Криптовалюти метавсесвіту

Article image
List

Після заяви Марка Цукерберга про перейменування компанії Facebook у Meta та початок розробки метавсесвіту з використанням криптовалют та NFT-токенів, курси кількох ігрових монет різко пішли вгору, а світ розгорівся гарячими суперечками про майбутні перспективи метаверсу. Настав час і нам розповісти про цей феномен, що це таке, які криптовалюти будуть у метавсесвіті та як це може вплинути на криптовалютний ринок.

Що таке метавсесвіт чи metaverse?

Изображение 2024 06 03 194459151

Концепція віртуального світу існує вже давно: вперше цей термін зустрічається 1992 року у фантастичній книзі «Снігопад» Ніла Стівенсона.

І те, про що у 2021 році Марк Цукерберг розповів у своєму інтерв'ю сайту The Verge за своєю суттю дуже схоже на «метавсесвіт», що описаний Стівенсоном. Метавсесвіт або metaverse – це децентралізований, органічний розвиток сучасного інтернету, до якого належать різні сфери людського життя. Це місце, куди можна "зайти" замість звичайної взаємодії з екраном телефона або ноутбука, і де люди можуть взаємодіяти один з одним за допомогою електронних аватарів, не розмежовуючи свої дії в реальному та віртуальному світі.

Якщо раніше це було тільки вигадкою фантастів, то тепер з розвитком технологій цей футуристичний концепт може втілитись в реальність.

За своєю концепцією метаверс означає величезну екосистему застосунків та віртуальних спільнот, об'єднаних однією «точкою входу» та одним ідентифікатором для кожного користувача. Тому не можна сказати, що Meta, яка заявила про розробку метаверсу, єдина у своєму роді. Тією чи іншою мірою розробки в цьому напрямі ведуться багато років.

Великі компанії, наприклад Microsoft, Google, Amazon намагаються об'єднати всі свої продукти в єдину екосистему. Так, це далеко навіть до робочого прототипу метаверсу, але погляд великих гравців безперечно спрямований у цей бік.

Елементи метавсесвіту

Цукерберг у своїй заяві зазначив, що розробка метавсесвіту займе в компанії як мінімум 5-10 років, а тому складно прогнозувати якою саме вона вийде. Але яким буде набір обов'язкових функціональних елементів, які мають бути реалізовані для повноцінного віртуального світу, можна припустити вже зараз:

 • Віртуальна реальність;

 • Блокчейн і децентралізація;

 • Соціальні мережі;

 • Простір для роботи та розваг;

 • Цифрова валюта;

 • Невзаємозамінні токени.

Віртуальна реальність

Важливо звернути увагу на можливості соціальних та економічних взаємодій метаверсу: метавсесвіт може продемонструвати різні підходи до поєднання віртуального та реального світів.

Контакт із метавсесвітом має бути схожим на дії в реальному світі, тобто не лише взаємодію з інтерфейсом через кнопки на екрані, а повноцінний інтерактивний VR-досвід з використанням гарнітур та окулярів віртуальної реальності. У цій сфері компанії Meta та Microsoft вже мають величезну перевагу перед іншими потенційними конкурентами.

Блокчейн та децентралізація

Ці переваги криптовалютного світу можуть забезпечити безпеку, надійність і незалежність метаплатформи, а також дати можливість обробляти величезну кількість транзакцій, що проходять усередині всесвіту й між нею та реальним світом. Експерти вважають, що це може означати впровадження безлічі блокчейн-застосунків, які використовують смарт-контракти та DAO.

Соціальні мережі

Соціальні мережі в «інтернеті майбутнього» за задумом повинні дати зовсім інший досвід віртуального спілкування за допомогою унікальних персонажів – аватарів, які уособлюють користувача всередині цифрового світу.

Наразі існують проєкти, які занурюють користувача у віртуальний світ через свого аватара. Вони реалізовані як окремий концепт без прив'язки до відомих соцмереж. Один із найпопулярніших застосунків у цьому напрямку – VRChat, був запущений ще у 2014 році на базі Oculus.

Простір для роботи та розваг

Окрім платформ для спілкування, метаверс може стати базою віддаленої роботи в цифровому світі. Вже у 2021 році багато людей перебралися в онлайн, але це не скасовує постійного розвитку в цьому напрямі, який може стати лише комфортнішим при створенні єдиного віртуального робочого простору.

