Подібності та відмінності стейблкоїнів USDT, USDC, TUSD та BUSD

Article image
List

У статті розкриємо суть, види та переваги стейблкоінів, порівняємо найпопулярніші з них, а також розповімо, чим відрізняються токени Tether (ERC-20, TRC-20).

Що таке "стейблкоїн"

Изображение 2024 05 29 200824895

Стейблкоїн — це група криптовалютних токенів, вартість яких прив'язана до базового активу, їхнє призначення — імітація властивостей фіатних валют. Стейблкоіни — це міст між криптоактивами та реальним світом.

Концепція стейблкоїнів — запропонувати крипторинку, на противагу волатильним криптовалютам (біткоіну, ефіру), цифровий актив, вартість якого буде стабільною та незмінною.

Так у чому різниця між прив'язаними до ціни долара США USDT і молодшими проектами USDC та TUSD? І чим вони відрізняються від USD та класичних криптовалют?

Плюси та мінуси стейблкоїнів

Стейблкоіни зайняли міцну позицію на ринку криптовалют і, схоже, не мають наміру її віддавати. Вони застосовуються як інструменти входу в крипторинок і виходу у фіат (якщо біржі не пропонують фіатних пар).

Крім того, в умовах нестабільності ринку, які служать надійним "цифровим фіксатором" вартості активів, можуть застосовуватися для хеджування портфелю інвесторами.

У них є потенціал для використання на ринку позик та кредитування.

Разом з тим, стейблкоіни мають перевагу традиційних криптовалют — можливість проводити прозорі, безпечні та швидкі транзакції на блокчейні. У цьому їхня відмінність від USD та інших фіатних валют.

Аналітики попереджають, що регулятори прагнутимуть повністю взяти під контроль нішу “електронних грошей на блокчейні” та ліквідувати конкуренцію на контрольованому фінансовому ринку за допомогою впровадження CBDC та заборони приватних проектів (яскравий приклад – Китай).

З мінусів стейблкоинів можна назвати наявність централізованого емітента (найчастіше), що гарантує забезпечення; ризик падіння курсу базового фіату (наприклад, долар США); відносну новизну технології.

Види стейблкоінів

Стейблкоіни за способом забезпечення діляться на кілька видів:

  1. Фіатно-забезпечені (коїни, курс яких прив'язаний 1:1 до фіатної валюти, їх кількість повинна відповідати зарезервованій сумі фіатних коштів на рахунку емітента, що гарантує виведення коінів у фіат у будь-який час).

  2. Крипто-забезпечені (коіни, випущені під заставу криптовалюти, яку користувачі блокують у смарт-контракті. Для повернення застави потрібно повернути необхідну кількість коінів + комісію).

  3. Алгоритмічні (їх стабільність забезпечується деякими алгоритмами та смарт-контрактами, які регулюють випуск коїнів у відповідь на попит та коливання цін на ринку).

У статті розглянемо фіатно-забезпечені стейблкоїни, ціна яких прив'язана до долара США у співвідношенні 1:1. Такі стейблкоіни ще називають токенізованим фіатом.

Їхня головна риса — централізований емітент, який відповідає за їхнє забезпечення реальними грошима на рахунках компанії (або третьої особи, пов'язаної юридичними зобов'язаннями).

Завантажити застосунок Trustee Plus
Сканування QR-коду телефоном

USDT

Изображение 2024 05 29 201431514

Tethet (USDT) — стейблкоїн, випущений компанією Tether Limited у 2015 році.

Незважаючи на наявність зв'язку Tether Limited з криптобіржею Bitfinex та підозри у наданні неправдивої інформації про повне забезпечення токенів доларами США, USDT сьогодні — найстаріший і найпопулярніший стейблкоїн із ринковою капіталізацією близько $98 млрд. (станом на 2024 рік).

Забезпечення: за заявою Tether Limited, кожен Tether-токен завжди на 100% забезпечений резервами: фіатною валютою та її еквівалентами, а іноді й іншими активами, включаючи дебіторську заборгованість за кредитами, виданими Tether третім особам, в т.ч. афільованим компаніям.

Розробники стверджують, що публікують звіти про резерви щодня, і ці резерви перевищують вартість випущених токенів. У спільноти ці заяви викликають обґрунтовану недовіру.

Застосування:

  • компанії (для зручного та зрозумілого ціноутворення та розрахунків, для скорочення операційних витрат та часу на перекази в USDT, на відміну від фіатного USD);

  • біржі та обмінники (як альтернативу фіату для введення та виведення коштів, для встановлення фіатного балансу між біржами, безпечного оперування клієнтськими засобами);

  • фізособи/трейдери (для безперешкодного переміщення валюти між біржами та гаманцями, безризикового зберігання, поліпшення торгових стратегій).

USDC

USD Coin (USDC) — це спільний проект компаній Circle та криптобіжі Coinbase; стейблкоїн, випущений у 2018 році. Керуюча компанія - консорціум Centre.

На 2024 рік ринкова капіталізація USDC – понад $28 млрд.

