Як стати блокчейн-розробником

Article image
List

Криптовалюти стали інноваційним проривом останнього десятиліття, у зв'язку з чим особливу популярність отримала професія блокчейн-розробника. У цій статті ми розповімо як стати таким фахівцем, чи можна навчитися самостійно та скільки заробляють як новачки, так і професіонали.

Блокчейн-розробник – де потрібен і чим займається

Image4 5

Блокчейн-розробник працює з децентралізованими сервісами та криптографічними інструментами, а також займається написанням смарт-контрактів на базі блокчейну. Існує кілька напрямків професії:

  • розробка та контроль смарт-контрактів;

  • розробка децентралізованих сервісів;

  • розробка серверних рішень та/або нових мереж за протоколами blockchain.

Від навичок розробника, інтересів та цілей залежить спеціалізація:

  1. Архітектор (Core Blockchain Developer) – займається побудовою архітектури, підбирає методи проєктування систем, створює конструкції протоколу консенсусу.

  2. Розробник програмного забезпечення (Blockchain Software Developer) – використовує створену архітектуру та протоколи в розробці конкретного софту.

  3. Інженер зі смарт-контрактів – проводить аудит і розробляє смарт-контракти, допомагає вбудувати смарт-контракти в логіку застосунків та бізнесу

  4. “Білий хакер” – аналізує бізнес-потоки та безпеку, визначає вразливості в протоколах та смарт-контрактах, проводить наскрізне тестування бізнес-процесів.

Також кожен розробник ще трохи є бізнес-аналітиком, так як йому доводиться взаємодіяти з продакт овнерами або користувачами системи для складання коректної задачі блокчейн-рішення, що впроваджується.

Навіщо ставати блокчейн-розробником

Декілька фактів про спеціалізацію з щорічного звіту The Blockchain Academy:

  1. Знання блокчейну очолило топ-10 хард скілів, які шукають роботодавці в претендентів.

  2. Ринок пропозицій вакансії розробників блокчейну збільшується щорічно.

  3. Зростання світового попиту зростає на 300–500% щорічно.

  4. Найбільше роботодавці шукають фахівців у таких містах, як Нью-Йорк, Сан-Франциско, Лондон, Берлін, Сінгапур, Гонконг та Буенос-Айрес.

  5. США – перша у світі країна за кількістю робочих місць, пов'язаних із блокчейном, далі йдуть Великобританія та Індія.

За результатами власного дослідження PwC, технології блокчейн можуть збільшити обсяг світової економіки на 1,76 трильйона доларів США до 2030 року.

Для людини, яка шукає роботу в професії – це чудова нагода зайти на ринок, коли той динамічно розвивається. Можна встигнути отримати знання від першопрохідців та освоїти потрібну спеціалізацію.

Завантажити застосунок Trustee Plus
Сканування QR-коду телефоном

Як стати блокчейн-розробником: база знань та скілів

Немає ні єдиної статистичної бази знань, ні універсальної програмної платформи (фреймворку), які необхідні для освоєння професії. Для успішного старту радимо вивчити наступне:

  1. Математика. Шифрування здебільшого засноване на теорії чисел та абстрактної алгебри. Ці знання знадобляться в асиметричній криптографії (з відкритим ключем). Для симетричної – комбінація теорії ймовірностей та модульна арифметика. Для криптографічних протоколів знадобиться логічне мислення та знання властивостей примітивів (низькорівневих алгоритмів). Рекомендуємо почати з класичного підручника Брюса Шнайера “Прикладна криптографія".

  2. Мережеві протоколи. Це встановлений набір правил, який визначає процес передачі даних між різними пристроями однієї мережі. Вони дозволяють підключеним пристроям обмінюватися даними, незалежно від відмінностей у їхніх внутрішніх процесах, структурі та дизайні. Важливо розуміти як функціонують розподілені реєстри, однорангові мережі, топології та маршрутизація. Для загального вивчення цих і подальших пунктів перегляньте відкриті лекції MIT.