Розваги - ще одна важлива складова метаверсу: сюди вписуються й сучасні онлайн-кінотеатри, ігрові всесвіти, і онлайн-концерти, що стали популярними під час локдауну. Великі розробники ігор, такі як Ubisoft, працюють в цьому напрямку, створюючи не відокремлені ігрові світи, а цілі всесвіти-сервіси.

Цифрова валюта

Повноцінний метавсесвіт повинен давати можливість здійснювати купівлю та продаж як в реальному світі й тут ідеальним чином вписуються напрацювання криптоіндустрії. Сьогодні вже створено безліч застосунків у сфері децентралізованих фінансів з високою швидкістю транзакцій, готових стати основою нового метасвіту, що постійно масштабується.

NFT-токени

Майбутній метавсесвіт використовуватиме NFT-токени. Для віртуального та ігрового світу використання технології невзаємозамінних токенів означає можливість довести факт володіння тим чи іншим предметом. Сфера невзаємозамінних токенів переживає величезне зростання, але це може виявитися лише малою частиною їхнього впровадження в метавсесвіт.

Деякі ігрові проєкти вже використовують NFT, створюючи свій метавсесвіт, наприклад, продаючи землі віртуального світу для будівництва будинку або в якості рекламного місця. Саме ігрові токени метавсесвітів показали найбільше зростання після заяви про перейменування компанії Facebook. Так у перші години після заяви токен SAND вирів на 23%, а MANA – 39%.

У вигляді NFT-токена в метавсесвіті можуть існувати такі предмети, як:

 • твори цифрового мистецтва;

 • предмет одягу для аватара чи елементи інтер'єру для віртуального будинку;

 • ігрові скіни;

 • предмети реального світу, одягнені в цифрову форму: квитки на літаки та концерти, що продаються як NFT-токен із записаною в блокчейні інформацією.

Для зберігання NFT-токенів можна використовувати криптовалютний гаманець, такий як Trustee Wallet. У застосунок інтегровані NFT на всіх великих блокчейнах, що дозволяє зберігати всю колекцію NFT в одному місці. На цьому гаманці можна не тільки безпечно зберігати невзаємозамінні токени, але й легко передавати їх або отримувати від інших користувачів або майданчиків NFT.

Як розвиток метавсесвіту вплине на криптовалюти?

Наскільки сильною буде взаємодія метавсесвіту та криптоіндустрії залежить від шляху розвитку метаверсу. Створити повноцінний віртуальний світ можна лише маючи величезні ресурси, тому навіть великій компанії зробити це буде дуже складно. На думку експертів, доведеться розробляти багато як своїх рішень, так і залучати вже готові на стороні.

Криптовалютні майданчики та блокчейн-технології як можлива основа майбутнього світу можуть отримати сильний поштовх до розвитку. Особливо це стосується великих гравців, які вже завоювали довіру користувачів та інвесторів. Токенізація об'єктів віртуального світу теоретично може призвести до нового витка зростання NFT-технологій, а його ігрова складова – накреслити новий вектор у розвиток геймінгу.

Але це лише деталі величезного цифрового конструктора.

Яка криптовалюта буде в метавсесвіті?

Изображение 2024 06 03 195213589

Власна монета Meta

У Facebook у 2019 році вже була спроба запуску власного стейблкоїна Libra. Але через тиск фінансових регуляторів та відмову великих компаній від участі в проєкті розробку було припинено. Після цього, у 2020 році компанія спробувала позбутися негативу та зробила ребрендинг валюти, перейменувавши її в Diem. Тож невідомо чи продовжить Meta розробку власної монети, чи звернеться до вже готових рішень.

Cardano, Ethereum чи Solana?

Марк Цукерберг говорив про зовсім нову форму управління метавсесвітом, що інтерпретується фахівцями як використання децентралізованих застосунків, смарт-контрактів і масштабованих блокчейн-систем в основі майбутнього метаверсу.

