цьому в безпечній системі, що високомасштабується. TON розрахований на обробку мільйонів транзакцій за секунду (TPS), а в перспективі – на сотні мільйонів користувачів.

Dogecoin (DOGE) — $23,5 млрд

Головний мемкоін, створений заради жарту, але який інвестори вважають серйозним конкурентом ранніх блокчейнів завдяки швидким і дешевшим транзакціям. Ненадовго хайповий Shiba Inu змістив Dogecoin з капіталізації, але інтерес інвесторів згас, і лідер мемкоінов впевнено повернув своє місце.

Cardano (ADA) — $16,8 млрд

Ще один продуктивний блокчейн, створений командою вчених та блокчейн-дослідників. Cardano представляє екосистему для розширення DeFi разом з Ethereum, Binance Smart Chain та Solana.

Висновок

Капіталізація крипторинку відображає вартість всіх монет, які перебувають в обігу. Ці дані використовують трейдери та інвестори у своїх стратегіях для формування та аналізу портфелів. З його допомогою можна визначити, наскільки стабільним чи волатильним є актив. Рейтинг криптовалют змінюється з часом, тож важливо стежити за тенденціями на ринку.

Інші статті варті уваги

Встанови платформу цифрових фінасів Trustee Plus

Всі можливості у одному додатку

Сканування QR-коду телефоном
Image