Майстерноди — що це і як заробити

Article image
List

Майстерноди, що базуються на алгоритмі консенсусу PoSe*, стали альтернативою класичному майнінгу POW. Замість купівлі обладнання користувачі можуть запустити власний вузол на своєму ПК і стати повноцінними "майнерами" з можливістю "видобування" нових блоків.

PoSe (Proof of Service) — децентралізована система, яка контролюється майстернодами, які отримують право відхиляти невалідні блоки, які сформували інші учасники мережі. Такий механізм забезпечує захист від присвоєння винагород майнерами та порушення консенсусу.

Розповідаємо що таке майстерноди, яку роль вони виконують у децентралізованій мережі та якими бувають, а також як заробити на майстерноді.

Що таке майстернода для криптовалюти

Майстернодою називають повний вузол або криптогаманець з розширеними функціями, який зберігає повну копію блокчейну і в режимі реального часу синхронізується з мережею, тобто постійно оновлюється через p2p-з'єднання з іншими нодами і працює 24/7. Ще такі ноди відомі як супервузли: вони виконують функції серверів для блокчейну і можуть обробляти транзакції, отримуючи за це винагороди в криптовалюті.

Для порівняння — звичайні вузли не зберігають повну копію блокчейну, але можуть виконувати функції майнера. Якщо звичайні вузли можна уявити як робітників, то супервузли — це керуючі, які можуть вирішувати ширше коло завдань, недоступних звичайним і навіть повним вузлам, наприклад:

 • Здійснення миттєвих транзакцій (InstantSend);

 • Приватні перекази (PrivateSend);

 • І юзернейми (DNS) у блокчейн-мережі, які використовуються замість складних адрес;

Про ці розширені функції детальніше розповімо в наступному розділі. Ще майстернода — онлайн-захисник, який робить внесок в екосистему блокчейну і забезпечує безпеку мережі.

На замітку: блокчейни можуть одночасно працювати на алгоритмі PoW та підтримувати майстерноди. Такі мережі називають двоярусними (two-tier).

Найпопулярніша монета для майстернод — DASH

Изображение 2024 06 05 201233225

Криптовалюта DASH стала найбільшою і однією з перших монет, що запропонували блокчейн із майстернодами. Зараз вона знаходиться на 183-му місці в списку CoinMarkatCap з капіталізацією понад $332 млн. Dash торгується на багатьох великих біржах та підтримується практично у всіх мультивалютних гаманцях.

Назва Dash походить від слів "digital cash". Криптовалюта з'явилася у 2014 році як хардфорк Litecoin (LTC). Але розробники Dash відмовилися від PoW, представивши дворівневу PoSe-модель блокчейну із майстернодами. Також змінили механіку транзакцій: при надсиланні DASH транзакції змішуються в групи, що не дозволяє відстежувати адреси відправників та одержувачів.

Мережа Dash працює на двох рівнях:

 • 1-й рівень — класичний PoW-блокчейн, у якому майнери видобувають блоки та записують транзакції.

 • 2-й рівень — мережа, що складається з супервузлів, які виконують спеціальні функції, недоступні для вузлів першого рівня.

Роботу другого рівня підтримують майстерноди, які забезпечують конфіденційність транзакцій завдяки функції CoinJoin (змішування транзакцій) та децентралізовану систему управління та розподілу фінансів.

Завантажити застосунок Trustee Plus
Сканування QR-коду телефоном

Як працює двоярусна мережа Dash

Коли майнери видобувають нові блоки, майстерноди також одержують винагороди. Щоб стати майстернодою, користувачеві потрібно запустити власний вузол на ПК та застейкати криптовалюту DASH (staking). Вони розподіляються так:

 • 45% винагород отримують майнери за видобутий блок;

 • 45% нараховуються майстернодам пропорційно застейканій сумі;

 • 10% резервується для системи бюджету, яка створюється суперблоками.

Бувають багатоярусні майстерноди (tiered masternodes), які розподіляють винагороди залежно від того, на якому рівні знаходиться майстернода. Рівні визначаються спираючись на застави. Наприклад, у криптовалюти UCC (нині мертвої) було три рівні майстернод: на 1000, 3000 та 5000 монет відповідно.

Відмінність системи майстерень монети Dash (PoSe) від Proof of Stake (PoS)

По-перше, повні вузли в PoS-блокчейнах, які називають валідаторами або операторами вузлів, не виконують розширених функцій, таких як миттєві транзакції або їх змішування.