  3. Децентралізовані бази даних. Володіння знаннями в цій сфері є винятково важливим, оскільки в блокчейні дані розподілені по вузлах і зберігаються не на єдиному сервері, а в кількох місцях. Також доведеться вивчити структуру даних: пов'язані списки, вузли, масив, блоки, бінарні дерева пошуку, хеш-таблиці, графіки та ін.

  4. Протоколи блокчейну – правила, що визначають як дані можуть передаватися між різними системами. Протоколи встановлюють спосіб структурування даних, щоб їх можна було прийняти в систему та запобіжні заходи для запобігання завданню шкоди зловмисниками. Важливо розпочати з протоколів Bitcoin та Ethereum. Це два фундаментальні блокчейни, на основі яких утворилося безліч інших імплементацій та покращень.

  5. Смарт-контракти – програми, що забезпечують виконання транзакцій у блокчейні. Працюють за заздалегідь заданим алгоритмом, об'єктивно та захищені від зовнішнього втручання (крім заздалегідь закладеного в код).

  6. Web 3.0 – концепція децентралізованого інтернету, де дані керуються за заздалегідь заданими правилами і не належать централізованим репозиторіям, а користувач матиме більше свободи від регуляторів.

  7. Робота блокчейн-платформ. Насамперед вивчіть роботу Bitcoin та Ethereum. Крім того, попит мають Tron, Polkadot, Cosmos, Solana, Cardano та інші.

  8. Основи безпеки. Класично в блокчейні використовується візантійський стійкий до відмови консенсус (Задача Візантійських Генералів) для безперервного запису та обміну інформацією між користувачами. Проблеми, що вирішуються: CAP теорема, Sybil attack, PoW vs PoS.

  9. Криптографія – основа блокчейн-проеєктів. Забезпечує шифрування, цілісність повідомлень, роботу блокових шифрів та хеш-функцій. Сюди відносять і знання RSA (Rivest – Shamir – Adleman) та ECDSA (криптографія з еліптичною кривою).

  10. Криптономіка – економіка криптокомпанії. Тут немає банківської системи та ЦБ, який би роз'яснював куди рухається сектор. Тому доведеться самостійно розбиратися в оцінці активів, монетарній політиці та теорії ігор.

  11. Мови програмування. Solidity, JavaScript, Python, Go, Rust та C++ використовуються розробниками, кожен має свою специфіку.

Блокчейн – яка мова програмування використовується

Image3 6 (1)

C#, C++, Java, Python і Go – базові та найпопулярніші мови програмування для блокчейну.

Solidity – єдина контрактно-орієнтована мова програмування, призначена для написання повних смарт-контрактів на платформі Ethereum. Інші прийшли до блокчейну з базового програмування.

Найпопулярніші мови програмування:

  • Java – універсальна та, як результат, популярна мова програмування. Використовується розробниками основних команд для створення високопродуктивних клієнтів та інструментів у корпоративних та фінансових секторах. На ньому написані IOTA, NEM, Hyperledger Fabric і NEO;

  • C++ – об'єктно-орієнтована мова загального призначення. ЇЇ використовують платформи Bitcoin, Ethereum, Ripple, Monero, EOS, Stellar і QTUM. Дозволяє застосовувати вже готові бібліотеки та криптографію на максимально безпечному рівні. Забезпечує продуктивність, ефективність використання пам'яті та повний контроль;

  • Go (GoLang) – скомпільована багатопотокова мова програмування на основі C з відкритим початковим кодом, розроблена Google у спробі створити заміну C/C++. Забезпечує одночасну роботу різних процесів. Швидка, проста в обслуговуванні та ефективна. Результативна для розподілених систем, оскільки може одночасно обробляти кілька частин ланцюжка блоків. Використовується в Ethereum, Dero, Hyperledger Fabric та GoChain;

  • Python – друга за популярністю мова програмування. Порівняно легка у вивченні. Його рекомендують для блокчейну, який використовується в IoT (Інтернеті речей);

  • Solidity – подібна до JavaScript об'єктно-орієнтована мова для розробки смарт-контрактів. Є кросплатформною, але на практиці використовується переважно на Ethereum. До того ж це одна з чотирьох мов для EVM (віртуальної машини Ефіріуму).