Забезпечення: USDC позиціонується як повністю забезпечений актив із резервом у вигляді фіату та короткострокових казначейських облігацій США. За словами Circle, резервний фонд проходить щомісячний аудит 5 топових бухгалтерських компаній США, включаючи Grant Thornton LLP, і звіти публікуються на сайті.

У надійності забезпечення розробники бачать основну різницю між USDC та USDT.

Головна мета проекту, згідно з офіційним сайтом, – убезпечити користувачів від ризиків волатильності, сприяти створенню відкритої всесвітньої фінансової системи.

USDC спочатку було створено на блокчейні Ethereum за стандартом ERC-20, проте пізніше було випущено ще на 2 блокчейнах.

USDS

Stably USD (USDS) — стейблкоїн, створений компанією Stably Corporation (команда банкірів та інженерів-програмістів Amazon) у 2018 році.

Станом на 2024 рік монета втратила свою ліквідність і інтерес серед інвесторів та учасників ринку. Сайт досі працює, але токен було видалено з більшості бірж. 

Його застосування більше недоцільне!

TUSD

Изображение 2024 05 29 201845216

TrueUSD (TUSD) — стейблкоін, проект платформи TrustToken, що займається токенізацією реальних активів. Запущений у 2018 році.

Курс TUSD, аналогічно до попередніх, прирівняний до курсу долара США у співвідношенні 1:1.

У чому відмінність TUSD від USDT?

Ринкова капіталізація монети TrueUSD станом на 2024 рік – понад $1.3 млрд ($98 млрд Tether).

Забезпечення: За твердженням розробників, монети повністю забезпечені відповідною кількістю доларів США на ескроу-рахунках партнерів, а сам проект відповідає нормативним вимогам та проходить систематичний незалежний аудит аудиторською компанією Armanino.

Застосування: зберігання активів, трейдинг, перекази та розрахунки як стартова монета для простого виходу на крипторинок.

Доступні дві версії TUSD:

  • токен ERC-20 на Ethereum (TUSD)

  • токен BEP-20 на Binance Chain (TUSDB)

BUSD

BUSD — це стейблкоін, випущений платформою Binance у партнерстві з платформою Paxos. У цьому проекті Paxos виконує кастодіальні послуги та виступає емітентом BUSD.

За інформацією Binance, стейблкоїн схвалений Управлінням фінансових послуг штату Нью-Йорк (NYDFS)

Забезпечення: Paxos запевняє, що 100% коїнів забезпечені реальними доларами на рахунках FDIC-застрахованих банків США, а для перевірки стану рахунків, на яких зберігається резерв для забезпечення стейблкоінів, компанія залучила аудиторську компанію Withum.

Звіти про стан рахунків, що забезпечують стабільність BUSD на відміну від USDT, публікуються на сайті Paxos щомісяця.

Ринкова капіталізація — понад $3 млрд.

Застосування: біржова торгівля, кредитування, хеджування крипто-активів від волатильності, розрахунки, платежі.

Порівняльна таблиця

Тепер зведемо таблицю ключових характеристик стейблкоінів.

 

USDT

USDC

TUSD

Емітент (розробник)

Tether Limited

Bitfinex

Coinbase

Circle

Bitmain

TrustToken

Країна реєстрації

Британські Віргінські острови

США

США

Рік випуску

2015

2018

2018

Ринкова капіталізація$98 млрд$28 млрд$1.3 млрд

Блокчейни (платформи)

Bitcoin (Liquid), Ethereum, EOS, Tron, Binance Chain, Binance Smart Chain, Algorand

Ethereum

Algorand

Solana

Ethereum, Binance Chain

Стандарт

OMNI

ERC-20

TRC-20

BEP-2

BEP-20

ERC-20

ASA

SPL

ERC-20

BEP-2

Заявлене забезпечення

100% фіатом та еквівалентами, позиками афіліатів

100% фіатом та короткостроковими казначейськими облігаціями США

100% фіатом (долари США на ескроурахунку)

Заявлений аудит резервів

щоденний звіт про резерви

щомісячний аудит Grant Thornton LLP

регулярний аудит Armanino

Всі розглянуті стейблкоіни прирівняні до курсу долара у співвідношенні 1:1, всі заявляють про стовідсоткове забезпечення та регулярний аудит стану резервних рахунків і передбачають приблизно однакові формати застосування.

Попит на монети, виражений через ринкову капіталізацію (по суті, кількість монет в обігу) демонструє різний, але все ж таки рівень довіри співтовариства до стейблкоінов.

Як вважають аналітики, це стимулює підвищення уваги до цих інструментів з боку регуляторів. Водночас зростання інтересу до крипти лише підігріватиме попит на стейблкоіни.

Завантажити застосунок Trustee Plus
Сканування QR-коду телефоном

Tether та його токени

Изображение 2024 05 29 202504343

Найзатребуванішим стейблкоіном на сьогоднішній день залишається Tether (USDT). І причина не тільки у його “віці”, а й у широкому застосуванні багатьох платформах.

