Оновлення Ethereum 2.0 – дати виходу

Article image
List

Eth 2.0 – масштабне оновлення мережі, після якого структура екосистеми Ефіріум кардинально зміниться. Частину апгрейду розробники вже реалізували, але поки що мережа повністю не готова до переходу на Ethereum 2.0. У цій статті коротко розповімо про основні зміни блокчейну, перерахуємо фази та дати виходу оновлень.

Оновлення Ефіріуму 2.0 – у чому суть

Image3 6

По мірі зростання користувацької бази проблеми масштабування децентралізованих мереж, заснованих на механізмі консенсусу Proof-of-Work (PoW), стають все більш відчутними. І Ethereum – не виняток. Це пов'язано із   зростанням складності майнінгу  і обмеженою пропускною здатністю: блокчейн Ефіріуму обробляє до 15 транзакцій в секунду. Ситуація посилюється тим, що платформа Ethereum знаходиться в центрі екосистеми DeFi: на базі протоколу працюють десятки децентралізованих програм, таких як Maker DAO, Aave, Compound, Uniswap, 1inch та багато інших.

Передбачаючи проблему масштабування, комьюніті Ethereum запропонувало внести кардинальні зміни у структуру мережі. Список ключових змін, які пропонується  внестидо блокчейну Ethereum:

  • Перехід до алгоритму консенсусу Proof-of-Stake. Оновлену мережу обслуговуватимуть валідатори замість майнерів.

  • Дефляційний механізм. Спочатку ETH був інфляційною криптовалютою, що має необмежену емісію. 4 серпня 2021 року на блоці 12 965 000 запущено хардфорк London (EIP-1559), до якого включили механізм спалювання криптовалюти: частина монет з кожної комісії, сплаченої користувачем, знищується. З моменту запуску хардфорку було спалено 826551 ETH на момент написання статті (листопад 2021), за даними монітора Watch the Burn.

  • Збільшення пропускної спроможності та зменшення комісій. За даними Etherscan, розмір комісій в середньому становить $17, а іноді досягає $100 і більше при високому навантаженні на мережу. Передбачається, що із збільшенням пропускної спроможності розмір комісій за транзакції знизиться в багато разів.

Фази оновлення: коли вийде Ethereum 2.0

Вихід апдейту планувався ще у 2019 році, але через складність розробки першу фазу запустили лише наприкінці 2020 року. Наступна стадія злиття (The Merge) відкладається через затримку із запуском бомби складності (EIP-4345). За словами розробників Тіма Бейка та Джеймса Хенкока, злиття відбудеться не раніше червня 2022 року. Якщо на той час оновлення не буде готове, реліз бомби складності, запланований на грудень 2021 року згідно з EIP-3554, можуть відкласти. Кожне оновлення пов'язане з іншим, тому неможливо перейти на нову стадію без завершення поточної.

Фаза 0: The Beacon Chain – реліз відбувся 1 грудня 2020 року

The Beacon Chain – перша фаза переходу на Ethereum 2.0. Апдейт нічого не змінює в основній мережі: він координує роботу мережі та забезпечуватиме синхронізацію вузлів. Beacon Chain виконує роль центрального блокчейну у новій мережі.

Саме на цій стадії було реалізовано консенсус Proof-of-Stake та запущено тестову мережу Medalla. Щоб генерувати винагороди за стейкінг, валідаторам потрібно зробити депозит на смарт-контракт у новій мережі Beacon Chain. Але вивести монети не можна доти, доки завершиться остання стадія Eth 2.0.

Докладніше про стейкінг в Ethereum 2.0 розказано на сайті розробників. Мінімальний поріг стейкінгу для валідаторів – 32 ETH. За даними Etherscan, у Beacon Chain вже застейкано понад 8 млн. монет.

Фаза 1: The Merge – реліз запланований на 1 – 2 квартал 2022 року

На стадії The Merge блокчейн Ethereum об'єднається з Beacon Chain, утворюючи єдину мережу. Фаза 1 знаменує остаточний перехід Ефіріум на механізм консенсусу PoS. Але, станом на листопад 2021 майнінг Proof-of-Work у мейннеті та стейкінг на Beacon Chain працювали паралельно та незалежно один від одного.

Коли оновлення буде готове, обидва ланцюжки «зіллються» в одну мережу подібно до того, як шатл стикується з орбітальною космічною станцією, і стануть самостійним шардом. У Мейнеті з'явиться можливість запуску розумних контрактів для системи PoS. До релізу The Merge і ще через деякий час після нього валідатори не зможуть вивести застейкані монети BETH.

Фаза 2: Shard chains – реліз планується у 2022 році, але дати наразі невідомі

Фінальна стадія апдейта Eth 2.0, в рамках якої оновлена ​​мережа буде сегментована на шарди або шардчейни - пов'язані між собою блокчейни, що утворюють єдину екосистему. Після запуску блокчейн Ethereum буде сегментовано на 64 нових шардчейна, які розподілять навантаження на мережу.

Шардчейни спрощують запуск нод, і кожен користувач зможе легко розгорнути власний вузол на комп'ютері або смартфоні, покращивши продуктивність мережі. Ще одна перевага нової структури – нижчі вимоги до обладнання. Валідатори перевірятимуть лише транзакції, що потрапили до сегменту, який вони обслуговують, а не з усього блокчейну.