По-друге, майстерноди не вимагають блокування монет, у той час як валідатори в PoS-мережах заморожують їх, щоб отримати право перевіряти та додавати блоки. Причому зазвичай монети недоступні ще деякий час після розморожування, і користувачі в цей період не можуть здійснювати транзакції в гаманці. Його називають періодом розблокування або unstake-періодом.

У різних блокчейнах валідатори можуть називатися по-різному. Наприклад, у мережі Tezos їх називають бейкерами (пекарями), а EOS — виробниками блоків. Але вони виконують одні й самі функції.

InstantSend

Ця функція дозволяє миттєво надсилати монети іншим користувачам. InstantSend дозволяє уникнути тривалої перевірки транзакцій, щоб майнери та майстерноди могли переконатися, що немає спроби подвійного витрачання або скасування, не порушуючи принципи децентралізованості блокчейну.

Технологія InstantSend дозволить таким криптовалютам, як Dash конкурувати з традиційними платіжними системами, наприклад, банківськими картками, що працюють практично миттєво, але не покладаючись при цьому на довірених третіх осіб.

На відміну від PrivateSend, функція InstantSend підтримується у багатьох гаманцях DASH. Інструкцію з використання функції InstantSend ви знайдете в документації до Dash.

PrivateSend

Це та сама функція, яка дозволяє мікшувати транзакції, заплутуючи сліди між адресатами в блокчейні. При надсиланні приватних транзакцій неможливо відстежити її джерело. Цей процес відбувається автоматично і не контролюється ззовні, тому сторонні ноди не можуть втрутитися в нього. Але ця функція доступна лише в оригінальних гаманцях Dash Core.

Інструкцію з налаштування та використання функції PrivateSend ви знайдете в документації до Dash.

Завантажити застосунок Trustee Plus
Сканування QR-коду телефоном

Створення та отримання доходу з майстерноди

Изображение 2024 06 05 201732666

Процес самостійного створення та налаштування майстерноди DASH потребуватиме профільних знань. У цьому вам допоможе технічна документація. Тут ми лише коротко опишемо кроки, необхідні ддля запуску майстерноди.

Крок 1. Налаштування сервера та ОС. Переконайтеся, що ваш ПК відповідає вимогам системи, про які ми написали нижче.

Крок 2. Встановлення та синхронізація гаманця Dash Core із блокчейном.

Крок 3. Генерація пари ключів BLS та під’єднання до майстерноди. Для доступу до майстерноди необхідно ввести Private Key, який ви отримаєте з кількох ключів BLS.

Крок 4. Підготовка та підписання транзакції ProRegTx. Цей крок можливий, якщо у вас є доступ до гаманця DASH.

Крок 5. Трансляція транзакції ProRegTx до мережі. Після цього майстернода почне працювати, а ви отримуватимете прибуток.

Якщо ви не вмієте і не хочете самостійно налаштовувати майстерноди, можете звернутися до сервісів, які пропонують послуги оренди майстернод, про що ми розповімо трохи пізніше, або звернутися до спеціалістів. Їх можна знайти на тематичних форумах, таких як BitcoinTalk, CryptoTalk та інших.

Вимоги до майстернод криптовалюти DASH

Мінімальна сума для стейкінгу — 1000 DASH. За курсом на момент написання статті ця сума становить близько $28 380 — непідйомна сума для багатьох користувачів, не кажучи вже про ризики.

Сервер або VPS (виділений віртуальний сервер) на Ubuntu Linux. Розробники Dash рекомендують використовувати VPS від Vultr чи DigitalOcean. Важливо, щоб провайдер був надійним та довіреним. Системні вимоги до вузлів невисокі, але збільшуватимуться із розвитком платформи Dash. А також виділена IP-адреса.

Системні вимоги

 Мінімальні Рекомендовані

CPU

1×1 Гц

1×2 ГГц

RAM

4 Гб

6 Гб

Вільний простір на HDD/SSD

40 Гб

60 Гб

Пропускна спроможність мережі

400 Гб/міс 

1 Тб/міс

Як обрати криптовалюту (PoSe) для інвестування

Щоб підібрати перспективну криптовалюту, потрібно, щоб вона відповідала наступним критеріям:

 • Не схожа на очевидний скам. Це легко виявити. Як правило, канали та чати таких проєктів малоактивні або в них багато спаму, який не фільтрується, а в проєкті майже не виходять оновлення.

 • Проєкт розвивається. Розробники проявляють активність, слідують роадмепу і регулярно випускають оновлення платформи.