USDT розміщено на найбільших блокчейнах: Біткойн (Liquid), Ethereum, Tron, Binance Chain, Algorand і представлений у відповідних стандартах токена. Розглянемо докладніше, чим відрізняються ERC-20, TRC-20 — найпопулярніші токени Tether.

Токени — це блокчейн-активи, які мають певну цінність і можуть використовуватися в мережі як криптовалюти. Відмінність їх від традиційних криптовалют в тому, що вони функціонують всередині певного блокчейна. Тобто токени одного стандарту можна надіслати лише на адресу відповідної мережі. Для переходу в іншу мережу необхідно, по суті, здійснювати їхній обмін.

Стандарт (ERC-20, TRC-20 та інші) — це технічне керівництво, специфікація, загальний набір правил, які необхідно дотримуватися при створенні токена, щоб він коректно функціонував усередині платформи. Стандарти значно полегшують роботу розробникам.

Наприклад, для створення токена ERC-20 (фактично смарт-контракту на блокчейні Ethereum) достатньо описати 6 обов'язкових функцій і 3 опціональних.

При обміні USDT одного стандарту на інший, курс не буде відповідати 1:1. При цьому комісія оплачується у валюті мережі, в якій випущені наявні у вас токени. Для надсилання токенів ERC20, зокрема USDT ERC20, потрібен ETH, для надсилання токенів USDT Polygon потрібен Polygon, а для надсилання токенів TRC20, зокрема й USDT TRC20, потрібен TRX. При відправленні токенів нативна монета потрібна для оплати комісії мережі.

Tether ERC-20

У 2018 році USDT був запущений у мережі Ethereum як токен стандарту ERC-20. На той момент швидкість обробки транзакцій на блокчейні Ethereum була істотно вищою, ніж у блокчейну Bitcoin, а розмір комісій - нижче. У цьому основна відмінність USDT ERC-20 від OMNI.

Токени стали використовуватися в будь-яких смарт-контрактах та децентралізованих додатках мережі Ethereum.

Tether TRC-20

У 2019 році, коли навантаження всередині мережі Ethereum зросло, розмір комісії почав поступово наближатися до рівня біткоїну, Tether почав функціонувати в мережі Tron.

Токени створені за стандартом TRC-20, аналогічним і сумісним з ERC-20. Це дозволяє використовувати токен у всіх смарт-контрактах та dApps екосистеми Tron, а також гаманцях та біржах, що підтримують стандарт ERC-20.

Перевагою та основною відмінністю Tether TRC-20 від ERC-20 є ще швидші транзакції та низькі комісії, порівняно з Ethereum (кілька  центів проти 20-35 доларів).

Завдяки системі Smart Swap, в гаманці Trustee Wallet обміняти один токен Tether на інший можна за найвигіднішим курсом. Додаток підтримує Tether OMNI, ERC-20, TRC-20.

USDT Polygon

USDT на мережі Polygon являє собою версію стабільної монети Tether, прив'язаної до долара США, яка функціонує на блокчейні Polygon. З'явилася ця версія токена у 2022 році. 

Ця монета відкриває двері для безлічі можливостей у сфері децентралізованих фінансових послуг (DeFi), як-от обмін, надання кредитів, ліквідність та інші, забезпечуючи користувачів зручнішим і ефективнішим способом участі в децентралізованих фінансах.

Завдяки масштабованості та низьким витратам на транзакції, USDT на мережі Polygon стає привабливим інструментом для швидкого та економічного передавання стабільної цифрової валюти, а також для участі в різноманітних фінансових децентралізованих додатках на блокчейні Polygon.

Trustee Plus надає підтримку для найстабільніших стейблкоїнів, таких як USDT (ERC, TRC, Polygon) і USDC. Платформа спрощує процес обміну між цими стейблкоїнами, пропонуючи один загальний баланс для управління всіма активами. Користувачам більше не потрібно турбуватися про наявність нативних монет для оплати комісій мережі під час надсилання коштів на зовнішні адреси. Ба більше, Trustee Plus надає 0% комісію на обмін USDT та іншими стейблкоїнами, роблячи процес обміну ще більш привабливим для користувачів.
Завантажити застосунок Trustee Plus
Сканування QR-коду телефоном

Підсумок

Попит на стейблкоіни кілька останніх років помітно зростає, і ця тенденція поки що збереже актуальність. Варто очікувати на підвищення ринкової капіталізації існуючих стабільних валют і на появу нових.

Справа в їхніх перевагах. Вони зручні для розрахунків, зрозумілі для фінансових організацій, умовно безпечні для довгострокового зберігання цифрових активів, прийнятні для хеджування ризиків за умов волатильності традиційних криптовалют.

За великим рахунком, вибір того чи іншого стейблкоіну ​​залежить від довіри спільноти до її емітента та гарантій забезпеченості. На сьогоднішній день найбільш затребуваним залишається стейблкоін USDT, що функціонує на великій кількості платформ у різних стандартах.

Інші статті варті уваги

Встанови платформу цифрових фінасів Trustee Plus

Всі можливості у одному додатку

Сканування QR-коду телефоном
Image