Що таке Біткоїн простими словами для "чайників"

Article image
List

Що таке біткоїн простими словами

Біткоїн — це революція у світі фінансів. Поставивши собі питання, що таке Біткоїн, у чому його суть, ви знайдете досить складні визначення, на кшталт пірингової платіжної системи, мережі глобального консенсусу та інші.

У чому суть Біткоїна

Простою мовою Біткоїн (Bitcoin, BTC, біток) — це перша криптовалюта, цифрова валюта, новий вид активів, які не контролюються державою. Свобода, якою не можна маніпулювати. BTC — це одиниця обміну та обліку операцій у глобальному розподіленому реєстрі, де операції здійснюються без посередників у вигляді банків та інших фінансових контролерів.

Учасником цієї системи може бути будь-яка особа, яка володіє Біткоїнами. Про те, як їх заробити чи придбати читайте далі. А на питання "що ж все таки означає Біткоїн?", можемо відповісти: свободу. Але це ще й велика відповідальність.

Трохи історії

Ідея впровадження криптовалюти — нової форми активів, де закони криптографії повністю замінюють закони держав, виникла приблизно в 1998 році і втілилася в реальність (тобто, власне, у Біткоїн) у 2009 році, коли і було згенеровано перші 50 монет.

Офіційно творцем BTC вважається Сатоші Накамото — загадкова особистість або певна група осіб. Криптовалюта виникла як відповідь суспільства на доведений до межі контроль банків та держав за фінансовими потоками, великі комісії та збори за транзакції.

Як створюється Біткоїн

Спосіб видобутку Біткоїна — майнінг. За своєю суттю, майнінг — це вирішення математичних задач, що вимагають великої кількості обчислювальних потужностей. Що цікаво, одну й ту саму задачу одночасно вирішує велика кількість майнерів, а нагорода дістається лише тому, хто першим знайшов рішення.

Якщо задача вирішена успішно — у базі даних Біткоїна з'являється новий блок, а винагородою за його знаходження є кілька нових монет, які отримує майнер.

Емісія монет відбувається за заздалегідь встановленими в протоколі правилами, тому не залежить від рішення державних органів, фінансових організацій або окремих осіб. Кількість монет, які будуть за весь час, обмежена протоколом і дорівнює 21 млн. BTC і видобувати їх з кожним роком стає дедалі складніше.

Де зберігається Біткоїн

Изображение 2024 05 24 233837588Біткоїн, як і будь-яка криптовалюта, зберігається на окремих адресах у блокчейні. Зберігати, обмінювати, здійснювати транзакції з криптовалютою на адресу дозволяє спеціальне програмне забезпечення — криптовалютні гаманці. Є кілька типів гаманців: апаратні, десктопні, онлайн/веб, мобільні та паперові. Їхній докладний аналіз — тема окремої статті.

Перед тим як придбати криптовалюту, важливо вирішити, що ви збираєтеся з нею робити і які функції гаманця вам важливі. Зазначимо, що найзручнішим гаманцем для повсякденного використання вважається мобільний bitcoin-гаманець. Наприклад, Trustee Plus.

Завантажити застосунок Trustee Plus
Сканування QR-коду телефоном

 

Як відбувається транзакція

Передача Біткоїна суттєво відрізняється від передачі звичайних грошей. Тут йдеться не про передачу певної цінності, а про зміну інформації в розподіленому реєстрі даних (блокчейні).

За результатами транзакції у всіх учасників блокчейну оновлюються дані про те, як змінилися баланси відправника та одержувача. Для завершення транзакції потрібно отримати підтвердження мережі. Це може тривати деякий час.

Саме відображення актуальної інформації щодо транзакцій одночасно у всіх учасників мережі і є однією з ключових особливостей безпеки Біткоїна — цю інформацію неможливо підробити.

Скільки коштує Біткоїн і чому він дорівнює

Изображение 2024 05 24 234130015Спочатку вартість Біткоїна було запропоновано визначати як вартість витраченої на його генерацію електроенергії.

У вересні 2009 року 5050 Біткоїнів коштували приблизно 5 доларів США. У 2010 році за 10 тис. BTC можна було купити 2 піци з доставкою, тобто ринкова ціна Біткоїна склала $0,0025.

У грудні 2017 року Біткоїн дорівнював уже майже $20 тис., у березні 2024 року ціна Біткоїна перевищила $70000.

Чим забезпечений Біткоїн

Курс Біткоїна не прив'язаний до жодної з офіційних валют, що нині існують, ні до вартості цінних паперів або дорогоцінних металів та інших матеріальних благ. Загалом фіатні валюти теж не забезпечені нічим, крім політичних рішень, довіри до влади та економіки держав.

Але криптовалюта має перевагу — прозорі “правила гри”: протокол емісії та правила обігу прописані заздалегідь у коді.

Від чого залежить Біткоїн, що впливає на зростання та падіння його ціни

Сьогодні ціна Біткоїна — це баланс попиту та пропозиції, він коштує стільки, скільки за нього готові заплатити. Судячи з останніх подій, за нього готові платити дедалі більше. Важливо розуміти, що курс Біткоїна є вкрай нестабільною величиною.