 • Проєкт має велике ком'юніті. Солідні платформи швидко набирають спільноту, у якій панують дружня атмосфера та взаємодопомога. Про нього активно пишуть на форумах та в соцмережах. Візьміть за приклад проєкт Chia, який обговорюють на просторах інтернету.

 • Криптовалюту підтримують багато гаманців. Популярні криптогаманці, такі як Trustee Plus, не додаватимуть сумнівні коїни.

 • Екосистема просуває корисні суспільству фічі. Наприклад, монета PIVX спалює всі транзакційні збори, стримуючи інфляцію.

 • Використовувати трекери, такі як Masternodes Online. Як правило, вони не додають скам на свої сайти, але й не гарантують сумлінність власників.

Цих критеріїв достатньо, щоб обрати корисний проєкт і не потрапити до рук шахраїв.

Прибутковість майстернод

Прибутковість супервузлів у різних проєктів може дуже відрізнятися. Наприклад, у майстернод Dash прибутковість становить ~8% за даними , а Sapphire — ~28%.

Прибутковість майстернод  може змінюватися з часом. Актуальну інформацію можна знайти на моніторингових сайтах.

Огляд сервісів для продажу шерів та хостингу

Оскільки умови для запуску майстернод доступні далеко не всім, ви можете скористатися послугами шерингово-хостингового сервісу. Достатньо придбати частку на невелику суму, щоб отримувати прибуток від майстернод. Як тільки сервіс назбирає необхідну суму для запуску майстерноди, всі учасники почнуть отримувати винагороду.

На замітку: один із найпопулярніших таких сервісів — 2Masternodes. У сервісу 2Masternodes ви могли придбати як частку, так і повну майстерноду. На жаль, через зростання витрат та падіння курсів криптовалют у 2020 році сервіс був змушений закритися.

Список сервісів з продажу шерів і хостингу, що рекомендовані спільнотою Dash:

 •  — безкоштовний хостинг, але стягує 15% комісії з виплачуваних нагород.
 • — надає лише послуги хостингу.

 • — не надає шери, але дає учасникам право голосувати і допомагає з податковими розрахунками.

Переваги та недоліки сервісів для продажу шерів та хостингу

Плюс у тому, що ви можете отримувати винагороди від майстерноди, заплативши невелику суму. При цьому вам немає необхідності розбиратись у тонкощах і налаштовувати софт для роботи майстернод.

Основний недолік цих сервісів — обмеження. Можливо, ви не зможете вивести свою криптовалюту в будь-який час, а лише після закінчення якогось періоду. Ба більше, вам доведеться довіряти кошти третій особі, тому ризикуєте, якщо компанія збанкрутує або вирішить привласнити монети собі.

Список кращих майстернод на 2024 рік

Не всі навіть перевірені проєкти з майстернодами однаково хороші. Багато чого визначають тренди на крипторинку та фокус блокчейн-спільноти. Проте ми відібрали кілька проєктів, які, на наш погляд, видаються прийнятними.

Майстерноди: список найкращих криптовалют для інвестування

Изображение 2024 06 05 202728841

 1. . Безперечно, ця криптовалюта потрапить до будь-якого рекомендованого списку. Попри сильне падіння, проєкт застосовний у реальній сфері і має відмінні перспективи.

 2. . Це мережа, що керована людьми, яка допоможе створювати децентралізовані застосунки з підвищеною гнучкістю, масштабованістю та стійкістю до цензури.

 3. . Високошвидкісний та недорогий публічний блокчейн, що забезпечує децентралізовані рішення для ідентифікації та передання даних у Web3.

 4. . Екосистема з підвищеним рівнем конфіденційності, мета якої — створити найбільший у світі автономний, взаємосумісний та децентралізований застосунок, вільний від цензури та покликаний захищати приватне життя користувачів.

 5. . Це lvl2-рішення для біткоїна та модульне рішення для блокчейну Proof-of-Work, яке привносить ролапи в біткоїн.

Висновок

Яка майстернода найкраща – вирішувати вам. Пам'ятайте, що інвестиції в криптовалюти пов'язані з великими ризиками втрати коштів, і навіть найперспективніші проєкти можуть не виправдати очікувань. Найкраща стратегія — дотримуватись правил ризик-менеджменту та інвестувати лише ті кошти, які не боїтеся втратити.

Інші статті варті уваги

Встанови платформу цифрових фінасів Trustee Plus

Всі можливості у одному додатку

Сканування QR-коду телефоном
Image