  • Rust – мультипарадигмальна штучна мова, що забезпечує продуктивність та безпеку, зокрема безпеку паралелізму. Синтаксично схожа на C++, але з суворішими формальними верифікаціями та захистом від “пострілу в ногу”. Може бути як мовою написання ноди блокчейну або системного клієнта, так і мовою смарт-контрактів (довгоочікувані контракти Cardano).

Один і той самий блокчейн-протокол може бути реалізований кількома мовами програмування. Так є ноди для Ethereum, написані на Go (geth) і Rust, а клієнтів ще більше (внизу тільки з офіційного списку)

Image2 6 (1)

Навчання блокчейн-програмуванню: самостійно чи на курсах?

Вище ми вже з'ясували, що для того щоб стати блокчейн-розробником, потрібно бути програмістом.

Що стосується блокчейн-розробки, то початкові коди здебільшого відкриті для вільного доступу. Вони можуть використовуватися як база знань для фахівців, які вже вивчили мови програмування, але поки що напрацьовують практику в блокчейн-розробці.

Новачки можуть скористатися репозитаріями кодів. Найбільший – GitHub. Це хостинг IT-проєктів та спільної розробки з понад 100 млн зареєстрованих програмістів.

Читання коду без занурення в тематику дає поверхові знання. Це займе більше часу, здебільшого на вибір потрібної інформації. З метою швидкого та ефективнішого навчання можна підібрати курси блокчейн-розробників.

[decor-text view="tg-warning"]Негатив навчальних курсів – висока ймовірність отримати теоретичні знання та досвід лектора, які не застосовуються на практиці. Ефективніший формат – курси + самонавчання.[/decor-text]

Як теоретичну базу та посібники для розробників-початківців для навчання блокчейн програмуванню можна використовувати наступну літературу:

  • "Книга Сатоші" Філ Шампані;

  • "Освоєння біткоїна" Андреас Антонопулос;

  •  «Блокчейн-революція» Дон та Алекс Тапскотт;

  • «Основи біткоїнів та блокчейнів» Ентоні Льюїс;

  • «Блокчейн. Схема нової економіки» Мелані Свон.

Також слідкуйте за тим, що відбувається в Інтернеті. Підпишіться на новини офіційних платформ, відвідуйте форуми розробників та криптоспільноти, купуйте криптовалюту. Так ви зможете розібратися як працюють криптогаманці та проходять найпростіші транзакції. Для цього скористайтесь зручним мультивалютним криптогаманцем Trustee.

Скільки в середньому заробляють блокчейн-розробники

За даними Linkedin, на сайтах США з пошуку роботи для фрілансерів розміщено 33,7 тис. оголошень про пошук спеціаліста блокчейн-розробки. Більшість з них орієнтована на full-stack розробників з досвідом роботи 3-5 років за спеціальністю. Їхня заробітна плата в середньому становить $112 000 на рік, премія – близько $4 000. Початківцям варто орієнтуватися на суму близько $93 000. Мінімальна ставка співробітника без досвіду – $34 000 на рік.

В Азії середній дохід становить $87 500, у Європі – $73 300. Показник для тих, хто працює віддалено – $123 750.

Завантажити застосунок Trustee Plus
Сканування QR-коду телефоном
Інші статті варті уваги

    Встанови платформу цифрових фінасів Trustee Plus

    Всі можливості у одному додатку

    Сканування QR-коду телефоном
    Image