Аукціони парачейнів: що це і як на них заробляти

Article image
List

Краудлоани (аукціони парачейнів) викликають особливий інтерес у криптоентузіастів, оскільки дають їм можливість не тільки зробити свій внесок у розвиток криптоіндустрії, а й отримати додатковий дохід. У статті розглянемо що це таке, як вони влаштовані та працюють, як у них інвестувати та які ризики мають парачейн-проєкти?

Аукціони парачейнів та краудлоани – що це?

Суть парачейнів

Изображение 2024 05 30 221634391

Почнемо з теорії та простих аналогій. Bitcoin та Ethereum – мережі першого рівня. Тобто вони забезпечують проведення транзакції за певним незмінним протоколом. У мережах Біткоїна або Ефіру не можна прописати нову функцію, можна тільки додати новий смарт-контракт, який її виконуватиме.

Мережі нульового рівня (Relay Chain) – Polkadot, Kusama та інші подібні блокчейни, які називають протоколами протоколів, працюють по-іншому.

У цій екосистемі над мережами нульового рівня “налаштовуються” мережі першого рівня – парачейни. Їх можна робити абсолютно різними, зі своєю функціональністю та економікою, а нульова мережа служить їх базисом та регулятором, відповідає за безпеку всієї системи та міжмережеву взаємодію.

Інакше кажучи, мережа Polkadot і Kusama є ядрами, навколо яких можна надбудовувати гнучкі та адаптивні блокчейни (парачейни). І якщо розробникам парачейну знадобиться нова функція, вони можуть додати її без втручання в мережу нульового рівня.

Завантажити Trustee Wallet

Навіщо потрібні аукціони?

Ядро екосистеми, мережа Polkadot, на найближчі роки має лише близько 100 слотів для побудови мереж першого рівня (парачейнів), а проєктів, які претендують на роль парачейну – тисячі. Звідси й украй суворий відбір для кандидатів. Тому й проводяться аукціони (краудлоани), за підсумками яких лише переможці зможуть вибудовувати свої мережі навколо ядра Polkadot.

Навіщо це потрібно проєктам-учасникам вже зрозуміло – це можливість отримати доступ до адаптивного блокчейну, не створюючи свій. А навіщо це потрібно самому майданчику, постачальнику нульової мережі?

  1. Постачальник послуг підвищує свою ринкову капіталізацію, тому що оплата участі в краудлоані приймається лише в нативному коїні нульової мережі (DOT або KSM).

  2. Постачальник отримує орендну плату від парачейнів за користування слотом.

  3. Зростає ціна нативного коїна мережі, оскільки його активно закуповують як інвестори, так й учасники аукціону.

На відміну від решти способів першого публічного розміщення токенів (ICO, IDO, IEO і т.д.), на краудлоані вкладення інвесторів потрапляють не до стартапу й не до посередника. Вони йдуть на спеціальний смарт-контракт у мережі Relay, який максимально захищений від будь-якої зовнішньої дії.

Основні парачейн-проєкти

Зараз уже існує чимало "клонів" мереж нульового рівня, що надають послуги ядра блокчейнів, проте два безумовні лідери галузі, можна сказати першовідкривачі – Polkadot і Kusama. Їх і розглянемо докладніше.

Polkadot

Polkadot був родоначальником мереж нульового рівня й досі це найвідоміший проєкт у цій сфері. Архітектура проєкту, крім Relay Chain, містить ще міжмережеві мости, які призначені для того, щоб зробити взаємодію між парачейнами та іншими мережами швидкою та зручною. Команда проєкту ставить амбітну мету – об'єднати свою екосистему з іншими блокчейнами, типу Ethereum у певну подобу глобального мультичейну.

Аукціони Polkadot (Kusama) здебільшого проходять таким чином:

  1. Polkadot (Kusama) оголошують проведення аукціону;

  2. Претенденти беруть участь в аукціоні. На слоти претендують як гіганти індустрії, на кшталт Chainlink,так і молоді проєкти;

  3. Як претенденти на слоти, так і звичайні користувачі вносять на смарт-контракт будь-яку кількість нативних монет мережі DOT (KSM), роблячи ставку на певного претендента.

У зв'язку з цим компанія-гігант може сама викупити з ринку монети DOT і купити за них слот, а стартап залучає сторонніх інвесторів (звичайних користувачів), які готові вкластися в аукціон.