Зменшиться кількість даних у блоці, що дозволить прискорити транзакції: за оцінками розробників, оновлений блокчейн зможе обробляти до 100 000 транзакцій за секунду.

Дата виходу Ефіріум 2.0 – останні новини

Після запуску хардфорка London у серпні 2021 року офіційних новин та змін у дорожній карті Eth 2.0 не виходило. Ви можете самостійно відслідковувати актуальні новини на офіційному сайті Ефіріуму 2.0. Все що відомо зараз – дата виходу оновлення запланована на 2022 рік. Судячи з інформації   із джерела, це відбудеться не раніше другої половини року.

9 листопада 2021 року курс ETH в черговий раз оновив історичний максимум, досягнувши позначки $4842. Зростання спровокувало зменшення кількості нод у мережі Ethereum, що знизилося до місячного мінімуму. За даними аналітичного сервісу Glassnode, кількість адрес, що містять не менше 32 ETH, скоротилася зі 108 965 до 108 949. Це вказує на те, що зараз деякі інвестори проігнорували перспективи стати валідатором оновленої мережі.

Ефіріум 2.0: що буде з майнінгом після переходу

Після запуску оновлення мережа остаточно перейде на механізм Proof-of-Stake. Це означає, що майнери не працюватимуть і не зможуть видобувати монети ETH на алгоритмі PoW. Для стейкінгу потужне обладнання не знадобиться, тому в майнінгових фермах відпаде потреба.

Якщо майнери хочуть зберегти обладнання та продовжити видобуток криптовалют на Proof-of-Work, вони можуть перейти на інші монети: Ethereum Classic (ETC), Ravencoin (RVN), Ergo (ERG), Firo (FIRO) та інші.

Щоб зрозуміти, що буде з майнінгом після Ethereum 2.0, потрібно враховувати, що інші майнери, які не планують позбавлятися обладнання, ймовірно, теж переключаться на ці криптовалюти, внаслідок чого складність їх видобутку збільшиться.

Ефіріум 2.0 та стейкінг

Будь-який користувач може запустити необмежену кількість блокчейн-нод, щоб стати валідатором у мережі Eth 2.0 та застейкати монети. У липні 2021 року кількість валідаторів тестової мережі Beacon Chan перевищила 200 тисяч.

Для запуску власного валідатора буде достатньо комп'ютера або смартфона, але для стейкінгу потрібно мати мінімум 32 ETH в гаманці, що за поточним курсом становить близько $150 000. Поки нічого не відомо, чи доступне делегування монет валідаторам, що могло б забезпечити можливість входу користувачам з меншими сумами активів.

Однак, розробники дотримуються високих стандартів децентралізації, які порушують делегування (DPoS). Ця проблема описана Ethereum-розробником та засновником рішення другого рівня Casper Владом Замфіром у трилемі масштабування.

До і після: яким буде майбутнє Ефіріуму

Навіть при поточному стані мережі та наявності численних проблем з масштабуванням, Ethereum займає друге місце по капіталізації і є найпопулярнішою монетою в екосистемі DeFi. Якщо після виходу оновлення Eth 2.0 очікування криптоентузіастів та інвесторів виправдаються, платформу може очікувати прорив, який послабить позиції конкурентів. Але поки що рано про це говорити: невідомо як мережа проявить себе у справі.

Оцінюючи перспективи слід враховувати, що у разі підвищення пропускної спроможності та значного зниження комісій кількість активних користувачів Ethereum може різко зрости.

Ефективність та масштабування залучить нових розробників, які розвиватимуть інфраструктуру DApps, фінансові послуги, що надаються децентралізованими протоколами, стануть ще доступнішими. Тому є всі підстави вважати, що Ethereum і надалі залишиться однією з провідних платформ у сфері DeFi.

Чи вплине Ефіріум 2.0 на ціну ETH

Image1 6 (1)

Число валідаторів скоротилося на тлі оновлення максимумів, про що ми писали раніше. На думку аналітиків Cointelegraph, курс ETH може досягти $6100, що збільшить мінімальну суму для стейкінгу валідаторів до $195 000.

Завантажити застосунок Trustee Plus
Сканування QR-коду телефоном

На ціну ETH вплине і те, наскільки нинішні майнери будуть зацікавлені в стейкінгу, але не всі мають достатню суму для стейкінгу. Однак DeFi надає інші способи отримання доходу для холдерів ETH, тому майнери можуть переключитися на прибуткове фермерство: лендинг або фармінг.

Висновок

У статті ми розповіли про основні апдейти та про те, коли запуск має відбутися. Оновлення Ethereum 2.0 покликане покращити масштабованість та вирішити інші актуальні проблеми блокчейну, такі як низька пропускна здатність, швидкість та висока вартість транзакцій. Цього ймовірно вдасться досягти за рахунок сегментування мережі на паралельно працюючі шардчейни. Eth 2.0 – найважливіше оновлення за всю історію криптовалюти, які може докорінно змінити крипторинок та посилити вплив ETH на нього.

Завантажити застосунок Trustee Plus
Сканування QR-коду телефоном
Інші статті варті уваги

Встанови платформу цифрових фінасів Trustee Plus

Всі можливості у одному додатку

Сканування QR-коду телефоном
Image