Які чинники впливають на падіння чи зростання ціни криптовалюти? З основних можна виділити такі:

  • складність і вартість майнінгу, що постійно зростає,

  • обмеженість кількості монет,

  • доступність на біржах,

  • довіра лідерів фінансового ринку,

  • закони попиту та пропозиції,

  • вплив мас-медіа,

  • регулювання їх обігу,

  • економічні кризи

Сильні та слабкі сторони Біткоїна

Про те, навіщо користувачам криптовалюта і чим Біткоїн крутий, не писав лише лінивий. Ось список його переваг:

  1. Свобода. Можна перерахувати будь-яку суму, у будь-яке місце та в будь-який час.

  2. Децентралізація. Транзакції здійснюються без посередників, затримок, зайвих комісій та контролю.

  3. Безпека. Біткоїни неможливо підробити, а транзакції не можна визнати недійсними.

  4. Анонімність. Можна зберігати крипту, оплачувати товари та послуги, не розкриваючи свою особистість.

  5. Швидкість. Вона не залежить від режиму роботи банків, блокування рахунків, затримок транскордонних переказів.

  6. Прозорість та надійність.

Є й трохи недоліків:

  1. Активність хакерів та інших шахраїв. Але це лише підтверджує переваги Біткоїна, адже ним багато хто хоче заволодіти. Від крадіжки портмоне зі звичайною валютою також ніхто не застрахований.

  2. Низька швидкість транзакцій порівняно з деякими іншими монетами (альткоїнами). За свідченнями очевидців, іноді термін підтвердження транзакції може тривати до кількох діб.

  3. Для багатьох людей BTC все ще залишається мильною бульбашкою, пірамідою або засобом для відмивання доходів, отриманих злочинним шляхом.

  4. Волатильність. Коливання курсу Біткоїна відлякує багатьох потенційних користувачів. Але ця ж особливість надихає сміливіших.

Як заробити або отримати Біткоїн

Изображение 2024 05 24 234526602Про майнінг як спосіб видобутку Біткоїна ми розповімо в іншій статті, адже тема велика, складна і не для новачків. Зараз ми зосередимося на простіших та доступніших способах придбання криптовалюти:

  • По-перше, можна отримати Біткоїн як оплату за свої товари чи послуги. Для цього потрібно просто завантажити біткоїн-гаманець і запропонувати таку форму оплати потенційним покупцям або розмістити свою пропозицію на спеціальних платформах.

  • По-друге, можна придбати криптовалюту прямо в гаманці Trustee Plus. Поповнення здійснюється безпосередньо з банківської картки у гривнях, євро чи тенге, після чого здійснюється обмін на Біткоїн або іншу криптовалюту за бажанням.

  • По-третє, можна придбати BTC за допомогою криптогаманця Trustee Wallet, його вбудована система SmartSwap підбере найвигідніший курс на ринку.

Як користуватися Біткоїном

Изображение 2024 05 24 234728368Прочитавши весь цей лонгрід, ви можете запитати себе «для чого мені потрібен Біткоїн? Що мені з ним робити?» Розповідаємо.

Зберігати, інвестувати

Судячи з прогнозів аналітиків, вартість Біткоїна зростатиме (але це не точно). Інвестиція в Біткоїн — справа ризикова, оскільки на її ціну вплинути важко.

Але якщо ціна BTC — питання поза вашою владою, то надійне зберігання придбаних активів цілком контрольоване.

Найнадійнішим на сьогодні вважається апаратне криптозберігання (на пристрої, що нагадує флешку, без підключення до мережі Інтернет), але і зберігання на мобільних гаманцях цьому способу не поступаються.

Купити товари/послуги за Біткоїни

Можна оплатити Біткоїнами ті товари та послуги, купуючи які ви не хотіли б "світитися". Ба більше, за Біткоїни можна купити зовсім звичайні товари та послуги, оплатити ними рахунок у ресторані, вищу освіту, авіаквитки, діаманти чи номер у готелі.

Справа в тому, що продавцям вигідно приймати крипту: нижчі комісії, швидші та безпечніші розрахунки, без чарджбеків. Мінус — волатильність. Що цікаво, деякі провінції Канади, а також Швейцарії дозволили сплачувати податок на нерухомість у Біткоїнах. Сальвадор взагалі прийняв Біткоїн як другу національну валюту.

Торгувати на біржі

Торгівля на криптобіржах аналогічна до торгівлі на традиційних фінансових ринках. Сенс — у отриманні прибутку від різниці між купівлею та продажем криптовалюти. Висока волатильність BTC грає трейдерам на руку. Торгувати можна в рамках одного майданчика або на різних: купуючи на одній біржі дешевше, переказувати на інший майданчик та продавати дорожче (криптовалютний арбітраж). Але такі маніпуляції точно не для новачків, адже вимагають певного досвіду, навичок та інтуїції.

Інші статті варті уваги

Встанови платформу цифрових фінасів Trustee Plus

Всі можливості у одному додатку

Сканування QR-коду телефоном
Image