Звичайні користувачі мають можливість купити DOT і зробити ставку на того чи іншого претендента на слот. Якщо проєкт-претендент виграє краудлоан – монети такого користувача (DOT) блокуються на 96 тижнів (2 роки) в спеціальному смарт-контракті. Натомість він отримує токени проєкту в заздалегідь відомому співвідношенні. Якщо проєкт програє в аукціоні – монети DOT повертаються власнику відразу.

Багато майданчиків-посередників на додачу до токенів претендентів, що виграли, роздають бонуси учасникам краудлоанів.

Kusama

Kusama – це канаркова мережа Polkadot, її відгалуження для експериментів із новими функціями блокчейнів, ризиковими проєктами тощо. Тобто насправді це експериментальна мережа, а її відмінність від тестнетів лише в тому, що вона самостійно існує та функціонуватиме доти, доки її спільнота не проголосує інакше.

Незважаючи на те, що спочатку Kusama створювалася як підмережа Polkadot, завдяки її успіху вона виділилася в окремий, незалежний та успішний проєкт.

Передбачалося, що будь-яка функція або підмережа перед тим, як потрапити в Polkadot, повинна добре обкататися в Kusama. Як наслідок на канарковому блокчейні вийшли такі потужні проєкти, що токен KSM виріс у ціні більше за свого "батька" – DOT.

Правила аукціонів парачейнів на Кусамі практично не відрізняються від тих, що на Polkadot. Адже після успіху перших проєктів конкуренція за слот у мережі Kusama стала теж досить сильною. Єдина відмінність – термін блокування KSM у випадку отримання слота – 48 тижнів, а не 96, як у Polkadot.

Як заробити на аукціонах парачейнів

Изображение 2024 05 30 222216210

Краудлоани, як і будь-який інший краудфандинговий процес у сфері криптовалют, дає можливість заробити простим користувачам та ентузіастам. І якщо порівнювати, наприклад, з лаунчпадами, майданчиками для запуску криптостартапів – то аукціони парачейнів мають набагато менші ризики. До того ж тема нова, не всі в ній розібралися, а практика показує, що це може означати можливість непоганого заробітку.

Отже, очевидна схема профіту на краудлоанах – це придбати DOT чи KSM до проведення аукціонів. Потім, після оголошення початку зборів – надіслати монети на смарт-контракт проєкту, за який голосуєш, і просто чекати.

Що відбувається далі? Якщо проєкт виграє слот, ваші DOT чи KSM блокуються на 96 чи 48 тижнів відповідно, а на ваш гаманець приходять токени переможця. Як показала практика з аукціонами Kusama, що вже минули – кратне зростання вартості показали токени всіх кандидатів, адже це ймовірні лідери ринку в майбутньому, перший рівень шару екосистеми. У такому випадку ви отримуєте токени проєкту-переможця плюс заблоковані DOT/KSM все одно залишаються вашими.

Водночас якщо проєкт, за який ви "проголосували" не виграв, ви отримуєте свої монети DOT назад.

Не потрібно побоюватися такого тривалого терміну замороження своїх монет. По-перше, Polkadot це перевірений часом проєкт, який отримав багатомільйонні інвестиції. По-друге, багато аналітиків пророкують йому долю Ethereum, тому є ймовірність зростання курсу DOT протягом кількох років.

Існує така стратегія інвестицій в аукціони парачейнів – поставити всі свої DOT на топового кандидата, котрі частенько є відомими в криптоком'юніті. Наприклад, колись проєкт Acala Network демонстрував усі ознаки лідера. Після виграшу слота одразу ж продати отримані токени за ринковою ціною.

Аукціони проходитимуть завжди, тому що оренда слота у проєктів закінчується через 2 роки.

На закінчення варто сказати, що краудлоани – це не просто новий термін у криптоіндустрії, а перспективний напрямок інвестування. Вони позбавлені багатьох недоліків таких варіантів залучення інвестицій як IDO, ICO, IЕO, а своєрідним "гарантом" вкладень виступають проєкти з уже завойованою довірою,такі як Polkadot і Kusama.

Інші статті варті уваги

Встанови мультивалютний гаманець Trustee Wallet прямо зараз!

Купуй, продавай, торгуй і заробляй криптовалюту
Завантажити Trustee Wallet