У випадку відмови компанії Meta від розробки власної платформи, на думку експертів, існує ймовірність, що компанія буде користуватися вже наявними мережами, наприклад:

Ethereum

Ethereum – це децентралізована глобальна платформа, що дозволяє керувати активами та створювати децентралізовані застосунки. Вона посідає друге місце після Біткоїна за ринковою капіталізацією. У 2021 році мережа зазнала величезних змін, про які ми писали у статті Ethereum 2.0. Для вирішення проблем з масштабуванням мережі Ethereum перейшла з алгоритму консенсусу Proof-of-Work (PoW) до алгоритму Proof-of-Stake (PoS), а також випустила багато інших оновлень.

Solana

Проєкт Solana – це високошвидкісний блокчейн, спрямований на створення рішень на основі DeFi та dApp застосунків. Його пропускна спроможність досягає 50 тисяч транзакцій на секунду і, за словами розробників, може бути масштабована до мільярдів користувачів по всьому світу, що ідеально підходить для метавсесвіту.

Також у мережі Solana значно менший розмір комісій, ніж в Ethereum.

Cardano

Платформа Cardano – це багаторівнева децентралізована блокчейн-платформа смарт-контрактів, що працює на алгоритмі Proof-of-Stake (PoS) і має стати повністю автономною та самоокупною системою, керованою учасниками спільноти.

Саме ці три платформи розглядаються як основні претенденти, але чи взагалі вони використовуватимуться у віртуальному світі – невідомо нікому. Імовірно саме такі мережі, спрямовані на DeFi, децентралізацію та масштабованість найближчими роками отримають ґрунтовний імпульс до зростання.

Ігрові криптовалюти, пов'язані з метавсесвітом

Внутрішніми токенами ігрової частини метавсесвіту можуть стати вже готові рішення у сфері криптовалютного геймінгу. Теоретично їх може бути безліч, і кожен з них може бути використаний у своєму міні всесвіті, але при цьому обмінюватися на криптовалюту в metaverse.

Наразі найбільшими ігровими токенами, що мають потенціал розвитку як токени метавсесвіту є наступні:

Decentraland (MANA)

Платформа була запущена у 2017 році на блокчейні Ethereum. На її базі працює гра, яка використовує два активи – MANA та LAND. MANA – це внутрішня ігрова валюта, за яку купуються будь-які предмети (аксесуари та твори мистецтва у вигляді NFT) та земельні ділянки – LAND. Кожен квадратний метр ігрового простору токенізовано.

The SandBox (SAND)

Платформа The SandBox позиціонується розробниками як ігровий майданчик у форматі PlayToEarn, тобто «грай і заробляй».

У The SandBox можна купувати землі (LAND), підсилювачі, прикраси та налаштування для аватара, які називаються Digital Assets і за своєю суттю є NFT. Відмінна риса платформи – це можливість створювати та продавати NFT-токени.

Криптовалютою метавсесвіту є SAND, що використовується як ігрова валюта та керуючий токен.

Axie Infinity (AXS та SLP)

Це колекційна гра, яка використовує NFT-токени. Її суть полягає в розведенні фентезійних істот для участі в пригодах чи боях між гравцями. Кожен монстр – це унікальна істота зі своїм набором характеристик, як бойових, так і естетичних.

У грі використовуються два внутрішні токени:

 • AXS – криптовалюта в metaverse Axie, що використовується для стейкінгу, голосування щодо розвитку гри, покупки домашніх улюбленців та оплати внутрішніх предметів;

 • SLP – службові токени, які отримують за перемогу в боях і використовуються для розведення домашніх улюбленців.

Криптовалюта для соціальних мереж

Однією із цілей невипущеної монети Diem від компанії Meta було її впровадження в соціальні мережі компанії – Facebook та Instagram. Але якщо шукати готові рішення в криптоіндустрії, то такою монетою може стати криптовалюта Metaverse ETP.

Монета привернула увагу інвесторів у зв'язку з однойменною назвою. Вона позиціонує себе як блокчейн-проєкт, що забезпечує базову структуру для соціальних та корпоративних потреб із використанням цифрових аватарів.

Висновок

З моменту першої згадки поняття «метавсесвіт» минуло 20 років, і якщо раніше це було просто туманною концепцією у фантастичній книзі, то тепер це досить явне майбутнє й напрацювання криптоіндустрії можуть допомогти прискорити цей процес, наближаючи епоху метавсесвітів.

Інші статті варті уваги

Встанови платформу цифрових фінасів Trustee Plus

Всі можливості у одному додатку

Сканування QR-коду телефоном
Image